Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

A2 Ehliyet İle Kullanılan Yamaha Mt-07

Motovento
    REKLAM ALANI
    Motoseverrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    Sahibinden.com da motosikletlere göz gezdiriyordum ilana baktım A2 ehliyet ile kullanılan Mt-07, bir ara bunun haberini okumuştum veya bir motosiklet markasının websitesinde görmüştüm. Sizce (bütçeyi bir kenarı çıkartırsak) A2 ehliyete sahip olan kişinin Mt-25 almak yerine 35Kw kısıtlanmış (ilanda yetkili serviste kısıtının kaldırıldığı söyleniyor) Mt-07 almak daha mantıklı değilmi?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    cıbılduck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Monster 696
    Kısıtlamalı olanların gaz koluna kelebek takıyorlar o kadar. Sonra 35kW diye geçiyor. O kelebeği kaldırıp normal sürebilirsiniz. Ayrıca aldığınız bayi size A ehliyetiniz var mı yok mu diye sormaz. Çevirmede polis sorabilir o da belki. Sanırım son modellerde öyle ayrı bi versiyon çıkmış ve ECU'ya yazılım atmak da gerekiyor. Yabancı forumlarda bulabilirsiniz. TR'de bu model oldugunu zannetmiyorum.

2017 tarihli bi konuda da şöyle yazıyor:

Bir çok arkadaş bilmediği daha dogrusu araştırmadıkları için sana bir yol gösterememişler.Şimdi öncelikle mt7 yi 35 kw ya limitlersen gaz kolunu maksimum 3/4 açabiliyosun.Kalan 1/4 lük kısım bir metal parça ile kısıtlanıyo.Bu farkta 180 km/h küsürleri görebilirsin.Tabi gazı açtıgın zaman mt7 r25 den daha çabuk 180 e ulaşacagindan seni yakalamasi mümkün olmayacak.Bunu bir kenara koy.Ruhsata nasıl işleteceginde şu şekilde.İlk olarak ebaydan kiti getirtip bir ustaya taktırıyosun.Daha sonra TMMOB makine mühendisleri odasından randevu alacaksın.Randevu ucreti 500 tl civarıydı 2016 da.Burada Motorun kaç beygir güç ürettigini ve kaç kw oldugunu ölçüp mühürlü bir belgeyi sana teslim ediyolar.Bu belgeyle trafik tescile gidip motorda değişiklik yapildıgını ve motor gücünün düsüruldugunu yeni güc degerlerinin ruhsata işletilmesini istiyosun.Yeni ruhsat kağıdı için para alıyorlar senden 88 tl idi 2016 da.En son ruhsatını alıyosun işin bitiyo.İşlettikten sonra istersen tekrar ustandan parçayı çikarttirip kullanabilirsin A2 ehliyetinle ruhsata işli oldugu icin sistemde a2 ye uygun gözüktüğünden polisler bişey diyemeyecekler.Ama A2 ehliyetini alalı 2 yıl olmamış sende pek sakin kullancak birine benzemiyosun r25 beni geçermi diye sorduguna gore.Sen limitli versiyonunu kullan parca da kalsın iyice alistiktan sonra çikart.Zaten 3/4 ünü açtıgında anliycaksin dogru karar oldugunu

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Ekonomik olarak doğru saysak bile A2'yi yeni alan biri o motoru kullanabilecek mi sizce? Mt25 ile 35 kw'ya sınırlandırılmış Mt07'nin tek ortak noktası 2'sinin de Yamaha marka olması. O ilandaki Mt07 muhtemelen ehliyet kursu motorudur, herkes içinden geçmiştir. Mt07'de güç kısıtlaması gaz telinin daha fazla dönmesini engel olmak gibi ilkel bir yöntemle kısıtlanıyordu, yanlış biliyorsam düzeltsin arkaadaşlar.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ekonomik olarak doğru saysak bile A2'yi yeni alan biri o motoru kullanabilecek mi sizce? Mt25 ile 35 kw'ya sınırlandırılmış Mt07'nin tek ortak noktası 2'sinin de Yamaha marka olması. O ilandaki Mt07 muhtemelen ehliyet kursu motorudur, herkes içinden geçmiştir. Mt07'de güç kısıtlaması gaz telinin daha fazla dönmesini engel olmak gibi ilkel bir yöntemle kısıtlanıyordu, yanlış biliyorsam düzeltsin arkaadaşlar.
    Yok abi direkt olarak sıfır motosiklet hatta ilan bu: 928887009 .

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı Motoseverrr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tamam, isterse 10 kw'ya düşürsünler de ruhsata işlenebiliyor mu o işlem? Misal ben 10 kw gücünde Mt07 ve a2 ehliyetimle polis çevirmesine denk gelsem sizce de sıkıntı yaratırlar mı bana? İyice araştırmak gerek, bana sanki sıkıntı olur gibi geliyor.

Motosikleti
    Monster 696
    Tamam bunda amaç şu. Sen al bunu, ruhsatta da 35kW yazsın, ama biz senin limitini kaldırırız serviste olayı.

Motosikleti
    Bajaj Pulsar Ns200 15"
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tamam, isterse 10 kw'ya düşürsünler de ruhsata işlenebiliyor mu o işlem? Misal ben 10 kw gücünde Mt07 ve a2 ehliyetimle polis çevirmesine denk gelsem sizce de sıkıntı yaratırlar mı bana? İyice araştırmak gerek, bana sanki sıkıntı olur gibi geliyor.
    Haklısın abi çok iyi araştırmak gerekiyor A1 ehliyeti olup 125cc den ceza yiyenler var.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:21 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:10 ----------

Alıntı cıbılduck adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tamam bunda amaç şu. Sen al bunu, ruhsatta da 35kW yazsın, ama biz senin limitini kaldırırız serviste olayı.
    Eğer limit kaldırılmazsa Cbr500r gibi birşeymi ortaya çıkıcak?
    tommygun bunu beğendi.

Motosikleti
    Monster 696
    Haklısın abi çok iyi araştırmak gerekiyor A1 ehliyeti olup 125cc den ceza yiyenler var.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:21 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:10 ----------

Eğer limit kaldırılmazsa Cbr500r gibi birşeymi ortaya çıkıcak?

YasinC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Evet a2 uyumlu versiyonu alırsan sorun yaşamazsın ancak torktan bir şey kaybetmiyor motor yine kafana geçebilir.

f0cus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CF Moto 250 CL-X
    tamam yazılımsal yada mekanik olarak gücünü düşürüyorlar da ruhsata işletme işlemini yapıyorlar mı? Olay burada çark yapıyor

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Gavurlarda böyle motorlar var. Ama onlarda buna uygun mevzuat da var.

YasinC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı f0cus adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    tamam yazılımsal yada mekanik olarak gücünü düşürüyorlar da ruhsata işletme işlemini yapıyorlar mı? Olay burada çark yapıyor
    Ruhsatta 35kw yazıyor zaten o yüzden a2 uyumlu diye pazarlanıyor.
    cıbılduck bunu beğendi.

Motosikleti
    Dominar D400
    Bir başlıkta daha görmüştüm A2 versiyonunun satıldığını, sanırım Türkiye'de de A2 versiyonu satılıyor artık, yine de tekrar bir soruşturmak lazım aslını astarını. Eğer durum bu ise ruhsata da A2 olarak işlenir, zaten motor fabrika çıkışlı A2 ve tüm kaydı kuydu resmi olarak öyledir böyle bir durumda.

Kısıtlamalı olanların gaz koluna kelebek takıyorlar o kadar. Sonra 35kW diye geçiyor. O kelebeği kaldırıp normal sürebilirsiniz.
    Sayın cıbılduck, verdiğiniz bu bilgi eksik/yanlış.
    Daha önce de farklı başlıkta aynısını yazmışsınız, orada da gerekli bilgiyi vermişim. Bakınız

Buraya da yazayım:
    Sadece gaz kolunu sınırlandırmakla/sınırı kaldırmakla bitmiyor o iş; 35 kw'lık modelde söylediğinizin yanında motor hava girişleri orjinale göre dar ve ECU yazılımı da farklı. 55kw'ya çevirme işlemleri yapmak için "derestricted kit"ler satılıyor yurt dışında.

Alıntı YasinC adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet a2 uyumlu versiyonu alırsan sorun yaşamazsın ancak torktan bir şey kaybetmiyor motor yine kafana geçebilir.
    Torktan de birşeyler kaybediyor, zira ECU'da yazılım farklı. Ha, yine kafasına geçirebilir, orası ayrı tabii.

Motosikleti
    Monster 696
    Maktama hocam yazdıgımın ilk cümlesini almışsınız cevap vermek için ...

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Ülker.halley davidson
    Bu kadar şeyle uğraşacağına plakayı kapat gazla kaç

Motosikleti
    Dominar D400
    Maktama hocam yazdıgımın ilk cümlesini almışsınız cevap vermek için ...
    Sayın cıbılduck, siz bu mesajınızda cevap vermek için cevap vermişsiniz gibi geldi bana, ben ise doğru bilgiyi vermek için cevap vermişim.

Eğer kastınız "Sanırım son modellerde öyle ayrı bi versiyon çıkmış ve ECU'ya yazılım atmak da gerekiyor." cümleniz ise o da yanlış olduğu için belirtme gereği duymamıştım. Ama belirteyim; o da yanış. Zira son modellerle alakası yok. Motorun çıktığı 2014 yılından bu yana A2 için restricted modeli var ve ECU'ya da yazılım atılması da gerekiyor o zamandan beri.

Şu forumda birisi de "kusura bakmayın, ben de bilmiyordum, iyi oldu düzelttiğiniz... ben de şunu kastetmiştim ama demek anlaşılamamış..." gibisinden bir şey desin 1 kere de yahu(Forumdakilere genel sitemimdir, şahsınıza alınmayınız lütfen).

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)