Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

1339 Lira Abart Egzoz Cezası

Motovento
    REKLAM ALANI
    desertseek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Gsxr1000 2016:Zx10R
    Tamamen katılıyorum
    D e m i r bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    D e m i r - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı desertseek adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tamamen katılıyorum
    Ne olur ne olmaz deyip, indirimli cezayı ödeyip, ödeme makbuzunu ekleyin itiraz dilekçenize haksız çıkarsanız, ki inşallah kazanırsınız. Aksi bişey olursa indirimi kaçırmamış olursunuz.

dilekçe suretini ve süreçle ilgili bu konuya yazarsınız memnun olurum. Tekrar geçmiş olsun.
    desertseek bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Bir çok insan demek istediğimi anlamış ve yardımcı olmaya çalışıyor itiraz et diyor ama bazı düz mantık daha soruyu anlamayan arkadaşlar egozozmu lanet olsun hepinize ufacık çocukları uykusundan uyandırıyorsunuz vs vs yazmış gerçekten çok sinirlendim.
    Kusura bakmayın. Galiba ben yazdıktan sonra küçük çaplı bir linç kurbanı oldunuz. Doğruya doğru, vurguladiğiniz noktada haklısınız. Sadece farkında olmadan eklediğiniz bazı meseleler, ve bunları normalleştirici "sütten çıkmış ak kaşık" tarzı sıkça karşılaştığımız türden ifadeleriniz konuyu odaklanmak istediğiniz alanın dışına sürükledi. Tabii ki kendi kendine olmadı, benim de payım oldu. Herkes içini döktüğüne göre konuya dönebiliriz umarım
    fazil bunu beğendi.

Kerem34_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-25 ABS
    Tebrik ederim, sırf şu kağıdı almaya uğraşmak bile ülkenin büyük kısmının uğraşmayacağı bir şey. Umarım iptal edilir ceza, bu keyfilik sıkmaya başladı artık.
    desertseek bunu beğendi.

fazil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xv250 / fz6
    Evet çok haklı bir durum, kusura bakmayın, kaldırım konusunu görünce kaldırımda yanımdan geçen motorcular geldi aklıma, egzozu unuttuk.
    Umarım egzoz konusu da adaletli bir şekilde çözülür.
    desertseek ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti
    Eğer bende birinin kalbini kırdıysam gerçekten çok özür dilerim sadece kendi çapımda haklı olduğum bir konuda bukadar üzerime gelinmesi beni biraz gerdi açıkcası tekrardan kusura bakmayın.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:12 ----------

Alıntı D e m i r adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ne olur ne olmaz deyip, indirimli cezayı ödeyip, ödeme makbuzunu ekleyin itiraz dilekçenize haksız çıkarsanız, ki inşallah kazanırsınız. Aksi bişey olursa indirimi kaçırmamış olursunuz.

dilekçe suretini ve süreçle ilgili bu konuya yazarsınız memnun olurum. Tekrar geçmiş olsun.
    Biraz araştırdım internettende yapılıyormuş ama sağlıklı olmuyormuş.YArın bizzat gidip halletmeye çalışacağım konu ile ilgili her evrağı burada paylaşırım.Teşekkürler.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:16 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:15 ----------

Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kusura bakmayın. Galiba ben yazdıktan sonra küçük çaplı bir linç kurbanı oldunuz. Doğruya doğru, vurguladiğiniz noktada haklısınız. Sadece farkında olmadan eklediğiniz bazı meseleler, ve bunları normalleştirici "sütten çıkmış ak kaşık" tarzı sıkça karşılaştığımız türden ifadeleriniz konuyu odaklanmak istediğiniz alanın dışına sürükledi. Tabii ki kendi kendine olmadı, benim de payım oldu. Herkes içini döktüğüne göre konuya dönebiliriz umarım
    Eğer benimde bir yanlışım olduysa affola abi bende o anki sinirle biraz abartmış olabilirim.Herşey üst üste geldi bi kusurum var ise affola.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:16 ----------

