Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Motoruma fazla yağ koydum

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhaba. 2020 Bajaj Pulsar ns160 model motorumun yağını ve yağ filtresini değiştirdim. Motorun alt karter tapasını açtım ve komple dökülene kadar bekledim sonra yağ filtresini çıkardım ve orayı da komple akıtıp temizledim ve 1300 ml yağ koydum ki kitapçıkta da yağ filtresi de değişirse 1350 koyun yazıyordu. Motoru topladım tekrar ama yağ camından seviyeye baktığımda üst çizginin çok çok üzerinde ve yağ camı komple dolu. Tek aklıma gelen, motordan eski yağı tamı tamına akıtamadığım düşüncesi ama halbuki orta sehpadaydı motor ve 1 damla bile damlamayana kadar beklemiştim. Sorum şu motordan extra 100 ml veya 200 ml yağı nasıl alırım. Bir ustayı aradım ve kağıt yağ filtresinin olduğu kısmı açıp oradaki yağı boşalt dedi. Bazıları da karter tapasını aç ve oradan akıt diyor ama çok zor orayı zaptetmesi akarken kapat falan sıkıntı olur. Sizce yağ filtresi tarafını açıp ordan yağı akıtmak olur mu? Gereğinden fazla akarsa motorun durumuna göre camdan takip edip eklerim tabii ki.. Tavsiyeleriniz çok değerli. Ustaya gidemiyorum ehliyetim yok.. Teşekkürler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    tecrube0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ns 160, Dominar 400 Tur Versiyon
    Motosiklet çalıştıktan sonra seviyeyi kontrol ettin mi ? Eğer yağı fazla koyduysan o şekilde kullanmak basınçtan dolayı tehlikeli olabilir.

Motosikleti
    MT-09 SP
    Camdaki seviyeye motoru rölantide 5 dk çalıştırdıktan sonra bakmalısın. İlk dolumda fazla gözükebilir. 1300ml koyduğundan eminsen sıkıntı etmene gerek yok. Fazla yağı almak için motorun içine kaçmayacak uzunlukta bir hortum ve şırınga kullanabilirsin.

Kitapçıkta yağ seviyesine motoru 3-4 dk çalıstırp, stop edip 3-4 dakka sonra bakın diyor. Bu şekilde baktıgımda yağ seviyesi çok yüksek gozukuyor. Yani fazla yağ var gibi. Binmiyorum bıraktım öyle çözüm bulana kadar. Motora bi sıkıntı gelir diye şeyapmıyorum napmam lazım

Ben serviste değiştirdim ns 200 1600 civarı bişe yazıyordu serviste o kadar koydular ama camın tamamı yağ görünüyor. Yağ değişimi öncesi normaldi.
    Vidos bunu beğendi.

Motosikleti
    Mondial 150MH drift
    Alıntı mklcts adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben serviste değiştirdim ns 200 1600 civarı bişe yazıyordu serviste o kadar koydular ama camın tamamı yağ görünüyor. Yağ değişimi öncesi normaldi.
    çok doldurmuşlar yağ filtresi değişirse . 1.3 litre değişmezse 1.2 olması gerek boşalt o yağın fazlasını şırınga ile oraya da bir daha gitme
    miDgas bunu beğendi.

Beto87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 650F
    Alıntı Vidos adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    çok doldurmuşlar yağ filtresi değişirse . 1.3 litre değişmezse 1.2 olması gerek boşalt o yağın fazlasını şırınga ile oraya da bir daha gitme
    Aradaki 100ml yağı yağ filtresinin içine koymak gerekiyor bildiğim kadarıyla. Aslında koyulan yağ miktarı normal kitapçıkta yazan miktar ile aynı ise. Yaklaşık 10 dakika kadar çalıştırıp 5 dakika bekledikten sonra tekrar kontrol edildiğinde seviye yine de yüksek çıkıyorsa yağ tapasından latex eldiven kullanarak bir kaba fazla yağ boşaltılmalı. Fazla yağ boşalırsa bir miktar tekrar eklenebilir. Şırınganın ucu yeterli gelmezse o da.

