Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Sıfır motosiklete sigorta yaptırmadım

Motovento
    REKLAM ALANI

Herkese merhaba forumda yeniyim başlığı yanlış açtıysam affola .
    Sıfır motosiklet aldım 14 ay önce plaka ruhsat ve sigorta yaptıramadım yarın bunları halletmeye çalısıcam geç sigorta cezası ne kadar? Nereye ödenir? Nasıl bir yol izlemeliyim değerli yorumlarınızı bekliyorum beni aydınlatırsanız sevinirim .

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Yamaha MT09 2021+yadea g5
    bende 1 hafta oldu alalı ocak ayını bekliyorum 1 ay için mtv vermicem.senin durumun bambaşka şu an bu soruya cevap sen bulucaksın.sağlam bir cezaya hazır ol derim ben.fatura tarihinden itibaren 3 ay içinde taşıtın ruhsat alması gerekiyor.senin 11 aylık cezası var.bu ceza nedir ne değildir kimse bilmiyor 'DU' sen yapana kadar.bizde şu an merak içerisinde bu konunun devamını getirmeni bekliyoruz.aklıma gelen en kötüsü yatırılan kdv ötv nin boşa çıkma ihtimali.yani bir daha ödetirlermi böyle bir şeyi bilemicem.acilen notere gitmeni tavsiye ederim fikir danış onlara.çünkü ruhsat yok bir şey yok neyin üzerine ceza kesicekler.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Gec Tecil Cezasi,

Karayolları Trafik Kanunu’nun 20/1-a maddesine gore ceza kesilecek. 2020'de 288 TL imis.
    tarzan rıfkı bunu beğendi.

Cezanın bedelini Noter'den mi Sigorta şirketinden mi öğreneceğim peki ?

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı Semih Ang adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Cezanın bedelini Noter'den mi Sigorta şirketinden mi öğreneceğim peki ?
    Muhtemelen noterde cikar ama bu notere odeyeceginiz anlamina gelmiyor, vergi dairesine odenir.

Motosikleti
    288 tl ise bedavaaaaymış.1 sene için geçerlidir heralde bu her sene koyucak üstüne.geç tescil etmeninde bir süresi vardır heralde.bende dediğim gibi yeni motor aldım 550 tl falan bandrolu var.bunu sadece aralık için ödemek istemyirom zira ocaktada 700 tl ye yükseliyor vs.dişimi sıkıp beklemeye aldım kendimi.çoğu yere sorduğumda kimse cevabını veremedi yada 3 hafta süren var dendi.sonra dan 3 ay olmuş sanırım.vergi dairesine yatırmanız gerekir bu cezayı.asıl soru bu cezayı nereden çıkartıp ödiyecem olmalı.notere fatura ile başvurup muhtemelen size bir kağıt vericekler ceza makbuzu onunla vergi dairesinden ödeyip ödendisini alıp tekrar noter de işlemlere yeni baştan başlanıcak.bu arada önce trafik sigortası yaptırıcaksınız aklınızda bulunsun

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Merak edenler icin sigorta ile ilgisi yok gec tescil cezasinin, ikisini birbirine karistirmayin.

https://www.egm.gov.tr/trafik-tescil...lmak-istiyorum

"Fatura tarihinden itibaren 3 ay içerisinde tescil işlemi yapılmadığı takdirde Karayolları Trafik Kanunu’nun 20/1-a maddesi gereğince cezai işlem uygulanmaktadır. "

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sigorta zorunluluğu araç trafiğe çıkarıldığı tarihte başlar ve geciikme cezasına tabi değildir. Ceza biten sigortanın yenilenmesinin geciktirilmesinde devreye girer. Yani ruhsatı ve plakayı aldığınız günden itibaren mükellefiyet başlar. MTV ise faturanın kesildiği tarih itibarıyla değerlendirilir. Ruhsatı üç gün veya üç yıl sonra almanız MTV mükellefiyetini ötelemez. Fatura kesildiyse fatura tarihine göre MTV ve gecikme cezası ödersiniz. Satan bayi ÖTV riskine girmemek ve diğer yasal sorumluluklarından sıyrılmak için faturasını kesmiştir zaten.

Son söz: Fazla uyanıklık cilde zarar verir. Devlet baba uyumaz, uyutur.

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı DickName adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    MTV ise faturanın kesildiği tarih itibarıyla değerlendirilir. Ruhsatı üç gün veya üç yıl sonra almanız MTV mükellefiyetini ötelemez. Fatura kesildiyse fatura tarihine göre MTV ve gecikme cezası ödersiniz.
    MTV konusunda kanun diyor ki, tescil edilmis aractan MTV alinir. (197 - MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ KANUNU)

Verginin Mevzuu
    Madde 1

a) Karayolları Trafik Kanununa göre trafik şube veya bürolarına kayıt ve tescil edilmiş bulunan motorlu kara taşıtları,
    b) Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne kayıt ve tescil edilmiş olan uçak ve helikopterler,

Motorlu Taşıtlar Vergisine tabidir.

