Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 123

Türkiye'de Motosiklet Kültürü Neden Ölüyor?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    cb250r
    Alıntı drtayfun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    https://www.webtekno.com/ekim-2021-o...u-h116841.html
    Rakamlar sizi yanlışlıyor. Öyle tüketim çılgınlığı falan yok, geçen sene zaten krizde olan otomotiv sektörü bu sene de aynı krizden çıkamadı. Hele son 2 ay son 10 yılın en berbat dönemi olmuş. İkinci el pazarı da aynı şekilde sürünüyor. Fiyatların yükseldiği doğru ve yatırım fırsatı gibi görenler de var ama bu mutlu bir azınlık sadece, halk bu tanımın dışında ve öylece bakıyor !
    hocam otomotiv krizi uretim tabanli bir kriz. Arz olmasina ragmen talep olmasa, dediginiz dogru olabilirdi. Ama çip krizi yuzunden suan uretim sekteye ugramis durumda.

Yanlis anlamayin, benim "halk ferah icinde yuzuyor" gibi bir iddiam olmadi, Oyle olsa zaten suan bu konusmayi yapmiyor olurduk.

Ben "bu kadar boktan bir ekonimi yonetimine ragmen ulke neden ekonomik krize girmiyor?" sorusuna cevap olabilecek bir noktaya deginmeye calisiyorum.

Suan gercekten usenmesem, yil yil devletin dolayli vergi gelirlerini kalem kalem arastirip yazanilirdim.

Ama arastirmaya gerek yok, hepimiz adimiz gibi eminiz mi, devletin otv, kdv gibi dolayli vergi girleri her sene rekor kiriyor.

Insanlarin harcadigi para uzerinden devletin topladigi vergi eger enflasyon artisindan, doviz kuru artisindan kat kat fazla ise, o ulkede tuketim artmis demektir.

sizin al(a)mamaniz, benim alamamam yukardaki babsettigim gercegi degistirmiyor.

saygilar
    espresso ve M.balibey bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Konunun uzmanı değilim, ama Tl olarak yapılan harcama - toplanan vergi değil de bunun döviz karşılığı önemli ve bu da kişi başı GSMH olarak ifade ediliyor. Bu da istikrarlı olarak düşüyor ve ülkemizi dünyanın en fakir ülkelerine doğru yaklaştırıyor. Yani hem fakirleşip hem de tüketimi arttıramayız öyle değil mi?
    https://www.dogrulukpayi.com/bulten/...en-milli-gelir
    En alttaki canlı grafikte 2012'den sonra ülkenin artık sefil hale gelişini görebilirsiniz.

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı drtayfun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    https://www.webtekno.com/ekim-2021-o...u-h116841.html
    Rakamlar sizi yanlışlıyor. Öyle tüketim çılgınlığı falan yok, geçen sene zaten krizde olan otomotiv sektörü bu sene de aynı krizden çıkamadı. Hele son 2 ay son 10 yılın en berbat dönemi olmuş. İkinci el pazarı da aynı şekilde sürünüyor. Fiyatların yükseldiği doğru ve yatırım fırsatı gibi görenler de var ama bu mutlu bir azınlık sadece, halk bu tanımın dışında ve öylece bakıyor !
    Şu anda insanların mevcut alım gücüne göre çok fazla satış var.Ama ekonomisi normal olan diğer ülkelerle kıyaslandığında satışlar çok kötü.@Mr.wind sanırım onu demek istedi.Normal bir ülkede yaşasak bu alım gücü ile 1000 tane bile araç satılmaması lazım.
    M.balibey ve espresso bunu beğendiler.
    Özgürlüğün en büyük düşmanı halinden memnun kölelerdir.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Olay kimseyi yanıltmasın, aynı durumu 70'li yıllarda bizzat yaşadım ben. O zaman da çılgın bir enflasyon vardı, fabrikadan sıfır araba alırdık, binerdik, 1-2 sene sonra üstüne bir dünya para ekleyip satardık. Bildiğin döviz gibi bir yatırım aracı idi. Şimdi de olan o, parası olan bankaya koymuyor, faizler düşük, onun yerine araba alıyor, döviz alıyor halk. Bu, durumun iyi değil kötü olduğunun göstergesi.
    Thracian, lokalsürücü ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    KTM DUKE 250 - 2016
    Alıntı QuerysmaS adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Neymiş ekonomi kötüymüş. Ekonomi kötü diyenler çıkarın telefonlarınızı...
    Telefon çıkarılacak. Çıkar! Anten omza!..

