Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Scoter hirsizlara karsi önlemler

Motovento
    REKLAM ALANI

Iyi gunler forumdaslar.
    Malum ekonomik pahalilik ve de enflasyondan dolayi aldigimiz ve ya sahip oldugumuz esyalara iyi bakmamiz lazim.

Pcx aldim yeni gece rahat uyutucak bir güvenlik onerilerine açığım.

Illaki hirsiza kilit dayanmaz ama biz gene elimizden gelen onlemleri alalim.

Zincir kilit disk kilit butun onerilere açığım

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    dreams82 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha X-Max 300 ABS / 2018
    Ben tedbir olarak zincir, disk kilidi, motor takip sistemi kullanıyorum. Bu şekilde fiyatlar artmaya devam ederse kasko da yaparım gibi gözüküyor
    Hatta gündemimde kapalı garajlı bir eve taşınma bile var

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Ben xmax'ı alınca en korktuğum şey hırsızlık olayları yüzünden daha bayiden çıkarmadan kaskoyu da yaptırmıştım.

Kasko olsa da yine hırsızları caydırmak için abus granit extreme modeli kilit aldım. Evin önünde ağaca zincirle bağlıyorum, hırsız belki cayar diye cinciri abus yazılrı görünecek şekilde bağlıyorum. Bir de alarmlı disk kilidi aldım ama onu kırmaları kısa sürer sanırım, yine de biri kurcalarsa ses yapsın diye aldım. Ağaçlardaki kullar pisliyor diye brana örtüyorum hem etrafta dikkat çekmesini de engellemiş oluyor.

Yine de en iyi koruma önlemi kasko.

Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben xmax'ı alınca en korktuğum şey hırsızlık olayları yüzünden daha bayiden çıkarmadan kaskoyu da yaptırmıştım.

Kasko olsa da yine hırsızları caydırmak için abus granit extreme modeli kilit aldım. Evin önünde ağaca zincirle bağlıyorum, hırsız belki cayar diye cinciri abus yazılrı görünecek şekilde bağlıyorum. Bir de alarmlı disk kilidi aldım ama onu kırmaları kısa sürer sanırım, yine de biri kurcalarsa ses yapsın diye aldım. Ağaçlardaki kullar pisliyor diye brana örtüyorum hem etrafta dikkat çekmesini de engellemiş oluyor.

hergün bu Şekilde uğraşıyormusun
    espresso bunu beğendi.

Motorcu adam rahat uyku uyuyamaz, motorunu arabaların arasına, kaldırıma bırakıp kafede rahat rahat çay içemez. Ne yaparsan yap aklın hep onda kalır
    Stock Sever ve espresso bunu beğendiler.

M.balibey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motoru hergün kullanıyorsanız arkadaşların önerisinine ek olarak spy alarmları var ondan takabilirsiniz. Ama hergün kullanılmayan motorda akü biter. Ek olarak ön arka disklere 2 şer disk kilidide çaydırıcı olur teke göre sizlerin sele altıda müsait aslında sele altına kill swich diye tabir edilen şalterlerden koyarsanız zinciri kesip kucaklaması gerekir bir tek

Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Alıntı miDgas adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hergün bu Şekilde uğraşıyormusun
    Evet. Motoru ağacın dibine geri geri parkediyorum, orta ayağa kaldırınca arkadaki ağaca egzos çarpmasın ama çok da uzak kalmasın zincir yetsin diye dikkatlice parkediyorum. Sonra zincir kilidi bağlıyorum, öne disk kilidini ve en son da brandayı örtüyorum. Bir gün brandayı örtmeye üşenmiştim kuşlar pislemiş zor çıkardım seleden. Yaklaşık 15 dakika sürüyor parketme olayım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:27 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:26 ----------

Alıntı M.balibey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motoru hergün kullanıyorsanız arkadaşların önerisinine ek olarak spy alarmları var ondan takabilirsiniz. Ama hergün kullanılmayan motorda akü biter. Ek olarak ön arka disklere 2 şer disk kilidide çaydırıcı olur teke göre sizlerin sele altıda müsait aslında sele altına kill swich diye tabir edilen şalterlerden koyarsanız zinciri kesip kucaklaması gerekir bir tek
    spy alarm düşünüyorum çünkü motoru parkettiğim yer bizim daireden görünmüyor, pencereden bakınca görünmeyince en azından alarm da olsun diyorum ama bir türlü ona bütçe ayırmaya sıra gelmedi.

Pcx i ne kadara aldınız

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Pcx hafif motor, 2-3 kişi kaldırıp kamyonete yükleyebilir. İmkan kısıtlıysa arka tekerden sabit bir direğe zincir yere değmeden bağlamak + farklı bir zincirle arka jant içinden geçirip selede birleştirmek + ön tekere U kilit + gps takip iyidir. İmkan varsa demin yazdıklarımın üzerine kasko yapalım.

Kapalı otopark, site içleri, karakol dipleri en kolay hırsızlık yapılan yerler. Hele ben hırsız olsam sürekli karakol diplerine çalışırdım, yeni dönem polis arkadaşlar bu konuda çok güvenilir değil.