Alıntı fazil adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet çok haklı bir durum, kusura bakmayın, kaldırım konusunu görünce kaldırımda yanımdan geçen motorcular geldi aklıma, egzozu unuttuk.
    Umarım egzoz konusu da adaletli bir şekilde çözülür.
    İnşallah abi uğraşacam işte olur olmaz bilemiyorum ama umarım olur.Hakkımızda hayırlısı olsun.
    fazil ve espresso bunu beğendiler.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Motorun üstündeki egzozda sorun olmadığını belgeletmişsiniz. Mümkün mü bilmiyorum ama gereksiz yere muayene masrafı yaptığınız için gıcıklığına o parayı devletten talep etme yoluna bile gidilebilir aslında.

Motosikleti
    Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motorun üstündeki egzozda sorun olmadığını belgeletmişsiniz. Mümkün mü bilmiyorum ama gereksiz yere muayene masrafı yaptığınız için gıcıklığına o parayı devletten talep etme yoluna bile gidilebilir aslında.
    Abi tespit muayenesinde ücret almıyorlar.Bakalım abi benim başıma geldi hakkımı arayacağım.Yarın birgün birinin de haklı olduğu halde başına gelirse buradan yardımcı olabilirz umarım şuan süreç hala devam ediyor.
    D e m i r ve watercolours bunu beğendiler.

Motosikleti
    Yok.
    TUV de uygunluk belgesini çıkartırken desibel olarak kanunlara uygun olup olmadığını kontrol etmek için ölçüm yapıyorlar mı?

Motosikleti
    Alıntı Cenk Ayvaz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    TUV de uygunluk belgesini çıkartırken desibel olarak kanunlara uygun olup olmadığını kontrol etmek için ölçüm yapıyorlar mı?
    Abi şase üzerinde bende 5750 devirde 89 db yazıyordu ona göre ölçüm yaptırlar.Geçti,oradan bir arkadaş geldi galiba müdürleri Yoshimura hı dedi orjinalı değil demi bu egzoz dedi evet abi ama db ölçümünde bi sıkıntı olmadı dedim.Arkadaş kıllandı biraz şasede 5750 devir 89 db değerine bakmadan kesiciye soktu olum bu egzozdan nasıl bukadar az ses çıkıyor Yoshimura yazıyor dedi.Öyle abi dedim bende ve geçtim.Maalesef bunu savunan arakdaşlarda var biliyorum ama ülkemizde belirli bir kriter yok ölçüm yapması değerde yapıyor sıkıntısız çıkıyor sonuç ama hala zorluyorlar.5750 devirde 89 desibel testini geçmeme rağmen oradan bir arkadaş gelip kesiciye sokabiliyor.Neden çünki BURASI TÜRKİYE ABİ:D

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:38 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:28 ----------

Sulh cezaya itirazımı ilettim şuan sonuç bekliyorum geldiğinde bütün belgeler ile hepsini atacağım şimdi yarım yarım atmak istemiyorum.
    espresso ve KırmızıGrom bunu beğendiler.

Motosikleti
    Yok.
    Motorlu Araç Tipi

Azami Dış Gürültü Seviyeleri

dB(A)

M2/N1* AYA(* ) ≤ 2 ton*

78+1(**)

M2/N1* 2ton < AYA ≤ 3,5 ton

79+1(**)

M2/M3 Motor gücü < 150 KW

80

M2/ M3 Motor gücü* ≥ 150 KW

83

N2/N3 Motor gücü < 75 KW

81

N2/N3 75 KW≤ Motor gücü <150 KW

83

N2/N3 Motor gücü ≥ 150 KW

84
    Internette kısa bir araştırma yaptığım zaman Turkiye'deki yasal db sınırları ile ilgili böyle bir bilgiye rastladım.
    Ama bu değerler azami değerler olduğu belirtiliyor. Ayrıca hangi devir aralığında vermesi gerektiğinden de bahsetmiyor yada ben göremedim.
    Ayrıca polislerin bu konuyu bildiklerini egsoz db seviyesinden ziyade çevreye verilen rahatsızlıktan ceza kestikleri de okudum.Bu yüzden TUV,sase üzerinde yazılan değerlere göre onay vermesine rağmen ceza kesilen ve cezası iptal olmayan kişiler ile ilgili bir kaç yazıda dikkatimi çekti.
    İnşallah mahkeme sonucu sizin için olumlu olur.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Motorlu Araç Tipi

dB(A)

