Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Artçı kaskı önerisi

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhaba. Motorsiklet aldım biniyorum güzel ama ara sıra arkadaşlarımı, annemi vs arkaya oturtup şuradan şuraya götürmek istiyorum ama kimse polis ceza yazar diye binmek istemiyor. Bana şöyle cezadan kurtaracak genel olarak herkesin kafasına uyacak ucuz yollu sadece ceza yememe amaçlı bi kask önerirmisiniz? Tas şeklinde olanlardan olmak zorunda değil max 500 tl civarında belki daha ucuz bişey oneririr misiniz?

Biliyorum güvenlik açısından önermeyecek arkadaşlar olacak ama ben bunu göze alarak tavsiye istiyorum. Teşekkürler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Önce eleştirip sonra yardımcı olmak isterim.

Öncelikle artçı kaskı diye birşey yoktur, sizin kafanız ne kadar değerli ise onun kafası da o kadar değerlidir. Hatta yan devrilmelerde artçılar daha fazla hasar alıyor. Hele ki annenizi hayatı için değil de ceza yememek için böyle bir duruma sokacaksanız motosiklet kullanmayı bırakmalısınız. Ailesine değer vermeyen yoldaki diğer sürücülere hiç değer vermez.

Öte yandan 500 tl'e kadar kask istiyorsanız MT Blade, FF352 önerebilirim.
    espresso, M.balibey, tüküç ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Daha önce ben de böyle bir soru sormuştum ve bana da aynı cevabı vermiştiniz diye hatırladım bu sözlerinizden sonra adam haklı lan… diyerekten shoei kask aldım artcıma teşekkür ederim tekrardan size. Arkadaşta sözlerinizi dikkate alacaktır.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda Dio
    Dediklerinizde haklısınız fakat dedikleriniz sabit artçılar için geçerli.. örneğin benim eşim devamlı artçım ve honda dio kullanıyor olmama rağmen dizliklere kadar full ekipman biniyoruz sürekli.

bu öneriyi isteyen arkadaşla benim sorunum benzer sanırım ve sorunumuz şu; bazen arkamıza kısa süreli 3-5 km için arkadaşımız, eşimiz dostumuzun binmesi gerekiyor. sen atla dolmuşa taksiye gel, ben gidiyorum dememiz gerekse de ayıbımıza gidebiliyor daha doğrusu o kişi böyle bir şeye görgüsüzlük olarak bakabiliyor. hani arka çantada sabit bir kask olsa ve bu kişilere çok kısa süreli de olsa verebileceğimiz bir kask olursa bu tür problemlerin önüne geçebiliriz ve zaten bu kişiler sabit artçılarımız olmadığı için panik vs. durumu yaratmamak için normalden daha temkinli kullanmalıyız diye düşünüyorum. her iki görüş de sayfalarca desteklenebilir ama maalesef tr şartlarında her arkadaşımız için ayrı ve gerçekten işe yarar kask almamız ya da aldırmamız mümkün değil..
    tüküç bunu beğendi.

Ekrem_06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar 200NS
    sevmediğin biri ise 45₺'ye bu var. Kaza yapınca ölürse ben kask verdim dersin ki ölme garantidir.

Sevdiğin birisi ise sen ne kullanıyorsan ona daha kalitesini al derim.

Benim durumu bfkartal gayet açıkça açıklamış. Mesela şehir içinde 2-5 km biyere gitmek için arkadasıma sen dolmusa bin demek istemiyorum. Evet kaza cok dikkat etsek de olur ama brn arkamda biri varken çok temkinli olurum.

Luc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R25 (2019)
    Alıntı tüküç adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim durumu bfkartal gayet açıkça açıklamış. Mesela şehir içinde 2-5 km biyere gitmek için arkadasıma sen dolmusa bin demek istemiyorum. Evet kaza cok dikkat etsek de olur ama brn arkamda biri varken çok temkinli olurum.
    Ne kadar dikkat edersen et. Artçı kaskı diye bişey yoktur @arndiol'un belirttiği gibi. Motosiklete binmek komple bir kültürdür ve bu kültürün bazı gereklilikleri vardır. Sen dahil tek veya artçılı nasıl biniyorsanız binin, her halükarda tam ekipmanlı olarak binmeli ve inmelisiniz. Nereye gittiğiniz önemli değil, ister 10kph hızla 3km ötedeki yere, ister 100kph hızla bir başka şehire.

Artçı sadece kask takıyorsa zaten arkana binmesin..

