Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Yıllık Bakım

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    MT-07
    Merhabalar. Hemen hemen foruma son girdiğim zamandan beridir motoru fazla kullanmıyorum. En son 06/06/2020 tarihinde 19863km'de bakıma sokmuştum. Motorum şimdi 23750km civarında. Bu motorun yağının değişmesi gerekiyor mudur? Garantisi Haziran başında bitti. En fazla ayda 1 kez işe gidiyorum. Onun dışında kullanmamaya özen gösteriyorum ama sağa sola işim olunca da motoru evde bırakmak zor geliyor.

Yamaha ve başka özel servisler hep standart ücret istiyorlar ve bu ücret arabanın full yağ bakımını yaptırmaktan daha pahalı. 2.6lt yağ, yağ filtresi ve 25tl (eskiden max 10tl idi. delirmiş bunlar)'lik karter tapa pulu değişecek. Yağ bayatlar mı?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Sentetik yağ kullanıyorsun kardeşim konserve fasulye mi bu? zeytinyağı mı bu? Pötibör bisküvi mi bu da hemencecik bayatlayacak?

karayel90 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 150
    Yağ kolay kolay bayatlamaz merak etme.Her 10'de bir bakım yapılması gerekiyor.Yıllık bakım yaptırmak istersen 480 lira,30.000 bakımı yaptırırsan 546 lira gibi bi fiyatı var
    Aslan besleyen yemini düşünmeyecek dostum kusura bakma ama MT07 gibi bir motor almışsın bakımı pahalı diyosun.40 bin bakımında ne yapacaksın o zaman 1720 lira ücreti var bakımın

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı karayel90 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yağ kolay kolay bayatlamaz merak etme.Her 10'de bir bakım yapılması gerekiyor.Yıllık bakım yaptırmak istersen 480 lira,30.000 bakımı yaptırırsan 546 lira gibi bi fiyatı var
    Aslan besleyen yemini düşünmeyecek dostum kusura bakma ama MT07 gibi bir motor almışsın bakımı pahalı diyosun.40 bin bakımında ne yapacaksın o zaman 1720 lira ücreti var bakımın
    Yuhh,1720 mi ? Olmaz ya o kadar bi yanlisin vardir

Motosikleti
    MT-07
    Alıntı Hırbonen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yuhh,1720 mi ? Olmaz ya o kadar bi yanlisin vardir
    Ne yazıkki 40000km MT-07'nin ağır bakımı. Buna zincir ve dişli ile balataları ekleyip, üstüne soğutma fren sıvılarını ekleyince böbrek ile ödeme yapıyorsun

Esas önemli olan soru bu yağı değiştirmek gerekir mi? Gereksiz ve servisleri zengin etmekten başka bir olay değil ise değiştirmeyeceğim. Beslediğim aslan sayısı tek değil maalesef.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı Angrypower adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ne yazıkki 40000km MT-07'nin ağır bakımı. Buna zincir ve dişli ile balataları ekleyip, üstüne soğutma fren sıvılarını ekleyince böbrek ile ödeme yapıyorsun

Esas önemli olan soru bu yağı değiştirmek gerekir mi? Gereksiz ve servisleri zengin etmekten başka bir olay değil ise değiştirmeyeceğim. Beslediğim aslan sayısı tek değil maalesef.

https://www.popularmechanics.com/car...old-motor-oil/

Burda diyor ki,eger araciniz cok az kullaniliyorsa yilda 2 defa yag degistirmek en iyisiymis,senin motor bitti gecmis olsun

"Even if you don’t drive very often and you’re not hitting the recommended mileage interval, it's best to get your oil changed twice a year. Your oil may be fine, but it’s the moisture in your engine that’s the real enemy. If you don’t run your car for very long very often, the engine won’t get hot enough to burn off this moisture, and your oil won’t be as effective at lubricating your engine, eventually leading to shorter engine life"

Yaa sanki aracimizi olene kadar kullaniyoruz,ben olsam degistirmem 6 ay daha bekler oyle degistirirdim.

