Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Eylülde gezi başkadır

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    N/A
    Alıntı Luc adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    -Sigortacından bir Green Kart (Yeşil Kart) Eğer motosikletinde kasko varsa, mevcut poliçeye ek uluslararası kasko. (Kesinlikle tavsiye ederim)
    -10 günlük seyahat sigortası.
    -Bankaya veya direkt sınırdan geçmeden önce gümrükten temin edeceğin yurt dışı çıkış harcı.

Mutlaka alınması/yapılması gerekenler:
    - Kamera
    - Motosiklette usb yoksa, powerbank
    - Mi Mijia tarzı bir bataryalı hava pompası
    - Lastik zırhı denilen kaplama (ben Bundera kullanıyorum)
    - Motosikletin yolculuk öncesi genel kontrolu
    - Lastiklerin balans ayarı
    - Komple ekipman (Kask, bot, mont, pantolon, bellik, göğüs koruma, yazlık/kışlık eldiven, thermal içlik, yağmurluk vs dahil)
    - Çantalar için küçük asma kilit
    - Alabileceğin minimum kıyafet (Gereksiz ağırlıklardan kaçınalım)
    Bot dışında full+full ekipmanım var 16bin bakımını yeni yaptırdım 100km oldu yan çanta yok topcase var 33ltre onun önüne çadır ve bi spor çantası tepeleme koyup bağlıcam sadece tamir ekipmanım ve disk klidim yok allaha emanet artık birde motorun bir sonraki bakımı 20binde tur hoşuma gitti yolu uzattım diyelim 20bini aştım daha 2 yıl garantisi var yurdışında bakımı yaptırabiliyor muyum yoksa garanti dışı mı kalıyor motor

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    tecrube0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ns 160, Dominar 400 Tur Versiyon
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kendinizi en iyi siz tanırsınız, ben mesela geçenlerde sabah erken kalktım, hayatımda hiç gitmediğim Zonguldak'a gittim. Zonguldak'ta da durup mekan mekan gezmedim, Zonguldak'tan Bolu'ya, oradan eve devam ettim. Yurtdışı elbet güzel fikir ama Türkiye'de de çok tatlı güzergahlar var, şu an başlasak 5 sende bitiremeyiz. Size sabah yola çıkıp akşam döndüğüm rotanın harita görselini paylaşıyorum.

https://i.hizliresim.com/r7dvqrc.JPG
    Gökgöl mağarasına , fener mahallesine de gitseydiniz

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı tecrube0 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gökgöl mağarasına , fener mahallesine de gitseydiniz
    Gökgöl mağarası ve Fener Mahallesi'nin bile Zonguldak'ta olduğunu sayenizde demin öğrendim. Ben tüm şehirleri birazcık transit geçmişim.

Luc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R25 (2019)
    Alıntı capt.ooz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bot dışında full+full ekipmanım var 16bin bakımını yeni yaptırdım 100km oldu yan çanta yok topcase var 33ltre onun önüne çadır ve bi spor çantası tepeleme koyup bağlıcam sadece tamir ekipmanım ve disk klidim yok allaha emanet artık birde motorun bir sonraki bakımı 20binde tur hoşuma gitti yolu uzattım diyelim 20bini aştım daha 2 yıl garantisi var yurdışında bakımı yaptırabiliyor muyum yoksa garanti dışı mı kalıyor motor
    İnsan vücudundaki kemik 570°C ısıda erir, ortalama 100kph hızla giderken düştüğünüzde, sürtünmeden kaynaklı ısı 15. metreden sonra 720°C'ye çıkar. Aynı zamanda motosiklet durduğu yerde düşse bile ağırlığa göre 500kgf ile 2.500kgf arasında bir enerji açığa çıkar. Bot ve diğer ekipmanların tam olması bu sebeple çok çok çok ama çok önemlidir!

Ben bırakın kısa yolu, yandaki markete gitmiyorum tam ekipman olmadan. Uzun yolda en kötü ihtimalle bileği tam kapatan deri bir ayakkabı tercih edilmeli.

Çoğu üretici International Warranty kapsamında olduğu için herhangi bir yetkili serviste bakım yaptırılabilir. (Yine de servis kağıdını saklamakta fayda var)

10 liralık malzeme tamir kiti, yolda kalmaya değmez. Her yakıt istasyonunda vardır.

