Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Bakımı düzenli yapılmış yüksek km motor alınır mı?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Bajaj Pulsar 150 - Mondial Zone 150 - CFmoto 150NK
    fiyatı uygun, 2014 model 50.000 küsür km'de, bakımları tam ve eksiksiz yapılmış bir R125 var. Sadece R125 olarak değerlendirmeyelim herhangi bir motor diye de düşünebilirsiniz bu km'lerde alınır mı?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ismaileren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    şimdilik yok. gelecekten ümitli
    Düşük devir çeviren motorlar sorun çıkarmaz.
    Avrupa da veya ABD'DE 300bin km den daha yol yapan bir çok Harley görebilirsiniz

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı ocen45 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    fiyatı uygun, 2014 model 50.000 küsür km'de, bakımları tam ve eksiksiz yapılmış bir R125 var. Sadece R125 olarak değerlendirmeyelim herhangi bir motor diye de düşünebilirsiniz bu km'lerde alınır mı?

Düşük cc alınmaz. Hele ss modeller hiç alınmaz. Muhtemel o r125 in içinden geçmişlerdir. Cok fazla zorlanamayacak 600cc üstü motorlarda bu km'ye cıkmanı tavsiye ederim.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

Motosikleti
    Yamaha MT09 2021+yadea g5
    alınmaz 125 cc de 50bin km çok kaçar.evet sağlıklıdır bakımlıdır ama yorgundur ne yaparsan yap.gerçi alınmaz diye kestirip atmak doğru olmaz parçası ucuzdur motor temizdir tabiki alınır.masraf bütçesini düşünceksin yani

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Alıntı ocen45 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bakımların eksiksiz yapıldığını gerçekten biliyorsan yada anlayabiliyorsan alınır..
    otopsici bunu beğendi.

Luc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R25 (2019)
    Benim motosikletim 2019 model ve 35bin kilometrede şu an. O da pandemiden sebep binemememden kaynaklı. Normal şartlarda 60nbine dayanmıştı şu an. Şöyle bir örnek vereyim; hidrolikler, soğutma suyu, bujiler vb. ekipmanlar ile değişmesi gereken şeyler hep tam zamanında değişti.

Yani düzenli bakımdan kasıt yalnızca yağ, filtre vs ise temkinli yaklaşmak lazım.

Gerçek anlamda kullanılan bir motosiklet sene de 10bin km yapsa şu anda 70bin civarı olmalıydı. Az kullanıldı diyelim; o zamanda senelik bakımlarının yapılmış olması gerekir.

Dolayısıyla bu konuda bir soru işareti yoksa neden olmasın?

berk_cglr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ducati m696 - yzf R 25 abs
    50.000 km yüksek değil ki :D 100 150 bin olsa anlarım adam akıllı servis kayıtlıysa al genelde ufak sport motorların canını alıyorlar ya adam akıllı servise göstert ne var ne yok çıksın ya da emin olduğun bir motoru al yoksa 50 k dediğiniz km sandığınız kadar abartılı bir km değil
    Luc bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı Luc adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim motosikletim 2019 model ve 35bin kilometrede şu an. O da pandemiden sebep binemememden kaynaklı. Normal şartlarda 60nbine dayanmıştı şu an. Şöyle bir örnek vereyim; hidrolikler, soğutma suyu, bujiler vb. ekipmanlar ile değişmesi gereken şeyler hep tam zamanında değişti.

Yani düzenli bakımdan kasıt yalnızca yağ, filtre vs ise temkinli yaklaşmak lazım.

Gerçek anlamda kullanılan bir motosiklet sene de 10bin km yapsa şu anda 70bin civarı olmalıydı. Az kullanıldı diyelim; o zamanda senelik bakımlarının yapılmış olması gerekir.

Zavalli R25 neler cekiyor elinizde,
    bakalim motor ne zaman isyan bayraginini cekecek

Yazik gunah, 175 kmh yapiyor olabilir ama neden boyle zorluyo bu r25 ciler motorlarini hiç anlamıyorum..

