Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
4. sayfa BirinciBirinci ... 2345 SonuncuSonuncu

B Ehliyeti Artik A2 Yerine De Geçiyor??

Motovento
    REKLAM ALANI
    agcaoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Keeway Focus 100
    aslında 125 cc ye kadar olsa daha iyi olur

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    gazkesmes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kanuni racer 200
    bu devirde gidip 50cclik bir motor alıcama giderim elektirikli scootır alırım daha ii
    [COLOR="Red"][/COLOR]Hatalı sollama yapma ailene acı haber yollama.
    Hatalıysam orhan babayı ara.!
    Hatasız kul olmaz.!

bulent sari - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    125 ZN
    ya niye karsı çıkıyosunuz ne ki yani o dandik kurslarda insanlar motor kullanmayı mı öğreniyo sanki? ya da ehliyeti olan araç ya da motor kullanmayı biliyo anlamına mı geliye sanki? bilmiyomusunuz bu ülkenin trafik durumunu belgeyi bahane edip bizi soyup duruyo gerek devlet, gerekse kurslar...
    125 CC ve altı için B TİPİ EHLİYET yeterli ve mantıklıdır. Avrupanın bi çok ülkesinde de durum budur.
    Aksine bence bu kararı desteklemeli ve bu konuda bastırmalıyız kullanıcılar olarak. Bir nebze de olsa soygundan kurtulmuş oluruz.

Daha önce ehliyet almış arkadaşların da yapması gereken budur. Ama maalesef ben kazıklandım duygusuyla herkesin canının yanmasını istiyorlar gördüğüm kadarıyla

Ehliyetsiz kullanımı teşvik etmek değildir bu kimse yanlış algılamasın.
    SIYAH DAMALI
    UZJ 63

hubelas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    yani neymiş MOTORA binmek isteyen ehliyet alacakMIŞ

alplion - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    buell 1125R
    devlet motosiklet kullanımını desteklemek istiyor ise bizi biraz daha az sağsın mö mö az kaldı yeter lan demeye ama

cakalaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR1000RR "2017
    ARKadaşlar yeni yılda çıkması bekleniyodu ama halaa çıkmadı bu kuraL
    Ya KASK TaK ; Ya ÖL

Motosikleti
    Dorado Akida 125 cc Scooter
    başbakanlık ve TBMM sitelerinde aradım ilgili konularda bir kayıt bulamadım
    sürücü belgesi A2 filan lakin B sınıfı Sürücü belgesi ile A2 sınıfı araçların kullanılması ya da A sınıfından başka bir aracın kullanılabileceğine ilişkin bir kanun değişikliği yönetmelik tüzük tasarı bulamadım gazete bi zahmet açıklasın bunun nedenini. çay toplantılarında birilerinin hadi böyle bir şeyde olsa nasıl olur düşüncesine milletvekillerinin verdikleri cevaplardan olabilir mi diye düşünüyorum. gazetelere sansasyon gerek motor kullanıcısıda artmışken hadi böyle bi haber yapalım gazetemizin namı yürüsün haberi
    [CENTER]imza yok parmak izi daha garanti yaşasın biyometrik imza:cat:
    motosiklet seçerken gösterdiğiniz özeni yöneticileri seçerkende gösteriniz[/CENTER]

boy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Aprilia RSV4 RF
    Tüm dünyada motosiklet ehliyeti otomobil ehliyetinden farklıdır. O yüzden bu tür gelişmeleri, hele de bizim ülkemizde boşa beklemeyin.
    Hayatta en büyük eğlence başkasının yapamazsın dediğini yapmaktır.

Motosikleti
    -
    yaaa ben zar zor A2 ehliyet aldımmm B de kullansaydı koyardı herhaldee

patriote - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var

AB'ye Uyalım. Uymayanları Uyaralım...

Kanun mutlaka çıkacaktır arkadaşlar.
    Fransa'da B sınıfı ehliyetle 1255 cc'ye kadar motosikletleri kullanabilirsiniz.
    Mobilet ve scooter türleri için ehliyet gerekmez.
    Eğer 125 cc'den daha büyük bir araç kullanacaksanız Motosiklet ehliyeti almak zorundasınız.
    Ehliyetinizi aldığınızda 2 yıl belli beygir gücü ve hacime kadar olan motorları kullanabilirsiniz.
    Yani
    "yeni başlıycam R1 alsam nasıl olur?"
    gibi geyikleri burada yapamazsınız.
    Haa almanıza kim engel olabilir?
    Sigorta şirketleri....
    Kapasitenizin üzerinde motor alırsanız asla sigorta yaptıramazsınız.