Ne kadar hırsız, uğursuz varsa son aylarda üzerine binlerce Suriyeli, Afgan hırsız,uğursuz, it, kopuk geldi. Popüler marka/model motor kullananların Allah yardımcısı olsun.
    levend84, M.balibey, Stock Sever ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Pcx hafif motor, 2-3 kişi kaldırıp kamyonete yükleyebilir. İmkan kısıtlıysa arka tekerden sabit bir direğe zincir yere değmeden bağlamak + farklı bir zincirle arka jant içinden geçirip selede birleştirmek + ön tekere U kilit + gps takip iyidir.
    Yil 2008, o zamanki kiz arkadasim Mondial ZC 150 mi ne oyle bir scooter kullaniyordu. Iki gunde bir ariza cikariyordu, daha yeni aldigi hafta ariza cikinca hareket ettiremedi, servisi aradi, servis dedigim bisikletci iste. Geldiler bir tane Mazda panelvan (hani "trafikte kimseye saygim yok" diyen fayans ustasi panelvanlari olur ya) ile 2 kisi, iki yandan tuttular attilar panelvan icine, goturduler. Mal gibi bakakaldiydim.

Hayir o yillarda ben niye kullanmamisim onu hala anlamiyorum
    espresso ve tommygun bunu beğendiler.

M.balibey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Evet. Motoru ağacın dibine geri geri parkediyorum, orta ayağa kaldırınca arkadaki ağaca egzos çarpmasın ama çok da uzak kalmasın zincir yetsin diye dikkatlice parkediyorum. Sonra zincir kilidi bağlıyorum, öne disk kilidini ve en son da brandayı örtüyorum. Bir gün brandayı örtmeye üşenmiştim kuşlar pislemiş zor çıkardım seleden. Yaklaşık 15 dakika sürüyor parketme olayım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:27 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:26 ----------

spy alarm düşünüyorum çünkü motoru parkettiğim yer bizim daireden görünmüyor, pencereden bakınca görünmeyince en azından alarm da olsun diyorum ama bir türlü ona bütçe ayırmaya sıra gelmedi.
    benim apacheye almıştım dolar 1.30 falandı herhalde ben tavsiye ederim etrafında biri dolaştımı haberiniz oluyor. Olaki bir şekilde motoru çalıştırdılar açık alanda 5 km kapsama alanı ama binalardan bunu maks. 2-3 km gibi düşünün kuş uçuşu her türlü durdurursunuz.

Rsik fazlaysa sele altına bundanda yaılabilir https://www.google.com/imgres?imgurl...MygHegUIARDFAQ
    espresso bunu beğendi.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Motoru baglayacagin sabit bir nokta yok ise,

Oto Sanayide agir vasita servislerinden 20/25 litrelik boş yağ tenekesi al.

Agiz tarafini kes
    Içine cimento ve kum ile harç yap ve doldur
    Ardindan demir dogramaciya en kalinindan U bolt yaptir ve agzi acik kismi harç içine göm.

Sonra donmasini bekle.

Bundan 2 adet yaptirirsan hem önden hem arka tekerden mil sistemli kalin bir zincir yardimiyla baglarsin.

Motoru kullandigin zamanlarda da tenekeleri birbirine bagla veya binanin bir koşesinde muhafaza et.

Tenekenin 20 lt olduguna aldanma,cimentoyu yediğinde eşek ölusu gibi oluyor.

Bir alternatifte

Zemine U bolt çakmak.
    tommygun, Stock Sever, M.balibey ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Pcx hafif motor, 2-3 kişi kaldırıp kamyonete yükleyebilir. İmkan kısıtlıysa arka tekerden sabit bir direğe zincir yere değmeden bağlamak + farklı bir zincirle arka jant içinden geçirip selede birleştirmek + ön tekere U kilit + gps takip iyidir. İmkan varsa demin yazdıklarımın üzerine kasko yapalım.

Kapalı otopark, site içleri, karakol dipleri en kolay hırsızlık yapılan yerler. Hele ben hırsız olsam sürekli karakol diplerine çalışırdım, yeni dönem polis arkadaşlar bu konuda çok güvenilir değil.

Ne kadar hırsız, uğursuz varsa son aylarda üzerine binlerce Suriyeli, Afgan hırsız,uğursuz, it, kopuk geldi. Popüler marka/model motor kullananların Allah yardımcısı olsun.
    İlk motorumu 1994'te ailem aldı, ben de daha yaşım 14 iken benden 10 yaş büyük bir abiyle Honda Kinetic Dx motoru 2 kişi Kia Besta minibüse rampasız yerleştirmiştik.
    levend84 ve espresso bunu beğendiler.

Forumdan Uzaklaştırıldı

En iyisini yapıyorsunuz, mal canın yongasıdır.

Komşumda x-max 250 var, tahminen 2016 kasa. Apartman önündeki elektrik direğine, incecik bir halatla bağlıyor. Hatta bazen gündüzleri hiç kitlemiyor. Geçenlerde denk geldik, hocam hiç korkmuyormusun çalınır vs, motor fiyatları aldı başını gitti, sen kasko filan yaptın herhalde dedim. Korkmaz olurmuyum bu 3. motorum dedi...Kaskosu yokmuş..Pcx 125 varmış çalınmış, X-City 250 varmış çalınmış, şimdi X-Max var korkuyorum diyo

Herkesin risk algısı farklı demek ki
    espresso ve levend84 bunu beğendiler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Arkadaşlar,

diyelim birisinin pahalı bir motoru var,fiyatı 180.000 TL olsun mesela.Kasko yaptırdı.
    Sonra bu hırsızlık işlerinden anlayan birini buldu(nasıl bulunabilir acabaa,kuştepe de bulunur bence ehii) dedi benim motoru goturmene izin veriyorum fakat 50 bin isterim.

Olmaz mı ? Yukarda Vandamme ın anlattığı hikayedeki adam kasko yaptırıyor olsaydı diyecektim bu adam kesin hırsızlarla anlaşmalı calışıyor

Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motoru baglayacagin sabit bir nokta yok ise,

Oto Sanayide agir vasita servislerinden 20/25 litrelik boş yağ tenekesi al.

Agiz tarafini kes
    Içine cimento ve kum ile harç yap ve doldur
    Ardindan demir dogramaciya en kalinindan U bolt yaptir ve agzi acik kismi harç içine göm.

Sonra donmasini bekle.

Bundan 2 adet yaptirirsan hem önden hem arka tekerden mil sistemli kalin bir zincir yardimiyla baglarsin.

Motoru kullandigin zamanlarda da tenekeleri birbirine bagla veya binanin bir koşesinde muhafaza et.

Tenekenin 20 lt olduguna aldanma,cimentoyu yediğinde eşek ölusu gibi oluyor.

Bir alternatifte

Zemine U bolt çakmak.
    Bu fikir iyiymiş. Apartmanın bahçesi de var ama toprak zeminde zinciri bağlayacak yer yok diye bahçeye sokmuyordum. Araştırayım. Apartmandakilerden izin alırım sanırım bir şekilde bahçeye sokmak için.
    levend84 bunu beğendi.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Dene abi birşey kaybetmezsin.

Otomobilin var ise,çeki demiri veya teker altina kalin celik halat ser,o halata da motoru bağla.veya arka tekerin ustunden zincir dola,daha garanti olur,araci yerden kesip halati kurtarmanin onune gecersin.o da olmazsa aluminyum jant arasindan geçir.

Xmax motorum varken,sitenin istinad duvarinda U şeklinde bir boşluk vardi,motoru oraya koyar ardindan arabayla sifir yanaşip motoru hapsederdim.
    Stock Sever ve espresso bunu beğendiler.

AzÇok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dene abi birşey kaybetmezsin.

Otomobilin var ise,çeki demiri veya teker altina kalin celik halat ser,o halata da motoru bağla.veya arka tekerin ustunden zincir dola,daha garanti olur,araci yerden kesip halati kurtarmanin onune gecersin.o da olmazsa aluminyum jant arasindan geçir.

Xmax motorum varken,sitenin istinad duvarinda U şeklinde bir boşluk vardi,motoru oraya koyar ardindan arabayla sifir yanaşip motoru hapsederdim.
    Arabanın arkasında halat kilit geçirecek şekilde çekme demiri var. Bu aklıma geldi. Fakat arabayı daha çok eşim kullanıyor. Motoru arabanın peşinden sürüklemesinden korktuğumdan bağlayamıyorum. Unutmamak şartıyla iyi bir önlem.
    levend84 ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Alıntı AzÇok adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arabanın arkasında halat kilit geçirecek şekilde çekme demiri var. Bu aklıma geldi. Fakat arabayı daha çok eşim kullanıyor. Motoru arabanın peşinden sürüklemesinden korktuğumdan bağlayamıyorum. Unutmamak şartıyla iyi bir önlem.
    Bizdeki arabayı da eşim kullanıyor, öyle yapsam özellikle "yanlışlıkla" motora çarpar diye zaten bizim arabanın yakınına parketmiyorum motoru.
    Apartmanın arka bahçesine motoru sokabilirim, girişi araç giremeyecek kadar dar ama motor girebilir. Toprak zeminde motor sağlam durur mu çekincem var bir yandan. Yazın toprakkuru olunca sorun olmaz da kışın ıslanıp çamur olunca motorun ayağı gömülüp motor devrilmesin sonra. Ayağın altına kontraplak bir parça koysam olur aslında. En azından hırsızlar bahçeden çalmaya kalkarsa bahçe dışına kadar 10-15 metre motoru komple kaldırmak zorunda kalırlar.

Halat kilitlere güvenmeyin hırsıza kilit dayanmaz diye bir atasözü var ama internette yerli mali zintaş zincir satiliyor kullaniyorum cok memnunum ozellikle demir makasıyla kendim denedim kesilmiyor tavsiye ederim. En guvenlisi zincir+alarmlı disk kilidi (su gecirmez)+branda
    espresso bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)