Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Zincirin iç kısmı leş gibi olmuş!

Motovento
    REKLAM ALANI

silindirler temiz ve yağlı olsun,kafi. Genelde diş kısımların incelip yamulmaya başladığı zamanlar dişlinin değişme zamanı geldiğini düşünüyoruz.Dişlerin çalışan yüzeylerine bakılırsa aşındığı(taşlanmış gibi görünen yüzey ve üst kısmı)hatta iki dişlinin uç kısmının sivrileştiği görülüyor.Ön dişli arka dişliye göre ömrü kısa oluyor.Ben değiştirirdim.
    Motorun geri kalan kısmı ise epey temiz.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı greyhorse adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    silindirler temiz ve yağlı olsun,kafi. Genelde diş kısımların incelip yamulmaya başladığı zamanlar dişlinin değişme zamanı geldiğini düşünüyoruz.Dişlerin çalışan yüzeylerine bakılırsa aşındığı(taşlanmış gibi görünen yüzey ve üst kısmı)hatta iki dişlinin uç kısmının sivrileştiği görülüyor.Ön dişli arka dişliye göre ömrü kısa oluyor.Ben değiştirirdim.
    Motorun geri kalan kısmı ise epey temiz.
    Teşekkür ederim hocam, bir dahaki sefere zincir dişli setini komple değiştireyim o zaman. Bunlar hayati parçalar. Şakaya gelmezler.

bursalıali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial RX3İ EVO-Honda Falcon NX4- FYM 250
    Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Enduro iyi de, temizlik hastaları için anksiyete azdırıcı bir spor dalı.

Motoru çamur içinde görünce sinir krizi gelir.
    Ben de motorumu tertemiz tutuyorum . Benden biraz motosiklet temizliği dersi alın. Mutlaka ve mutlaka

her altı ayda bir onu tepeden tırnağa temizlerim. Hele zincirini her ay pırıl temizledikten soonacıma
    yaaaaaalarım.
    bursevi

Alıntı bursalıali adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben de motorumu tertemiz tutuyorum . Benden biraz motosiklet temizliği dersi alın. Mutlaka ve mutlaka

her altı ayda bir onu tepeden tırnağa temizlerim. Hele zincirini her ay pırıl temizledikten soonacıma
    yaaaaaalarım.
    Ali abim temiz olmak her daim iyidir.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Kimse üzerine alınmasın da motorlarınızı mok götürüyorken nasıl içiniz rahat ediyor? Hani aşağı inip motoru silmek bu kadar mı zor? Hani ön dişli kapağını açıp yağı, kiri almak bu kadar mı zor? "Hacım vakit yok" diyene saldırırım, dünyayı mı kurtarıyorsun ayda yılda bir nasıl vakit ayıramıyorsun? Hani bu işten erinen full gezen arkadaşlar olsa anlarız vakit bulamamalarını.

Conta,keçe vs oradan buradan yağ kaçıran motorum var, otomatik zincir yağlama sağolsun janttı,ora buraydı birçok yer yağ,buna rağmen üşenmeyip haftada bir "eski tip" karenajları komple söküp bloğa kadar temizliyorum.
    Stock Sever bunu beğendi.

Stock Sever - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RS200
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kimse üzerine alınmasın da motorlarınızı mok götürüyorken nasıl içiniz rahat ediyor? Hani aşağı inip motoru silmek bu kadar mı zor? Hani ön dişli kapağını açıp yağı, kiri almak bu kadar mı zor? "Hacım vakit yok" diyene saldırırım, dünyayı mı kurtarıyorsun ayda yılda bir nasıl vakit ayıramıyorsun? Hani bu işten erinen full gezen arkadaşlar olsa anlarız vakit bulamamalarını.

Conta,keçe vs oradan buradan yağ kaçıran motorum var, otomatik zincir yağlama sağolsun janttı,ora buraydı birçok yer yağ,buna rağmen üşenmeyip haftada bir "eski tip" karenajları komple söküp bloğa kadar temizliyorum.
    Abi heves ettik motor aldık. Motor 1000 km olmadı. 600 km çamur içinde gezdik. Sabah 6'da işe bir gidiyorum pazar dahil akşam 8-9 bazen 11'de çıkıyorum. Ben de hep bu motoru yıkamak ne kadar zor ki diye düşünüyordum da benim gibi şantiye amelesi için gerçekten zor. Zincirim yağ istiyor. Her sabah işe giderken akşam şunu yağlayayım diyorum. 1 haftadır öyle geziyorum. Hepsini geçtim aynanın birini fazla sıkmışım, anahtarı alıp aşağı inip ayna vidasını bile gevşetmiyorum.

Bu kadar çalışıp da asgari ücret alan da benim gibi çok azdır heralde...
    tommygun bunu beğendi.
    HONDA

#BZ3082

Motosikleti
    yamaha mt-25

yer lazım, sokakta yada benzin istasyonunda olacak iş değil. namussuz çıkmıyor

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı Stock Sever adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Abi heves ettik motor aldık. Motor 1000 km olmadı. 600 km çamur içinde gezdik. Sabah 6'da işe bir gidiyorum pazar dahil akşam 8-9 bazen 11'de çıkıyorum. Ben de hep bu motoru yıkamak ne kadar zor ki diye düşünüyordum da benim gibi şantiye amelesi için gerçekten zor. Zincirim yağ istiyor. Her sabah işe giderken akşam şunu yağlayayım diyorum. 1 haftadır öyle geziyorum. Hepsini geçtim aynanın birini fazla sıkmışım, anahtarı alıp aşağı inip ayna vidasını bile gevşetmiyorum.

Bu kadar çalışıp da asgari ücret alan da benim gibi çok azdır heralde...
    Allah daha rahat işyerlerinde büyük paralar kazanmayı nasip etsin. İşyerine motorla gidiyorsan çıkışta en kötü bir benzincide kışın haftada bir, yazın ayda bir girişsen yeterli.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:40 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:37 ----------

Alıntı zuluman adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yer lazım, sokakta yada benzin istasyonunda olacak iş değil. namussuz çıkmıyor
    Hocam bence kaldırımda bile çok iyi yaparsın.
    Stock Sever bunu beğendi.

Valla tomican, bu kadar kötü olacağını tahmin etmemiştim. Kesin geçen sefer sıktığım sıvı gres yüzünden oldu. Daha da sıvı gres yaklaştırmam motora.

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Valla tomican, bu kadar kötü olacağını tahmin etmemiştim. Kesin geçen sefer sıktığım sıvı gres yüzünden oldu. Daha da sıvı gres yaklaştırmam motora.
    Ohhoooo sıvı gres bunu yapıyorsa ben sana bir de şanzıman yağının marifetlerini göstereyim. Şaftlı ya da kayışlı motorlara bakıyorum ilanlarda artık.

Kerem34_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-25 ABS
    Gres çok toz, kir topluyor. Açıktaki rulmanları gresle yağladığım zaman bir hafta sonra balçık gibi oluyor. Uzun süre kalıcı ama açık bölgelere daha az yapışkan olan ince yağlar ile sürekli yağlama yapmak daha mantıklı bence.

Ohhoooo sıvı gres bunu yapıyorsa ben sana bir de şanzıman yağının marifetlerini göstereyim. Şaftlı ya da kayışlı motorlara bakıyorum ilanlarda artık.
    Doğrudur. Zaten koşa koşa gidip sprey zincir yağı aldım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:10 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:09 ----------

Alıntı Kerem34_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gres çok toz, kir topluyor. Açıktaki rulmanları gresle yağladığım zaman bir hafta sonra balçık gibi oluyor. Uzun süre kalıcı ama açık bölgelere daha az yapışkan olan ince yağlar ile sürekli yağlama yapmak daha mantıklı bence.
    Sıvı gres iyidir hoştur ama dediğiniz gibi kiri pasağı topluyor.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Würth HHS 2000 kullanıyordum, çok iyiydi, sonra bir gün detaylı motosiklet temizliği için elemanlar 2,5 saat uğraşıp ben de 2x para verince bıraktım. Gerçekten çok kir topluyor ve sonra da kauçuk gibi bir şey oluyor.

oknglr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Asya Nostalji 125 , Pulsar 200NS
    Buda benimki 1 kutu motul c1 harcadım tertemiz oldu yeni gibi :D

Stock Sever - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RS200
    Allah daha rahat işyerlerinde büyük paralar kazanmayı nasip etsin. İşyerine motorla gidiyorsan çıkışta en kötü bir benzincide kışın haftada bir, yazın ayda bir girişsen yeterli.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:40 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:37 ----------

Hocam bence kaldırımda bile çok iyi yaparsın.
    Mecidiyeköyde benzinliklerde boş yıkama bulursam dalıyorum işte abi.
    HONDA

#BZ3082

Konudan bağımsız olacak ama küçük zincir dişlisi direkt krank miline mi bağlı?

emremm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    Değil, arada şanzıman var.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Şanzıman çıkış miline.
    ...

@Emremm ve @kural z çok teşekkür ederim.

Çok ilginç ya, bir mevzunun ilk çıkış noktasını deliler gibi merak ederim. Mesela motor ilk icad edildiğinde çok basit bir yapıdaymıştır. Geliştirene kadar çok motor yemişlerdir. Sonra şanzıman icat edilmiş. Düşünmüşler ve şanzımanı krank miline bağlamışlar. Yani bu işler çok çok basit halde iken günümüze kadar evrim geçirerek karmaşık bir yapıya bürünmüşler.

Bu işlerin ilk, basit ve yalın hallerine çılgınlar gibi şahit olmak isterdim doğrusu.

uthec - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 700 Youtube: /yolavcisi
    zincir dişli temizliği yapılırken aynı zamanda ön dişli temizliği de yapılmalı.
    Youtube: YOL AVCISI

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)