Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Yeni başlayan birisi 500 CC ile başlayabilir mi ?

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhaba herkese
    Başlığı görüp hemen linçlemeyin lütfen
    250 CC motor alarak motor dünyasına giriş yapmayı düşünüyordum daha doğrusu mt-25 almayı düşünüyordum fakat fiyatlar sebebiyle kafam çok karıştı. Ben de biraz daha araştırdıktan sonra CB 500F gibi bir motor ile karşılaştım. Acaba 500 CC ile başlanabilir mi diye kendi kendime düşündüm. Sizin değerli fikirlerinizi, tecrübelerinizi bilmek istedim. CB 500F' i örnek olsun diye yazdım eğer aklınıza farklı bir model gelirse onları da paylaşın lütfen. Herkese paylaşımları için şimdiden teşekkür ederim.
    İyi akşamlar dilerim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Honda Cb500f & SYM Joymax Z+
    Yedek parça ücretlerini karşılayabilecekseniz başlanır.
    İlk motor illa ki düşecek. Her düşüşte manet, ayna, karenaj vs kırılacak, yamulacak.
    Hadi düşmedi diyelim, yanlış kullanımdan debriyaj aşınacak.

Almayı düşündüğünüz motorda bunların fiyatlarına bakın. Bir de başlangıç motoru olarak önerilen motorlarınkine bakın

Metela - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 2019
    İlk kawasaki er-5 ile başladım, tabi ki kullanılır, o zamanlar honda twister vardı 250'lik ondan alacakken buna yöneldim, hiç pişman etmedi ancak ilk motor olarak bana ilk zamanlar güçlü geldiğinden kaza yapmıştım, motor ve bende sıkıntı olmadığı için(kask mont eldiven iyi markalardı) tamirat sonrası iki sene kullandım, o zamanlar eğitim diye bir şey yoktu şimdi var, düzgün eğitim alıp dikkatli başlarsan 1000'lik de kullanılır 50'lik de,eğitim yoksa bilinç yoksa, gaza gelme bolsa o zaman 50'lik bile tehlikeli.
    Akilon ve espresso bunu beğendiler.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Son 10 senede bu işlere başlayıp her tür yayını takip edenler bu motosiklet işini düşük cc'den kademeli olarak yükselmesi gereken bir hadise olarak tanımladı. Ben de 150 cc tek silindir, 250 cc tek silindir, 650 cc çift silindir gibi bu doğrultuda ilerledim. Lakin şu an kullanmakta olduğum 650 cc çift silindir motor, yurtdışında bazı forumlarda başlangıç motoru olarak değerlendirilmektedir. Sizin sorunuzun cevabı bende değil, ben bilemiyorum ama 500 cc ile başlayacak olsam mutlaka hem kapalı alan, hem yol eğitimi alırdım.
    espresso, Akilon ve oialdemir bunu beğendiler.

Tabiki başlanır. Mesele sizin nasıl bir kullanıcı olduğunuz ile alakalı. Aklı başında biri cbr650r ile bile başlayabilir. Aklı olmayan 250 lik ile de başlamasın bi zahmet.
    Akilon ve espresso bunu beğendiler.

-Black- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki DL650 2014
    Yaş, trafik tecrübesi, kullanılacak trafik yoğunluğu, eğitim için bütçe ayrılıp ayrılmadığı vs gibi bir çok faktör dikkate alınarak başlanabilir.
    Hiç bilgi vermediğin için yorum yapmak doğru olmaz.

Ehliyetin var mı? sonra mı alacaksın?
    Akilon bunu beğendi.
    Sentis ad medullis!
    Dengeliyorum.com
    youtube.com/we2strom

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Tommygun yurt dışında başlangıç motoru olurda bizim gibi az gelişmiş toplumlarda motora hiç başlanmaz aslında.
    deli petro, bursalıali, Akilon ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    İyi bir eğitim alırsanız 500cc ile başlayabilirsiniz.
    Akilon bunu beğendi.

Gökhan_Aygün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    Honda'nın Cb ve Cbr 500 modellerinin en güzel yanı " gaz kolu çevirme olayı çok fazla, gazı döndür döndür bitmiyor " .. yani sen istersen ancak çok gaz açabilirsin, " ulan gazı bir açtım yapıştım duvara " gibi bir olay yok .. zaten gaz tepkisi de agresif değil öyle ..

İlk dönem otoyol hız kuralları çerçevesinde sürersen yapabilirsin diye düşünüyorum, en azından denge ve fren avantajın var ..

