Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Zinciri değişirken dişli konusu

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    CB250R
    Yarın zinciri değiştireceğim motorculara kalsak bakmadan hepsini değiş diyorlar
    Motorum 13bin km de cb250r Sadece zincir değişsem sorun olur mu ?
    Maddi açıdan çok yormak istemiyorum
    mesut hoca ve hakangul82 bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Dişlilerin diş ölçüleri var onları kumpasla kontrol etmen lazım aşırı aşıntı varsa zaten o zinciri de bozar sonra masraf olmasın derken 2 defa masraf olur.
    espresso bunu beğendi.

Alper600RR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Dogru olan dislilerle beraber değiştirmek. Dikkatimi çeken şey ise 13 binde zincir nasil bitebiliyor
    espresso bunu beğendi.

mesut hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XT660 r-honda CBF - SUZUKİ GW 250 İNazuma
    Dostum arka büyük dişlinin üzerine yeni zinciri oturt ileri geri hareket ettirir gibi yap,yuvada çok boşluk varsa dişliyide değiştir öyle çok boşluk yoksa değiştirmene gerek yok,bir de dişlerin uç kısımlarına bak çok sivri mi,yada geriye veya öne doğru dişli uğlarında hafif eğiklik var mı,ona göre zinciri tak,öyle dişliye herhangi bir darbe ,kaza ,yamulma v.s. gibi birşey olduysa,dişli değişir,öyle 15 bin km felan dişli değişmez,kolay gelsin

Motosikleti
    CB250R
    zincirin biraz daha ömrü var ama kronik ses sorunu var motorda ondan değiştirmek istiyorum birde teker yaptıgımdan olsa gerek çabuk bitiyor

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Alıntı deadlymagic adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    zincirin biraz daha ömrü var ama kronik ses sorunu var motorda ondan değiştirmek istiyorum birde teker yaptıgımdan olsa gerek çabuk bitiyor
    Öyle tekere gelince tek yıpranan zincir olmuyor ama dikkat et :D zinciri değiştirme gittiği yere kadar kullan bence ama sen yinede takım al dursun ileride fiyatı daha çok acıtabilir :D

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Cb250R'da zincirden ses gelmesi farklı bir konudan dolayı değil miydi? Belki zinciriniz sağlıklıdır ve değişimi gerekmiyordur.
    espresso ve bassturbin bunu beğendiler.

Alper600RR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Zincirden ses gemesini istemiyorsan kaucuk kapli ognibene on arka disli kullanacaksin.

mavzer-i - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hypermotard 796 / vulcan s / versys 650
    dişli değişmezse yeni zincirin bitme hızı daha çabuk gelir

Motosikleti
    CB250R
    Zincirin germe payı bitti şimdiden değiştiricem muhafazadan dolayı ses gelme konusu bol zincirlede muhafaza söküp gezmek istemiyorum

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:33 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:31 ----------

Zincir ve dişli olarak Rk markasını düşünüyorum sizce yeterlimi ?

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    duke 390
    Zincirin ortalama omru 15bin km,dislinin ise 30 bin kmdir.zincir disliden once biter,dogrusu ikisini beraber degistirmektir...

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    2 zincir değişiminde 1 dişli takımı değiştirilir normal olan bu diyorlar
    fakat şöyle bir durum var kurye ler sizin 13000 de değiştirdiği dişli ile 100000 km yol yapıyor yani zincir ile dişli değiştirme işi biraz şehir efsanesi tıpkı 2000 3000 km de yağ değişimi gibi gereksiz masraf

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2 zincir değişiminde 1 dişli takımı değiştirilir normal olan bu diyorlar
    fakat şöyle bir durum var kurye ler sizin 13000 de değiştirdiği dişli ile 100000 km yol yapıyor yani zincir ile dişli değiştirme işi biraz şehir efsanesi tıpkı 2000 3000 km de yağ değişimi gibi gereksiz masraf
    Normali hepsini birden değiştirmek de bir uzlaşma olarak şu yapılabilir: Zincirle birlikte ön dişli de mutlaka değişir, her iki zincir değişiminde arka dişli de değişir. Bu şekilde f/p yapılabilir. Çok km yapmadığım ve değişimlerin arası nispeten uzun olduğu için 250-300₺'lik bu tasarrufla uğraşmıyorum; günde 100km'den fazla yapan birileri için çok manalı olabilir. (Benim için değil; 1,5 - 2 senede bir 250-300₺ az veya fazla vermişim çok etkilemez...)
    espresso bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    duke 390
    Paran varsa hepsini beraber degistir,paran yoksa zincirle birlikte on disliyi mutlaka degistir arka disliyi bir dahaki sefere

-Black- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki DL650 2014
    Dişlinin durumuna bakılır. İdeali olmamakla birlikte, (gerekçeleri zaten açıklanmış) sadece zincir değişimi yapılabilir.
    Sentis ad medullis!
    Dengeliyorum.com
    youtube.com/we2strom

Aynı motoru kullaniyoruz. Ben 19000 binde degistirdim. Cz marka aldım. Did sahtelerinden dolayı guvenemedim. Kilavuzdaki sekillere ve fotoğraflara baktım. Dislilerin durumu iyiydi. Ses olayı tamamen bitti. Sanki elektrikli kullaniyormusum gibi hissettim 😁

bassturbin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Zincir gergi ayarı dibe dayanmışsa set halinde değişmeli.Dibe dayanmadan bir yer çok gergin bir yer çok salınıksa yine takım değişecek.Dişlileri zincirle değiştirmezsen kısa sürede yine gözle görünmeyen elips dişli şekli (tam yuvalak değildir dişliler ve zamanla elips artar-elips=yumurta ovalliği) ve sivrileşmiş diş uçları zincirin yine bir yerini gergin bir yerini salınık yapar...

Sonra yine ses yapacak keşke dişlileri değiştirseydim dersin...sonra sil baştan...bu sefer zincir bozulacak...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)