Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu

Bir garip isyan benimkisi.

Motovento
    REKLAM ALANI
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı ufoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Banamı yazdınız ?
    Yok,ero ya yazmis

Sanki adam merhaba nin kokeninden bahsetmis..karsi tarafin s.a beklemesini elestirmis adam bu amator dinci mal bulmus magribi gibi merhaba nin kokenlerini yaziyor bize.. allahin amatoru.

Yok,ona da yazmamis galiba
    birbilent bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Alıntı birbilent adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kahvede oturan köylünün beğenisine göre mi vermeliyiz selamımızı? Ne pis bir üslup öyle.
    Toplumun dinamiklerinden bir habermis gibi konusulmasindan bahsediyorum ben. Istedigin gibi verirsin selamini. Insanlar bi selamin aleykum dedi diye bi kufur edilmedigi kaldi, nerede yasiyorsunuz? Istanbul mu 7 gobek mi ? Bayramda koye gitmediniz mi ? Buyuklerin elini opmediniz mi ? Boyle davranildigi zaman ne oluyor biliyor musunuz? Aynisi. Sen herkesi otekilestir, ama seni kimse otekilestirmesin. Selamin aleykum diyene arap yalayicisi denmis ben de ilik dedim selaam diyene al sana ifade ozgurlugu.
    bursalıali ve tuncd bunu beğendiler.

-ZERO- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı ufoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şu "selamün aleyküm" lafını "Allahın selamı üzerinize olsun" safsatası şeklinde tercüme edenlere cevap olarak aşağıya TC Diyanet İşleri Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığının selamlaşmayla ilgili açıklamasını bırakıyorum.

.....
    İslamî uygulamada selamlaşma, taraflardan birinin diğerine “Selamün aleyküm” (selâm, esenlik ve güven sizin üzerinize olsun) demesi; diğerinin ise, “Ve aleyküm selâm” (Sizin üzerinize de selâm, esenlik ve güven olsun) şeklinde cevap vermesi ile gerçekleşir.
    .....

Türk diyarında arapça konuşacağım diye kıvırıp iki büklüm olanlara SELAM olsun...
    ben bütün duvarları yıkıp gıcıklığına selamın hello diyorum direkt olarak. daha zevkli oluyor yüz ifadelerini izlemek.
    drtayfun bunu beğendi.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Alıntı konfucyus adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Cumle sahibi askeri degil asgari diyen arkadasimiz

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:33 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:31 ----------

Evet size diger ayni cumleleri kuranlara, usluptan cemkirip insanlari surekli ayristiranlara, inanc sorgulayana, inancsizligi sorgulayana, gereksiz duyar kasana.
    Uuuu, rezil rüsva oldum.
    konfucyus bunu beğendi.
    May the Force be with McLaren Mercedes

Dusuncemle celisen hepinize yazdim. Hirbonen amator demissin ama motosiklet harici benimle tartisabilecegin bir alan oldugunu sanmiyorum. Amatorluk gelisir cahil olmayalim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:38 ----------

Olmalisin bence sabah adamin yanlisini duzeltip, anlamli bir cumle dahi kuramiyorsan kelime iyi ama gramer calisman lazim )

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Toplumun dinamiklerinden bir habermis gibi konusulmasindan bahsediyorum ben. Istedigin gibi verirsin selamini. Insanlar bi selamin aleykum dedi diye bi kufur edilmedigi kaldi, nerede yasiyorsunuz? Istanbul mu 7 gobek mi ? Bayramda koye gitmediniz mi ? Buyuklerin elini opmediniz mi ? Boyle davranildigi zaman ne oluyor biliyor musunuz? Aynisi. Sen herkesi otekilestir, ama seni kimse otekilestirmesin. Selamin aleykum diyene arap yalayicisi denmis ben de ilik dedim selaam diyene al sana ifade ozgurlugu.
    Yav kardesim,captan.oz diye bir arkadas, bunu yazanin siyasi tercihlerini merak etmis,ben de basligi acanin uslubundan bir analiz yaptim.
    Ne kufuru yav ? Elestiri bile yoktu basta ;)

Haa dersiniz yooo ben s.a kullanirim ama hic bu partilerle isim olmadi o zaman afedersiniz ben dot olurum.

Ama beni dot etmek icin yalan soylemezsiniz umarim,gerci boyle birsey icin yalan soyleyecek kadar kimse dusmez sanirim

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Dusuncemle celisen hepinize yazdim. Hirbonen amator demissin ama motosiklet harici benimle tartisabilecegin bir alan oldugunu sanmiyorum. Amatorluk gelisir cahil olmayalim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:38 ----------

Olmalisin bence sabah adamin yanlisini duzeltip, anlamli bir cumle dahi kuramiyorsan kelime iyi ama gramer calisman lazim )
    Arkadaş sizden daha az alındı
    May the Force be with McLaren Mercedes

Alıntı Hırbonen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yav kardesim,captan.oz diye bir arkadas, bunu yazanin siyasi tercihlerini merak etmis,ben de basligi acanin uslubundan bir analiz yaptim.

