Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

kask konusu

Motovento
    REKLAM ALANI
    ismaileren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    şimdilik yok. gelecekten ümitli
    Alıntı Mr.wind adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    oyle hocam nerde ilginclikler beni bulur zaten ortasi delik olan tikaclari hic denemedim acikcasi. Ama zaten motosikletim ile maks 80-90 gidebilirim. Sessiz bir kask bu hizlarda beni rahat ettirecektir diye dusunuyorum. Yine de aklimda bulunsun, ortasi delik kulak tikaclarini da bi deneyim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:12 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:11 ----------

Genel anlamda memnun degilmisiniz hocam? balaklava ve pinlock ile hareket halindeyken bugu yapiyormu?
    Balaklava olmadan dahi geçen kış Gelibolu da ciddi buğulanma yaptı.
    Pinlock fayda etmedi.
    Kışın gününe ara ara vizörü açmak zorunda kaldım.

Şunun farkına varalım ; yarış kaskı yüksek hızda rahat ettirsin diye üretilir.
    Soğukta seyahat yapmak amacıyla değil.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Alıntı Thracian adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kaskta naked,racing olmaz,güvenlik sertifikaları olur,Sharp testi yıldızı olur.Dik otururken de yatarken de kafa hep öne baktığından aerodinamikte bir farklılık olacağını sanmıyorum.
    Kasklarda sınıf olur, hem de bayağı etki eder.
    Daha bu Cumartesi sport touring kaskla pistte ileriyi görmek için bayağı cebelleşmek zorunda kaldım. Motorun ya da kaskı türü daha extreme hale geldikçe yaşanan olumsuzluğun da etkisi artıyor haliyle. Mesela naked motorla touring'in oturuş pozisyonları aşırı farklı olmadığı için zaten benzer kasklar kullanılır, gibi.

Bu bilgiye nasıl ulaşırız peki? Kask üreticisi bunu söyler zaten.

Motosikleti
    cb250r
    Alıntı ismaileren adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Balaklava olmadan dahi geçen kış Gelibolu da ciddi buğulanma yaptı.
    Pinlock fayda etmedi.
    Kışın gününe ara ara vizörü açmak zorunda kaldım.

Şunun farkına varalım ; yarış kaskı yüksek hızda rahat ettirsin diye üretilir.
    Soğukta seyahat yapmak amacıyla değil.
    ah be ne guzel hayaller kurmustum sessiz, nispeten ucuz bi fiber kask buldum diye.. Ama sartlar boyleyse bilemedim simdi.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:37 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:29 ----------

Alıntı killingroad adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kasklarda sınıf olur, hem de bayağı etki eder.
    Daha bu Cumartesi sport touring kaskla pistte ileriyi görmek için bayağı cebelleşmek zorunda kaldım. Motorun ya da kaskı türü daha extreme hale geldikçe yaşanan olumsuzluğun da etkisi artıyor haliyle. Mesela naked motorla touring'in oturuş pozisyonları aşırı farklı olmadığı için zaten benzer kasklar kullanılır, gibi.

Bu bilgiye nasıl ulaşırız peki? Kask üreticisi bunu söyler zaten.
    haklisiniz hocam. Ama bence ureticiler kaskin 80 km hizla kac desibel gurultu aldigi bilgisini de paylasmali. Kullanici yorumuna bakiyorum, birisi sessiz diyor digeri kulagim sagir oldu diyor. Yorumlar cok goreceli. Ama rakamlar yalan soylemez.

Bazi kasklari bagimsiz kuruluslar ruzgar tunelinde teste sokup sonucmalari paylasmis mesela. Su hizda iceride sukadar desibel gurultu var diyor. Cok degerli bir bilgi bence.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660

haklisiniz hocam. Ama bence ureticiler kaskin 80 km hizla kac desibel gurultu aldigi bilgisini de paylasmali. Kullanici yorumuna bakiyorum, birisi sessiz diyor digeri kulagim sagir oldu diyor. Yorumlar cok goreceli. Ama rakamlar yalan soylemez.

Bazi kasklari bagimsiz kuruluslar ruzgar tunelinde teste sokup sonucmalari paylasmis mesela. Su hizda iceride sukadar desibel gurultu var diyor. Cok degerli bir bilgi bence.
    Evet gürültü konusundaki subjektif karanlık böyle aşılabilir katılıyorum. Ki oldukça da önem arz eden bir şey sürüş sırasındaki gürültü ama genelde her halukarda kulaklık gerektirdiği için de göz ardı ediliyor olabilir. (ya da ben kendi kaskım yüzünden herkes kulaklığa muhtaç sanıyorum :D)
    Mr.wind bunu beğendi.

Motosikleti
    cb250r
    Arkadaslar selamlar tekrardan bi guncelleme yapayim.

ls2 ff323 kaski satin aldim. Hemen birkac kelam edip yorumlarimi yazayim.
    1-kafa yapim long-oval yapisina yakin oldugu ve bu kask da long-oval bas tipine uygun oldugu icin tam bedenini aldim. 57cm bas capim var ve m aldim. sonuc sıkı bir kask. basta caba iade mi etsem desemde suan alistim. cikarip takarken biraz zorlasa da, kask kafamdayken cok guzel sariyor.