kasırga genç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    arora kasırga ar 50-50
    abi evet yağ bayatlar ama hava almayacak şekilde kapalı olursa yaklaşık 10 yılda bayatlar içindeki moleküller görevini yapamaz hale gelir.yani bayağı uzun sürer.

bu tip bayatlayan yağlar yine de çöpe atılmaz 2 zamanlı motorların benzinine karıştırılarak kullanılır.

bu arada yağ değişimini ben 3bin kmde bir yapıyorum

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Angry,
    Seni burada görmek güzel.
    Dün inazumaya bakım yaptırdım.
    12 ay önce aldığımda 54.500 km deydi.
    Inazuma Ağır olduğu için şehir içinde (benim güzergahım ağır motor kaldırmıyor) daha çok BN125'i kullanıyorum.
    O yüzden ancak 2000 km yapıp 56.500 e gelebilmişim.
    Motoru aldığımda, 1500 km kadar önce lastik ve yağı değişmiş olmasına rağmen her ikisini ve fren balatalarını değiştirmiştim.
    Dün 50.000 km genel kontrol yaptırdım ve değişmesi gereken ne varsa söylemelerini istedim.
    3 lt yağ
    Yağ filtresi
    Yağ tapası
    Hava filtresi
    2 lt antifiriz
    2 buji
    1 lt fren hidrolik sıvısı
    Değişimi yapıldı. Başkaca değişmesi gereken birşey çıkmadı.
    İşçilik dahil 1.075 lira tuttu.
    Bu arada yağ tapası ve pulu 35 lira.

Yukarıdaki işlemlerden sonra motorun çalışması ve gidişi daha keyif verici oldu...
    Angrypower bunu beğendi.

Motosikleti
    MT-07
    Alıntı ufoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Angry,
    Seni burada görmek güzel.
    Abi seni de görmek güzel ama maalesef ben bu ay evi değiştiriyorum. Motorun bakımına para kalmıyor fakat eksi bakiyeye yüklenip yaptıracağız gibi duruyor. Mecbur Kuruçeşme'deki Daytona'ya gideceğim bu sefer. İşten güçten başımı kaldıracak zamanım kalmıyor. Malum servisler de devlet dairesi gibi çalışıp akşam motor kabul etmediklerinden sıkıntı oluyor.

Motosikleti
    Xpulse 200t
    Alıntı Angrypower adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Abi seni de görmek güzel ama maalesef ben bu ay evi değiştiriyorum. Motorun bakımına para kalmıyor fakat eksi bakiyeye yüklenip yaptıracağız gibi duruyor. Mecbur Kuruçeşme'deki Daytona'ya gideceğim bu sefer. İşten güçten başımı kaldıracak zamanım kalmıyor. Malum servisler de devlet dairesi gibi çalışıp akşam motor kabul etmediklerinden sıkıntı oluyor.
    Bana motoru sabah 10.00 da getirmemi söylemişlerdi. Servisi arayıp akşamdan bırakıp bırakamayacağımı sordum. Çok daha iyi olacağını, akşam 20.00 ye kadar bırakabileceğimi söylediler... Benim için baya iyi olmuştu böyle..

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Bence yağ değiştirmene gerek yok. Km'si gelince değişirsin, çok yatırıyorsan 25.000'e gelirsen değiştirirsin olmadı. Madem şu an para başka şeylere lazım; elzem olmayan bir işlem için motora harcama, yazık.

Bu arada Daytona artık Kuruçeşme'de değil; Kabataş Bomonti tünelinin Bomonti tarafında, Paşa Mahallesine taşındı;

Yamaha Daytona Motor Bomonti
    (0212) 265 60 65
    https://maps.app.goo.gl/dBLQvcQnxtvS5sNd8

Motosikleti
    KTM DUKE 250 - 2016
    Madem ki sık kullanmıyorsun, içim rahat etsin diyorsun ucuz tarife:

YAMAHA MT-07 BAKIM SETİ ÜCRETSİZ KARGO

Yamaha kazıklı voyvodası
    https://www.yamaha-motor.eu/tr/tr/De...kim-Tablosu/#/
    tommygun bunu beğendi.

cıbılduck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Monster 696
    1 sene sonra yağını değişmeniz iyi olur. Yağ durduğu zaman da viskosizitesi düşebilir. Yani kafanız rahat eder en azından. Yapmazsanız da çok kötü bişey olacagını sanmıyorum tabi ama bne olsam iyi bakmak adına bir yağ değişirdim en azından.