Bu durumda, faturayla baglantisi yok, tescil ile var.

Motosikleti
    faturası kesilmiş ama 3 ay boyunca işlem yapılmamış taşıttan neyin mtv sini alıcaklar? o taşıt trafiğie çıkmadığı taktirde mtv sigorta alamazlar.trafik tecili yapıldığı an herşey dahildir.kendi mevzum ile alakalıda farklı bir durum olursa konusunu açıcam yoksa 1 ay motoru boşu boşuna yatırıp üstünede bide mtv ödeyecek buluncam

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Alıntı tarzan rıfkı adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    288 tl ise bedavaaaaymış.1 sene için geçerlidir heralde bu her sene koyucak üstüne.geç tescil etmeninde bir süresi vardır heralde.bende dediğim gibi yeni motor aldım 550 tl falan bandrolu var.bunu sadece aralık için ödemek istemyirom zira ocaktada 700 tl ye yükseliyor vs.dişimi sıkıp beklemeye aldım kendimi.çoğu yere sorduğumda kimse cevabını veremedi yada 3 hafta süren var dendi.sonra dan 3 ay olmuş sanırım.vergi dairesine yatırmanız gerekir bu cezayı.asıl soru bu cezayı nereden çıkartıp ödiyecem olmalı.notere fatura ile başvurup muhtemelen size bir kağıt vericekler ceza makbuzu onunla vergi dairesinden ödeyip ödendisini alıp tekrar noter de işlemlere yeni baştan başlanıcak.bu arada önce trafik sigortası yaptırıcaksınız aklınızda bulunsun
    Anladığım kadarıyla yıllık bandrol 550 lira. Yarısı 275 lira eder.

Ruhsat için noter harcı 270 liraydı bir ay önce galiba. Ocakta bu rakam %30 değerli kağıt artışıyla 85 lira artar.

Sigorta 300 lira desek, o da en az 100 lira artar.

Sonuçta noter ve sigorta artışından en az 185 lira fark gelir. Plaka basımından 10 lira gelse 195 lira eder.

Yani kazancın en en fazla 80 lira olur.
    Veya kafa kafaya gelir.

Ben olsam 2022 olmadan gider ruhsatı çıkarırdım.
    tarzan rıfkı bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı ufoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Anladığım kadarıyla yıllık bandrol 550 lira. Yarısı 275 lira eder.

Ruhsat için noter harcı 270 liraydı bir ay önce galiba. Ocakta bu rakam %30 değerli kağıt artışıyla 85 lira artar.

Sigorta 300 lira desek, o da en az 100 lira artar.

Sonuçta noter ve sigorta artışından en az 185 lira fark gelir. Plaka basımından 10 lira gelse 195 lira eder.

Yani kazancın en en fazla 80 lira olur.
    Veya kafa kafaya gelir.

Ben olsam 2022 olmadan gider ruhsatı çıkarırdım.
    hayır 6 aylık 550 tl.şöyle hocam 1 ay için 550 tl vericem hava zaten kötü baya yağmur yağsa bu ay sürüceğim 15 kez max dur.15 kez 550 tl ödicem.ocakta da zam ile birlikte 700 tl oluyormuş etti sana 1200 tl.bu 3 ay kanunu kullanıp ocakta trafiğe çıkartmak istiyorum 550 den yırtmak için.ruhsat parası zaten vericez onu saymıyorum.sigorta 199 çıkıyor çok enteresan.
    noterede danıştım 3 ay içinde başlatmam gerekiyor.aralık mtv siyle de rodaj bakımını yaptırcam.
    ufoz bunu beğendi.

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    hayır 6 aylık 550 tl.şöyle hocam 1 ay için 550 tl vericem hava zaten kötü baya yağmur yağsa bu ay sürüceğim 15 kez max dur.15 kez 550 tl ödicem.ocakta da zam ile birlikte 700 tl oluyormuş etti sana 1200 tl.bu 3 ay kanunu kullanıp ocakta trafiğe çıkartmak istiyorum 550 den yırtmak için.ruhsat parası zaten vericez onu saymıyorum.sigorta 199 çıkıyor çok enteresan.
    noterede danıştım 3 ay içinde başlatmam gerekiyor.aralık mtv siyle de rodaj bakımını yaptırcam.
    6 aylık mtv 550 ise ruhsatı bir ay sonra çıkarmak mantıklı. Trafik sigortası şu an 199 çıktıysa ocakta 260-270 olur.
    Her halukarda en az 300-350 lira cepte kalır.

