Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
19. sayfa BirinciBirinci ... 91718192021 ... SonuncuSonuncu

Dolar 9 tl oldu

Motovento
    REKLAM ALANI
    hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı gurcanozturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ve gittikleri ulkede herkesin kendi dindarliginda olmasi, kendi dinine inanmasi gerektigini dusunerek yasar, ustune bir de bu sekilde yasamayanlari ve kurumlari suclar.
    Çünkü Türkiye'den göçünce farklı bir insan haline gelmiyorlar. Öyle oldukları için ülkelerinin o durumda olduğunun farkında değiller. Sorsan herkes kendileri gibi olsa herşey mükemmel olacak. Türkiye'de bu şekilde düşünen çok sayıda insan olduğu için durum böyle.

Lakin odaklandığım nokta farklıydı. Averaj dindar, çoğunluğu müslüman olan Türkiye'yi bırakıp "gavur" ülkesinde rahat yaşamayı kabul eder. Belirttiğiniz bağnaz düşüncenin sonucunun aynı sefalet olacağını bilse de vazgeçer. Çünkü tercihi belli. İnsan gibi yaşamayı dini ekstremizme tercih etmiyor. Etse gideceği yer batı değil.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Var birisi. CeHaPe kızımın saçını açtırıyordu deyip kızını Suudi Arabistan'a değil de kötülediği Amerika'ya okumaya yollayan.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Herşeyin başı maddiyat.Kabilecilik hemşericilik bunların hepsi menfaat için kamplaşmadan başka birşey değil.
    Genelin gelir seyiyesi yükseldikçe bu azalıp daha insanca bir hal alıyoruz.Gelir seviyeleri düştükçe millet birbirinin boğazını sıkıyor.Dünya genelinde düzelmez ama ülkeler anlamında gelir seviyeleri artıkça daha iyi bir hal alıyor.Onlarda kabile olarak değil ülke olarak başka ülkeleri eziyor.

redlion999 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1250R

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    1 ABD Doları eşittir
    13,70 Türk Lirası

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çünkü Türkiye'den göçünce farklı bir insan haline gelmiyorlar. Öyle oldukları için ülkelerinin o durumda olduğunun farkında değiller. Sorsan herkes kendileri gibi olsa herşey mükemmel olacak. Türkiye'de bu şekilde düşünen çok sayıda insan olduğu için durum böyle.

Lakin odaklandığım nokta farklıydı. Averaj dindar, çoğunluğu müslüman olan Türkiye'yi bırakıp "gavur" ülkesinde rahat yaşamayı kabul eder. Belirttiğiniz bağnaz düşüncenin sonucunun aynı sefalet olacağını bilse de vazgeçer. Çünkü tercihi belli. İnsan gibi yaşamayı dini ekstremizme tercih etmiyor. Etse gideceği yer batı değil.
    Emin miyiz? Sadece Turkiye'den gidenler icin konusmamistim ben. Gocmen konularinda digerlerine gore daha esnek olan Fransa/Belcika/Isvec/Danimarka gibi ulkelere giden tum dindar gocmenler de ayni seyleri yapiyor. Farkli insan haline gelmek zorundasin aslinda, cunku farkli bir ortama giriyorsun, kultur degisiyor, sen de degismelisin, uyum saglamalisin. Ama asiri dindarlar ne yapiyor? Ben niye uyum saglayayim, onlar bana uysun diyor.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    SD 1290R
    Emin miyiz? Sadece Turkiye'den gidenler icin konusmamistim ben. Gocmen konularinda digerlerine gore daha esnek olan Fransa/Belcika/Isvec/Danimarka gibi ulkelere giden tum dindar gocmenler de ayni seyleri yapiyor. Farkli insan haline gelmek zorundasin aslinda, cunku farkli bir ortama giriyorsun, kultur degisiyor, sen de degismelisin, uyum saglamalisin. Ama asiri dindarlar ne yapiyor? Ben niye uyum saglayayim, onlar bana uysun diyor.
    Muhtemelen dusunce cercevenizde size mantikli geliyor ama okuyunca rastgele alakasiz cumleler okuyormus gibi hissediyorum.

Sadece Turkiye'den gidenler disinda kimden bahsettiniz? Konuyla iliskisi nedir?

Gocmen konularinda digerlerine gore daha esnek olan ve esnek olmayan ulkelerle arasindaki fark nedir, konuyla iliskisi baglaminda?

Demek istediginizi once net bir sekilde yazip, sonra destekler mahiyette bu sekilde ornekler verirseniz daha rahat iletisim kurabiliriz.

Neden farkli bir insan haline gelmek zorundasiniz? Uyum saglamak tabii ki onemli ve olmasi gereken de o. Ancak mutlak bir zorunluluk ta soz konusu degil. Belli bir yasin uzerindeki insanlar icin de cok mumkun degil. Getolasip, tek kelime yabanci dil bilmeden izole sekilde yasayabiliyorlar. Amerika'da Paterson buna iyi bir ornek.

