Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Sizce bu kaza neden gerçekleşti

Motovento
    REKLAM ALANI
    Ramazan Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW GS 1200 / Honda Africa Twin dct1000L- VESPA LX
    https://youtu.be/1oz-B3mflTg

Arkadaşımın yazın amasra dan çıkıp istanbula gelirken zonguldak devrek yolu üzerinde yaşadığı kaza . Ellerinde ufak tefek soyulma haricinde eşinde ve kendisinde bişey yok.

Bence lastiğin iyi olmayışı ve suyu yeterince tahliye edememesi , arka 3 lü çantanın dolu olması ve artçı olmasıyla ağırlık dengesinin bozulup motorun kaymasına sebeb oldu . Sizce ?
    1996furkan bunu beğendi.
    Fuzuliye sormuşlar "sevmek mi daha güzel sevilmek mi?" Sevişmiyorsanız ikisi de fuzuli demiş... SEMTİN HAYLAZI

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Zafer hoca yorumlamış https://www.youtube.com/watch?v=iICQVzPT7K8 2,22 den sonra
    Cyan ve Thracian bunu beğendiler.

1996furkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CF MOTO 250CLX
    Kazayı her kim yaptıysa geçmiş olsun, Bazı şeyler elimizde olmuyor söyledikleriniz ne kadar kaza etkeni olursa olsun yine olabilirdi kötü hava koşulların da işimiz birazda şansa kalıyor ki yorumu yazarken Zafer hocanın yorumunu da dinledim çok haklı sürat 120ler de şarıl şarıl yağmur yağdığı durumlarda ana yola girsem bile sağ şeritte 45 i geçmiyorum kuru zeminde bile ani vites değişikliğin de ani frende nasıl motorun arkası atıyor ise bir de bunun yağmurlu havada ne kadar kolay bir hale geleceğini düşünmek gerek. Benim için o yağmurda 120 kmh hız ile gitmek büyük risktir.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Düşmeden önce anlayamadığım / sebepsiz gibi görünen bir şekilde yavaş yavaş orta şerit çizgisine doğru yanaşıyor.

Büyük ihtimalle eskimiş lastiklerle 120km/s süratte giderken bir su birikintisine denk geldi (iki şeritli yolda sol şeridin en sağında denk gelmesi de talihsizlik herhalde...), sürat ve lastiklerin eskiliğinden dolayı yeterince su tahliye edemeyip suda kızaklama oldu.

Ön lastik kaymaya başladığı anda düşmek kaçınılmaz.

Zafer Hoca'nın yorumu doğru diye düşünüyorum; kaza sebebi yüksek sürat. Daha düşük süratte gidiyor olsaydı belki lastikler su tahliyesini başarabilecekti ve suda kızaklama olmayacaktı.

(Ama yine de usul usul niye sağa çektiğini de anlamadım...)

(Zafer Hoca'nın videosunda daha geniş açılı ve daha yüksek çözünürlüklü görüntü var, orada da tutacakta olan telefonun bayağı sağlam sallandığı görünüyor; yol oldukça düzensiz yani, su birikintileri oluşma şansı yüksek...)

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    O motor rüzgar ve yağmurla kayganlaşan yoldan dolayı kaydı. Özellikle soldaki ağaçların rüzgardan git gel yaptığı yerde düşüyor adam.ben öyle gördüm diyeyim de yatırım tavsiyesi değildir olsun :D

mithrelios - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mts 950
    motor önden bırakmış. hissetmek toplamak imkansız. çok düşük hızda ıslak tramvay rayı üzerinden geçerken benim de başıma gelmişti, nolduğunu anlamıyor insan. geçmiş olsun, çok ucuz atlatılmış.

muhtemelen yolda ciddi kaygan bir noktaya (yağ) denk geldi veya su birikintisi üzerinde aquaplaning neticesinde oldu. kaza olduktan sonra şu yüzden bu yüzden demek kolay. hız, yüklü motora göre düzgün yapılmamış amortisör ayarı, rüzgar, hepsi etki etmiş olabilir, veya 20 ile de gitsen ön tekeri kaydırıp düşürecek bir noktaya denk gelmiş olabilir.

gerivites - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    D400
    Benim merak ettiğim bu havada eldivensiz nasıl sürüyor
    JK5F bunu beğendi.

sallami - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco Downtown350i/Dominar 400
    Bence aquaplaning.
    ilkeronat bunu beğendi.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Alıntı gerivites adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim merak ettiğim bu havada eldivensiz nasıl sürüyor
    Hava bir yana, niye eldivensiz sürüyor? Eldiveni elimiz üşümesin diye değil (bu eldivenin ikinci görevi) kaza esnasında elimizi korumak için giyiyoruz.
    gerivites ve Ezio41 bunu beğendiler.