Haa dersiniz yooo ben s.a kullanirim ama hic bu partilerle isim olmadi o zaman afedersiniz ben dot olurum.

Ama beni dot etmek icin yalan soylemezsiniz umarim,gerci boyle birsey icin yalan soyleyecek kadar kimse dusmez sanirim
    Ben sana kufur ettin demedim ki bi kufur edilmedigi kalmis dedim. Turk diyarinda kivirip deyip cumle sonunu arapcayla bitiren engin Turkologa yazdim o mesaji.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:45 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:44 ----------

Sana cahil yazdim hirbonen , direk senin amatorune itifen. Istersen tdkdan ona da bakalim, amator nedir cahil nedir.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:47 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:45 ----------

Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaş sizden daha az alındı
    O zaman cidden akpli

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Alıntı drtayfun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Selam kısmında arkadaşlar doğru söylüyor, Yahudi'lerin "Şalom" undan gelir.
    Ne var biliyor musunuz ? Şimdiye kadar tek bir Arap bile çocuklarına Türk ismi koymamışken, bizim çocukların yarısının ismi Arapça'dır. Bu hiç kimseye koymuyor mu? Bana acayip koyuyor. Bu işin bir kültür emperyalizmi ve asimilasyon olayı olduğunu anlayamamış bir halk, çok üzülüyorum çok !! Ha özendikleri üst bir kültür olsa gam yemeyeceğim de, hale bakar mısınız ?
    İsmim Arapça diye diye Türklüğüm mü elden gitti ? Yada ismi Olcay kondu diye Kürdün Kürtlüğü mü elden gitti ? Türkler İslam'a geçtiğinden beri İslam büyüklerinin isimlerin yada Farsça isimler koydular diye Avrupa bize Arap yada Fars mı dedi ? Türk İslam devletleri Araplaştı mı ? Arap, Türkçe isim koymasın banane beni ırgalar mı ? Benim küçüğümün bile umurunda olmaz. Ayrıca sen kendi ismine bak Arapça mı ? Yunanca mı ? Çince mi ? Aşure gibi her yerden bir şey var ? Olmaz git dava et ismini değiştir öz Türkçe koy kimse seni tutmuyor. Bırakın bu boş beleş işleri.
    konfucyus ve tuncd bunu beğendiler.

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Konfüçyüs

Eskiden gençliğimde selamün aleyküm bir selamlaşma şekliydi.

Ne yazıkki epey zamandır bunu kullananlar aslında kendilerini ayrıştırıyorlar.

Yani siz kendini inatla ayrıştıranları ayrıştırdığımızdan bahsediyorsunuz.

Buna Ege'de "de git len işine" diye cevap verirler.

Bana gelince, kendini inatla ayrıştırmak isteyenlere "de git len işine" dediğimi pekala anladınız.
    Yoksa anlayamadınız mı?

Yoksa selam arapça değilde İbranice şalomdanmı geliyordu.

Diyanetin açıklamasını paylaştım.
    Aslolan birinin verdiği selamı almak.

Dincilik yapmak değil...
    birbilent ve bursalıali bunu beğendiler.

Alıntı Hırbonen adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Kusura bakma ama yanildin. Oldum olasi selamin aleykum derim. O da ne ? Yanildin, siyasi gorusumu bilemedin . Bi gun yuzyuze gorusuruz o zaman hic "dusmeyecek" kalibrede oldugumu anlarsin.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:52 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:49 ----------

Son cumleye kadar size hicbir elestirim yoktu. Ama insanlarin verdigi selami araplar icin kivirmaya getirince bu noktaya geldi. Selama kadar dinlerin birbirinden aldigi o kadar cok sey var ki. Ben kulturden bahsettim sadece. Yoksa paganizmde gunese donulup secdeye varilir.

Motosikleti
    Lambretta V200 Special, Peugeot Django 150 Sport
    Cumle sahibi askeri degil asgari diyen arkadasimiz

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:33 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:31 ----------

Evet size diger ayni cumleleri kuranlara, usluptan cemkirip insanlari surekli ayristiranlara, inanc sorgulayana, inancsizligi sorgulayana, gereksiz duyar kasana.
    Hala çemkirmek gibi çirkin kelimeler kullanıyorsunuz. Ilıklık nereden aklınıza geldi acaba biri de çıkıp ''burada s.a diyenlere hırsız mı acaba derler'' dese ona da siz çemkirirsiniz(ne demekse) herhalde.

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Bir selam milleti ne hale düşürdü... biri kafatasçılık yapar biri yok yahudi selamıydı der biri dinler tarihi başlar... Bu kadar kendisiyle kavgalı millet zaten millet olmaz aynı evde 30 senelik evli olup yatakları ayırmış karı koca gibi boşanacaklar ama boşanamıyorlar durumundayız.her gün birbirimize lanet ede ede yaşıyoruz.Ne gereği var boşanalım gitsin. Ebemizin mınısını tersinden görelim. Vallahi dünyanın geri kalanın refahı için insanlık için batsın bu memleket.
    konfucyus bunu beğendi.