M2/N1* AYA(* ) ≤ 2 ton*

78+1(**)

79+1(**)

80

83

N2/N3 Motor gücü < 75 KW

81

83

84
    Internette kısa bir araştırma yaptığım zaman Turkiye'deki yasal db sınırları ile ilgili böyle bir bilgiye rastladım.
    Ama bu değerler azami değerler olduğu belirtiliyor. Ayrıca hangi devir aralığında vermesi gerektiğinden de bahsetmiyor yada ben göremedim.
    Ayrıca polislerin bu konuyu bildiklerini egsoz db seviyesinden ziyade çevreye verilen rahatsızlıktan ceza kestikleri de okudum.Bu yüzden TUV,sase üzerinde yazılan değerlere göre onay vermesine rağmen ceza kesilen ve cezası iptal olmayan kişiler ile ilgili bir kaç yazıda dikkatimi çekti.
    Verdiginiz tablo minibus ve kamyonetler icin gecerli.

M2 Sınıfı Araç: Sürücü dışında sekizden fazla oturma yeri olan, yolcu taşımaya yönelik ve azami kütlesi 5 tonu aşmayan motorlu araçları,
    M3 Sınıf Araç: Sürücü dışında sekizden fazla oturma yeri olan, yolcu taşımaya yönelik ve azami kütlesi 5 tonu aşan motorlu araçları,
    N Sınıfı Araç : En az dört tekerlekli, motorlu yük taşıma araçlarını;
    N1 Sınıfı: Azami kütlesi 3,5 tonu aşmayan, motorlu yük taşıma araçlarını,
    N2 Sınıfı Araç: Azami kütlesi 3,5 tonu aşan, 12 ton'u aşmayan motorlu yük taşıma araçlarını,
    N3 Sınıfı Araç: Azami kütlesi 12 tonu aşan motorlu yük taşıma araçlarını,

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:36 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:34 ----------

Abi şase üzerinde bende 5750 devirde 89 db yazıyordu ona göre ölçüm yaptırlar.Geçti,oradan bir arkadaş geldi galiba müdürleri Yoshimura hı dedi orjinalı değil demi bu egzoz dedi evet abi ama db ölçümünde bi sıkıntı olmadı dedim.Arkadaş kıllandı biraz şasede 5750 devir 89 db değerine bakmadan kesiciye soktu olum bu egzozdan nasıl bukadar az ses çıkıyor Yoshimura yazıyor dedi.Öyle abi dedim bende ve geçtim.Maalesef bunu savunan arakdaşlarda var biliyorum ama ülkemizde belirli bir kriter yok ölçüm yapması değerde yapıyor sıkıntısız çıkıyor sonuç ama hala zorluyorlar.5750 devirde 89 desibel testini geçmeme rağmen oradan bir arkadaş gelip kesiciye sokabiliyor.Neden çünki BURASI TÜRKİYE ABİ:D

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:38 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:28 ----------

Sulh cezaya itirazımı ilettim şuan sonuç bekliyorum geldiğinde bütün belgeler ile hepsini atacağım şimdi yarım yarım atmak istemiyorum.
    Yazdiginizdan anlamadim. Yani TUV sase uzerinde nerede yaziyorsa artik o degere uygun olup olmadigini mi olctu ? Bu kanuna uygunlugu degil, kullandiginiz egzosun uzerinde yazan degeri sagladigini gostermiyor mu ? Ben mi bir seyleri kaciriyorum ?