Motosikleti
    R25 (2019)
    Alıntı Hırbonen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Zavalli R25 neler cekiyor elinizde,
    bakalim motor ne zaman isyan bayraginini cekecek

Yazik gunah, 175 kmh yapiyor olabilir ama neden boyle zorluyo bu r25 ciler motorlarini hiç anlamıyorum..
    Hahaha R Serisi adı üstünde! Yarış için tasarlanmış, super sport makineler. Gerçek gücünü 11bin devir civarında veriyor. (PS) Bu zorlamak değil bence, olması gerektiği gibi sürmek, kendi adıma konuşursam. Doğru ellerde kullanıldığında milyon kilometre de yapar buna eminim. Uzunca bir süre satmayı düşünmüyorum, çok seviyorum bu motosikletimi. Bakalım kaç kilometre yapacağız beraber

Sakin sürecek olsam bir commuter tercih ederdim zaten. Doğasına uygun kullanıyoruz daha ne olsun

---

Konuya dönecek olursak, kendim gibi birini bulursam ikinci el motosiklet alırım ondan.

Piyasadakileri düşününce (türlü apaçilikler, tek tekerler, stopie'ler, yağ değiştirmeden binmeler, düşük kaliteli yağ koyanlar, nerde trak orada bırakçılar, yazılımı güncellemeden takılan abuk subuk egzozlar, periyodik değişmesi gerekenleri değiştirmeyip motora anahtar değmediciler vs vs liste uzaaar gider.) parantez içinde yazdığım tiplerden asla ve asla ikinci el motosiklet almamak, onun yerine sıfıra yönelmek daha anlamlı olur.

Tam olarak emin olmak lazım alırken.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:22 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:05 ----------

Hahaha R Serisi adı üstünde! Yarış için tasarlanmış, super sport makineler. Gerçek gücünü 11bin devir civarında veriyor. (PS) Bu zorlamak değil bence, olması gerektiği gibi sürmek, kendi adıma konuşursam. Doğru ellerde kullanıldığında milyon kilometre de yapar buna eminim. Uzunca bir süre satmayı düşünmüyorum, çok seviyorum bu motosikletimi. Bakalım kaç kilometre yapacağız beraber

Sakin sürecek olsam bir commuter tercih ederdim zaten. Doğasına uygun kullanıyoruz daha ne olsun

---

Konuya dönecek olursak, kendim gibi birini bulursam ikinci el motosiklet alırım ondan.

Piyasadakileri düşününce (türlü apaçilikler, tek tekerler, stopie'ler, yağ değiştirmeden binmeler, düşük kaliteli yağ koyanlar, nerde trak orada bırakçılar, yazılımı güncellemeden takılan abuk subuk egzozlar, periyodik değişmesi gerekenleri değiştirmeyip motora anahtar değmediciler vs vs liste uzaaar gider.) parantez içinde yazdığım tiplerden asla ve asla ikinci el motosiklet almamak, onun yerine sıfıra yönelmek daha anlamlı olur.

Düzeltme: 12.000Devirde (yanlış yazmışım)
    MotoXPR

https://www.youtube.com/@MotoXPR

Motosikleti
    xv250
    bedava olsa uğraşmam, şahsii fikrimdir katılmayabilirsiniz.

Forumdan Uzaklaştırıldı

---

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:22 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:05 ----------

Düzeltme: 12.000Devirde (yanlış yazmışım)
    Ne desem bilemedim milyon km oldugunda mutlaka yamaha ya bildir,sana yeni bir motor hediye edeceklerdir
    Luc bunu beğendi.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Bakım olayını sadece yağ değişimi olarak düşünmeyelim. Hatta içimizde bile motosikletine "Araba,kamyon yağı koysam bir şey olur mu?" diyen kardeşlerimiz var. Ben 2008 model bir motoru 2 senedir kullanıyorum, 70000 km.deyim ve bakımlarını 20000 km.dir zamanından bile önce yaptırıyorum ama benim satın almamdan 5000 km önce motorun içinden geçmişler, blok açılıp krank bile değişmiş. Eski motor alınır ama her zaman bir risk var.
    Luc bunu beğendi.

Motosikleti
    MT-09 SP
    Yüksek hacimli motosikletler yüksek km alınır ama 250cc ve altı asla.

YasinC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Düşük hacim almam. Biraz yukarda görüldüğü üzere normal kullanımda düşük hacim çok zorlanıyor. Ancak yüksek hacimde o devirler kolay görülmüyor. Çünkü orta devirlerde dahi ciddi hızlara çıkılmış oluyor.

İlk sahibiyse önce bi sürücüye bakılır, sonra da servis bakımlarına (bu bakımların içinde neler yapıldığı da önemli) herkes asmış kesmiş ama elde imkan olsa herkes sfır motosiklete biner değil mi?

