Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

kask konusu

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    cb250r
    arkadaslar selam, biliyorum surekli kask konusu aciliyor. Biraz arastirma yaptim ama gerekli bilgiye ulasamadim. Tecrubeli arkadaslardan yardim rica edecegim. sorum su:

-kask tercihi yaparken, almak iatedigim kask racing motora mi uygundur, naked motora mi uygundur naail anlayacagim?

Mantik diyor ki, racing oturus pozisyonuna gore aerodinamik yapiya sahip olan bir kask , dik oturus poziyonuna sahip bir motosikletin aerodinamisine sahip kaaktan farkli olabilir.

Biraz detay bir soru ama gercekten merak ediyorum. madem hayvan gibi para bayilacaz, kaaki aldiktan sonra "vay amk meger bu racinge uygunmus" şokunu yasayip, sağir olmak istemiyorum.

saygilar

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kaskta naked,racing olmaz,güvenlik sertifikaları olur,Sharp testi yıldızı olur.Dik otururken de yatarken de kafa hep öne baktığından aerodinamikte bir farklılık olacağını sanmıyorum.

Motosikleti
    cb250r
    Alıntı Thracian adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kaskta naked,racing olmaz,güvenlik sertifikaları olur,Sharp testi yıldızı olur.Dik otururken de yatarken de kafa hep öne baktığından aerodinamikte bir farklılık olacağını sanmıyorum.
    eminmisiniz hocam? yabanci forumlarda racing motosikletlerin oturus pozisyonuna uygun olan kasklarin ense kisminin kisa oldugu, cene kisminin oval oldugu falan yazmis ecnebi gardaslar.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Doğrudur, kasklarda fark var. Yarış kaskları daha yatık kullanım tarzına uygun yapılıyor. R1250GS'teki oturuş şekli, boyun açısı ve aerodinamik ihtiyaçlar ile ile S1000RR'daki oturuş şekli, boyun açısı ve aerodinamik ihtiyaçların birbirleriyle hiçbir ilgisi yok.

Aklıma ilk gelenler: Yarış kasklarında genelde vizör alın tarafına doğru daha büyük (kaskın alnı kapaması daha az) oluyor ki yatık durumda boynu aşırı kıvırmak zorunda kalmadan görüş sağlanabilsin. Keza kaskın arka tarafı da daha kısa oluyor. (Malum yarış tulumlarında hörgüç var...) Yarış kaskında çok yüksek süratlerde camın arkasında oluyorsunuz, dolayısıyla üst tarafın aerodinamik yapısı ve tulumla uyumlu olması önem kazanıyor. Alt taraftan rüzgar ses girmemesi yarış kaskları için birincil öncelikte değil. Halbuki naked veya (saatlerce yolda olacağınız) touring motosikletler için bu ikinci belirttiklerim de çok önemli.

Kask hangi amaç için yapıldı ise ona uygun tasarımı ve özellikleri vardır kısacası; bir kullanım şekli için tasarlanan kask diğer kullanım şekilleri için optimum olmayabilir... (Kimse bir yarış kaskında pinlock aramaz mesela, veya iç güneş vizörü vs. vs. )
    espresso bunu beğendi.

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Emin değilim.Açıkçası ilk kez naked kask,racing kask diye ayrı kask çeşidi duyuyorum.Racing kasktan kasıtları direk yarışlarda kullanılan kask çeşidi olabilir.Markalar genelde benzer kaskları replika diye pazara sürüyor.Genelde pahalı oluyorlar.Büyük ihtimalle ortalama fiyatlara alacağınız,güneş vizörlü ve benzer özellikli kasklar günlük kullanıma uygun kasklar olacaktır.Özellikle düşündüğünüz model varsa yatık pozisyonda,dik pozisyonda ne kadar rüzgardan etkileniyor diye burada kullanıcılarına sorabilirsiniz.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı Thracian adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Emin değilim.Açıkçası ilk kez naked kask,racing kask diye ayrı kask çeşidi duyuyorum.Racing kasktan kasıtları direk yarışlarda kullanılan kask çeşidi olabilir.Markalar genelde benzer kaskları replika diye pazara sürüyor.Genelde pahalı oluyorlar.Büyük ihtimalle ortalama fiyatlara alacağınız,güneş vizörlü ve benzer özellikli kasklar günlük kullanıma uygun kasklar olacaktır.Özellikle düşündüğünüz model varsa yatık pozisyonda,dik pozisyonda ne kadar rüzgardan etkileniyor diye burada kullanıcılarına sorabilirsiniz.
    Naked kaskı yoktur da touring için tasarlanmış kask, yarış için tasarlanmış kask, cruiser'lar için tasarlanmış kask (yarım kasklar, nazi kaskları vs. genelde bu tayfa kullanıyor...), dual sport / enduro için tasarlanmış kask, scooter / urban ortamlar için tasarlanmış kask (jet kasklar), gibi tasarım farkları var. Ben mesela hep touring kaskları kullanıyorum; naked motorla gayet kullanışlı.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    cb250r
    @Cyan @Thracian yorumlariniz icin tesekkur ederim.