Motosikleti
    ''Bir haber'' ne abi? Kusura bakmayın da millete Türkçe öğretmeden ana dilinizi öğrenin. Kimse küfür etmemiş ki; hakaret de yok. İfade özgürlüğü oysa ben de söyleyeyim: Böyle gereksiz gerginlik çıkaranlar genelde gizli ''ılık'' oluyor.

Hala çemkirmek gibi çirkin kelimeler kullanıyorsunuz. Ilıklık nereden aklınıza geldi acaba biri de çıkıp ''burada s.a diyenlere hırsız mı acaba derler'' dese ona da siz çemkirirsiniz(ne demekse) herhalde.
    Iligi bir kez kullandim, baska cirkin bir tek kelimem yok onu da arap kivirmaligina itafen yazdigimi belirttim de , "ilik" mevzusunu siz niye bu kadar uzattiniz esas ben onu anlamadim Yok ben cemkirmem Allaha sukur bilerek isteyerek bogazimdan bir lokma haram gecirmedim "hirsiz" oldugunu dusunen varsa cemkirebilir tabi. Yani diyorsun ki butun hirsizlar selamin aleykum der, o zaman evine ayet as hirsiz girerse geri doner

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:07 ----------

Ortaya yazilan "iligi" ustune alinanlarda acik "ilik" oluyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:12 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:09 ----------

Abi değil ağabey.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Iligi bir kez kullandim, baska cirkin bir tek kelimem yok onu da arap kivirmaligina itafen yazdigimi belirttim de , "ilik" mevzusunu siz niye bu kadar uzattiniz esas ben onu anlamadim Yok ben cemkirmem Allaha sukur bilerek isteyerek bogazimdan bir lokma haram gecirmedim "hirsiz" oldugunu dusunen varsa cemkirebilir tabi. Yani diyorsun ki butun hirsizlar selamin aleykum der, o zaman evine ayet as hirsiz girerse geri doner

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:07 ----------

Gel sende hardcore arap gibi selam verme, valla bak yakismiyorrr.

Kuran kursu veya imamhatip sinifina giriyorsaniz isterseniz dua okuyarak başlayin cumleye sorun yok.

Selam,merhaba arapca kokenli ama kullanimi yaygin ve hos.

Sen simdi diyelim bankaya bir mail atacagin zaman selamin aleykum Nihan hanim diye mi basliyosun cumleye ?

Olmaz,bosuna ugrasma.

Not:Merhaba farsca biliyodum,ilginc

Bu forumda gerek gurbetci konusu, gerek bu konu beni gerdi. Rahatlamak, fikir alisverisinde bulunmak istedigim bir yerde kendimi tartisirken buluyorum. Bugune kadar yardimlarda bulunan butun arkadaslarima cok tesekkur ediyorum. Uyeligimi de kapatiyorum.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Şu başlık altındaki tartışmanın sebebine iyi bir örnek:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Individuation

Yukarıdaki vikipedi başlığın Türkçe versiyonunun olmaması.

Bizim toplumumuzda inanılmaz bir bireyleşme eksikliği var, hep bundan sorun çıkıyor...

Motosikleti

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:12 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:09 ----------

Abi değil ağabey.
    Abi artık kabul görmüş bir kullanımdır ama bir haber hatalı yazımdır; daha çok yanlışınız var da yazmadım. Dil bilgisine işim gereği de özel ilgim var, beni siz düzeltmeyin.

Ilığa da hiç alınmadım, sadece terbiyesizce yazdığınızı göstermek istemiştim; zaten abartarak haklı çıkardınız beni. ''O olmamış evet'' diyecek biri de değilmişsiniz, size ne anlatılır ki?

Abi artık kabul görmüş bir kullanımdır ama bir haber hatalı yazımdır; daha çok yanlışınız var da yazmadım. Dil bilgisine işim gereği de özel ilgim var, beni siz düzeltmeyin.

Ilığa da hiç alınmadım, sadece terbiyesizce yazdığınızı göstermek istemiştim; zaten abartarak haklı çıkardınız beni. ''O olmamış evet'' diyecek biri de değilmişsiniz, size ne anlatılır ki?
    Genelde ben sizlere birseyler anlatiyorum. Yazim yanlislarini word de duzeltiyor. Bir onceki sayfada zaten burasi edebiyat forumu degil diyerek kizmisim. Yanlis kelime kullanimi elestiren arkadasin ust uste uc cumlede anlatim bozuklugu yapmasina gulmusum olay bu.
    Arap gibi kivirmaya itiafen yazdim dedim. Israrla bana yazmayin lutfen. Siz bana birseyler anlatabilecek ne konumdasiniz ne pozisyonda . Iyi aksamlar diliyorum uzatmayalim , uyeligimi silecegim zaten.

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)