Motosikleti
    speederbike
    Teknik olarak neyi ölçtüklerinin anlamı kalmamış. Resimdeki ibare "mevzuata uygundur" diyor. Mahkeme o ibareye bakacaktır.

Ve tekrarlıyorum, tin tin tin giden motoru durdurup kesiciye zorlayıp çevreye rahatsızlıktan ceza kesmenin mantıklı tarafı yok. Potansiyel ayrı, o potansiyeli kullanıp çevreyi rahatsız etmek ayrı. Bu mantıkla müzik seti olan herkese de ceza yazılabilir. Adamın efendi efendi dinlemesine bakmazsın, sesi sona kadar açıp "bunda çok ses var, çevreyi rahatsız ediyor" dersin. Öte yandan, yasal sınıra uysa bile çevreyi rahatsız edecek şekilde dolanan kim varsa onlara da bol bol yazsınlar, üzülmem.
    desertseek bunu beğendi.

Motosikleti
    Yok.
    Alıntı gurcanozturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Verdiginiz tablo minibus ve kamyonetler icin gecerli.

M2 Sınıfı Araç: Sürücü dışında sekizden fazla oturma yeri olan, yolcu taşımaya yönelik ve azami kütlesi 5 tonu aşmayan motorlu araçları,
    M3 Sınıf Araç: Sürücü dışında sekizden fazla oturma yeri olan, yolcu taşımaya yönelik ve azami kütlesi 5 tonu aşan motorlu araçları,
    N Sınıfı Araç : En az dört tekerlekli, motorlu yük taşıma araçlarını;
    N1 Sınıfı: Azami kütlesi 3,5 tonu aşmayan, motorlu yük taşıma araçlarını,
    N2 Sınıfı Araç: Azami kütlesi 3,5 tonu aşan, 12 ton'u aşmayan motorlu yük taşıma araçlarını,
    N3 Sınıfı Araç: Azami kütlesi 12 tonu aşan motorlu yük taşıma araçlarını,

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:36 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:34 ----------

Yazdiginizdan anlamadim. Yani TUV sase uzerinde nerede yaziyorsa artik o degere uygun olup olmadigini mi olctu ? Bu kanuna uygunlugu degil, kullandiginiz egzosun uzerinde yazan degeri sagladigini gostermiyor mu ? Ben mi bir seyleri kaciriyorum ?
    Uyarınız için teşekkür ederim Dikkat etmemişim.
    Arastirdikca ilginc bilgilere ulaşıyorum. Doğruluğunu ya da geçerliliğini bilmiyorum.

Egzoz desibel sınırı nedir?
    Araçlardaki egzoz desibel sınırı, 75-84 arasında değişkenlik gösterir. Bu değişkenlik, aracın cinsine, motor gücüne göre değişmektedir. Ancak; egzozdan ses geldiğinden dolayı ceza yazılması için, desibel ölçümüne gerek yoktur. Çünkü ne Trafik kanununda ne de trafik yönetmeliğinde, desibel ölçümü ile ilgili bir ayrıntı yoktur.

Desibel olarak ölçüsünü yapmadan bir araca nasıl Gürültü yapıyor diye ceza kesilebilir anlamıyorum.
    Bu yasa sonradan güncellenmiş ve mevzuata uygun olma şarkıda araniyormus.

M.balibey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motorlu Araç Tipi

dB(A)

M2/N1* AYA(* ) ≤ 2 ton*

78+1(**)

79+1(**)

80

83

N2/N3 Motor gücü < 75 KW

81

83

84
    Tabloda yanlışlık olabilir mi? çünkü benim diesel aracın onay belgesinde 86 desibel gürültü seviyesi yazıyor. Maks. devirde 101 desiebel ses çıkarıyor araba.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı M.balibey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tabloda yanlışlık olabilir mi? çünkü benim diesel aracın onay belgesinde 86 desibel gürültü seviyesi yazıyor. Maks. devirde 101 desiebel ses çıkarıyor araba.
    Aracinizin tipi ne ? Araciniz M sinifi otomobil ise tabloda buna dair bilgi yok yanilmayin.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Şimdi biraz şeytanın avukatlığını yapalım.Tuvtürkten alınan mevzuata uygundur belgesi bence pek bir anlam ifade etmez.Mahkemeye çıksanız.Öncelikle polisin ceza yazdığı egsoz ile tüvden aldığınız belgedeki egzosun aynı egzos olduğunu ispatlamanız gerek.

Polis egzosun resmini çekmiş olsa bile tüvden onay aldığın egzosuz marka model gibi bir özelliği yazılmamış.Polis bence şöyle diyebilir.Benim ceza yazdığım egzos bu egzos değil arkadaş değiştirip muayeneye gitmiş dese kanıtlayamazsınız.Yada ben ceza yazdığımda sustucusunu sökmüştü muyeneye takıp girmiştir dese yine ispatı zor.

Belki ceza yazılırken olayı video ile kayıt altına alsaydınız egzosu modelini susturucusunun üzerinde olduğunu o andaki ses şiddetini desibelini falan.Sonrasında tüv deki işlemler sırasında aynı kayıt işlemlerini yapabilsen belki sonuç alınabilir.

Bu gibi durumlarda hakim büyük olasılıkla polisten yana karar alır.
    desertseek, espresso ve Osm@n bunu beğendiler.

Motosikleti
    MSX-125 & X-Pulse 200 & 790 Adv
    Alıntı okanbagiscan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şimdi biraz şeytanın avukatlığını yapalım.Tuvtürkten alınan mevzuata uygundur belgesi bence pek bir anlam ifade etmez.Mahkemeye çıksanız.Öncelikle polisin ceza yazdığı egsoz ile tüvden aldığınız belgedeki egzosun aynı egzos olduğunu ispatlamanız gerek.

Polis egzosun resmini çekmiş olsa bile tüvden onay aldığın egzosuz marka model gibi bir özelliği yazılmamış.Polis bence şöyle diyebilir.Benim ceza yazdığım egzos bu egzos değil arkadaş değiştirip muayeneye gitmiş dese kanıtlayamazsınız.Yada ben ceza yazdığımda sustucusunu sökmüştü muyeneye takıp girmiştir dese yine ispatı zor.

Belki ceza yazılırken olayı video ile kayıt altına alsaydınız egzosu modelini susturucusunun üzerinde olduğunu o andaki ses şiddetini desibelini falan.Sonrasında tüv deki işlemler sırasında aynı kayıt işlemlerini yapabilsen belki sonuç alınabilir.

Sizin söyledikleriniz doğru da, polisin de elinde bir kanıt yok. Ölçüm bile yapmamış. Kamyonları da tartmadan ceza yazsınlar o zaman. Bu çok ağır duruyor desin yazsın cezayı. Ya da radar olmasın. Polis dursun yolun kenarında az hızlı geçti yav desin yapıştırsın.

Ben egzozların, hatta genel olarak motosikletlerin daha iyi denetlenmesinden yanayım. Ama bu düzgün bir şekilde yapılsın. Böyle keyfi bir şekilde yapılacaksa pekala orjinal egzoza da ceza yeriz.
    desertseek ve espresso bunu beğendiler.

Motosikleti

Abi onu düşündüm.Polis ceza yazarken gaz verirken videoya çekti egzozu.Bende Tüvtürkün önünde video çektim aynı egzoz olduğuna dair.Bunları video olarak nasıl sunacağımı bilmediğimden video içinden 4 tane ss alıp yazıcıdan renkli çıkardım.Tüvtürkün olduğu yerin egzozla beraber resmi.Egzozun yandan arkadan resmi.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:29 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:25 ----------

Hatta şöyle göstereyim.Dilekçeye ek olarak verdim.
    [IMG][/IMG]
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    speederbike
    Çok iyi yapmışsınız.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)