Alacagim kask hem uygun fiyatli, hem saglam kabuklu, hemde sessiz olmak zorunda.

Sag kulagimdaki saglik sorunlarim yuzunden kulak tikaci kullanamiyorum. o yuzden goreceli olarak sessiz bir kask kullanmam lazim. zaten 80-90 km hizlari gecmem hic.

arastirmalarim dogrultusunda ls2 ff323 kaskin fiberglass kabuklu, sertifkali ve 100 km hiz ile 89db ic gurultu aldigi bilgilerine ulastim.

illa o kask olsun bu kask olsun da demiyorum tabi. polikarbon olupta, saglam kask ta olabilir. Amma velakin ruzgar sesi konusunda konforlu olmasi lazim.

saygilar

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Rüzgâr sesi için sanırım Shoei GT Air 2 oldukça sessiz bir kask diye geçiyor. Kullanıcıları yorum yapar.
    (İnternette 130km/s 97dB yazılmış; 130km/s ile 100km/s arasında çok çok fark oluyor, benim N87 ile kulak tıkacı olmadan 100-105km/s süratte saatlerce gidebilecek iken 130km/s ile ancak 5-10dk gidebilirim, daha fazlası aşırı yorucu ve zararlı olur...)
    (Bu arada 89dB ile 97dB arasında 97 - 89 = 8 ÷ 3 × 2 = 5,3 kat ses farkı var...)
    espresso bunu beğendi.

siyanoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Aerodinamisinden dolayı motora uygun kask almayınca türbülans ve ses yapıyor keza bunu tecrübe ederek öğrendim

Motosikleti
    cb250r
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Rüzgâr sesi için sanırım Shoei GT Air 2 oldukça sessiz bir kask diye geçiyor. Kullanıcıları yorum yapar.
    (İnternette 130km/s 97dB yazılmış; 130km/s ile 100km/s arasında çok çok fark oluyor, benim N87 ile kulak tıkacı olmadan 100-105km/s süratte saatlerce gidebilecek iken 130km/s ile ancak 5-10dk gidebilirim, daha fazlası aşırı yorucu ve zararlı olur...)
    (Bu arada 89dB ile 97dB arasında 97 - 89 = 8 ÷ 3 × 2 = 5,3 kat ses farkı var...)
    Cyan hocam ne guzel teknik bilgiler vermissin. Tekrar tesekkurler. Ben anlam veremiyorum gunlerdir samanlikta igne arar gibi bilgi ariyorum. kask arastirmiyoruz sanki evrenin sirlarini arastiriyoruz.

Arkadas sattigin kaskin fotosunu koy, materyalini malzemesini soyle, racing icin mi uygun touring icin mi uygun onu soyle, ia gurultu desibelini yaz. cok mu zor bu bilgileri yazmak. karpuz secer gibi kask mi secicez

Luc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R25 (2019)
    Alıntı Mr.wind adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaslar selam, biliyorum surekli kask konusu aciliyor. Biraz arastirma yaptim ama gerekli bilgiye ulasamadim. Tecrubeli arkadaslardan yardim rica edecegim. sorum su:

-kask tercihi yaparken, almak iatedigim kask racing motora mi uygundur, naked motora mi uygundur naail anlayacagim?

Mantik diyor ki, racing oturus pozisyonuna gore aerodinamik yapiya sahip olan bir kask , dik oturus poziyonuna sahip bir motosikletin aerodinamisine sahip kaaktan farkli olabilir.