Tabii bunun virajı var, atıyorum otoyol akış hızına göre sürmek var, olduğun yerde dönmesi var, panik freni var derken .. bir eğitim alırsan süper olur ..

Parça konusuna gelince de eski kasa CBR 500R ve CBR 650F Honda'nın en uygun parçalara sahip olan motosikletleri, karenajın teki 500 TL, kafa demiri 400 TL, ön cam 150 TL, elcikler 30 TL,hava filtresi 110 TL, yağ filtresi 100 TL gibi fiyatlar var .. hatta gövde şasi 1500 TL kuyruk şase 400 TL falandı en son ..
    Akilon bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda Cb500f & SYM Joymax Z+
    Alıntı Gökhan_Aygün adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Parça konusuna gelince de eski kasa CBR 500R ve CBR 650F Honda'nın en uygun parçalara sahip olan motosikletleri, karenajın teki 500 TL
    2016 kasa 500F'in sağ karenaja 3000TL + KDV fiyat verebiliyorlar
    Ellerinde yoksa geçmiş olsun, 3 ay tedarik süresi + 5 kat fiyat istiyorlar.
    Akilon bunu beğendi.

Gökhan_Aygün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    Alıntı pea adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2016 kasa 500F'in sağ karenaja 3000TL + KDV fiyat verebiliyorlar
    Ellerinde yoksa geçmiş olsun, 3 ay tedarik süresi + 5 kat fiyat istiyorlar.
    2016 model yeni kasa oluyor, yeni kasa Cbr 500'de de tek karenaj 1000 TL, boşuna eski kasa almadık ;)
    espresso ve Akilon bunu beğendiler.

Motosikleti
    xv250
    önce bir güçsüz scooterla başlamanı tavsiye ederim. biraz alış sonra istersen 1200cc al
    Akilon bunu beğendi.

Yaşım yirmi altı. Beş yıldır araba kullanıyorum. Eğitim için bütçe ayırmadım ama ayırabilirim ki bence ayırmalıyım çünkü neredeyse herkes eğitim ile ilgili bir şey yazmış yani eğitim olmazsa olmaz gibi bir şey diye düşündüm bu yazılanlardan sonra. Ehliyetim yok.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Başlanır.
    Başlanmaz diyeni ciddiye alma.

Tabi alacağın motoru araştırman lazım, kimi 500cc yi tecrübeli insanlar bile zor kullanıyor, kimi 500 cc kullanımı rahat.

Ekonomimizi düşününce 125 ile başla 250 e gec sonra 600e gec olayı artık yok. Bunu yapacak ekonomi yok. En düişük 250cc ile başlanmalı.
    Akilon, espresso ve s0me0ne bunu beğendiler.

ismaileren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    şimdilik yok. gelecekten ümitli
    Motora bağlı olarak değişir bu.
    Arkadaşım 883 sportster ile başladı.
    Hiç kaza yapmadı. Hiç sıkıntı yaşamadı.
    Racing harici diğer tip motorlarda hiç bir sıkıntı yaşamazsınız
    Akilon bunu beğendi.

Genel olarak yazacak olursam eğer önce ehliyetimi alacağım. Sonra düzgün bir kurumdan eğitim alacağım ve motor kullanmaya başlayacağım. Motorun ve parçalarının fiyatına gelirsek de eski kasa 500F lerin parçaları daha ucuz galiba yorumlardan bunu çıkarttım. Parça fiyatı önemli çünkü yeni başlayacağım için yere düşürme veya Allah korusun kaza yapmak gibi şeyler yaşayabilirim(Kazanın yeni başlamak ile tamamen bir alakası yok ama yeni başlayan birisi olarak olasılık bence biraz daha yüksektir herhalde ). Ayrıca titiz biriyimdir yani malıma iyi bakarım, bakımlarını eskitmem, kıyafetler ve korumaları da düzgün ve uzun dayanacak şekilde almayı düşünüyorum ve cc yükseltmek gibi bir düşüncem yok çünkü 500 cc motor hem şehirler arası hem de şehir içi işimi rahatlıkla görür. Uzun yıllar kullanmak için alacağım motorumu hayırlısıyla. Şu anlık genel fikirlerim böyle. Elimdeki paranın acil bir yere gitmemesi durumunda sene sonuna kadar motorumu almayı düşünüyorum. Herkese teşekkürler fikirleriniz için. Lütfen aklınıza bir şey geldiğinde eleştiri vs fark etmez yazın belki yazdıklarım saçma geliyordur size diğer düşünceleri de duymak istiyorum

---------- Mesajlar birleştirildi - 08:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 08:55 ----------

Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Başlanır.
    Başlanmaz diyeni ciddiye alma.

Tabi alacağın motoru araştırman lazım, kimi 500cc yi tecrübeli insanlar bile zor kullanıyor, kimi 500 cc kullanımı rahat.

Ekonomimizi düşününce 125 ile başla 250 e gec sonra 600e gec olayı artık yok. Bunu yapacak ekonomi yok. En düişük 250cc ile başlanmalı.
    Tamamen katılıyorum hocam. Daha öncesinden 250 almayı düşünüyordum fakat titiz biri olduğum için ve 250 nin daha sonra eksik kalacağını düşündüğüm için böyle bir başlık açtım. Belki de yanlış düşünüyorumdur bilemiyorum :D

---------- Mesajlar birleştirildi - 08:59 ---------- bir önceki mesaj zamanı 08:58 ----------

Alıntı ismaileren adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motora bağlı olarak değişir bu.
    Arkadaşım 883 sportster ile başladı.
    Hiç kaza yapmadı. Hiç sıkıntı yaşamadı.
    Racing harici diğer tip motorlarda hiç bir sıkıntı yaşamazsınız
    Racing düşünmüyorum zaten hocam :D Hayırlısı olsun diyelim.

xtrafrozen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 1000RR (2018) & Nmax 155 (2022)
    250 cc nin daha sonra eksik kalacagını dusundugum icin yazmıssınız.. Bu mantıgınıza göre, uzun yıllar 500 cc kullanacagınızı mı sanıyorsunuz ? Dusunuyorsunuz demiyorum bakın Motosiklet isi kana girdigi anda hep yukarı dogru oluyor ibre (eger maddi imkan var ise) . Bu yuzden tavsiyem 2. el bir Japon (250 cc) , en az 10000 km sürüş.. akabinde zaten yol sizi götürecek
    Akilon bunu beğendi.

Alıntı xtrafrozen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    250 cc nin daha sonra eksik kalacagını dusundugum icin yazmıssınız.. Bu mantıgınıza göre, uzun yıllar 500 cc kullanacagınızı mı sanıyorsunuz ? Dusunuyorsunuz demiyorum bakın Motosiklet isi kana girdigi anda hep yukarı dogru oluyor ibre (eger maddi imkan var ise) . Bu yuzden tavsiyem 2. el bir Japon (250 cc) , en az 10000 km sürüş.. akabinde zaten yol sizi götürecek
    Vallahi en az yedi sekiz sene kullanmayı düşünüyorum hatta on bile olabilir. İşin başında böyle konuşmak da istemem ama uzun zaman geçirmeyi düşünüyorum aldığım motor ile :D

Motosikleti
    KTM 390 ADV//CRF RALLY // CBR 500R // Pulsar 200NS
    bahsettiğimiz motor psikopat falan değil gayet meşrebine uygun sürebileceğin makineler ve yedek parça bakım maliyeti saçma derecede düşük. gökhanın da dediği gibi grenaj 500 sinyal 500 o biraz saçma :D onun dışında sıkıntı yok öyle allah naptım ben diyip kafana geçecek falan motor da değil. ben r25 mt25 isteyenlere honda 500 serisi öneriyorum çoğu açıdan çok daha mantıklı. ne alırsan al motor olarak, paran varsa eğitim al yoksa kendi kendine bol bol çalış youtube video dolu hiç yoktan iyidir. aç gazı devam dostum
    Akilon bunu beğendi.

Alıntı Barisozde adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bahsettiğimiz motor psikopat falan değil gayet meşrebine uygun sürebileceğin makineler ve yedek parça bakım maliyeti saçma derecede düşük. gökhanın da dediği gibi grenaj 500 sinyal 500 o biraz saçma :D onun dışında sıkıntı yok öyle allah naptım ben diyip kafana geçecek falan motor da değil. ben r25 mt25 isteyenlere honda 500 serisi öneriyorum çoğu açıdan çok daha mantıklı. ne alırsan al motor olarak, paran varsa eğitim al yoksa kendi kendine bol bol çalış youtube video dolu hiç yoktan iyidir. aç gazı devam dostum
    Birkaç sene önce olsaydı mt-25 alırdım fakat fiyatlar çok absürtleştiği için böyle bir şey düşündüm. Teşekkürler hocam fikirlerin için. Hayırlı günler dilerim
    Barisozde bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)