Sende en kısa zamanda ekipmanları tamamla ve ilk fırsatta bir eğitim al lütfen.

Kask konusuna gelince Mt Blade ve Matrix serisi çok güvenilir Sharp 5* kask modelleridir.
    espresso bunu beğendi.

Osm@n - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 250 - 2016
    levend84 ve bfkartal bunu beğendiler.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Ucuz market yogurtlarinin kovasi olmayacak,kaliteli yogurtlarin kovasi daha iyi.

Yarim yagli,tam yagli, olarak ta farkeder.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Fark etmez, alabileceğiniz en dandik hangi full face kaska maddi gücünüz yetiyorsa onu alın.

Anneniz motosikletinize artçı olacağı zaman o dandik kaskı siz takın, kaliteli kaskınızı annenize verin. Annelerin yer dolmaz, dolmuyor.

Artçı mesuliyeti çok farklı. Demek istediğim; kendinizin kullandığı kaliteli kaska eş değer ya da daha kaliteli kaskı artçıya verin. Artçıya kaliteli kask alma imkanı yoksa bence artçı almayın.
    bfkartal, Osm@n, levend84 ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Ortadoğu tipi toplum/aile değerleri yüzünden güvenlikten ödün vermeyin. Bırakın kask olmadığı için arkanıza almayıp sen dolmuşa bin dediğiniz arkadaşlarınız/akrabalarınız size gücensinler. Zaten kendi canına gelecek tehlikeyi düşünmeyen biri gücense ne olur deyin geçin.

Bunun benzeri arabası ve çocuğu olanlarda da çok görüyorum. Küçük çocukların arabada arka koltukta çocuk koltuğunda bütün kemerleri bağlı şekilde oturması gerekir. Ama anneanne - babanne, hala teyze amca dayı vb. akrabalar arabaya doluşulup herkese yer kalmayınca çoğunlukla o çocuk koltuğu sökülüp bagaja konur ve çocuk kucakta gider. Gelişmi ülkelerde böyle bir durum olsa hem ceza yazarlar hem de çocuğu aileden koruma altına alırlar.

Ben çocuklar küçükken bizim arabanın arka koltuğunda iki tane çocuk koştuğu yüzünden zaten tamamen doluyordu, daha baştan hiç ihmal etmedim, arka koltukta yer yok malesef, siz metrobüsle gelin ben metrobüs durağına arabayla gelip alırım sizi deme yoluna gittim. Daha başından olayın güvenlik olduğunu anlatınca da kimse gücenmiyor.

Motorda zaten artçı taşımaya hiç kalkışmadım bile o büyük sorumluluk, hatta nasıl olsa artçı taşımam diye arkaya yaslanmalık sisbar denen parçadan da taktırmadım. Olur ya belki artçı taşırım diye yanımda sürekli kask gezdirecek değilim zaten. Haa, sabit artçı olur o zaman zaten onun sürekli ekipmanı olur alacağı risklerin de farkınd aolur o zaman olabilir belki. Ama bir yerde karşılaşılan arkadaşı 3km öteye götür vb. işleri için artçı taşımak büyük tehlike, kask da kurtarmaz, kask yalnızca olması gereken ekipmanlardan yalnızca birisi. Ayağındaki bottan elindeki eldivene, kormalı pantalon ve monta kadar en az sürücü kadar ekipman giymesi lazım artçının da.
    Kerem34_, levend84, Cyan ve 4 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ortadoğu tipi toplum/aile değerleri yüzünden güvenlikten ödün vermeyin. Bırakın kask olmadığı için arkanıza almayıp sen dolmuşa bin dediğiniz arkadaşlarınız/akrabalarınız size gücensinler. Zaten kendi canına gelecek tehlikeyi düşünmeyen biri gücense ne olur deyin geçin.

Bunun benzeri arabası ve çocuğu olanlarda da çok görüyorum. Küçük çocukların arabada arka koltukta çocuk koltuğunda bütün kemerleri bağlı şekilde oturması gerekir. Ama anneanne - babanne, hala teyze amca dayı vb. akrabalar arabaya doluşulup herkese yer kalmayınca çoğunlukla o çocuk koltuğu sökülüp bagaja konur ve çocuk kucakta gider. Gelişmi ülkelerde böyle bir durum olsa hem ceza yazarlar hem de çocuğu aileden koruma altına alırlar.

Ben çocuklar küçükken bizim arabanın arka koltuğunda iki tane çocuk koştuğu yüzünden zaten tamamen doluyordu, daha baştan hiç ihmal etmedim, arka koltukta yer yok malesef, siz metrobüsle gelin ben metrobüs durağına arabayla gelip alırım sizi deme yoluna gittim. Daha başından olayın güvenlik olduğunu anlatınca da kimse gücenmiyor.

Motorda zaten artçı taşımaya hiç kalkışmadım bile o büyük sorumluluk, hatta nasıl olsa artçı taşımam diye arkaya yaslanmalık sisbar denen parçadan da taktırmadım. Olur ya belki artçı taşırım diye yanımda sürekli kask gezdirecek değilim zaten. Haa, sabit artçı olur o zaman zaten onun sürekli ekipmanı olur alacağı risklerin de farkınd aolur o zaman olabilir belki. Ama bir yerde karşılaşılan arkadaşı 3km öteye götür vb. işleri için artçı taşımak büyük tehlike, kask da kurtarmaz, kask yalnızca olması gereken ekipmanlardan yalnızca birisi. Ayağındaki bottan elindeki eldivene, kormalı pantalon ve monta kadar en az sürücü kadar ekipman giymesi lazım artçının da.
    +1. Benim hanım (daha evli değilken) motosiklette artçım olduğu zaman full takım ekipman almıştık ona. Evlendikten sonra fazla kullanamadı garibim hemen çocuk yaptık. Çocuk sahibi olacağını öğrendiği anda artık motosiklet bitti onun için.
    Kerem34_ ve espresso bunu beğendiler.

benim ilk motorumdan beri kullandığım ama bir türlü değiştiremediğim berbat bir kask var. çene korumasız Sway. 95-100 liraya aldım diye hatırlıyorum. suan 300-400 aralığında olabilir. hatta imkanının varsa kaliteli bir kask al. yedek kaskın olur.

Osm@n - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 250 - 2016
    Her zaman yolcu olarak aynı kişi binmeyecek ise "artçı kaskı" diye bir söylem bile saçma. En iyisinden veya en dandiğinden 2XL beden aldınız diyelim. Sadece koca kafaları mı bindireceksiniz arkanıza? Cücük kafalı bir arkadaşınız gelse "ya senin kafa cücük, dışına biraz gaste sar da kask oynamasın" mı diyeceksiniz?

Sözün kısası kendi ekipmanı olmayan kişiyi bindirmeyeceksiniz.
    Sürücünün yedek parçası pahalı, yolcununki ucuz diye bir şey olmadığına göre ekipmanda da farklılık olmaz, olmamalı.
    tommygun, gurcanozturk, bfkartal ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    3-5 Km değil 500 metre bile almamanız gerekir.

Sizi düşündüğümüzden söylüyorum, garajdan cıktıgınızda 10 metre gitmeden bir dolmuşun size carpmayacağını bilemezsiniz.

Artçı kaskı arıyorsanız aktif olarak artçı alıyorsunuz demektir, benim tavsiyem önerdiğim 2 kasktan birisini almanız.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda Dio
    Kaliteli bir kask aldı diyelim arkadaş... Kafa boyutu da tam olmadığı için yine efektif olmayacak ve yine kendi ekipmanı meselesine dönecek. Gerçekten motorcuların esnetemeyeceği şeyleri esnetmemesine kimse alınmamalı ama 1-2 kere arkama alamam dediğimde arkadaşlarımın yüz ifadesinden ben utandım.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Alıntı bfkartal adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kaliteli bir kask aldı diyelim arkadaş... Kafa boyutu da tam olmadığı için yine efektif olmayacak ve yine kendi ekipmanı meselesine dönecek. Gerçekten motorcuların esnetemeyeceği şeyleri esnetmemesine kimse alınmamalı ama 1-2 kere arkama alamam dediğimde arkadaşlarımın yüz ifadesinden ben utandım.
    Utanmayın işte o utanma doğru bir utanma değil, ortadoğu kültürünün içimize işlemiş olduğu için utanıyoruz. normalde utanmayıp güvenli değil alamam arkama diyebilmemiz gerek normal bir şekilde. Çünkü mantıklı olan bu. Araba değil bu iki teker gerçekten tehlikeli. 1000 kere bindirsek bir şey olmaz ama bir kere olursa vicdan azabı çok olur. O riske girmeyeceğiz diye bizi ayıplayacaklarsa da ayıplasınlar.
    bfkartal bunu beğendi.

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F | Honda CB750 Hornet
    LS2 nin dot ece sertifikalı bi kaskını alabilirsiniz.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)