Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Bir aracin insan gibi kullanildigini nasil anlarsiniz ?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Kisinin konusmasi,tipi,giyimi kusami onemli ancak sizi yaniltabilir.

Sinsince gelip kontagi cevirin,kontrol yapiyomus gibi..trip a,varsa trip b ye bakin.

Ortalama yakit tüketimi size bu insanin araci nasil,ne şartlarda kullandigini soyleyecektir.

Az yaktirmissa motor hem saglikli hem de guzel kullanilmistir..hic sasmazzz

Not: motoru bagirttira bagirtira yuksek devirde kullananlar hemen gelip karsi cikacaktir, dikkate almayin onlari.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    duke 390
    Motoruna anahtar degmemis yazan araba yada motosikleti almayin
    dundanbiri bunu beğendi.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    NC ve AT ise öyledir belki. Yüksek devir ve güç üretimi için dizayn edilmiş agresif motoru doğasına aykırı kullanmak uzun zamanda olumlu sonuçlar doğurmaz... Gereksiz hararet yapar, kurum birikir, yatakları zorlar ve aşındırır, vs.

Zaten yüksek performanslı 600cc SS motoru da, 700cc NC gibi bağırıp, daha doğrusu böğürüp nefesi kesilmez yüksek devirde, bilakis daha iyi yer benzini. Çok yakar, ama boğulmaz. Çünkü intake manfoldu, subap zamanlaması, ve silindir şekli o devirde kullanılmak için dizayn edilmiştir, az yakmak için değil. "Az yakacam" diye o motoru sürekli düşük devirde kullanmak, yani motoru dizayn edildiği amacı dışına zorlamak, uzun vadede faydadan çok zarar verir muhtemelen...

Zaten bir motor hangi devirde kullanılmak istediğini söyler, belli bir miktar tecrübeden sonra, dinlemesini bilene...
    Kinky Kylie bunu beğendi.

Motosikleti
    MT-09 SP
    Motorun yakıtına değil bakımlı olup olmadığına bakılır. Yağ bakımı gecikmemiş, hatta bakım kilometresinden önce yağ bakımı yapılmış motora hor kullanımla zarar veremezsiniz. Motorlar O kadar narin makineler değil. Özellikle motosiklet motoru gibi yüksek devir çevirmeye müsait şekilde tasarlanmış motoru devirli kullandınız diye kucağınıza almazsınız.

berk_cglr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ducati m696 - yzf R 25 abs
    monster 696 yı 4500 devir altı uzun süre sürebilen varsa tebrik ederim ne vibratör ne traktör sallanmaktan kusarak gider o yüzden bu trip olayı çok da doğru değil zaten her motorda kaç lt yaktığı da yazmıyor , içiniz rahat değilse götürün servise adam akıllı eksper yapsınlar ya da motorun kmsine oran yıpranması ne alemde ona bakın baktınız keçeler vs yamulmuş blokta bol bol yağ lekeleri var hidrolikler hak getire amortisörler kendliğinden çöküyorsa bilinki bakımsızdır ki bakılmayan motorda düzgün sürülmez zaten ama bakımı düzgün motoru sıkıştırsanızda zorlasanızda sorun çıkartmaz

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Yaa tabiki her modeli kendi icinde degerkendirmek lazim.

İki tane mt7 var elimizde,ikisi de bakimli ve kaxasiz diyelim.

Tarzan rifki ara gaz tek teker 4 silindirli arkadaslariyla gazlama derken,onun motorunda ortalama tuketim 6 lt dan asagi inmiyorr

Angrybirds kardesimiz ise ekomimik sikintilar nedeniyle de olsa insan gibi kullaniyorr ve sonuc 4 lt.

Simdi bu iki arkadasi tanimadiginiz durumda motoru nasil kullandiklarini bilemiyorsunuz dogal olarak.

Ama iste ortalama tuketim ele verdi tarzan rifkiyi.

Sonuc: angrybirds un makinasi kesinlikle tercih edilmeli.

Not:ornekler hayalidir,gerceklikle alakasi yoktur.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Geçmişte Angrypower ile pek çok defa turlamış biri olarak dağ yollarında Alman, İtalyan, Japon, Avusturyalı bir çok motoru katlettiğine yakından şahit oldum. Kullanım tarzı öyle 3-4 lt/100 km gibi sakin rakamlar değildir, benzine de acımaz. Evet 1 senedir motorunu çıkarmıyor dışarı pek ama bence kendisini bir Nc, bir Dominar sürücüsüymüş gibi sakin değerlendirmemek gerek. Tarzan Rıfkı'yı bilmiyorum bu arada.

Luc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R25 (2019)
    Alıntı Hırbonen adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Sinsince gelip kontagi cevirin,kontrol yapiyomus gibi..trip a,varsa trip b ye bakin.

Ortalama yakit tüketimi size bu insanin araci nasil,ne şartlarda kullandigini soyleyecektir.

Not: motoru bagirttira bagirtira yuksek devirde kullananlar hemen gelip karsi cikacaktir, dikkate almayin onlari.
    Ya sen satın almak için pazarlığa gelmeden önce bunun farkındaysa ve leş gibi motosikleti son 1-2 haftadır full ekenomi de kullanıp veya sehpada boşa devir çevirip normalde tam gaz
    8-10lt yakan motosikleti sana 3lt yakıyor diye kakaladıysa ne yapacaksın, o zaman neresine bakacaksın motorun?
    MotoXPR

https://www.youtube.com/@MotoXPR

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Anlayamazsınız. 35 beygir altı araçların %90 ı zorlanmış hırpalanmış oluyor.

ustaya götürseniz bile ortaya cıkmıyor, biraz km yapınca bela cıkartıyorlar.

karşıdaki admaın tipine göre %60 anlarsın ama gayet beyfendi bir elemanın iş çıkısı teker yapmadıgına emın olamayız :D
    berk_cglr bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı Luc adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ya sen satın almak için pazarlığa gelmeden önce bunun farkındaysa ve leş gibi motosikleti son 1-2 haftadır full ekenomi de kullanıp veya sehpada boşa devir çevirip normalde tam gaz
    8-10lt yakan motosikleti sana 3lt yakıyor diye kakaladıysa ne yapacaksın, o zaman neresine bakacaksın motorun?
    sehpaya alıp gaz verirsen ortalama tuketim yukselir cunku km artmaz.

Zaten bu soylediğin seyler fantazi ,motoru satacam dur biraz ortalmayı dusureyim diye kim boyle işlere girişir ?

Motosikleti
    R25 (2019)
    sehpaya alıp gaz verirsen ortalama tuketim yukselir cunku km artmaz.

Zaten bu soylediğin seyler fantazi ,motoru satacam dur biraz ortalmayı dusureyim diye kim boyle işlere girişir ?
    Arka tekerlek dönünce km teli, sensörü vs. kullanılan eleman neyse artık yazmıyor yani sehpada öyle mi?

Yazdıklarını tekrar düşünmeni, bu konuda profesyonel kişilerin tavsiyelerini dinlemeni öneririm. Yalnızca ortalama yakıt ile hiçbir yere varamazsın maalesef.
    MotoXPR

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Arka tekerlek dönünce km teli, sensörü vs. kullanılan eleman neyse artık yazmıyor yani sehpada öyle mi?

Yazdıklarını tekrar düşünmeni, bu konuda profesyonel kişilerin tavsiyelerini dinlemeni öneririm. Yalnızca ortalama yakıt ile hiçbir yere varamazsın maalesef.

bazı motorlarda km hızı ön bazılarında arka tekerden alıyor, km teli de ön ya da arka tekere bağlı olabilir. yani km sayacında böyle bi durum var ise ön tekere bağlı ise dediği gibi orta sehpada gaz vermek km işletmeyecektir.

Forumdan Uzaklaştırıldı

Prosoyonel kişilerin tavsiyesi derken

Atomu parcalamıyoruz basit bir mantık kuruyoruz burada.Herkesin anlaması için ornek de verdimm.Ortalama tuketim hele ki uzun vadeli ise yuzde yuz dediklerimi doğrular.

Arka teker konusuna hiç girmiyorum bile,velev ki dediğin gibi olsun.Sehpaya alıp motoru 6.vitese atıp saatlerce motoru bu şekilde kullanabilecek bir insanoğlu olabilir mi ? bunu düşünüp harekete gecebilecek kadar gerizekalı bir adamın motor surebileceğini dusunmuyorum sahsen.

Gerci on tarafa da iki tane guclu vantilator falan koyar motor ısınmasın diye bak o zman olur

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:56 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:43 ----------

bu arada youtube sayfana girdim ana sayfada acılan videoyu 5 sn izledim.Senin motorunu hayatta almam :D

Motosikleti
    mt 07

HeHe o zaman ben güzel sürüçüyüm

Motosikleti
    R25 (2019)
    Prosoyonel kişilerin tavsiyesi derken

Atomu parcalamıyoruz basit bir mantık kuruyoruz burada.Herkesin anlaması için ornek de verdimm.Ortalama tuketim hele ki uzun vadeli ise yuzde yuz dediklerimi doğrular.

Arka teker konusuna hiç girmiyorum bile,velev ki dediğin gibi olsun.Sehpaya alıp motoru 6.vitese atıp saatlerce motoru bu şekilde kullanabilecek bir insanoğlu olabilir mi ? bunu düşünüp harekete gecebilecek kadar gerizekalı bir adamın motor surebileceğini dusunmuyorum sahsen.

Gerci on tarafa da iki tane guclu vantilator falan koyar motor ısınmasın diye bak o zman olur

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:56 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:43 ----------

bu arada youtube sayfana girdim ana sayfada acılan videoyu 5 sn izledim.Senin motorunu hayatta almam :D

Motosikletim 35bin km'de. Ortalamam 4.7lt, gelsin yorumlar.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:30 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:27 ----------

Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bazı motorlarda km hızı ön bazılarında arka tekerden alıyor, km teli de ön ya da arka tekere bağlı olabilir. yani km sayacında böyle bi durum var ise ön tekere bağlı ise dediği gibi orta sehpada gaz vermek km işletmeyecektir.
    Örnek olarak verdim onu, yapılabileceğini anlatabilmek adına. Ortalama kmye gelene kadar o kadar çok şey var ki. Neler çıkıyorda insan gördüklerine inanamıyor.