Biraz detay bir soru ama gercekten merak ediyorum. madem hayvan gibi para bayilacaz, kaaki aldiktan sonra "vay amk meger bu racinge uygunmus" şokunu yasayip, sağir olmak istemiyorum.

saygilar
    Merhaba, evet bahsettiğin sürüş tarzları için farklı kask modelleri tercih etmelisin. Hybird modeller var, onları da tercih edebilirsin. Ben uzun yıllardır Shoei marka kask tercih ediyorum. Bu sebeple örneği bu marka üzerinden vereceğim sana.

Mesela Ben bir ara hem naked hem de superspor bindiğim için Shoei NXR modelini tercih ettim. City (Şehir) oriented bir kasktır ama spor (sport) sürüşe de müsaittir.
    Sonrasında artık naked'ı tamamen bırakıp superspor'a binmeye başlayınca, artık aero açısından daha stabil bir sürüş ihityacı ortaya çıktığı için X-Spirit 3 modeline geçtim. Bu modelde şehir içinde kullanıma çok az müsaittir, daha çok sport ve pist sürüşü için kullanabilirsin. Zaten MotoGP homogoledir.

Ben superspor veya sport sürüş yapmam (superspoer, sport touring vs), yalnızca naked commuter sürerim dersen; o zaman Shoe'nin GT-Air modelini alman gerekir. Zira tam olarak dik sürüş için tasarlanmıştır.

Bu bilgilerin tümünü üreticilerin sitesinde detaylı olarak bulabilirsin. Aşağuya Shoe'nin bilgilerinin olduğu linki ve bir örnek imaj bırakıyorum. Umarım yardımcı olmuştur.

Şunu özellikle belirtmek istiyorum;Asla naked recing kask ayrımı olmaz konusuna itibar etmeyelim. Kasklar kullanım şekline göre tasarlanır. Mesela benim taktığım kask intermediate oval şeklinde tam yarış için tasarlanmış bir kask. Dik sürüş yapabilir miyim? Evet yapabilirim ama naked için tasarlanmış bir kask kadar asla konforlu olmayacaktır.

Yine aynı şekilde dik sürüş için tasarlanmış bir kaskı spor motosiklette kullanırsan, bu sefer boyunla alakalı sorunlar yaşarsın.

https://www.shoei-europe.com/products/nxr/

espresso ve Mr.wind bunu beğendiler.

Motosikleti
    cb250r
    Alıntı Luc adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba, evet bahsettiğin sürüş tarzları için farklı kask modelleri tercih etmelisin. Hybird modeller var, onları da tercih edebilirsin. Ben uzun yıllardır Shoei marka kask tercih ediyorum. Bu sebeple örneği bu marka üzerinden vereceğim sana.

Mesela Ben bir ara hem naked hem de superspor bindiğim için Shoei NXR modelini tercih ettim. City (Şehir) oriented bir kasktır ama spor (sport) sürüşe de müsaittir.
    Sonrasında artık naked'ı tamamen bırakıp superspor'a binmeye başlayınca, artık aero açısından daha stabil bir sürüş ihityacı ortaya çıktığı için X-Spirit 3 modeline geçtim. Bu modelde şehir içinde kullanıma çok az müsaittir, daha çok sport ve pist sürüşü için kullanabilirsin. Zaten MotoGP homogoledir.

Ben superspor veya sport sürüş yapmam (superspoer, sport touring vs), yalnızca naked commuter sürerim dersen; o zaman Shoe'nin GT-Air modelini alman gerekir. Zira tam olarak dik sürüş için tasarlanmıştır.

Bu bilgilerin tümünü üreticilerin sitesinde detaylı olarak bulabilirsin. Aşağuya Shoe'nin bilgilerinin olduğu linki ve bir örnek imaj bırakıyorum. Umarım yardımcı olmuştur.

Şunu özellikle belirtmek istiyorum;Asla naked recing kask ayrımı olmaz konusuna itibar etmeyelim. Kasklar kullanım şekline göre tasarlanır. Mesela benim taktığım kask intermediate oval şeklinde tam yarış için tasarlanmış bir kask. Dik sürüş yapabilir miyim? Evet yapabilirim ama naked için tasarlanmış bir kask kadar asla konforlu olmayacaktır.

