Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Moto Ekspertiz Anket...!

Motovento
    REKLAM ALANI
    Sadık1453 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Herkese merhaba,

Uzun bir aradan sonra tekrar buradayım. Gerçi hiç ayrılmadım hep çaktırmadan dolaşıyordum ama, şimdi eskisi gibi biraz daha içeride olabilecek kadar vakit ayırabiliyorum artık

Aşağıya bir anket linki bırakıyorum. 1 Soru var sadece. Sizlerden ricam, bu ankete katılarak bana destek olmanızdır.

Danışmanlığı yaptığım bir yatırımcı için bir proje hazırlıyoruz, matematiksel olan tüm süreçler tamam. Ancak, piyasa analizi konusunda birde anket yapalım istedik. Bakalım sonuçlar ne gösterecek?

Herkese teşekkür ederim.

*** Hayır seçeneğini seçen arkadaşlar bana burada mini bir açıklama yazabilirse çok mutlu olurum.

https://forms.gle/LnvzqAiQhMtuFsDH6

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Sadık1453 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Herkese merhaba,

Uzun bir aradan sonra tekrar buradayım. Gerçi hiç ayrılmadım hep çaktırmadan dolaşıyordum ama, şimdi eskisi gibi biraz daha içeride olabilecek kadar vakit ayırabiliyorum artık

Aşağıya bir anket linki bırakıyorum. 1 Soru var sadece. Sizlerden ricam, bu ankete katılarak bana destek olmanızdır.

Danışmanlığı yaptığım bir yatırımcı için bir proje hazırlıyoruz, matematiksel olan tüm süreçler tamam. Ancak, piyasa analizi konusunda birde anket yapalım istedik. Bakalım sonuçlar ne gösterecek?

Herkese teşekkür ederim.

*** Hayır seçeneğini seçen arkadaşlar bana burada mini bir açıklama yazabilirse çok mutlu olurum.

https://forms.gle/LnvzqAiQhMtuFsDH6
    Oyumu evetten yana kullandım, fakat fare kullanarak bir parmak hareketiyle klik yapmak ile gerçek dünyada ücret karşılığında alacağım bir hizmete karar vermek arasında bariz fark var. Tabiki tüm bunları gözönünde bulundurduğunuzdan eminim, buradaki en büyük etkenin ekonomik parametreler olduğunu bildiğinize emin olduğum kadar

Özetle bu hizmetin ücreti hizmet alımının gerçekleşmesindeki en önemli etken olacaktır diyebiliriz.
    espresso ve Sadık1453 bunu beğendiler.
    Legends may sLeep.. But they never diE..!

Kesinlikle haklısın...!
    Bu nedenle, fiyatlama parametreleri konulacaktır.
    Ancak, marka temsilcilerinin bu topa girmiyor olması, karoseri ile ilgili tespitlerin yapılamaması, genel olarak mekanik ve teknik olarak değerlendirme sonuçlarının sunulacağı bir hizmet olması planlanıyor.
    Fiyat / Fayda = Talep Eğrisi şeklinde formüle olacaktır muhtemelen.
    Cevap için ayrıca teşekkür ederim.
    GÖZÜ PEK MOTORCULAR VARDIR, BİRDE YAŞLI MOTORCULAR...
    HEM GÖZÜ PEK HEMDE YAŞLI MOTORCU YOKTUR...

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Hayır = Güvendiğim tanıdığım bir ustaya gösteririm, bilmediğim bir yere sırf tabelası var diye gitmem.
    Sadık1453 ve xtrafrozen bunu beğendiler.

Alıntı drtayfun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hayır = Güvendiğim tanıdığım bir ustaya gösteririm, bilmediğim bir yere sırf tabelası var diye gitmem.
    Ama bu yazdığınız da ekspertiz olmuyor mu? Yanlışım varsa düzeltin lütfen
    Sadık1453 bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Hayır olmuyor, arkadaş ticari bir işletmeden bahsediyor, kapısında "expertiz" yazıyor, bu işi ücreti mukabili yapıyor ve resmi bir yazılı belge veriyor. Bizim yaptığımız danışmak.
    xtrafrozen ve Sadık1453 bunu beğendiler.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Hayir,Gecmisi belli,servis bakim kayitlari olani secerim,daha sonraki aşamada kendim kontrol ederim.

Hee,otomobil alirken mutlaka guvendigim bir firmada eksper yaptiririm.
    Sadık1453 bunu beğendi.

levend84; Çok katkısı olacak bir cevap teşekkür ederim. Peki, bir kaç şey daha sorsam görüşlerinizi paylaşır mısınız?
    Peki motosiklet ile otomobil arasındaki ekspertiz farkı nedir?
    Neden birinde ustaya gösterirken diğerinde bir firmaya gösteriyorsunuz?
    Her iki durumda da tarafsızlık ilkesi ile hizmet veren bir kurum var diyelim.
    Motosiklette ekspertizten uzak tutan şey nedir sizi? Ya da güvenmenize neden olacak şey ne olabilir?