Motosikleti
    Kymco Xciting 400İ 2015
    Alıntı capt.ooz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dostlar Tatlış bilgileriniz için teşekkür ederim hanımı kavga dövüş ikna ettim gibi 10 gün sonra izmirden meteoraya kadar gidip dönmeyi planlıyorum daha fazlasına gidermiyim bilmiyorum bir sonraki bakıma 4bin km var garantiden düşürmemek için aşmak istemiyorum bir sorum daha olacak yurtdışı çıkışı için öncesinde ne yapmam gerekiyor motor vizesi harç vs nasıl oluyor o işler birde yolda mutlaka yanına al lazım olur diyenilceğiniz şeyler varmıdır ?
    Öncelikle yeşil sigorta gerekiyor. Ayrıca isteğe bağlı ama bence mutlaka yaptırmanızı tavsiye ettiğim sağlık sigortası var. Yurt dışında sağlık hizmetleri çok pahalı. 2 haftalık sigorta yaklaşık 100 lira gibi. Bulgaristanda otoyol ücreti yok, yine balkanlarda otopark ücreti yok. Eğer Selanik te konaklarsanız Aristo meydanına çok yakın Egnatia Street üzerinde ARGO otele gidin. İki kişi sadece 25.5 euro.Yine Üsküpte Türk çarşısına yakın hostellerde geceliği 9 euro gibi rakamlara kalabilirsiniz. İyi yolculuklar

Kursad55 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hero Xpulse 200 4v
    Eylülde bende bursa dan çıkacağım tura bolu üzerinde karadenize doğru gidesim var yaylalardan ormanlardan gezerek uyarsa beraber gidelim

Motosikleti
    R25 (2019)
    Alıntı biseduda adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öncelikle yeşil sigorta gerekiyor. Ayrıca isteğe bağlı ama bence mutlaka yaptırmanızı tavsiye ettiğim sağlık sigortası var. Yurt dışında sağlık hizmetleri çok pahalı. 2 haftalık sigorta yaklaşık 100 lira gibi. Bulgaristanda otoyol ücreti yok, yine balkanlarda otopark ücreti yok. Eğer Selanik te konaklarsanız Aristo meydanına çok yakın Egnatia Street üzerinde ARGO otele gidin. İki kişi sadece 25.5 euro.Yine Üsküpte Türk çarşısına yakın hostellerde geceliği 9 euro gibi rakamlara kalabilirsiniz. İyi yolculuklar
    Bende küçük bir ekleme yapayım: Bulgaristan'da otoyollar ücretlidir, fakat motosikletlere ücretsizdir kapladığı yer bakımından.

Vehicles < 3.5 t
    Up to 3.5 t laden weight
    Details: Includes all vehicles with a maximum technically permissible laden weight of 3.5 t, in particular cars and caravans. Vehicles with less than four tyres do not require a vignette (e.g. motorbikes and trikes).

Bilgi için: https://bg-vignette.com/en/e-vignette/register/2/
    espresso bunu beğendi.
    MotoXPR

https://www.youtube.com/@MotoXPR

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Yine bu forumdan Inzel adındaki arkadaş moğolistan gezisi sırasında lastikler için formulax diye bir sıvı kullandığını yazmıştı. Lastik patladığında giren çiviyi çıkarıp hayı tamamlayıp devam ediyordu, binlerce km yolu yama yapmaya ihtiyaç duymadan Türkiyeye dönmüştü motoruyla. Uzun yola çıkacak olsam kesin denerdim. Diğer tamir sıvıları gibi değilmiş o ürün. Hatta gelecek ay benim xmax'ın lastiklerini yenileyince benim motora da uygulayacağım.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yine bu forumdan Inzel adındaki arkadaş moğolistan gezisi sırasında lastikler için formulax diye bir sıvı kullandığını yazmıştı. Lastik patladığında giren çiviyi çıkarıp hayı tamamlayıp devam ediyordu, binlerce km yolu yama yapmaya ihtiyaç duymadan Türkiyeye dönmüştü motoruyla. Uzun yola çıkacak olsam kesin denerdim. Diğer tamir sıvıları gibi değilmiş o ürün. Hatta gelecek ay benim xmax'ın lastiklerini yenileyince benim motora da uygulayacağım.
    Motosiklet uzun süreler yatacaksa (malum pandemi zamanı, motosikleti işe gidip gelme amaçlı kullananlar evden çalışıyorlarsa motor yatabiliyor...) etkisi ne olur değerlendirmek lazım; zamanla akışkanlığı azalıyor ve lastiğin alt tarafında birikip katılaşıyorsa sonra balans problemi yaratabilir. (Sitesinde - veya kullananlar - balans yaratmaz diyor ama uzun süre yatan motorlarda etkisi farklı olabilir, bu ürünü kullandığı halde motorunu yatıran olmuş mu acaba?) (Inzell'in bir mesajında balans konusunda dalga geçmiş; gidon ağırlıklarından fazlan bahsetmiş, konu motosikletin balansı değil lastik+jant sisteminin balansı...) (Tanıtım metinlerinde hava almadığı sürece sıvı kalır yazıyor. İyi de lastiğin içinde hava değil de vakum mu var? Bu ifadeyi de anlayamıyorum bir türlü...)

Jantın içine orada olması beklenmeyen / orada olması düşünülmemiş bir şey zerk ettirmektense her seferinde mantar yama yaptırmayı tercih ederim. (Şimdiye kadar üç motorda dört kere yaptırdım...) Bilemiyorum, bu konuda biraz muhafazakarım sanırım...
    espresso bunu beğendi.

atillatopal9 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki V-Strom DL650
    nereye gideceğinizi bilmem. Ama eylül ve ekim aylarında akdeniz bölgesi dahil akşamları çok serin olabiliyor. Özellikle motosiklet süreceğiniz vakitlerde dikkatli olmanızda fayda var. Sonra benim gibi 5 günlük tatilin 4 günü cırcır gezmeyiniz

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motosiklet uzun süreler yatacaksa (malum pandemi zamanı, motosikleti işe gidip gelme amaçlı kullananlar evden çalışıyorlarsa motor yatabiliyor...) etkisi ne olur değerlendirmek lazım; zamanla akışkanlığı azalıyor ve lastiğin alt tarafında birikip katılaşıyorsa sonra balans problemi yaratabilir. (Sitesinde - veya kullananlar - balans yaratmaz diyor ama uzun süre yatan motorlarda etkisi farklı olabilir, bu ürünü kullandığı halde motorunu yatıran olmuş mu acaba?) (Inzell'in bir mesajında balans konusunda dalga geçmiş; gidon ağırlıklarından fazlan bahsetmiş, konu motosikletin balansı değil lastik+jant sisteminin balansı...) (Tanıtım metinlerinde hava almadığı sürece sıvı kalır yazıyor. İyi de lastiğin içinde hava değil de vakum mu var? Bu ifadeyi de anlayamıyorum bir türlü...)

Jantın içine orada olması beklenmeyen / orada olması düşünülmemiş bir şey zerk ettirmektense her seferinde mantar yama yaptırmayı tercih ederim. (Şimdiye kadar üç motorda dört kere yaptırdım...) Bilemiyorum, bu konuda biraz muhafazakarım sanırım...
    Bunu hatırlattığın iyi oldu.
    Pandemi nedeniyle evden çalışıyorum, motora ayda bir anca biniyorum. O zaman lastikleri değiştirince hemen yaptırmayayım çünkü motor yatacak. Haydi artık ofislere dönüyoruz haftada 3 gün ofisteyiz dediklerinde zaten başka iş bakacağım. Yani eskisi gibi işe git gel olmayacak. Zaten motoru aldığımdan beri hiç lastik patlamadı, şehir dışına ıssız yerlere de gitmiyorum. Lastik patlarsa kaskomda çekici hizmeti var çekici çağırırım en kötü.

Ama çocukların bisikletlerinin lastikleri habire patlıyor bir şekilde. Bisiklet için olanlarından alayım hem deneme olur.
    Cyan bunu beğendi.

tecrube0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ns 160, Dominar 400 Tur Versiyon
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gökgöl mağarası ve Fener Mahallesi'nin bile Zonguldak'ta olduğunu sayenizde demin öğrendim. Ben tüm şehirleri birazcık transit geçmişim.
    Zonguldakta çok fazla birşey yok zaten ve gezilecek yerler birbirine çok uzak şehir merkezinde bu ikisinin dışında bir de maden müzesi var.

Motosikleti
    R25 (2019)
    Alıntı tecrube0 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Zonguldakta çok fazla birşey yok zaten ve gezilecek yerler birbirine çok uzak şehir merkezinde bu ikisinin dışında bir de maden müzesi var.
    Çakraz, Amasra, il olmadan önce Bartın İnkumu, Mugoda vs. gidilecek yerler arasındadır. Özellikle Çakraz'ın gri kumu efsanedir hala duruyorsa.
    MotoXPR

https://www.youtube.com/@MotoXPR

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)