Luc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R25 (2019)
    Alıntı Ramazan Can adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Arkadaşımın yazın amasra dan çıkıp istanbula gelirken zonguldak devrek yolu üzerinde yaşadığı kaza . Ellerinde ufak tefek soyulma haricinde eşinde ve kendisinde bişey yok.

Bence lastiğin iyi olmayışı ve suyu yeterince tahliye edememesi , arka 3 lü çantanın dolu olması ve artçı olmasıyla ağırlık dengesinin bozulup motorun kaymasına sebeb oldu . Sizce ?
    O kadar çok sebep var ki, say say bitmez. Zafer hocanın yorumlarını referans alalım yeterli bence.

Hanımefendiye çok geçmiş olsun, gerçekten büyük bir şok yaşamış.
    espresso bunu beğendi.
    MotoXPR

https://www.youtube.com/@MotoXPR

Motosikleti
    MT-09 SP
    Tek sebebi kabak lastikle 120-130 yardırmak. Hava kötü, yol kötü ve ıslak, çok iyi lastik olsa bile 80 i geçmezdim ben olsam. Arkasındaki hanıma üzüldüm. Kendi canını düşünmüyor, insan arkasında taşıdığı canı düşünür. Tam bir düşüncesizlik ve sorumsuzluk örneği.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Arkadaşlar tek tek okudum yorumları.
    Çantada eldiven varmış ama ikiside takmamış neden bilinmez .?
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Eldiven kışlık değil ve deriyse yağmur yiyip ıslanınca daha kötü oluyor.Hem elleri daha çok üşütüyor hem eldiven ıslanınca şaftı kayıyor.Belki o yüzden takmamıştır.
    espresso bunu beğendi.

arkada artçı olduğu için motorun arkası önünden daha ağır durumda. ön teker arkaya göre daha zayıf basıyor. artçıyla yağmurda daha yavaş gitmeli veya sele müsade ediyorsa biraz daha öne konumlanıp ön tekere baskı arttırılmalı
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı atilas adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkada artçı olduğu için motorun arkası önünden daha ağır durumda. ön teker arkaya göre daha zayıf basıyor. artçıyla yağmurda daha yavaş gitmeli veya sele müsade ediyorsa biraz daha öne konumlanıp ön tekere baskı arttırılmalı
    Evet ağırlık merkezi değişiyor

Motosikleti
    Tracer700
    Bence, eskimis bir lastik yolda yag,mazot ve ruzgarinda etkisi ile kaza olmus diye dusunuyorum.Gecmis olsun

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ramazan'a da helal olsun ha yağmurlu havada yollar ıslakken ve de arkasında eşi varken 120 basıyor. Çılgın çocuk Ramazan.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Arkada artçı ve yük varken birde hızlanmak için gaz açınca ağırlık arkaya transfer olup ön teker daha kolay Aquaplaning e düşmüş olabilir.Lastiklerin modelini ve durumunu bilmiyoruz. Eski ve su tahliye performansı düşükse daha kolay düşer Aquaplaning e.

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Geçmiş olsun. Bu şartlarda yol alan herkesin başına gelebilir. Kötü sonuçlanmaması çok sevindirici. Dilerim kardeşlerimiz bir an önce motor sürmeye geri dönerler ve bir daha böyle birşey yaşamazlar.

Motosikleti hava, yol ve yük koşullarına uygun kullanmadığı için bu kaza gerçekleşmiş. Arabayla bile yağmurda 120 ile gidilmez. Yağmurda 70 ile gidilmeli. Bir deney vardı. Yolun bir kısmını kesip cam koyuyorlar ve camın üzerinden teker geçerken fotoğraf çekiliyor. 50 ile giderken tüm lastiği görüyorsunuz. 70 de lastik izleri silikleşmeye başlıyor. 84 de belli belirsiz lastik izleri görülüyor. Bizde "risk yönetimi" yoktur. Yani "ulan belli şartlar oluştu başıma bir iş gelebilir" denmez. "Kriz yönetimi" vardır. "Motorun kıçı başı ayrı oynuyor, süratim de yüksek artçım da var birazdan düşeceğim bittim ben" denir. Her konuda. Akıl.

Motosiklet el-ayak-bilek-bacak ile sürülmez. Akıl-beyin ile sürülür. Zihinsel bir faaliyettir.
    espresso ve DickName bunu beğendiler.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı okanbagiscan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkada artçı ve yük varken birde hızlanmak için gaz açınca ağırlık arkaya transfer olup ön teker daha kolay Aquaplaning e düşmüş olabilir.Lastiklerin modelini ve durumunu bilmiyoruz. Eski ve su tahliye performansı düşükse daha kolay düşer Aquaplaning e.
    Ramazanin asil amacı eşini orada bırakıp kacmakti. Yeter artık be kadin biktim senden deyip birakip kacmak maksadiyla hamle yapti ama evdeki hesap carsiya uymadı. Kendi de düştü. Tam kacacakken kadin arkadan fiti fiti geldi dikkat ederseniz.
    okanbagiscan ve DickName bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler