Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yeni tip ehliyetlerin Kimlik kartı ile birleştirilmesi sonrası kaza

Motovento
    REKLAM ALANI
    Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Evet arkadaşlar bildiğiniz gibi yeni tip ehliyet ve kimlik kartı olan kişiler gidip ehliyetini kimlik kartına işletip, sadece yanlarında kimlik kartlarını taşıyor. Aslında düşünce güzel, tek kart taşımış oluyorsun kaybolduğu zaman kimlik kartı ücreti çok daha ucuz, yeni tip kaybolduğu zaman bi sürü para veriyoruz falan filan.

Ama şöyle bi sıkıntı var, kaza anında nasıl olacak durum? Bilgisi olan var mı?
    Şöyle ki;
    kaza tespit tutanağına ehliyet bilgilerini yazmak lazım. sürücü belge no sınıf verildiği yerler falan. Peki ehliyet yanında değilse nasıl yazacaz bunu?
    Hadi E devletten girdik baktık, yada fotosunu çektik önce ordan yazdık, ya karşı tarafın e devleti yoksa yada fotosunu çekmediyse nasıl olcak?

Birde asıl sıkıntı kazaya karışan kişi ehliyetsiz ise polis gelmesi lazım. Diyelim kaza yaptık karşı tarafta ehliyet yok, bana diyecek ki ben birleştirdim polis çaırmaktan yırtmış mı olacak? veya ehliyeti var ama sınıfı yetersiz yine polis gelmesi lazım yine mi yırtmış olacak?

bu konuda bilginisi olan var mı?

https://www.sbm.org.tr/upload/sbm/do...t_tutanagi.pdf
    espresso bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bilgim yok ama sürekli bi kart değiştirmeye calısıp ücret almaları da ayrı komedi.

Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bilgim yok ama sürekli bi kart değiştirmeye calısıp ücret almaları da ayrı komedi.
    yeni tip ehliyet ile kimlik kartı birleştirme için ücret almıyorlar. bi kağıt kart değiştirme olayı da yok.
    Bir başkadır Balkanlar'da Türk olmak!

deprogadias - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Transalp XL 650V & CBF 600 & ZX6-R
    Alıntı Tundzhay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet arkadaşlar bildiğiniz gibi yeni tip ehliyet ve kimlik kartı olan kişiler gidip ehliyetini kimlik kartına işletip, sadece yanlarında kimlik kartlarını taşıyor. Aslında düşünce güzel, tek kart taşımış oluyorsun kaybolduğu zaman kimlik kartı ücreti çok daha ucuz, yeni tip kaybolduğu zaman bi sürü para veriyoruz falan filan.

Ama şöyle bi sıkıntı var, kaza anında nasıl olacak durum? Bilgisi olan var mı?
    Şöyle ki;
    kaza tespit tutanağına ehliyet bilgilerini yazmak lazım. sürücü belge no sınıf verildiği yerler falan. Peki ehliyet yanında değilse nasıl yazacaz bunu?
    Hadi E devletten girdik baktık, yada fotosunu çektik önce ordan yazdık, ya karşı tarafın e devleti yoksa yada fotosunu çekmediyse nasıl olcak?

Birde asıl sıkıntı kazaya karışan kişi ehliyetsiz ise polis gelmesi lazım. Diyelim kaza yaptık karşı tarafta ehliyet yok, bana diyecek ki ben birleştirdim polis çaırmaktan yırtmış mı olacak? veya ehliyeti var ama sınıfı yetersiz yine polis gelmesi lazım yine mi yırtmış olacak?

bu konuda bilginisi olan var mı?

https://www.sbm.org.tr/upload/sbm/do...t_tutanagi.pdf
    böyle bir durumda ehliyet bilgileri yazılır. veya kendini sağlama almak istersen "kişi ehliyetini kimliğe eklettiği için yanında olmadığını belirtti" gibi bir ibare yazabilirsin. zaten kimlik seri sıra no vs yazıldığı için oradan mutlaka kontrolü sağlanır. sadece kimlik numarasıyla bile görüntülenebiliyor. kişinin ehliyeti yoksa kusur karşı tarafa verilir gerekli yaptırım uygulanır.

Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    uluslar arası tanına bilmesi için yeni kartlara geçildi. artık değişim gibi birşey söz konusu değil. Ayrıca kimliğe eklettirmek için herhangi bir ücret yok. 3-4 dakika da ücretsiz yapılan bir işlem
    espresso bunu beğendi.
    2M is my life
    Music & Motorcycle

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Ben kimlik ve ehliyet ikisi birden kaybolmasın diye ehliyeti cüzdanda kimliği sürekli yanımda olan laptop çantamda taşıyordum. Bir keresind ecüzdanı düşürdüm, kaybolan yeni tip ehliyet için tekrardan sağlık muayenesi, nufus müdürlüğündne randevu sırası için günlerce bekle, o sırada ehliyetsiz olduğun için araç kullanama falan gibi dertler yaşadım. Şimdi bir fırsatını bulup ehliyeti kimliğe ekletirsem yalnızca kimliği taşırım ehliyet evde kalır kaybolma derdi olmaz ne güzel diyordum.

Ama bu konuyu görünce en azından kaza vb. durumlarda lazım olabilr diye ehliyetin fotosunu telefonda taşımak lazımmış diye anladım.

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı deprogadias adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    böyle bir durumda ehliyet bilgileri yazılır. veya kendini sağlama almak istersen "kişi ehliyetini kimliğe eklettiği için yanında olmadığını belirtti" gibi bir ibare yazabilirsin. zaten kimlik seri sıra no vs yazıldığı için oradan mutlaka kontrolü sağlanır. sadece kimlik numarasıyla bile görüntülenebiliyor. kişinin ehliyeti yoksa kusur karşı tarafa verilir gerekli yaptırım uygulanır.

uluslar arası tanına bilmesi için yeni kartlara geçildi. artık değişim gibi birşey söz konusu değil. Ayrıca kimliğe eklettirmek için herhangi bir ücret yok. 3-4 dakika da ücretsiz yapılan bir işlem
    O iş öyle değil ama, kaza kusur oranı ve belge eksikliği-yetersizliği ayrı şeyler.

M.balibey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Çevirmelerde ehliyet istiyorlar hala bursada ben bunu denedim ısrarla ehliyet istiyorlar polis ve jandarma bunuda göz önünde bulundurun derim

karayel90 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 150
    Ülkede herkes kendi kanununu uyguluyor,belge eksikliğinden ceza yememek için birleştirmiş olsanız dahi garanti olsun diye ehliyetinizi yanınızda taşıyınız.

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    burada, çevirmelerde plakama bakıyor ve ehliyet nunaramı söylüyorum. oradan kontrol ediyorlar. bazen, tc no ve ana-baba vs adları soruyorlar. günde oeralama 2-3 çevirmeye giriyordum. ama bu aralar hiç çevirme yok.
    ancak, kaza anında ne ılacak bilmiyorum. yarın bir polis memuruna soracam. cevabı yazarım..
    MR.BERK bunu beğendi.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Amerika'da hep öyleydi. Hemen hemen herkesin ehliyeti olduğu için kimlik kartı diye bir şey yok gibi bir şey. Velhasıl ehliyet kimlik kartına birleşmiyor, kimlik kartı ehliyete dahil oluyor. Diğer türlüsü evet saçma oluyor.

Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Amerika'da hep öyleydi. Hemen hemen herkesin ehliyeti olduğu için kimlik kartı diye bir şey yok gibi bir şey. Velhasıl ehliyet kimlik kartına birleşmiyor, kimlik kartı ehliyete dahil oluyor. Diğer türlüsü evet saçma oluyor.
    Benim anladığım Amerika'da ehliyet bir hak, herkes alıyor, Avrupa gibi gelişmiş medeni yerlerde ise yalnızca çok çok zorlu sınavları geçebilenleri alabildiği bir ayrıcalık, yani temel bir hak değil. Biz de küçük amerika olmaya çalışıyoruz ya keşke olmasak.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim anladığım Amerika'da ehliyet bir hak, herkes alıyor, Avrupa gibi gelişmiş medeni yerlerde ise yalnızca çok çok zorlu sınavları geçebilenleri alabildiği bir ayrıcalık, yani temel bir hak değil. Biz de küçük amerika olmaya çalışıyoruz ya keşke olmasak.
    Ehliyet almak her medeni ulkede temel bir haktir. Avrupa da ehliyet almak isteyip de bu "çok çok zorlu sınavları" gecemeyip ehliyet almaktan vazgecmek durumunda kalan yetiskin insanlarin orani nedir? Eninde sonunda akli basinda herkesin yapabildigi bir sey. Ancak egitimin kaliteli verilmesi, egitim veren yerlerin de iyi denetlenmesi tabii ki guzel bir sey. Bu noktada bir cok Avrupa ulkesi Amerika'dan bariz ileride.

Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ehliyet almak her medeni ulkede temel bir haktir. Avrupa da ehliyet almak isteyip de bu "çok çok zorlu sınavları" gecemeyip ehliyet almaktan vazgecmek durumunda kalan yetiskin insanlarin orani nedir? Eninde sonunda akli basinda herkesin yapabildigi bir sey. Ancak egitimin kaliteli verilmesi, egitim veren yerlerin de iyi denetlenmesi tabii ki guzel bir sey. Bu noktada bir cok Avrupa ulkesi Amerika'dan bariz ileride.
    Temel hak hiç şarta bağlı olmadan herkesin sahip olduğu bir haktır, yaşam hakkı, sağlıklı olma hakkı, eğitim görme hakkı vb. gibi. Trafiğe çıkmak, araç kullanmak ise temel hak değildir, şarta bağlıdır, eğitimini alıp, o şartları sağlayıp zorlu sınavları geçebilenler için ayrıcalıktır. Hak değil ayrıcalıktır derken bu anlamda demiştim. Tabi ki ehliyet eğitimlerine, sınavlarına girmek herkesin hakkıdır ama temel haklardan olsaydı bedava olması gerekirdi zaten.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)