Motosikleti
    CRF
    Alıntı Osm@n adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Telefon çıkarılacak. Çıkar! Anten omza!..

https://cf.kizlarsoruyor.com/a26792/...6f3a0a0b-m.jpg
    Yaa bak ne güzel telefonun var. 30 yıl önce alabilir miydin sen onu? Şükretmeyi bilmeli. İnsanlar pastanelerde sıraya giriyordu sırayaa!!! Numara yazdılırıp kuyruklarda beklenirdi sadece bir telefonla konuşabilmek için...

Not: Fotoğrafı kızlarsoruyor'dan bulmuş olman da güzel bir detay oldu

Motosikleti
    KTM DUKE 250 - 2016
    Alıntı QuerysmaS adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Fotoğrafı kızlarsoruyor'dan bulmuş olman da güzel bir detay oldu
    Antenli telefonu başka nereden bulacağıdım ki?
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    MT-07
    Uzun zaman sonra bir foruma bakayım dedim, gene acayip bir konu başlığında birleşmişsiniz. Agalar, paşalar şu iki tekerli beygiri ne die bir kültür için veya bir başka şey için sürüyorsunuz?!. Yahu motosiklet özgürlüktür bla bla bla.... Kendiniz için kullanın şunu, kendiniz için gazlayın, kendiniz için gezin.

Grup sürüşü sevenler grup sürsün, tek sevenler tek sürsün. Bir kültürün parçası olmak yerine kendi motorunuz bile bir bütün olun. Şarjı dolu bir intercom, gb'si bol bir telefon ve cebinizde yeterince para ile her türlü şeyin içinden geçersiniz. Buna motor kültürünüz de dahil.

Gidin kültür mantarı yiyin ama motor kültürü falan demeyin. Rica ediyorum. Gece yarısı otobanda gazlamıyorsanız, soğuktan böbreklerinizi üşütmüyorsanız veya sarı yelekleriniz ile bir grup yapmıyorsanız üzülmeyin. Sadece o an keyfini çıkarın ve bırakın bir şeyler ile meşgul olmaya çalışmayı. Hayat içerisinde yeterince meşgulsünüz zaten...
    espresso, pea, xtrafrozen ve 3 diğerleri bunu beğendiler..

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Angry nerlerdesin yahu...

2 sene önce Mayıs ayında gece 2.5 ta yeşilyurttaki restauranttan çıktığımızda soğuktan nasıl zangır zangır titrediğimi hala unutamıyorum.
    Gidon sağ sol yapıyordu üşümekten.
    Sıkı bir motosiklet kültürüydü
    Angrypower bunu beğendi.

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Angrypower adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Uzun zaman sonra bir foruma bakayım dedim, gene acayip bir konu başlığında birleşmişsiniz. Agalar, paşalar şu iki tekerli beygiri ne die bir kültür için veya bir başka şey için sürüyorsunuz?!. Yahu motosiklet özgürlüktür bla bla bla.... Kendiniz için kullanın şunu, kendiniz için gazlayın, kendiniz için gezin.

Grup sürüşü sevenler grup sürsün, tek sevenler tek sürsün. Bir kültürün parçası olmak yerine kendi motorunuz bile bir bütün olun. Şarjı dolu bir intercom, gb'si bol bir telefon ve cebinizde yeterince para ile her türlü şeyin içinden geçersiniz. Buna motor kültürünüz de dahil.

Gidin kültür mantarı yiyin ama motor kültürü falan demeyin. Rica ediyorum. Gece yarısı otobanda gazlamıyorsanız, soğuktan böbreklerinizi üşütmüyorsanız veya sarı yelekleriniz ile bir grup yapmıyorsanız üzülmeyin. Sadece o an keyfini çıkarın ve bırakın bir şeyler ile meşgul olmaya çalışmayı. Hayat içerisinde yeterince meşgulsünüz zaten...
    Zaten motosiklet kültüründen kastımız aşağı yukarı senin anlattıkların.Konu başlığına uzun "Motosiklet alan,kullanan,değiştiren,gezen,forumda muhabbetini yapan neden azaldı" yazmak yerine hepsine "Motosiklet Kültürü" yazdım geçtim."Kültür" biraz sembolik süslü bir kelime.
    Özgürlüğün en büyük düşmanı halinden memnun kölelerdir.

Tamircilerin acemilikleri vurdum duymazlık kazıklanmalar distribütörler bayilerin müşteriyi iplememesi türkiye de motor kültürü diye bir kültür yoktu ki zaten

xtrafrozen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 1000RR (2018) & Nmax 155 (2022)
    How can i go to Taksim ?

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı xtrafrozen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    How can i go to Taksim ?

şuradan go go go, sola go go go, sonra yine go go go.
    xtrafrozen bunu beğendi.

Motosikleti
    MT-07
    Alıntı Thracian adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Zaten motosiklet kültüründen kastımız aşağı yukarı senin anlattıkların.Konu başlığına uzun "Motosiklet alan,kullanan,değiştiren,gezen,forumda muhabbetini yapan neden azaldı" yazmak yerine hepsine "Motosiklet Kültürü" yazdım geçtim."Kültür" biraz sembolik süslü bir kelime.
    Kastım sana değildi zaten Bu motor sürme olayını entelektüel bir aktivite olarak görmeye çalışan insanlar var. Halbuki insanların başka başka nedenlerden dolayı sürme olayı var. Mesela ben kafamı dağıtmak, fazla düşünceden arınmak için kullanıyorum

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:59 ----------

Alıntı ufoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Angry nerlerdesin yahu...

2 sene önce Mayıs ayında gece 2.5 ta yeşilyurttaki restauranttan çıktığımızda soğuktan nasıl zangır zangır titrediğimi hala unutamıyorum.
    Gidon sağ sol yapıyordu üşümekten.
    Sıkı bir motosiklet kültürüydü
    Ufuk abi sürekli aynı maratonda gidip gidip geliyorum. İşe gidiyorum, geri dönüyorum, yemek yiyorum ve uyuyorum. Sonra gene işe gidiyorum. Zangır zangır titreme olayında ise şimdi gene otobana çıkıp gazlarım 1-2 saate. Bu soğukta polisler bile durdurmuyorlar Bakma o Mayıs ayında motosikletle öyle oturmak, motosikletle yaptığım en güzel aktivitelerimden 2.si idi. İlki ise İzmir'e seneler sonra motosikletim ile gitmekti

Motosikleti
    MT-25
    Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Türkiye'de kültür yok ki ölsün. Dil kültürü yok, din kültürü yok, hukuk kültürü yok, eğitim kültürü yok, içki kültürü yok, müzik kültürü yok, trafik kültürü yok, vs vs. Bazıları az veya çok vardı, ama hepsinin yerini garip yozlaşmış bir kültür aldı.
    Çok haklı.
    Bir kere zevklere, farklı fikirlere saygı yok. Ötekileştirmekten fazlasıyla zevk alan bu toplumda yaşamak bile zorken, motosiklet kullanmaktan bahsediyoruz. Ben bu ülkede, kardeşim ve eşiyle yürürken havalimanında Iraklı iki herifin tacizine uğradım. Havalimanı ya, havalimanı. Bırakın motosiklet üstünde yaşadığım sayısız olayı bir kenara.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Motosiklet genel olarak gerilemede bütün Dünya'da. Lakin bunun bizim konumuzla bence alakası yok, zira bir şekilde benzeştirilebilecek olan snowboard da 2010'larda Dünya genelinde gerilediği halde Türkiye'de büyümeye devam ediyordu - acıcık geriden geldiğimiz için. Ama o zamanlar alım gücü daha yüksektir Türkiye'de.

Bununla birlikte Türkiye'deki inanılmaz fakirleşmenin aslında motosiklet pazarını büyütmesi lazım. Otomobillerdekine göre çok çok düşük vergi ödeniyor motosikletlere, ama burada da trafik ve motosiklet kültürü giriyor devreye.

Burası bir ortadoğu ülkesi. Ne motosikleti. Çok özet belki, ama durum bu.
    espresso bunu beğendi.

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 123

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)