Komik bir ornek: Paterson'daki berber dukkanina Amerikalinin biri geliyor. Sonra gelen baska bir Turk musteri "Arkadas kim?" diye soruyor berbere. Berber de "Yabanci o" diyor

simdi bişi derdim de ah ah ...

neyse

1 ABD Doları eşittir
    13,70 Türk Lirası

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Muhtemelen dusunce cercevenizde size mantikli geliyor ama okuyunca rastgele alakasiz cumleler okuyormus gibi hissediyorum.

Sadece Turkiye'den gidenler disinda kimden bahsettiniz? Konuyla iliskisi nedir?

Gocmen konularinda digerlerine gore daha esnek olan ve esnek olmayan ulkelerle arasindaki fark nedir, konuyla iliskisi baglaminda?

Demek istediginizi once net bir sekilde yazip, sonra destekler mahiyette bu sekilde ornekler verirseniz daha rahat iletisim kurabiliriz.

Neden farkli bir insan haline gelmek zorundasiniz? Uyum saglamak tabii ki onemli ve olmasi gereken de o. Ancak mutlak bir zorunluluk ta soz konusu degil. Belli bir yasin uzerindeki insanlar icin de cok mumkun degil. Getolasip, tek kelime yabanci dil bilmeden izole sekilde yasayabiliyorlar. Amerika'da Paterson buna iyi bir ornek.

Komik bir ornek: Paterson'daki berber dukkanina Amerikalinin biri geliyor. Sonra gelen baska bir Turk musteri "Arkadas kim?" diye soruyor berbere. Berber de "Yabanci o" diyor
    Anlamak istemiyorsaniz size net gelmiyor olabilir. "İnsan gibi yaşamayı dini ekstremizme tercih etmiyor. Etse gideceği yer batı değil." diyen sizsiniz ben de size batiya goc eden gocmenlerle ilgili ornek verdim. Turkiye'den ya da Cezayir'den, Fas'tan, Tunus'tan batiya goc eden cogu dindar oradaki toplumsal rahatligi yasadigi halde bulundugu yer de kendi hayati gibi olsun istiyor. Bizim Turkler de cok farkli degil. Hatta 70'lerin sonunda cekilmis Kemal Sunal filmlerinde dahi gorursunuz bunu; "Ben niye Almanca ogreniyorum, onlar Turkce ogrensin" der.

Gettolasmayi kabulleniyorsaniz (Munih/Koln ya da Bruksel'deki Turk mahalleleri ornekleri var mesela) o sizin sorununuz. Ben gettolasmayi uyum saglayamama ve degisime/egitime/gelisime kapali olmak olarak goruyorum. Yabanci bir ulkeye gidiyorsun ama oranin yasamina adapte olmak yerine kendi hemsehrilerini bulup "gavurlara" katilmiyorsun, cok mantikli(!).

Asil siz benim ilk mesajima anlamsiz bir yanit yazmissiniz, tekrar okuyun.
    espresso, Cyan ve Mr.wind bunu beğendiler.

Motosikleti
    SD 1290R
    Anlamak istemiyorsaniz size net gelmiyor olabilir. "İnsan gibi yaşamayı dini ekstremizme tercih etmiyor. Etse gideceği yer batı değil." diyen sizsiniz ben de size batiya goc eden gocmenlerle ilgili ornek verdim. Turkiye'den ya da Cezayir'den, Fas'tan, Tunus'tan batiya goc eden cogu dindar oradaki toplumsal rahatligi yasadigi halde bulundugu yer de kendi hayati gibi olsun istiyor.
    Sebebini de yukarıda yazdım, aşağıya ekliyorum. Bu daha önceki paylaşımınızdaki tespitin aynısı zaten. Farklı ya da yeni ne söylediniz ki?

Ya yazdığımı anlamadınız, ya da anladınız ama mantıklı bulmadınız. Ama sanki birincisi gibi, çünkü ikincisi olsa kendinizi tekrar etmek yerine neden mantıklı bulmadığınızı açıklardınız.

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:07 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:56 ----------

Bu arada getolaşmayı savunmuyorum, sadece zorunlu olmadığına örnek olarak verdim. İdeal olmadığını da yazdım. Lakin suç da değil. Fakirlik, cahillik gibi bir gerçeklik.

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Markette, bakkalda hayat pahalılığını görüyorum. Ben nasıl zorlanıyorsam yanımda çalışan arkadaşlarımda zorlanıyorlar.

30 yılı geçti şirketi kuralı. Bu yıl 3 arkadaşı daha emekli ettik. Kıdem tazminatlarıda ödendi şükür.

15-20 gün önce ortakla oturup hesap yaptık ve ocak ayını beklemeden, kasım sonu alınacak maaşlara zam yapalım dedik.
    %32 ile %38 arası zamlı maaşlarıda perşembe günü 2 Aralıkta ödedik.

Ama şu bir gerçekki yaptığımız bu zammın ne kadar süre ilaç olacağını bilmiyoruz.

B ve C planlarımız olsa da, gittiği yere kadar artık...

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:59 ----------

Az önce mevzusu geçince dayanamadım yazayım dedim.

Karı koca çalışan bir arkadaşım var.
    Kadın THY'de, çocuk bir ilçe belediyesinde çalışıyor.
    Aylık evlerine giren para 70.000 lira civarında.

32 yıldır köpek gibi kendi işimizde çalışıyoruz.

Bırak beni, 2 ortak toplam olarak bile cebimize 70.000 lira girmiyor.
    Cyan, espresso, Guven ve 4 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    MT-07
    Alıntı ufoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    15-20 gün önce ortakla oturup hesap yaptık ve ocak ayını beklemeden, kasım sonu alınacak maaşlara zam yapalım dedik.
    %32 ile %38 arası zamlı maaşlarıda perşembe günü 2 Aralıkta ödedik.
    Abi sen benim nerede çalıştığımı biliyorsun. Bizim sendika geçen sene toplu sözleşme yaparken, yeni yıl ile birlikte maaşlara zam almamış. Almadığı gibi bir protokol yapıp veya işverenden bu böyle olmaz die bir randevu almayı bile düşünmüyor. Benim maaşım Ocak 2021'de ne ise Ocak 2022'de öyle olacak. İsterse asgari ücret 10000tl olsun, bizim çalışanlara 1tl yok
    oldcockroach bunu beğendi.

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Alıntı Angrypower adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Abi sen benim nerede çalıştığımı biliyorsun. Bizim sendika geçen sene toplu sözleşme yaparken, yeni yıl ile birlikte maaşlara zam almamış. Almadığı gibi bir protokol yapıp veya işverenden bu böyle olmaz die bir randevu almayı bile düşünmüyor. Benim maaşım Ocak 2021'de ne ise Ocak 2022'de öyle olacak. İsterse asgari ücret 10000tl olsun, bizim çalışanlara 1tl yok
    Sendika temsilcileriniz hâlâ yürüyerek mi geziyor aranızda para toplayıp tekerlekli sandalye alıp onunla gezdirmeniz lazım :D
    Cyan, drtayfun, espresso ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Alıntı oldcockroach adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sendika temsilcileriniz hâlâ yürüyerek mi geziyor aranızda para toplayıp tekerlekli sandalye alıp onunla gezdirmeniz lazım :D
    Çok doğru bir tespit, ama şimdiye kadar tekerlekli sandalyeye ihtiyaçları olmalıydı, kabahat biraz da sizde.
    espresso, tommygun ve DickName bunu beğendiler.

1 ABD Doları eşittir
    13,77 Türk Liras

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Ya yazdığımı anlamadınız, ya da anladınız ama mantıklı bulmadınız. Ama sanki birincisi gibi, çünkü ikincisi olsa kendinizi tekrar etmek yerine neden mantıklı bulmadığınızı açıklardınız.
    Anlamadiginiz icin tekrar ettim ama yine olmamis demek ki.

Ah be haşmet.

diyince kızıyorsun sonra.

Motosikleti
    SD 1290R
    Anlamadiginiz icin tekrar ettim ama yine olmamis demek ki.
    Sorun degil. Internet uzerinden iletisim zor. Bakis acisi farkliliklari, gecmis birikim gibi bir suru faktor var iletisimi zorlastiran.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:56 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:40 ----------

Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ah be haşmet.

diyince kızıyorsun sonra.
    Ah be arndiol...

"Ne demek istiyorsun?" diye sorunca:

Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    peki haşmet boşver demedim bişi
    diyorsun. Velhasil homurdanmaya devam anlasilan.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Ekşi'de denk geldim. Sokak röportajında "telefonunu göster" diyen amcanın ağzına telefonu sokmuşlar.

https://twitter.com/denizseckin/stat...910778372?s=21
    espresso bunu beğendi.

Sorun degil. Internet uzerinden iletisim zor. Bakis acisi farkliliklari, gecmis birikim gibi bir suru faktor var iletisimi zorlastiran.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:56 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:40 ----------

Ah be arndiol...

"Ne demek istiyorsun?" diye sorunca:

diyorsun. Velhasil homurdanmaya devam anlasilan.

ikinci mesajın 2 sayfa sana laf anlatmaya calıstıktan sonra pes etmem sonucu yazımış birşeydir muhtemelen.

ahaber gibi cımbızlama :D
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

REKLAM ALANI
19. sayfa BirinciBirinci ... 91718192021 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)