2-ruzgar sesi konusunda gercekten cok basarili. 90 km hizlara kadar cok az ruzgar sesi aliyor. Bu konuda aradigimi buldum.
    3-kask cok guven veriyor, fiber kompozit dis kabuk ve vizoru falan baya guven verdi.
    4-vizor yuze yakin. gorus acisini cok iyi etkiliyor ama bugu konusunda olumsuz etkiliyor.

sonuc: kafa yapiniz long oval ise, tercih edilebilir. aksi taktirde baska kasklara yonelin derim. cunku s-m bedenlerde fiyat avantaji var ama L xl bedenler pahali. merak ettginiz konu varsa sorabilirsiniz.

saygilar
    espresso ve Cyan bunu beğendiler.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Arkadaslar selamlar tekrardan bi guncelleme yapayim.

ls2 ff323 kaski satin aldim. Hemen birkac kelam edip yorumlarimi yazayim.
    1-kafa yapim long-oval yapisina yakin oldugu ve bu kask da long-oval bas tipine uygun oldugu icin tam bedenini aldim. 57cm bas capim var ve m aldim. sonuc sıkı bir kask. basta caba iade mi etsem desemde suan alistim. cikarip takarken biraz zorlasa da, kask kafamdayken cok guzel sariyor.

2-ruzgar sesi konusunda gercekten cok basarili. 90 km hizlara kadar cok az ruzgar sesi aliyor. Bu konuda aradigimi buldum.
    3-kask cok guven veriyor, fiber kompozit dis kabuk ve vizoru falan baya guven verdi.
    4-vizor yuze yakin. gorus acisini cok iyi etkiliyor ama bugu konusunda olumsuz etkiliyor.

sonuc: kafa yapiniz long oval ise, tercih edilebilir. aksi taktirde baska kasklara yonelin derim. cunku s-m bedenlerde fiyat avantaji var ama L xl bedenler pahali. merak ettginiz konu varsa sorabilirsiniz.

saygilar
    Güzel günlerde kullan, korumasına ihtiyaç duymak gerekmesin.
    Evet iyi oturan kaskın ilk etapta biraz rahatsız etmesi gerekiyor ama tabii bu rahatsızlık noktalarına da dikkat etmeli. İnsanın alnına basıyorsa orası çok genişlemez mesela, üst kafa çevresini sıkı sarmalı, cheekpad'lere denk gelen yanak boyun üstü falan gibi yerlerde biraz daha esniyor zaten.
    Mr.wind bunu beğendi.

Motosikleti
    cb250r
    Güzel günlerde kullan, korumasına ihtiyaç duymak gerekmesin.
    Evet iyi oturan kaskın ilk etapta biraz rahatsız etmesi gerekiyor ama tabii bu rahatsızlık noktalarına da dikkat etmeli. İnsanın alnına basıyorsa orası çok genişlemez mesela, üst kafa çevresini sıkı sarmalı, cheekpad'lere denk gelen yanak boyun üstü falan gibi yerlerde biraz daha esniyor zaten.
    Saolun hocam, insallah hicbirimiz ekipmanimizi test etmek zorunda kalmayiz.

Soylemeyi unuttum, bu kask 5 dk tak 10 dk cikar gibi sehir ici surusler icin pek pratik olmaz. giyip cikarmasi baya zor.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Saolun hocam, insallah hicbirimiz ekipmanimizi test etmek zorunda kalmayiz.

Soylemeyi unuttum, bu kask 5 dk tak 10 dk cikar gibi sehir ici surusler icin pek pratik olmaz. giyip cikarmasi baya zor.
    O kadar da zor olmalı bilemedim. Prezervatif gibi olmalı diye benzetilirdi :D
    Yaklaşık 1-2 saat bir kaç kere taktıktan sonra biraz kendine gelmeli. Giymesi çıkarması bu kadar zor ise kafatasına fazla basıyor olabilir mi?

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    @Cyan @Thracian yorumlariniz icin tesekkur ederim.

Alacagim kask hem uygun fiyatli, hem saglam kabuklu, hemde sessiz olmak zorunda.

Sag kulagimdaki saglik sorunlarim yuzunden kulak tikaci kullanamiyorum. o yuzden goreceli olarak sessiz bir kask kullanmam lazim. zaten 80-90 km hizlari gecmem hic.

arastirmalarim dogrultusunda ls2 ff323 kaskin fiberglass kabuklu, sertifkali ve 100 km hiz ile 89db ic gurultu aldigi bilgilerine ulastim.

illa o kask olsun bu kask olsun da demiyorum tabi. polikarbon olupta, saglam kask ta olabilir. Amma velakin ruzgar sesi konusunda konforlu olmasi lazim.

saygilar
    Aklıma hem ayranım dökülmesin hem !!! yoğurdum ekşimesin lafı geldi :D
    “Bir delil ile 40 alimi yendim; ama 40 delil ile bir cahili yenemedim.” Mevlana