Motosikleti
    Xpulse 200t
    Alıntı Osm@n adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim Suzuki servisindeki 1075 lira bakım bedeli mt07 nin bakımından ucuza gelmiş.
    İlave olarak, 2 lt soğutma sıvısı değişimi ve 1 lt fren hidrolik yağı değişimi var.

E.Yzr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R25 Abs, CRF 250L
    Fiyatlar maalesef cep yakıyor ama bakımı yaptırmazsak ilerde ocağa incir ağacı diker. Bende geçen hafta r25 abs 20bin bakımına soktum 1085 TL tuttu. Gitmeden önce de kendim hidrolik ve radyatör suyunu değiştirdim. (100 TL)

ozan1991 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs apache/Bajaj dominar 400/yamaha mt07
    ben geçen hafta 960tl verdim 10 bin bakıma fren hidroliğininde değişmesi lazım dediler fren hidroliği değişim ücreti 300tl yazıyor 5dk lık iş değil mi bu çok fena kazıklandım.

Bence al gerekli şeyleri bajaj servisine filan git yarı fiyata halledersin ben 20 bin bakımda öyle yapmayı düşünüyorum

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı ozan1991 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben geçen hafta 960tl verdim 10 bin bakıma fren hidroliğininde değişmesi lazım dediler fren hidroliği değişim ücreti 300tl yazıyor 5dk lık iş değil mi bu çok fena kazıklandım.

Bence al gerekli şeyleri bajaj servisine filan git yarı fiyata halledersin ben 20 bin bakımda öyle yapmayı düşünüyorum
    Bajaj servisini falan s.ktiredin. Sizin 10.000 km bakımında 30 farklı parçanın kontrol edileceği ve ayar yapılacağı yazıyor Yamaha web sitesinde. Hangi Bajaj servisi "motorum 10.000'e geldi, al bakım yap" dediğinde bu 30 parçayı kontrol edecek? Angrypower ile forum dışında da görüşen biriyim, "şu şu parçaları buralardan tedarik et" desem de uğraşmayı çok tercih etmez.

Motosikleti
    MT-07
    Dünden beridir dikkat kesildim, izliyorum. Bir HIRBONEN soruma cevap vermiş. Geri kalanı goygoy

Neyse yapacak bir şey yok. Yarın da mecburen motoru çıkartacağım. Bu arada bajaj servisi bile 600-700 fiyat çekti

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Tekrardan hoşgeldin.

Normal şartlarda bir sorun olmaz, canını sıkma, için rahat olsun.

Motosikletini hiç kullanmamış olsaydın içindeki yağın bozulması daha da kolaylaşır, ayrışması hızlanır ve değişim ihtiyacı artabilirdi. Bunu, motor yağları hakkında iyi kötü teknik bilgisi olan biri olarak söylüyorum.

Eğer ki içim rahat etsin dersen sadece motor yağını değiştirmen yeterli olacaktır, yağ filtresine gerek yok. Bu arada motor yağından öte hidroliklerin değişim zamanını bir kontrol etmeni öneririm. Özellikle renginde kararma fark edersen mutlaka değiştirmelisin.
    Angrypower bunu beğendi.

Motosikleti
    MT-07
    Alıntı Kural [ Z ] adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tekrardan hoşgeldin.
    Teşekkür ederim abi. Benim de aklımda onlar. Özellikle soğutma sıvısına taktım bu aralar. Frenlerim şuan için bir sıkıntı çıkarmadı. Bu sezonu da mecburen kaçırdık gibi. Bakalım seneye sonunda istediğim gibi gazlayabilecek miyim?

Teşekkürler

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler