Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

150NK Hararet ve Tekleme Sorunu

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Bajaj Pulsar 150 - Mondial Zone 150 - CFmoto 150NK
    Arkadaşlar merhaba konuyu uzatmadan lafa gireyim motoru sürerken geçen gün arıza ışığı yanıp teklemeye başlamıştı hararet dişi 4-5 civarıydı hararet yapmıştır dedim gittim antifiriz aldım sanayide komple değiştirdik şimdi 5 diş olunca fan açıp 3 e düşüyor fakat tekleme sorunu düzelmedi bunun hararetle mi alakası var bilmiyorum fakat az önce yine motoru sürerken hararet 4 dişe gelince arıza ışığı yanıp sönmeye başladı ve motor teklemeye başladı kenara çekip kontağı kapatıp beklemeden tekrar açıp çalıştırdım motoru arıza ışığı söndü tekleme durdu 2-3 dakika sürünce yine aynısını yapmaya başladı neyden kaynaklanıyor olabilir kafayı yiyeceğim sinirden 1 haftadır.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    emenyasin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Lifan KP150
    Eğer gerçekten hararet yapıyor ise bunun sebebini bulmanız gerek.

Radyatörünüz hava yapmış olabilir.
    Radyatör kapağınızda sıkıntı olabilir. Bu kapaklar basınç ayarlıdır.

Bu arada teklemeyi sadece haraet lambası yanınca mı yapıyor yoksa motor soğukken de yapıyor mu?
    ocen45 bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı emenyasin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eğer gerçekten hararet yapıyor ise bunun sebebini bulmanız gerek.

Radyatörünüz hava yapmış olabilir.
    Radyatör kapağınızda sıkıntı olabilir. Bu kapaklar basınç ayarlıdır.

Bu arada teklemeyi sadece haraet lambası yanınca mı yapıyor yoksa motor soğukken de yapıyor mu?
    Motor soğukken asla yapmıyor hocam 10-15 dakika sürdükten sonra baktım hararet 3 diş hala sorun yok ama 4ü görür görmez motor teklemeye başladı daha sonra fan açıp 3'e düşse bile arıza ışığı ve tekleme devam ediyordu. Yani kısaca sorunuzun cevabı arıza ışığı yanarken yapıyor sadece.

kasırga genç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    arora kasırga ar 50-50
    arıza ışığına bağlı bir tür kesici olabilir

salih dalkıl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Dominar 250
    Benzer sorunu abimde yaşadı 2 gün önce servis pompa veya termostat demiş abime yarın net bilgi veeecekler.
    ocen45 bunu beğendi.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Radyator ile ecu arasindaki soketi sökün(iletişimi kesin)

Bir de bu şekilde deneyin.

Fan saglikli çalişiyor mu?

En kötü ihtimal devirdaim pompasi

En iyi ihtimal,hararet isi sensoru arizasi(temizlemek suretiyle kurtarilabilir),antifiriz azligi veya sistem havasi,kapak sorunu.

Taşirma haznesindeki sivi seviyesi ne durumda?
    ocen45 bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Radyator ile ecu arasindaki soketi sökün(iletişimi kesin)

Bir de bu şekilde deneyin.

Fan saglikli çalişiyor mu?

En kötü ihtimal devirdaim pompasi

En iyi ihtimal,hararet isi sensoru arizasi(temizlemek suretiyle kurtarilabilir),antifiriz azligi veya sistem havasi,kapak sorunu.

Taşirma haznesindeki sivi seviyesi ne durumda?
    Üç gün önce antifiriz değişimi yaptık yedek depodaki su da dolu hocam.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Alıntı ocen45 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Üç gün önce antifiriz değişimi yaptık yedek depodaki su da dolu hocam.
    Dostum,nk150 facebook gruplarina da yaz istersen belki benzer sorunu yaşayanlar vardir,yol gösterebilirler..

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Bujiye bir baktır , ısı yükseldikçe ateşlemede sorunlar artar tekler bu esnada hararetde daha fazla yükselir , çok kötü atesleme pistonu bile eritir..sürekli dur kalk trafikte ve sıcak bir iklimde kullanıyorsan daha yüksek ısı koduna sahip buji de taktırabilirsin..
    ocen45 bunu beğendi.

Barbarouses - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CFMoto 150NK 2019 > Yamaha MT-25 2016
    Hararet seviyesi 4'e çıktıktan sonra fan açıp 3'e düşürmesi normal. 4'teyken tekleme yapmıyor olması lazım. Benim motorda su seviyesi azalmıştı, buna bağlı olarak hararet seviyesi full'e gelmişti defalarca. O durumda bile tekleme olmamıştı.

Bu arada radyatör ve yedek su deposunda su olsa bile radyatör hava yapmış olabilir. Ona mutlaka dikkat edin, hava varsa havayı boşaltın.

Motosikleti
    Alıntı salih dalkıl adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benzer sorunu abimde yaşadı 2 gün önce servis pompa veya termostat demiş abime yarın net bilgi veeecekler.
    Dönüş bekliyorum hocam buraya yazarsanız sevinirim.

Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bujiye bir baktır , ısı yükseldikçe ateşlemede sorunlar artar tekler bu esnada hararetde daha fazla yükselir , çok kötü atesleme pistonu bile eritir..sürekli dur kalk trafikte ve sıcak bir iklimde kullanıyorsan daha yüksek ısı koduna sahip buji de taktırabilirsin..
    Baktırıcam hocam aklımda.

Alıntı Barbarouses adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hararet seviyesi 4'e çıktıktan sonra fan açıp 3'e düşürmesi normal. 4'teyken tekleme yapmıyor olması lazım. Benim motorda su seviyesi azalmıştı, buna bağlı olarak hararet seviyesi full'e gelmişti defalarca. O durumda bile tekleme olmamıştı.

Bu arada radyatör ve yedek su deposunda su olsa bile radyatör hava yapmış olabilir. Ona mutlaka dikkat edin, hava varsa havayı boşaltın.
    Benim hararet 5 e çıkınca fan açıyor hocam sabit normal kullanımda 3-4 geziyor hep.

salih dalkıl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Dominar 250
    dün cevap vermişler yazmayı unutmuşum pompadan demiş servis bu gün pompa gelmiş yarın teslim alacak motoru abim
    ocen45 bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı salih dalkıl adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    dün cevap vermişler yazmayı unutmuşum pompadan demiş servis bu gün pompa gelmiş yarın teslim alacak motoru abim
    Pompadan kastınız benzin pompası mı hocam?

Motosikleti
    Sorun hala devam etmekte.

Merhaba
    Benzer bir sorun bende de var ancak motor hararet yapmıyor 5 diş olunca hemen fan çalışıyor soğutma başlıyor. Arıza lambası olayını da oksijen sensöründen yapıyor olabilir. Oksijen sensörü düzgün çalışmayınca yakıt hava karışımı düzgün ayarlanmıyor ve motor tekleme yapabiliyor. Serviste makineye bağlatıp sensörleri kontrol ettir. Benim sensör sorununu serviste düzelttik ama bugün yine yapmaya başladı. Büyük ihtimal sensörü temizlemekte gerekebilir. Tekrar servisle görüşeceğim. Sende bir oksijen sensörünü kontrol ettir.

Motosikleti
    Alıntı ChnDnc adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba
    Benzer bir sorun bende de var ancak motor hararet yapmıyor 5 diş olunca hemen fan çalışıyor soğutma başlıyor. Arıza lambası olayını da oksijen sensöründen yapıyor olabilir. Oksijen sensörü düzgün çalışmayınca yakıt hava karışımı düzgün ayarlanmıyor ve motor tekleme yapabiliyor. Serviste makineye bağlatıp sensörleri kontrol ettir. Benim sensör sorununu serviste düzelttik ama bugün yine yapmaya başladı. Büyük ihtimal sensörü temizlemekte gerekebilir. Tekrar servisle görüşeceğim. Sende bir oksijen sensörünü kontrol ettir.
    Sizde de mi motoru sürerken aniden gaz yemeyip teklemeye başlıyor hocam? Bende bu arada tekleme yaptığı sırada egzozda pat pat pat pat ses geliyor.

erensel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hunk
    Alıntı ocen45 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sorun hala devam etmekte.
    Servis desteği almanızı öneririm
    Radyatör hava yapmış ve antifrizin değişmesi gerekebilir.

Şimdi gördüm hocam k.bakma. aynen ilk çalıştırdığında da gaz almıyor düzgün, sürüş yaparkende özellikle vites değiştirdiğin sırada devir düştüğünde tekrar toparlarken silkeleme yapıyor. Benim sorun oksijen sensöründe. Makineye bağladık arızayı burada gösterdi. Bilgisayarla hatayı sildi servis ancak tekrarladı aynı hata. Şimdi sensörü temizleticem birde öyle deneyeceğim. Sensör başında okuşan Kurumdan dolayı hata verdiğini düşünüyorum.

Motosikleti
    Alıntı ChnDnc adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şimdi gördüm hocam k.bakma. aynen ilk çalıştırdığında da gaz almıyor düzgün, sürüş yaparkende özellikle vites değiştirdiğin sırada devir düştüğünde tekrar toparlarken silkeleme yapıyor. Benim sorun oksijen sensöründe. Makineye bağladık arızayı burada gösterdi. Bilgisayarla hatayı sildi servis ancak tekrarladı aynı hata. Şimdi sensörü temizleticem birde öyle deneyeceğim. Sensör başında okuşan Kurumdan dolayı hata verdiğini düşünüyorum.
    Hocam benim de sanırım sorunum oksijen sensöründe. Kendi servisi değil de tanıdığa götürdüm bilgisayara bağladı bana oksijen sensöründen yapıyor galiba dedi ve iki gündür de araştırıyorum bu oksijen sensörü kirlenince böyle sorunları yapıyormuş ben de yarın temizlemeyi düşünüyorum. Siz temizlediniz mi düzeldi mi?

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)