Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

İlk motorum ve benden çektikleri

Motovento
    REKLAM ALANI
    muyurekli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar NS200
    Birkaç yıldır heves etmiştim motora binmeyi, daha önce kimseye artçı dahi olmamıştım. Ehliyeti ve motoru aldım (pulsar ns200), sonrası komedi...
    Motoru aldığım konum mecidiyeköy bilen vardır elbet her yer yokuş. Koyduğum kapalı otoparkın çıkışı zaten kabuslarıma giriyor. Motoru bu güzel yokuşlarda 10 sefer devirdim sanırım, artık saymıyorum. Pedallar, vites ve fren kolu eğildi büküldü, koruma demiri artık yalvarıyor düşürme diye. Sonunda bir çıkıp aksaray yapayım dedim, aksaraya vardık güzel gidiyor her şey. içerilere girdim turlama amaçlı. ve karşımda uzunca bir yokuş... yokuşun sonunda kırmızı ışık... arkamda duran 10 küsür araç... ve gerisi küfürler el hareketleri.

Bu yokuş kalkış işini çözemedim bir türlü. arka frene mi çok basıyorum ne oluyor anlamıyorum ancak araç gitmiyor. youtubede izlediğim tüm videolar gözümün önünden film şeridi gibi geçiyor ama nafile. yarın yokuş bulup çalışacam desem, ulan her yer araba trafiksiz alan yok şehirde.

Sizin yokuş tecrübeleriniz nedir? Ne yapmak lazım adım adım.
    ucar98 ve perisipis bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Scootere geçmek lazim.
    Motosiklet suruş egitimi almak lazim
    Heyecan yapmamak lazim
    espresso ve dundanbiri bunu beğendiler.

caglar48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW S1000R
    Levend bile sürüşe dair yazılar yazabiliyor artık aylar sonra ilk kez girdim foruma çok duygulandım çocugum yurumeye baslamıs gibi hissediyorum
    dundanbiri ve tecrube0 bunu beğendiler.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Muhtemelen ya gazı çok az açıyorsunuz ya da debriyajı çok hızlı bırakıp stop ettiriyorsunuz. Motosikletinizin debriyaj ayarı da size göre uygun olmayabilir. Rahmetlinin bu konuyla ilgili bir videosu var, izlememişseniz belki sizin işinize yarayabilr.

https://youtu.be/9Vs1k19lROc
    dundanbiri bunu beğendi.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Kapalı alan hakimiyet eğitimi alırsan sorunlarının çoğunu çözersin.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    KTM 390 ADV//CRF RALLY // CBR 500R // Pulsar 200NS
    durumun vahimiyeti bu boyutlardaysa bir eğitim alıver kardeşim hı bu boyutlarda değilse de al da şuan şart elzem :D
    dundanbiri bunu beğendi.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Biraz sert olacak ama bu kadar düştükten sonra hiç "belki motosiklet sürmek bana uygun değildir" diye düşünmediniz mi?

erensel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hunk
    Çözüm önerilerim:
    Kapalı alan eğitimi alınabilir
    Scooter motosiklete geçiş yapılabilir
    Hiç yokuşun olmadığı Hollanda'ya taşınılabilir
    dundanbiri bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı caglar48 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Levend bile sürüşe dair yazılar yazabiliyor artık aylar sonra ilk kez girdim foruma çok duygulandım çocugum yurumeye baslamıs gibi hissediyorum
    ooooo sana s1000R almışlar heee.Valla yaşıyosun bu hayatı hacır,teker videolarını acilen bekliyoruz.
    erensel bunu beğendi.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Kapalı alan hakimiyet eğitimi masraf olarak da motoru düşürüp orasını burasını yamultmaktan ucuza gelir hem de bu sorunlarınızı çözer.

Motosikleti
    cb250r
    ilk sahibinden, temiz, kazasiz dosta gider

(mizah amaclidir)

xtrafrozen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 1000RR (2018) & Nmax 155 (2022)
    Gaz vermekten korkuluyor diye tahmin ediyorum.. Kavrama noktasına tam alışana kadar bırakın motor bagırsın .. Debriyaj sizin elinizde ne de olsa..
    muyurekli ve dundanbiri bunu beğendiler.

Motosikleti
    domicik 400 ug
    düşüşlerin hakkında bir yorum yapamam da herhalde çok korkak sürüyorsunuz özgüvensizlik her zaman başa bela bunu bilin. yetersiz gaz açarsanız devir düşer düşer düşer ve o sırada vites düşürmüyorsanız durma noktasında pat diye düşebilirsiniz yokuşta motoru tutmak da zordur.

o yokuşta kalkış olayını ben de ilkte 1-2 hafta çektim taaa ki mantığını anlayana kadar.
    herkes devriyajı yavaş bırakın der ama bence yanlış bu. debriyajı kavrama noktasına kadar yavaş veya hızlı bıraktığının zerre önemi yok. kavrama dediğim ise motorun kalkmak istediği yer.
    o kısma kadar kafanıza göre takılın. asıl çok önemli yer kavrama noktasından sonraki kısım. asıl o kısımda yavaş bırakmanız lazım. öyle yaparsanız hiç stop etmez. debriyaj yavaş bırakılmaz. kavrama noktasından sonra yavaş bırakılır. hiçbir sürücü debriyajı kavrama noktasına kadarki sürede yavaş takılmaz. pata küte el alışkanlığı vardır anında bırakır sonra yavaş devam eder.
    dundanbiri ve muyurekli bunu beğendiler.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Debriyajı yavaş bırakma işini sen yanlış anlamışsın herhalde.Dipten itibaren yavaş yavaş bırakmayacaksın zaten, kavramaya gelince yavaş yavaş bırakacaksın.Sana yanlış öğretmişler. Ama sen doğruyu bulmuşsun.

Bence en güzeli en basit olanı otomatik vites Aksaray derken istanbul aksaraydan bahsettin ise bi atatürk Bulvarı ve ordu caddesi var çok ta ahım şahım bir yokuş değil çok uzun da değil sen pratik yap sabah erken saatlerde

Motosikleti
    domicik 400 ug
    Alıntı okanbagiscan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Debriyajı yavaş bırakma işini sen yanlış anlamışsın herhalde.Dipten itibaren yavaş yavaş bırakmayacaksın zaten, kavramaya gelince yavaş yavaş bırakacaksın.Sana yanlış öğretmişler. Ama sen doğruyu bulmuşsun.
    ben trafik hayatıma direkt motorla başladığımdan ve çok video izleyen biri olmama rağmen o noktayı hep kaçırmışım veya hiçbir videoda o ayrıntıya girilmiyor çünkü benim hep anladığım debriyajı yavaş bırakma üzerine konuşuluyor anlatılıyor bu mevzular. ha öyle değilse ben acemiliğimde anlamamışım. arkadaş da anlamamış olabilir o yüzden belirtmekte fayda vardı

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:56 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:54 ----------

Alıntı ahmetkaya adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bence en güzeli en basit olanı otomatik vites Aksaray derken istanbul aksaraydan bahsettin ise bi atatürk Bulvarı ve ordu caddesi var çok ta ahım şahım bir yokuş değil çok uzun da değil sen pratik yap sabah erken saatlerde
    geçen hayatımda ilk kez scooter kullandım o da 1 dakika sürmedi emanet malı kullanmayı sevmiyorum. debriyajı basmadan durmak falan çok rahatsız edici geldi. böyle ayağım arka freni arıyor falan dururken. çok ilginç sahiden ama 1 günde alışılır sürülse gerçekten rahat. bas gaza git

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Rahmetli herşeyi ile anlatmış, biz ne anlatsak boş. Size kalan bunu pratikle geliştirip yapmak. Olmuyor diyorsanız daha çok pratik yapacaksınız demektir, dediğim gibi, herşeyi anlatmış.

muyurekli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar NS200
    Cevaplar için teşekkürler, eğitim için öneriniz var mı? motorla çalışacak boş alan bulmak cidden zor.

Valla KArdeşim Ya bi Okul bahçesinde yapıcaksın yada pazar yerlerinde olmadı gel çatalcaya

mekan Çok

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Alıntı muyurekli adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Cevaplar için teşekkürler, eğitim için öneriniz var mı? motorla çalışacak boş alan bulmak cidden zor.
    Honda ya da Yamaha'nın eğitimleri var, ille o marka motorunuz olması gerekmiyor. zaten bu kursların ilk basamağı kapalı alanda hakimiyet eğitimi şeklinde oluyor.

Bir de birebir özel ders verenler var ama bu kurslara göre daha pahalıya gelebilme ihtimali var.

Kurumdan eğitim alıp sertifika alınca kasko yaptırırken biraz indirim de uyguluyorlarmış.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)