Motosikleti
    cb250r
    O kadar da zor olmalı bilemedim. Prezervatif gibi olmalı diye benzetilirdi :D
    Yaklaşık 1-2 saat bir kaç kere taktıktan sonra biraz kendine gelmeli. Giymesi çıkarması bu kadar zor ise kafatasına fazla basıyor olabilir mi?
    Hocam kaskin yapisi ve sekli biraz ilginc. altta giris kismindaki pedler biraz etli. o sebeple kafanin girmesi zor oluyor. giydikten sonra tam olmasi gerektigi gibi. Ama giyip cikarmasi biraz zor iste

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:29 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:24 ----------

Alıntı Öz_Musti adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aklıma hem ayranım dökülmesin hem !!! yoğurdum ekşimesin lafı geldi :D
    Hocam bu soz bizim hic aklimizdan cikmiyor ki

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Arai firması kask modelleri arasında spor ve diğerleri şeklinde ayrım yapıyor. Şimdiki kaskım naked için olsa bile biraz aşağı bakınca rüzgar gürültüsü azalıyor.

Buğu konusunda yazılan yorumlara şaşırdım. Şimdiki kaskımda da vizör burnuma çok yakın. Lakin hareket halinde buğu yaptırmak mümkün değil.

Gürültü olayına gelince, malesef kaskım gürültülü. Buna karşın hava akımı çok iyi, ve cidden çalışıyor. Kulak tıkacı kullanmak mümkün değilse Schubert'in bazı modellerinin iyi olduğunu duydum ses izolasyonu açısından, lakin otobanda denemiş değilim.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Motosiklet tipine göre değil de oturuş pozisyonuna göre tasarlanıyor dersek daha iyi olur. Saf pist için üretilenler hariç yatar pozisyonda ve dik pozisyonda kullanılan kaskların koruma kapasiteleri arasında çok da fark olduğunu sanmıyorum.
    Mr.wind bunu beğendi.

Motosikleti
    cb250r
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arai firması kask modelleri arasında spor ve diğerleri şeklinde ayrım yapıyor. Şimdiki kaskım naked için olsa bile biraz aşağı bakınca rüzgar gürültüsü azalıyor.

Buğu konusunda yazılan yorumlara şaşırdım. Şimdiki kaskımda da vizör burnuma çok yakın. Lakin hareket halinde buğu yaptırmak mümkün değil.

Gürültü olayına gelince, malesef kaskım gürültülü. Buna karşın hava akımı çok iyi, ve cidden çalışıyor. Kulak tıkacı kullanmak mümkün değilse Schubert'in bazı modellerinin iyi olduğunu duydum ses izolasyonu açısından, lakin otobanda denemiş değilim.
    maalesef arai, schuberth gibi kasklar benim ve benim gibi Turkiye'de calisan buyuk cogunluk icin ulasilabilir olmaktan cok uzak. Yani oyle boyle uzak degil Everestin tepesinde.
    espresso bunu beğendi.

Beto87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 650F
    Kask almak için kesinlikle işini düzgün yapan bir mağazaya gitmelisiniz. Direk internetten beğenerek alınacak birşey değil kask. Düzgün bir mağazada zaten mağaza çalışanı size yardımcı olacaktır. Her kask her kafa yapısına uygun değildir. Önce kafa ölçünüz alınır sonra kullandığınız motora göre tavsiye verilir size. Aralarından hoşunuza gideni alırsınız. Bende mesela ff323 güvenlik olarak kullandığım kasktan biraz daha iyi olmasına rağmen kafa yapıma uymadığı için almamıştım. İstanbulda olsanız kesinlikle bostancı köprüsünün altındaki mağazayı önerirdim. Hem bilgililer hem de güler yüzle her türlü yardımcı oluyorlar.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    250r
    Geçenlerde mecburiyetten LS2 Breaker kask aldım. Açık konuşmak gerekirse biraz da içi pedlerine kandım. Siz almayın. Yaklaşık 90 km yol yaptım, çok rüzgar alıyor. Tıkaç olmasına,yüksek hızlara çıkmamama rağmen rahatsız etti.

Hocam, Motorisk 5 puan bile vermemiş yalıtım konusunda aldığınız kaska. Aklınızda olsun kask alacağınız zaman mutlaka bakın. Sharp'dan daha fazla güvenilir kaynak. https://motorisk.net/urun-kat/motosiklet-kasklari/

Motosikleti
    cb250r
    Alıntı alihasan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam, Motorisk 5 puan bile vermemiş yalıtım konusunda aldığınız kaska. Aklınızda olsun kask alacağınız zaman mutlaka bakın. Sharp'dan daha fazla güvenilir kaynak. https://motorisk.net/urun-kat/motosiklet-kasklari/
    Hocam saolun, ama merak etmeyin hayatim boyunca aldigim her urunun fiyat performans kirali olmasi icin, kili kirk yararak arastirma yaparim.

Kask sessiz gercekten. Cok farkli kasklar deneme sansim olmadi ama, arkadasimin shark spartan kaskindan daha sessiz.

saygilar

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)