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Rica ederim,

Otomobil ile motosiklet çogu bakimdan farkli parametreler ve donanimlar içerir.

Birinde,kaporta`dan,hava yastigina,klima dan,şanzimana kadar bir çok detay var iken,digerinde bir muddet motosiklet tecrubesi kazanmiş kisinin bile çalismasi,sesi,goruntusu,zinciri,dişlisi,pegleri,m anetlerinden genel kozmetigine,kadar yorumlayabilir.

Güven konusuyla alakali ise,ekspertiz yapilan araca belirli bir süre garanti verilmesi durumunda güven olgusu oluşur.
    drtayfun ve Sadık1453 bunu beğendiler.

harun27 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2023 Vespa Primavera 150
    Usta konusu onemli. Yapan ustacık olacaksa (bi vida sıkıp kendine usta diyen) yaptırmam. Net olmalı usta dediğin. Şunun değişmesi gerekir mi dediğimde değişmeli veya değişmemeli demeli. Biz net bişey diyemeyiz diyen mıymıntı adamlarla olmaz bu iş. Ha kallavi usta girince de işin içine fiyat da makul olmalı. Vatandaşın alım gücü ortada malum. Bir de motor ayırt etmemeli o ekspertiz. Yok çin hint italyan japon o bu bakmam dememeli. Sözün özü her sektörde oldugu gibi kalifiye eleman sıkıntısı olacak. Kalifiye işinin ehli adam yapacaksa okey yaptırırım. Ama yetersiz adamlara zırnık koklatmam.
    Sadık1453 bunu beğendi.

berk_cglr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ducati m696 - yzf R 25 abs
    eksper dediğin son 1 2 senedir yaygınlaşmaya başladı öncesinde ya ustaya ya da motordan analayan bir agayla gidip bakardık ben hiç gitmedim ekspere kendim kontrollerimi yaparak aldım ama ulaşımı ve maddi olarak ulaşılabilir bir fiyatla ve kapsamlı olan (dyno vs gibi) bir eksper bulsam tabii ki götürürm sıradaki alıcağım motorumu çoğu motosiklet eksperi yapan firmada aldıktan belli bir süre içinde yok denilen arıza çıkarsa mesuliyet kabul etmiyorlar mesela bu olayda var böyle bir eksperin yağıcağı iş zaten anlamsız oluyor ekspere götürmeme sebeplerimden biri de buydu mesela
    Sadık1453 bunu beğendi.

Bilindik bir galeriden alirsam yaptirmam, birsey cikarsa muhatap tutabilecegim esnafliktaysa, kendim kontrol edebildigim kadar ederim, fakat motosiklet 50bin ustu degerde ise ve ozellikle sahistan alicaksam yaptiririm.
    Sadık1453 bunu beğendi.

Motosikleti
    yamaha tracer 700 2016
    bana gore motosiklet ekspertizi konusunda piyasada buyuk bir bosluk var..

eger tarcanlar gibi bir motosiklet ekspertizi olacaksa harika is yapip para kazanabilir..

mesela gerekli gorurse grenajlari komple sokecek..mini kamerayla sase de catlak varmi islem varmi goruntuleyecek..hangi parca degismis hemen anlicak vb.

eger guvenilir isi bilen bir ekspertiz olursa ben hangi tur motosiklet alirsam alayim gotururum.ozellikle benim gibi motosiklete binmekten baska cok biseyinden anlamayanlar icin ideal olur..
    berk_cglr ve Sadık1453 bunu beğendiler.

berk_cglr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ducati m696 - yzf R 25 abs
    Alıntı goreny adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bana gore motosiklet ekspertizi konusunda piyasada buyuk bir bosluk var..

eger tarcanlar gibi bir motosiklet ekspertizi olacaksa harika is yapip para kazanabilir..

mesela gerekli gorurse grenajlari komple sokecek..mini kamerayla sase de catlak varmi islem varmi goruntuleyecek..hangi parca degismis hemen anlicak vb.

eger guvenilir isi bilen bir ekspertiz olursa ben hangi tur motosiklet alirsam alayim gotururum.ozellikle benim gibi motosiklete binmekten baska cok biseyinden anlamayanlar icin ideal olur..
    şu olay olsa 700 1000 tl ye kadar karşılarım alıcağım motorun ekspertizini en azından kafa rahat olur hatta satış için bile önceden götürüp raporla koyarsın ilana miss alıcı da satıcı da kafa rahat olur
    Sadık1453 bunu beğendi.
    welcome to my world https://www.youtube.com/channel/UCPUpGYw2EcPIq_hQLSHGctw/

Motosikleti
    Belirtmek İstemiyor
    cevap: hayır, motosiklet işi otomobil gibi değil.

aldığım tüm motosikletleri kendim kontrol ettim.

satarken ise yeter ki alıcıyı kandırmak isteyeyim.
    kaporta yok. plastik parçayı yenisini al tak.
    kralı gelse söktüğüm taktığım parçayı anlamazlar.
    bir kilometre düşürürüm aklınız çıkar anlamazsınız.
    hepsinin yöntemleri var.

harun27 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2023 Vespa Primavera 150
    Alıntı ulkerhan adlı üyeden alıntı Mesajı göster

hepsinin yöntemleri var.
    Oto beyin airbag işi yapan dükkana gittiğimde hayabusa goldwing gsxr 1000 MT07 MT09 diavel gibi klasorler yer alıyordu kitaplıgında. Dedim usta bunlar ne ? Biz beyni okuyoruz orada kod vs alıyoruz o günki km sinde dedi ve yarın bir gün satacagı zaman bu kodu bioyu yüklüyoruz dedi. Yani ben bu sene bir goldwing aldım 2 senede 30 bin yaptım ve 2 sene sonra beyincinin okudugu km ye geri dönüyor ve bunu anlayamazlar dedi kolay kolay. Adam en azından dürüst yani. Km işi şans işi tamamen. Kaldı ki bu en basitlerinden biri daha niceleri var da milleti ayıktırmayalım.

SÖZÜN ÖZÜ 2. EL ALIRKEN KARŞI TARAFIN SADECE ALLAH BİR SÖZÜNE İNANIN...

Motosikleti
    Belirtmek İstemiyor
    Alıntı harun27 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Oto beyin airbag işi yapan dükkana gittiğimde hayabusa goldwing gsxr 1000 MT07 MT09 diavel gibi klasorler yer alıyordu kitaplıgında. Dedim usta bunlar ne ? Biz beyni okuyoruz orada kod vs alıyoruz o günki km sinde dedi ve yarın bir gün satacagı zaman bu kodu bioyu yüklüyoruz dedi. Yani ben bu sene bir goldwing aldım 2 senede 30 bin yaptım ve 2 sene sonra beyincinin okudugu km ye geri dönüyor ve bunu anlayamazlar dedi kolay kolay. Adam en azından dürüst yani. Km işi şans işi tamamen. Kaldı ki bu en basitlerinden biri daha niceleri var da milleti ayıktırmayalım.

işi bilmeyenler kodları yedekleyip geri yüklerler.
    gösterge panellerinde 93c46, 95040, 95160 gibi eprom entegreleri olur.
    entegreyi sökersin, okuyucuya bağlayıp bilgisaraya kopyalarsın. checksum hesaplayıcı uygulamalar var. yoksa da manuel hesaplar istediğin kilometreyi entegreye tekrar kaydedersin. hesaplamayı beceremeyenler yedek alıp müşteri istediğinde geri yükleyenler.
    çoğu motora istediğin kilometreyi yarım saatte yazarım.

denge topuzları, manetler, koruma demirleri, pegler temiz ise, fren diskindeki faturayı da tornada sıfırladın mı kimse anlamaz.

Alıntı ulkerhan adlı üyeden alıntı Mesajı göster

hepsinin yöntemleri var.
    Sürece yine yön verecek cevaplardan teşekkürler.
    Ancak plastik parçaların sökülüp takılması yada boyanması otomobillerde bakılmayan değer kaybı yaratmayan unsurlar. Üstelik motosikletlerde bakım için bu parçalar defalarca sökülüyor. Örnek; Depo altına hava filtresi konmuş modeller nedeni ile her bakımda depoları sökülen motorları düşünürsek...

Alıntı harun27 adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Bu cevapta oldukça ayrıntılı ve farklı bir bakış açısı geliştirmeye neden olacaktır. Size de teşekkür ederim. Ancak yaptığı sahtekarlığı çekinmeden söyleyene dürüst değil arsız derler bence Dürüstlük o hareketi yapmamak olacaktır.

Ayrıca, genel olarak bu kilometre takıntısı sadece bizlerde var. Bu da maalesef özellikle oto galericilerinin yıllardır uyguladığı pazarlıkta fiyat kırma stratejisinin doğurduğu bir balondur. Olması gerektiği gibi yapılan bakım süreçleri takip edildiğinde 500 bin km.de bile olsa bir motor gayet sağlıklı yürüyebilir.

Diğer taraftan boyanmış yada değişmiş parça o taşıtın yenilendiği anlamını taşıyor. Aerodinamik yapısını etkilememiş bir kazaya karışmadı ise çok problem değil teknik olarak.
    drtayfun bunu beğendi.
    GÖZÜ PEK MOTORCULAR VARDIR, BİRDE YAŞLI MOTORCULAR...
    HEM GÖZÜ PEK HEMDE YAŞLI MOTORCU YOKTUR...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)