Bu case'de sürekli tek teker giden biri de km yapmaz o zaman matematiksel olarak Motorun anası ağlamış ama 5bin km'de ilk sahibinden.
    MotoXPR

Motosikleti
    Yamaha xt 600
    Alıntı Atincozkan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motoruna anahtar degmemis yazan araba yada motosikleti almayin
    Eskiden bende böyle düşünürdüm. Ama motoruna anahtarı değdirmeyip, bağrına anahtar sokan kasap ustalar yüzünden çoğu ilk kez açılan motorlar bir daha eskisi gibi randıman vermiyor ya da daha da büyük masraf açıyor. Eğer çok iyi bir ustanız varsa anahtar değmemiş motosikleti tercih ediniz. Özellikle yüksek hacimli motosikletlerde.

Gökhan_Aygün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    Arkadaşlar, gerçekten bu işlerden anlamıyorsunuz, araç ya da motosiklet sadece ilan başlığında "ruhsatlı silah" yazan sürücüden alınır .. gerisi dolandırıcıdır ..

https://www.sahibinden.com/ilan/vasi...45257499/detay

https://www.sahibinden.com/ilan/vasi...45294294/detay

https://www.sahibinden.com/ilan/vasi...44516197/detay
    Osm@n, berk_cglr ve espresso bunu beğendiler.

berk_cglr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ducati m696 - yzf R 25 abs
    Alıntı Gökhan_Aygün adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar, gerçekten bu işlerden anlamıyorsunuz, araç ya da motosiklet sadece ilan başlığında "ruhsatlı silah" yazan sürücüden alınır .. gerisi dolandırıcıdır ..

https://www.sahibinden.com/ilan/vasi...45257499/detay

https://www.sahibinden.com/ilan/vasi...45294294/detay

https://www.sahibinden.com/ilan/vasi...44516197/detay
    mermi de lazım ona :D
    welcome to my world https://www.youtube.com/channel/UCPUpGYw2EcPIq_hQLSHGctw/

Motosikleti
    cb250r
    Agalar araba alirken isler daha kolay, motosiklet alirken risk daha buyuk.Hic 2. el motosiklet almadigim icin yorum yapamayacagim ama suana kadar 7-8 kere 2. el araba aldigim icin bikac tavsiyede bulunabilirim.

1-yetkili serviste bakimlari yapilmis arac.
    bu konudan bahsetmeye gerek yok.

2-Arac "apaci magnet" ise, (bkz: scirocco) uzak durmak gerek. Lakin toyota corolla zaten uslu uslu kullanilmistir.

3-araci kisin aliyorsam, kis lastik takiliysa sahibi aracin bakimina ozen gostermistir, titizdir.

4-linc etmeyin sakin ama kadindan araba almam, cogu bakimsiz oluyor. istisnalar olabilir tabi.

5-arac sahibinin tavri, davranislari vs bundan da bahsetmeye gerek yok.

6-doktordan araba almam tepki gostermeyin kardesimde doktor. adamin kafasini kasiyacak vakti yok arabasi bakimsiz.

7-son olarak kucuk detaylar. Duzenli yikanmis arabalarin sahipleri arabasina gozu gibi bakar. paspas altlarina bakin. duzenli yikanmis arabalarin döşemeleri evdeki hali gibidir. 1 sene yikanmamis araba satmadan bir gun once detayli yikansa bile, koltuk altinda bagajda vs gorunmeyen yerlerinde kendini ele verir.

aklima gelenler bunlar. Sunu asla atlamamak lazim. araba yerkili servis kayitli degilse, mutlaka cok saglam bir serviste ekspetiz yapilmasi lazim. bkz:tarcanlar ekspertiz.

saglicakla
    espresso bunu beğendi.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı Mr.wind adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    6-doktordan araba almam tepki gostermeyin kardesimde doktor. adamin kafasini kasiyacak vakti yok arabasi bakimsiz.
    Benim de bir yakınım Türkiye'de doktor. Aman yolda kalmayayım diye vakti gelince gidip serviste yaptırıyor bakımını Hondasının. Bayağı da yoluyorlar her defasında. Napiim diyor.

Genel olarak doktor milleti "maddi külfete katlanırım, yeter ki kafam rahat olsun" gibi düşünmeye daha yatkın olsa bile karakter mesleğin önünde tabii ki.

Amerika'da neye dikkat ediyorlar? Burada sahtekarlık ve yalan çok yaygın olmadığından insanların lafına güvenilebiliyor genelde. Ek olarak araç uzun yolda mı kullanılmış, yoksa şehir içinde mi kullanılmış, ona dikkat ediyorlar (radyatörde böcekler, ön taraftaki tek tük çakıl izleri, vs.) Malum motorun yipranmasindaki fark muazzam. Bir de aracın kapalı garajda tutulmuş olmasının, boya, far ve dış plastik akşamı üzerindeki etkisi muazzam. Araç uzun süre yeni gibi kalıyor.
    Mr.wind bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)