Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Belediyelerin Ceza Kesme Yetkisi

Motovento
    REKLAM ALANI
    arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Belediyelere bağlı Trafik Zabıta Müdürlüğü personelleri hatalı park cezası kesebilir mi?

Normalde trafik polisine haber etmeleri gerekmez mi? Başına gelen ve itiraz eden var mıdır aranızda?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Belediyelere bağlı Trafik Zabıta Müdürlüğü personelleri hatalı park cezası kesebilir mi?

Normalde trafik polisine haber etmeleri gerekmez mi? Başına gelen ve itiraz eden var mıdır aranızda?
    Belediye bile diyor ki ben kimim ki ceza yazayim. Trafik zabitasinin yapabilecegi sey kaldirima parkedenlere, engelli yollarina parkedenlere "Isgaliye Tutanagi" tutmak. Belediye de buna bagli olarak isgaliye ucreti/vergisi alabilir diye dusunulebilir, bilmiyorum uygulamasini.

Trafik cezasi yazamaz ancak park ettigin yerin ozelligine gore isgaliye cezasi gelebilir.

https://www.kartal.bel.tr/tr/dosyala...M_Prosedur.pdf

Alıntı gurcanozturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Belediye bile diyor ki ben kimim ki ceza yazayim. Trafik zabitasinin yapabilecegi sey kaldirima parkedenlere, engelli yollarina parkedenlere "Isgaliye Tutanagi" tutmak. Belediye de buna bagli olarak isgaliye ucreti/vergisi alabilir diye dusunulebilir, bilmiyorum uygulamasini.

Trafik cezasi yazamaz ancak park ettigin yerin ozelligine gore isgaliye cezasi gelebilir.

https://www.kartal.bel.tr/tr/dosyala...M_Prosedur.pdf

ibraz edilen belgede net olarak "yasaklı yere girip park ettiğiniz" diyor. bilemedim.

heryerden itiraz ettim :D
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

Motosikleti
    Honda Forza 250
    ibraz edilen belgede net olarak "yasaklı yere girip park ettiğiniz" diyor. bilemedim.

Tasit trafigine kapali sokak/meydan/kaldirim gibi bir yere park ettiysen isgaliye gelebilir. Trafik cezasi degildir o.

Tasit trafigine kapali sokak/meydan/kaldirim gibi bir yere park ettiysen isgaliye gelebilir. Trafik cezasi degildir o.
    öyle bir yere girdim ama hem plakaya yazmışlar hemde işgaliye değil yasaklı yere park diyor.

üstelik hatalı park 150 tl iken bunlar 450 tl ceza kesmiş. 3 kat pahalı.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

Motosikleti
    Honda Forza 250
    öyle bir yere girdim ama hem plakaya yazmışlar hemde işgaliye değil yasaklı yere park diyor.

Biraz okudum da, isgaliye icin gecici sureli olmali ve belediye tarafindan isgaliye harci kesilecegine dair beyan bildirilmelidir diyor, isgaliye kesemezler motosiklet icin.

"2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanununun 52.maddesinin 1.fıkrasında, Belediye sınırları içinde bulunan aşağıdaki yerlerden herhangi birinin satış yapmak veya sair maksatlarla ve yetkili mercilerden usulüne uygun izin alınarak geçici olarak işgal edilmesinin işgal harcına tabi olduğu belirtilmiş ve bentler halinde pazar veya panayır kurulan yerlerin, meydanların, mezat yerlerinin her türlü mal ve hayvan satıcıları tarafından işgali, yol, meydan, pazar, iskele, köprü gibi umuma ait yerlerden bir kısmının herhangi bir maksat için işgali, motorlu kara taşıtlarının park etmeleri için il trafik komisyonlarının olumlu görüşü alınarak belediyelerce şehir merkezlerinde tesis edilen ve işletilen mahallerin çalışma saatleri içinde, taşıtlar tarafından işgali (Bisiklet ve motosikletler hariç) sayılmış ve sayılan yerlerin izinsiz işgallerinin mükellefiyeti kaldırmayacağı hükme bağlanmıştır.
    İşgal harcı alınabilmesi için, yol, meydan, pazar, iskele, köprü gibi umuma ait yerlerin söz konusu olması gerekir. Örneğin belediyelerin özel hizmetine tahsis edilen bir binada özel kantin işletmesi için işgal harcı alınamaz.
    Vatandaşlara ait taşınmazların arasında yer alan ve idare tarafından “yol boşluğu” olarak nitelendirilen alan 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanununda sayılan umuma açık yerlerden değildir.
    "

Motosikleti
    Lambretta V200 Special, Peugeot Django 150 Sport

Neresi ora? Girmeyelim bilmeden..

Alıntı birbilent adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Neresi ora? Girmeyelim bilmeden..
    izmir karşıyaka sahili ve yasemin kafenin yanı.

dün komple izmiri talan etmişler ceza ceza ceza.
    birbilent bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda Forza 250
    izmir karşıyaka sahili ve yasemin kafenin yanı.

dün komple izmiri talan etmişler ceza ceza ceza.
    Aha Yasemin Cafe, anilarim canlandi. Bir daha geldigimde oraya gidelim, bu kez kahveler benden

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tabii ki zabitalarin ceza yazma yetkisi var. Bu zamana kadar oy kaygisindan dolayi kullanmiyorlardi. Demek ki kasada para bitince tahsilata çıkmışlar. Haksızlık yapıldığını düşünüyorsanız Belediye başkanı ile görüşün.

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tabii ki zabitalarin ceza yazma yetkisi var. Bu zamana kadar oy kaygisindan dolayi kullanmiyorlardi. Demek ki kasada para bitince tahsilata çıkmışlar. Haksızlık yapıldığını düşünüyorsanız Belediye başkanı ile görüşün.
    Hocam asil konu, trafik cezasi olup olmadigi. Ayrica park cezasi 150TL iken nasil 450TL yazilmis, bir de vergi cezasi olarak hangi kalemde gorunuyor? Sen mutlaka biliyorsundur, emniyetin yazdigi trafik cezasi ile trafik zabitanin yazdigi ceza ayni vergi cezasi ozelliginde mi ?

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R

Belediye sanki yersen hesabı iş yapmış gibi :D Ayrıca üzüldüm bizim kahve parası cezaya gitmiş :D

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Kesebilir. İxinde olan polis, trafik harici başka birimde olan polis de kesebilir.
    “Bir delil ile 40 alimi yendim; ama 40 delil ile bir cahili yenemedim.” Mevlana

sacmalık.

belediye 150 tl olan cezayı 450 tl olarak kesecek buna hukuk mu diyeceğiz.

kafasına göre ceza ise gelsin 5 bin tl kessin o zaman.

heryerden sıkayet ettım bakalım ne olacak

M.balibey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    sacmalık.

belediye 150 tl olan cezayı 450 tl olarak kesecek buna hukuk mu diyeceğiz.

kafasına göre ceza ise gelsin 5 bin tl kessin o zaman.

heryerden sıkayet ettım bakalım ne olacak
    Savcılıkla konuyu görüşün derim gerekirse trafik cezaları gibi itiraz ediliyorsa itiraz edersiniz

Alıntı M.balibey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Savcılıkla konuyu görüşün derim gerekirse trafik cezaları gibi itiraz ediliyorsa itiraz edersiniz
    işin ilginç yanı sistemsel olarak hiçbiryerden göremezmişiz. e-devlet vs.

1.5 ay sonra eve gelecekmiş ceza sonra 10 gün içinde ödersem indirimli olacakmış.

Sistemde gözükmeyen park cezasını 3 katına iteliyorlar resmen.

Motosikleti
    Honda Forza 250
    işin ilginç yanı sistemsel olarak hiçbiryerden göremezmişiz. e-devlet vs.

1.5 ay sonra eve gelecekmiş ceza sonra 10 gün içinde ödersem indirimli olacakmış.

Sistemde gözükmeyen park cezasını 3 katına iteliyorlar resmen.
    Belediyenin sisteminde nasil gorunmuyormusmus

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hocam asil konu, trafik cezasi olup olmadigi. Ayrica park cezasi 150TL iken nasil 450TL yazilmis, bir de vergi cezasi olarak hangi kalemde gorunuyor? Sen mutlaka biliyorsundur, emniyetin yazdigi trafik cezasi ile trafik zabitanin yazdigi ceza ayni vergi cezasi ozelliginde mi ?
    Hocam belediyenin kestiği ceza belediye kasasına giriyor. Genel bütçe ile hiçbir alakası yok.

Belediyenin sisteminde nasil gorunmuyormusmus
    kadının dedıgı hiçbiryerde göremezsiniz 1.5 ay sonra evınıze gelecek dedi.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Daha önceki konulardan aklımda kalan.Beşiktaşta bir arkadaşa kesmişlerdi.Sanırım kaldımın üzerinde olduğu için normal park cezası kesmiyorlar.Başka bir şey adı altında kesiyorlar.
    gurcanozturk bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)