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı gurcanozturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    MTV konusunda kanun diyor ki, tescil edilmis aractan MTV alinir. (197 - MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ KANUNU)

Verginin Mevzuu
    Madde 1

a) Karayolları Trafik Kanununa göre trafik şube veya bürolarına kayıt ve tescil edilmiş bulunan motorlu kara taşıtları,
    b) Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne kayıt ve tescil edilmiş olan uçak ve helikopterler,

Motorlu Taşıtlar Vergisine tabidir.

Bu durumda, faturayla baglantisi yok, tescil ile var.
    Tescil yapılırken MTV ödenip ödenmediğine bakılır. Genelde ÖTV ile birlikte bayi tarafından sizden tahsil edilerek vergi dairesine ödendiği için ödenmediği sanılır. Ama 2 ocakta satın aldığınız aracı aracı 01 ağustosta tescil ettirirseniz Ocak ve Temmuz taksitlerinin ödenip ödenmediğine bakılır ve ona göre mtv ve gecikme zammı hesaplanır. 31 Ocak tarihine kadar borç henüz kesinleşmediği için bayi/satıcı mtvyi alıcıya iteleyebilir. :(

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:30 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:25 ----------

faturası kesilmiş ama 3 ay boyunca işlem yapılmamış taşıttan neyin mtv sini alıcaklar?
    Adı üstünde MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ alacaklar.

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Tescil yapılırken MTV ödenip ödenmediğine bakılır. Genelde ÖTV ile birlikte bayi tarafından sizden tahsil edilerek vergi dairesine ödendiği için ödenmediği sanılır. Ama 2 ocakta satın aldığınız aracı aracı 01 ağustosta tescil ettirirseniz Ocak ve Temmuz taksitlerinin ödenip ödenmediğine bakılır ve ona göre mtv ve gecikme zammı hesaplanır. 31 Ocak tarihine kadar borç henüz kesinleşmediği için bayi/satıcı mtvyi alıcıya iteleyebilir. :(
    Bunda ayni fikirdeyiz de, sizin bir once yazdiginizda sanki tum yillar icin odenecekmis gibi anlasiliyor, icinde bulunulan vergi yilinin odemesi alinir. 3 yil once arac almis ama tescil ettirmemisseniz, 3 yilin degil, icinde bulunulan vergi yilinin 2 taksidi odenir.

@Hokahey daha iyi bilir bence, cagiralim anlatsin

Motosikleti

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:30 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:25 ----------

Adı üstünde MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ alacaklar.
    hocam uzmanı değilim ama korkutuyorsun.yani sen şu an bana boşu boşuna trafiğe çıkartmıyorsun demiş oluyorsun.bir taşıtın ruhsatı olmadan vergiye tabi olması mümkün değil bana göre.şu an faturam kesildi ben bu motorun borcunu nereden öğrenicem? ruhsat çıkartmadan.ayrıca mtv si ödenmeden araç satışı yapılmaz borçlu gözüktüğü için.bu genelde otomobillerde oluyor çünkü anahtar teslim fiyatı diye geçiyor.motorlarda böyle bir durum yok sadece ötv kdv ödenip teslim ediliyor.bunlar her yolu uydururlar işin içinden nası çıkarım bilemiyorum.tecil yapılırkem mtv ye bakılmaz çünkü araç trafikte değildir.ben otomobil aldıktan plaka çıktıktan sonra 2 3gün sonra mtv borcunun çıktığını bile gördüm.önce trafik sigortası sonra trafik tecil masrafları plaka ruhsat en son kalan mtv borcu olur.
    mtv ve araç vizesi muayanesi nin tek bir bağlayıcısı var oda gümrükten giriş zamanı oluyor.mesela ben 2018 ocak girişli motoru 2019 mayıs ayında aldım.aradaki geçen süre hem mtv yaşından hemde muayane süresinden düştü.0 km aracımı 3 sene olması gerekirken 18 ay sonra araç muaynesine soktum 18 ayım yandı.ama 6 adet tam mtv ödiyecekken 3 ödeme sonrası bir alt dilime düştü.bu dediğini araştıcam tekrardan farklı bi konu detay yazmıyor çok fazla

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:52 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:28 ----------

şöyle bir detay yakaladım yarın notere tekrardan danışıcam mtv detayını sormamıştım ama aldığım cevap

Karayolları Trafik Kanunu kapsamı altındaki ve 'trafik şubelerinde kaydı bulunan her türlü taşıt' için MTV ödeme zorunluluğu bulunur. Araç sahipleri, MTV tutarını her sene iki defa ödemekle yükümlüdür.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)