BENDEDE PULSAR VARKEN BENDE 1200 L KOYUYORDUM CAMA BAKTIĞIM FUL GÖZUKUYORDU AMA BIRDE MOTORU TERAZİDE İNDİRİP LASTIKLERIN ÜZERİNDEYKEN SEVİYEYE BAKMAN DAHA NET OLUR

BOŞALT YAĞI KOMPLE GITSİN YENİSİNİ TEKRAR KOYARSIN MOTOR KEÇE FALAN PATLATIP 3000₺ MASRAF AÇICAĞINA TEKRAR 180₺ VERMEYİ TERCİH EDERDİM ŞAHSEN FAZLA YAĞ

MOTORUN KEÇELERİNİ FALAN PATLATABİLİR YAĞ SIZINTISI BAŞLAR BİLGİN OLSUN (RAKAMLAR GERÇEĞİ TEMSİL ETMEZ )

BloodyBaron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    150 MH DRİFT>CBR500R
    O kadar fazla yağdan ben bir şey olacağını düşünmüyorum. Eğer illede boşaltmak istiyorum diyorsan yağ filtresinin oradan boşaltabilirsin ya da uzun bir sırıngayla alabilirsin. Tapayı açma derim benim başıma şu şekilde geldi: ben yağı boşalttım tapayı taktım yağı doldurdum bi baktım pul eski yağın içine düşmüş pulsuz takmışım. Tapayı açtım bir elimle orayı tıkıyorum bir yandan pulu takmaya çalışıyorum vs zor olmuştu. Tapa kuma falan düştü tek elle onunla uğraşmıştım. Dediğim gibi ben kullanmaya devam ederdim ama bir şey olmayacağının garantisini veremem.

Orta ayaktayken terazide olmuyor mu motor başka türlü dik durdugunu nasıl teyit edebilirim ki

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:41 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:39 ----------

Yani motoru aldığımda yağı değişecekti ve yağ seviyesine baktıgmda cam yine full doluydu? Bu cam düzgün mü göstermiyo ben mi bilmiyom bakmasını anlamadım..

tecrube0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ns 160, Dominar 400 Tur Versiyon
    Alıntı tüküç adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Orta ayaktayken terazide olmuyor mu motor başka türlü dik durdugunu nasıl teyit edebilirim ki

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:41 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:39 ----------

Yani motoru aldığımda yağı değişecekti ve yağ seviyesine baktıgmda cam yine full doluydu? Bu cam düzgün mü göstermiyo ben mi bilmiyom bakmasını anlamadım..
    Yan ayakta yag seviyesi duzgun gozukmez orta sehpada duzgun gozukuyor.normalde calistirip stop edince seviyenin dusmus olmasi gerekiyor.

Motor çalısıyor suan 5dk calısırtırıp stope edip 5 dk bekletip bakıcamnseviyeye

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:34 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:06 ----------

Merhaba yağ filtresinin oradan yağ boşalttım ve simdi yazıyorum
    https://www.hizliresim.com/m4nriu4 bu fotograf motor calısırken

https://www.hizliresim.com/4kos8ns bu stop edince anlık

https://www.hizliresim.com/hqwiyxl bu da stop ettikten 4 dk sonra çektiğim fotoğraf

Yorumlarınız bekliyorum
    Bu fotoların hepsi yağın filtre tarafından biraz bosalyılmıs hali

Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    sıkıntı yok arkadaşım. gayet olması gerektiği kadar.

Umarım fazla boşaltmamışımdır.. teşekkürler

Alıntı tüküç adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Umarım fazla boşaltmamışımdır.. teşekkürler
    kaç ml boşalttın?
    arada ölç, eksilme çoksa eklersin. dert etme bu kadar.
    Bir başkadır Balkanlar'da Türk olmak!

Ne kadara bosalytıtımı bilmiyom ama öyle çok değil. Neyse suan camdaki seviye tam olması gerektiği gibi. Soğusun tekrsr calıstırıp 5 dk 5 dk bekletip bakarım yine eksikse eklerim birazcık ama sanmıyorum eksik olğunu. Şeyi merak ettim çalısırken camda yağ gozukmemesi normal demi

normal normal...

ayrıca 100ml fazla olmuş eksik olmuş aman aman bi etki yapmaz. o kadar ince düşünme.

Çok teşekkür ediyoerum

fazil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xv250 / fz6
    Bu tur durumlar icin söyle basit bir yöntem var:

tommygun, Osm@n, espresso ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı fazil adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu tur durumlar icin söyle basit bir yöntem var:

https://www.youtube.com/watch?v=8zmnOdce1V8
    Sabun şeysi mi bu? Valla hiç aklımıza gelmemişti, süper yöntem.
    fazil bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)