Tabii buradaki yasada da eksiklikler var.
    Örneğin ehliyet aldınız ama 2-3 yıl hiç motor kullanmadınız.
    3 yıl sonra gidip R1 ile başlayabilirsiniz.
    Gerçi sigorta şirketleri yine büyük sorun çıkarır ama biraz pahalı da olsa sigorta yaptırabilirsiniz.
    Türkiye'de araç kullanımı ile ilgili yasalar çıkarılırken, sigorta şirketleri de mutlaka işin içine katılmalı, Polislerimiz de küçük hatalara göz yummayı bir an önce bırakıp görevlerini kitaba uygun bir şekilde yapmalıdırlar.
    Son iki günde iki kardeşimizi kaybettik. Yaptıkları kazalarda ihmalkarlıklarının tabii ki etkisi var.
    Ama...
    Polis görevini yapsaydı,
    Onlar ödeyecekleri cezalardan dolayı kasksız motosiklet kullanmaya cesaret edemeyecekler ve bu gün belki de bu topiğe görüşlerini yazıyor olacaklardı....

Motosikleti
    Kymco Agility City
    kısacası A1 ehliyet ortadan kalktı
    yani gerek kalmadı

bu arada bu olay resmileştimi gerçekten

ayrıca ben 1-2 hafta önce ismini hatırlamadığım bir gazetede okumustum.
    150 cc ye kadar olan motosikletleri B sınıfı ehliyet ile kullanılabileceği yazıordu.ama pek inanmadım açıkcası.
    zaten yaklasık 2 yıldır böyle söylentiler var.Heralde motosiklet satışlarını arttırmak için
    :bestmt:

cakalaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR1000RR "2017
    ARKadaşlar henüz resmi bi yazı ulaşmadı sürücü kurslarına... + eğer resmileşirse bu kanun bakanlık bunu açıklaayacaktır...
    Ya KASK TaK ; Ya ÖL

sezginmax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Asya 125
    çok gereksiz bişey 50 cc süren azdır heralde en azından 125 falan olsaydı daha iyi olurdu Boş İş
    Sezgin_Max

DARKDIAMOND - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bir nevi,"askerlik kısalacakmış!" muhabbeti gibi bişey bu.Nasıl olsa bigün;"Bu motor bana ufak geliyor,büyüğünü alıcam" dediğmizdede A2 gerekecek.O sebeple hiç canımızı sıkmaya gerek yok.Fırsatını bulan alsın ehliyetini arkadaşlar.Bu kanunuda turistler için çıkarırlar zaten.Bize yine yaratmazlar.
    Tek koruyucumuz var,O'da bizi çok sevdiği için birer birer yanına alıyor.
    Oğuz

alialince - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    2007’de devreye girecek düzenleme ile 125 cc hacime kadar motosiklet kullananlarda A2 tipi ehliyet şartı aranmayacak. Sürücüler için B tipi yani otomobil ehliyeti yeterli olacak

23.12.2006

Motosiklet tutkunlarına müjde... Önümüzdeki yıl 125 cc’lik motor hacmine kadar motosiklet kullananlarda A2 tipi ehliyet şartı aranmayacak. Sürücüler scooter’larını B tipi yani otomobil ehliyeti ile kullanabilecek.

Hükümet, ilkbaharda vergi artışıyla üzdüğü motosikletçileri bu kez sevindirmeye hazırlanıyor. Motosiklet Endüstrisi Derneği’nin (MOTED) uzun süren çalışmalarının sonucunda, 125 cc’lik hacime kadar tüketicilere artık motosiklet ehliyeti sorulmayacak. 2007 yılının Ocak ayında yürürlüğe girmesi beklenen yeni yasa ile vatandaşlar B tipi ehliyet ile scooter kullanabilecek. Bu sayede kursla birlikte toplam 350 YTL’ye malolan motosiklet ehliyetinin alınmasına gerek kalmamış olacak. Bu yıl vergideki artışla frenlenen motosiklet pazarı 230-250 bin adetlik satış rakamlarıyla kapanacak. Bunun 4 bin 500’ünü yüksek hacimli motorlar oluşturuyor. Geriye kalan kısmın yüzde 80-85’ini ise 125 cc’ye kadar olan motosikletler oluşturuyor.

Fiyatlar vergiyle % 27 arttı
    Ucuz Çin malı modellerin rüzgarıyla 500 bin adetlik satışa koşan motosiklet pazarı, vergiyle frenlenmişti. 250 cc ve altındakilerin ÖTV’si yüzde 8’den 22’ye çıkartıldı. Yüksek hacimlilerin ÖTV’si ise yüzde 37 oldu. Bu artışla fiyatlar yüzde 13 ile 27 arasında yükseldi. 8 bin YTL’ye satılan scooter’ın fiyatı 11 bin YTL’ye ulaştı. Maliye son olarak ithalatta adet başına 200-300 dolar da geçici korunma önlemi başlatmıştı.

http://www.vatanim.com.tr/root.vatan...4&Categoryid=2

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Herşeyin yeri ayrıdır. ozaman motor ehliyeti Olan da araba kullansın.

herkez araba kullanabılır ama Motosiklet asla.