Yine aynı şekilde dik sürüş için tasarlanmış bir kaskı spor motosiklette kullanırsan, bu sefer boyunla alakalı sorunlar yaşarsın.

https://www.shoei-europe.com/products/nxr/

https://i.hizliresim.com/qyavgjf.png
    sagolun hocam cok aciklayici bilgiler vermissiniz, suan artik ne aramam gerektigini biliyorum tekrar tesekkurler.
    Luc bunu beğendi.

-Black- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki DL650 2014
    Sag kulagimdaki saglik sorunlarim yuzunden kulak tikaci kullanamiyorum.
    Geçmiş olsun.
    Nasıl bir problem?

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    SS kasklarin genelde yan yüzeyleri içe kavisli kanalli form oluyor,çene ve alin hava giriş nozulleri daha geride oluyor,vizor daha geniş(kapanarak kullanimda yeterli bakis sunsun).

Touring kasklarin çene formlari daha geniş,alin hava giris nozulu dik ve vizore yakin.çene nozulu aşağida.vizor yanlara dogru daha kavisli

Kabuk tasarimi olarak da,ss ler sivri ve arkasi cikintili

Touringler,naked lar,daha küt dizaynli.arkalari nispeten düz
    Mr.wind ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    cb250r
    Alıntı -Black- adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun.
    Nasıl bir problem?
    hocam ben 4 sene once el ayak agiz hastaligina yakalandim. normalde cocuklarin gecirdigi bi hastalik. 6. hastalik olarak geciyor. yetiskinlere bulasmasi cok nadir bi durummus.

Cok agir gecti bu hastalik ve ilginc bir sekilde hastaliktan sonra sag kulagimda yuzde 45 isitme kaybi olustu.

iletim tipi isitme kaybi deniyor. yani fiziksel olarak hersey normal, ama kulaktan beyne giden sinir hasar gormus.

soyle anlatayim, sag kulagimda hic bitmeyen bir ugultu var. 4 senedir hic gecmedi. ugultu hic gecmiyor ama, beynim ugultuyu baskilamayi ogrenmis ve artik rahatsiz etmiyor. Ama kulak tikaci ile bi 45 dk gecirince, tikaci cikardigimda ugultu misliyle geri geliyor ve 1-2 gun sag kulagim hic duymuyor.

boyle ilginc bir durum iste.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:59 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:51 ----------

Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    SS kasklarin genelde yan yüzeyleri içe kavisli kanalli form oluyor,çene ve alin hava giriş nozulleri daha geride oluyor,vizor daha geniş(kapanarak kullanimda yeterli bakis sunsun).

Touring kasklarin çene formlari daha geniş,alin hava giris nozulu dik ve vizore yakin.çene nozulu aşağida.vizor yanlara dogru daha kavisli

Kabuk tasarimi olarak da,ss ler sivri ve arkasi cikintili

Touringler,naked lar,daha küt dizaynli.arkalari nispeten düz
    saoglun hocam verdiginiz bilgiler icin. Bende bugun farkettim, kask ureticileri sitelerinde kasklari kategorilere ayiriyor. ama alisveris siteleri bu tarz bie ayrim yapmiyor.
    levend84 ve espresso bunu beğendiler.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Dostum çok geçmiş olsun,vertigo yoktur inşallah

Motosikleti
    cb250r
    Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dostum çok geçmiş olsun,vertigo yoktur inşallah
    sagolun hocam vertigo degil. Gecen seneye kadar cok ugrastim, baya bi doktor gezdim ama kimse isin icinden cikamadi. Saldim bende, ama gel gor ki, kulak tikaci kullanamiyorum.

-Black- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki DL650 2014
    Çok geçmiş olsun, hakikaten nadir ve enteresan bir durum. Ben genel bilgi olsun diye sormuştum ama, bir örneğine daha rastlar mıyım bilmiyorum.
    Kask konusunda arkadaşlar detaylı bilgi vemişler zaten.
    Kulak tıkacı konusunda, henüz denemediysen, alpinestars'ın tıkaçlarını denemeni tavsiye ederim. Tam kapalı olmayınca belki bir faydası olur. Yanlış hatırlamıyorsam, ortasında delik bir bölüm var.
    Ya da herhangi bir tıkacı ortasını delerek deneyebilirsin belki.
    İlk önce mantıksız gibi gelse de en azından çevresel sesleri azaltmakta faydalı olabilir.(veya belki mikrofon süngeri benzer yapıda olan birşeyler?)
    Sentis ad medullis!
    Dengeliyorum.com
    youtube.com/we2strom

ismaileren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    şimdilik yok. gelecekten ümitli
    @Cyan @Thracian yorumlariniz icin tesekkur ederim.

Alacagim kask hem uygun fiyatli, hem saglam kabuklu, hemde sessiz olmak zorunda.

Sag kulagimdaki saglik sorunlarim yuzunden kulak tikaci kullanamiyorum. o yuzden goreceli olarak sessiz bir kask kullanmam lazim. zaten 80-90 km hizlari gecmem hic.

arastirmalarim dogrultusunda ls2 ff323 kaskin fiberglass kabuklu, sertifkali ve 100 km hiz ile 89db ic gurultu aldigi bilgilerine ulastim.

illa o kask olsun bu kask olsun da demiyorum tabi. polikarbon olupta, saglam kask ta olabilir. Amma velakin ruzgar sesi konusunda konforlu olmasi lazim.

saygilar
    Bende o testlere kanarak o kaskı aldım.
    Kalıbı çok dar bir kask.
    Scorpion kaskım XL beden normal gelirken bu kask XXL beden kafamı sıkıyordu.
    Yarış motoru odaklı olduğu için güneş vizörü yok.
    Yarış motoru odaklı olduğu için nispeten sessiz bir kask
    Yarış motoru odaklı olduğu için ön cam yüzünüze çok yakın. Naked motorla giderken rüzgar doğrudan ön cama vuruyor. Özellikle soğuk havalarda pinlock kullansanız dahi buğulanmanın önüne geçemiyorsunuz. Burun ile cam arası 2cm olunca tüm nefes cama vuruyor ve buğulama yapıyor

Motosikleti
    cb250r
    Alıntı -Black- adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok geçmiş olsun, hakikaten nadir ve enteresan bir durum. Ben genel bilgi olsun diye sormuştum ama, bir örneğine daha rastlar mıyım bilmiyorum.
    Kask konusunda arkadaşlar detaylı bilgi vemişler zaten.
    Kulak tıkacı konusunda, henüz denemediysen, alpinestars'ın tıkaçlarını denemeni tavsiye ederim. Tam kapalı olmayınca belki bir faydası olur. Yanlış hatırlamıyorsam, ortasında delik bir bölüm var.
    Ya da herhangi bir tıkacı ortasını delerek deneyebilirsin belki.
    İlk önce mantıksız gibi gelse de en azından çevresel sesleri azaltmakta faydalı olabilir.(veya belki mikrofon süngeri benzer yapıda olan birşeyler?)
    oyle hocam nerde ilginclikler beni bulur zaten ortasi delik olan tikaclari hic denemedim acikcasi. Ama zaten motosikletim ile maks 80-90 gidebilirim. Sessiz bir kask bu hizlarda beni rahat ettirecektir diye dusunuyorum. Yine de aklimda bulunsun, ortasi delik kulak tikaclarini da bi deneyim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:12 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:11 ----------

Alıntı ismaileren adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bende o testlere kanarak o kaskı aldım.
    Kalıbı çok dar bir kask.
    Scorpion kaskım XL beden normal gelirken bu kask XXL beden kafamı sıkıyordu.
    Yarış motoru odaklı olduğu için güneş vizörü yok.
    Yarış motoru odaklı olduğu için nispeten sessiz bir kask
    Yarış motoru odaklı olduğu için ön cam yüzünüze çok yakın. Naked motorla giderken rüzgar doğrudan ön cama vuruyor. Özellikle soğuk havalarda pinlock kullansanız dahi buğulanmanın önüne geçemiyorsunuz. Burun ile cam arası 2cm olunca tüm nefes cama vuruyor ve buğulama yapıyor
    Genel anlamda memnun degilmisiniz hocam? balaklava ve pinlock ile hareket halindeyken bugu yapiyormu?

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)