Sadece r125'e göre değerlendirmezsek; diyelim ki elimde 60bin lira var mt07 vs motosikletlerin ikinci ellerini alabiliyorken ben gider sıfır r25 alırım. Motosikletten ufacık ses gelse niçin olabileceğini bilmem lazım benim :D
    Kimsenin benim gibi motosikletine bakmadığını, satarken dürüst davranmayacağını düşünmemden de kaynaklı biraaz

-ZERO- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

senede 16-17 bin km yapan biri olarak yalnız hissetmedim kendimi şu an.

soruya gelecek olursak bakımları yetkili serviste kayıtlı şekilde yapıldığı sürece sorun olmaz. geçen sene ben +3 yıl(resmi garantiyle beraber toplam 5 yıl yani) ve sınırsız km garantili olarak r25'i bayiden teslim aldım. r25'in neler çektiğini bizden daha iyi bilen fabrikalar, eminim ki motor dayanıksız olsa sınırsız km garanti vermezlerdi. ben yeri geldi yanladım yeri geldi kesicide gittim, kar kış demeden sürdüm ama şükür tık yok. zincir dahi orjinal ama tabi benim de zinciri yağsız bırakmayarak bunda payım var. buna yaptığım muamelenin yarısını bile eski motorum pulsara yapmamıştım ama toplamda 3 defa motor indi kalktı öyle düşünelim.

sözün özü BAKIMLARI YETKİLİ SERVİSTE KAYITLI ŞEKİLDE YAPILDIYSA alınmasında bir zarar görmüyorum. yeter ki ilk önce bakımdan sonra japondan şaşma.
    2014 Salcano Wolf 125 > 2017 Bajaj Pulsar 200NS ABS > 2020 YAMAHA YZF-R25

Motosikleti
    Belirtmek İstemiyor
    Torakusu Yamaha mezarından kalkıp bakımlarını yapsa dahi alınmaz.

şöyle düşün uzun yol dahi olsa uzun stroklu motorlar hariç çoğumuzun bildiği motorlar 8000 devir civarında kullanıyoruz.
    sıradan benzinli bir otomobil ise 2500 devir civarında kullanılıyor.
    yani o sıradan otomobille aynı mesafeyi yapmak için motosikletin krankı 3 defa daha fazla dönüyor.
    50.000km olan motor otomobil ile kıyaslayınca 150.000 kadar yorulmuş oluyor.

işin özü ybr cbf ya da çinli cup alırsın motoru 1000 tl ye baştan yapar binersin.
    yada düşük beygir yüksek tork çapır alırsın motordan kolay kolay arıza çıkmaz.
    Kerem34_ bunu beğendi.

Motosikleti
    R25 (2019)
    Alıntı ulkerhan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Torakusu Yamaha mezarından kalkıp bakımlarını yapsa dahi alınmaz.

şöyle düşün uzun yol dahi olsa uzun stroklu motorlar hariç çoğumuzun bildiği motorlar 8000 devir civarında kullanıyoruz.
    sıradan benzinli bir otomobil ise 2500 devir civarında kullanılıyor.
    yani o sıradan otomobille aynı mesafeyi yapmak için motosikletin krankı 3 defa daha fazla dönüyor.
    50.000km olan motor otomobil ile kıyaslayınca 150.000 kadar yorulmuş oluyor.

işin özü ybr cbf ya da çinli cup alırsın motoru 1000 tl ye baştan yapar binersin.
    yada düşük beygir yüksek tork çapır alırsın motordan kolay kolay arıza çıkmaz.
    Bu mantığa göre imkanı olan kimsenin super sport araba da almaması lazım. Veya her Ferrari, McLaren vb. superspor otomobillerin 20binde çöp olması lazım.

Bunun gibi birçok örnek verilebilir. Bugün çok yüksek devir çeviren ve inanılmaz zor şartlarda çalışan Formula 1 arabalarının bile yıl içerisinde kullanabileceği motor sayısı bellidir ve dayanıklılık esastır.

Dayanıklılık için ise belli başlı argümanların bir araya gelmesi gerekir. (İyi teknoloji, iyi malzeme, iyi işçilik, iyi bakım vs.)

Motosikleti
    Bajaj Pulsar 150 - Mondial Zone 150 - CFmoto 150NK
    Cevaplarınız için çok teşekkürler. R125'in bakımları servis kayıtlı değilse koşarak uzaklaşmalı mıyım o halde?

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:21 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:07 ----------

Mesela örnek vermek gerekirse bu ilandaki motor da mı alınmaz?

https://www.sahibinden.com/ilan/vasi...51897562/detay

YasinC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ferrari f430 20 bin de ağır bakıma giriyor :D

Bu tip spor otomobiller de narin zaten.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)