Motosikleti
    yamaha ybr 125
    5o cc = bisiklet
    arkadaslar ben e sınıfı ehliyete sahibim şimdi bir de a2 sınıfı alacagım(haftasonu sınav var) yani karada gidip de tekerleği olan her şeyi kullanma yetkim var gibi bisey. almak istediğim motor da 125 cc olacak. eger bu kanun 125 cc ve altı olsaydı ben de e+a2 ehliyetime nükleer başlık takıp gerekli makamlara yollardım heralde.:P :)

ustaoglu4840 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YbR 125 :)
    Bende şuna inanıyorum ki
    örneğin adamın birinin 10 seneden beri araba ehliyeti var ve trafikte gaddar davranmaya başlamışsa ve bu yıllar arasında motora merak sarıyorsa tekrar ehliyet sınavına geçmeli tamam sadece motor sınavı var ama yinede iyi bence motor ehliyeti olması 50 cc iyi bence
    İnsanlara ne söylerseniz söyleyin karşı tarafın alabileceği kadarıyla sınırlıdır !

Alıntı bulent sari adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ya niye karsı çıkıyosunuz ne ki yani o dandik kurslarda insanlar motor kullanmayı mı öğreniyo sanki? ya da ehliyeti olan araç ya da motor kullanmayı biliyo anlamına mı geliye sanki? bilmiyomusunuz bu ülkenin trafik durumunu belgeyi bahane edip bizi soyup duruyo gerek devlet, gerekse kurslar...
    125 CC ve altı için B TİPİ EHLİYET yeterli ve mantıklıdır. Avrupanın bi çok ülkesinde de durum budur.
    Aksine bence bu kararı desteklemeli ve bu konuda bastırmalıyız kullanıcılar olarak. Bir nebze de olsa soygundan kurtulmuş oluruz.

Daha önce ehliyet almış arkadaşların da yapması gereken budur. Ama maalesef ben kazıklandım duygusuyla herkesin canının yanmasını istiyorlar gördüğüm kadarıyla

Ehliyetsiz kullanımı teşvik etmek değildir bu kimse yanlış algılamasın.

evet sana katılıyorum. ve bişeyi merak ediyorum kursa gidenler tam manasıyla motor kullanmayı öğreniyor mu acaba ?

ben b ehliyeti alırken 1 kere kursa gitmedim. Pazarlığımı yaparken de direksiyon eğitimi almayacağım diye yaptım.. sadece sınavdan önce 1 kere arabayı tanımak için kullandım.. 13 yaşımdan beri araba kullanıyorum ( iyi bişey mi kesinlikle değil ) ama kursta hiçbirşey öğrenileceğine (mevcut kurslar içinde bi çoğu böyle sadece amaç para kazanmak ) inanmıyorum. Motor da bence buna benziyor (outodrom da verilen eğitim gibi eğitim verse her kurum o zaman hiç sözüm olmaz) kullandıkça öğrenirsin.İşin teoriğini kitaptan okuyarak da öğrenebilirsin. Hayatım boyunca sadece bu sene motor kullandım ehliyet mi vardı hayır. kurallara uyup adam gibi gidersen kaskını takar önlemini alırsan hiçbişey olmaz. gerisi boş...

Motosikleti
    yuan 110cup
    Alıntı tolga_kaan_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    evet sana katılıyorum. ve bişeyi merak ediyorum kursa gidenler tam manasıyla motor kullanmayı öğreniyor mu acaba ?

ben b ehliyeti alırken 1 kere kursa gitmedim. Pazarlığımı yaparken de direksiyon eğitimi almayacağım diye yaptım.. sadece sınavdan önce 1 kere arabayı tanımak için kullandım.. 13 yaşımdan beri araba kullanıyorum ( iyi bişey mi kesinlikle değil ) ama kursta hiçbirşey öğrenileceğine (mevcut kurslar içinde bi çoğu böyle sadece amaç para kazanmak ) inanmıyorum. Motor da bence buna benziyor (outodrom da verilen eğitim gibi eğitim verse her kurum o zaman hiç sözüm olmaz) kullandıkça öğrenirsin.İşin teoriğini kitaptan okuyarak da öğrenebilirsin. Hayatım boyunca sadece bu sene motor kullandım ehliyet mi vardı hayır. kurallara uyup adam gibi gidersen kaskını takar önlemini alırsan hiçbişey olmaz. gerisi boş...

Değerli arkadaşım yenı başlayacak olanlara kötü örenek alıyosun işte awrupayla aramızda mantalita farkı bu ve bu farkdan dolayı böyle özendik yıllarca hayır ehlıyeti olmıyan bence hiçbişey kullanmamalı
    haksızmıyım siz karar werin ya özeneceğiz onlara yda onlar bize imrenecek

REKLAM ALANI
4. sayfa BirinciBirinci ... 2345 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler