Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

V-Power zararlı mı?

Motovento
    REKLAM ALANI
    espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Alıntı Alikenan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yanlış bilinen bir çok bilgiden dolayı zararlı derler ama alakası yok.
    En başta v-power'da 95 oktan zaten, 97 değil. farklı katkıya sahip 95.
    ama 97 olsa da herhangi bir zararı yok. "bu motorlar 95 oktana göre yapılıyor" değil..
    "Minimum" 95 oktana göre yapılıyor, standart yakıtlar da 95ten altını kullanmayın demek istiyor üretici.
    Lakin kullanma kılavuzların orijinalinde bu şekilde belirtilirken bazı markaların Türkçe'ye çevrilmiş kitapçıkların da bu "minimum" detayı atlanıp "95 oktan kullanın" olarak tercümesi yapılıyor.
    Sıkıştırma oranı düşük olan motorlar da veya performanslı kullanılmayan motorlar da 97'nin bir artısını da görmezsiniz, ama eksisini de görmezsiniz.
    Sıkıştırma oranı yüksek olan, çok devir çeviren motorlarda ise 97 oktan daha sağlıklıdır, özellikle uzun kullanımda.
    Etanol oranı da tr'de belirli regulasyonlarla sabittir, yani nereden hangi yakıtı alırsanız alın değişen birşey olmaz
    Ben benzincilerdeki pahalı benzinleri 97 oktan sanıyordum. Bir ara öyleydi. Demek katkılı 95 oktan olmuş artık. zaten 95 ile 97 oktan arasında aman aman büyük fark yok deyip almıyordum.

Bizim motorlar 95 oktana göre yapılıyor daha yüksek oktan bozar demedim, faydası olmaz fazla para vermek dışında bir zararı da olmaz demek istemiştim ama anlatamamışım.

Bizim sıradan araçların sıradan motorlarına yüksek oktan benzine gerek yok. Belki pistlerde yarışan çok yüksek devirli daha yüksek sıkıştırma oranına sahip motorlarda faydalıdır ki onlarda da düşük oktanlı benzin zaten bujiler ateşleme yapmadan öncesinde sıkıştırma ile kendi kendine rastgele patlayarak vuruntu oluşmasına yani motorun çalışmasının aksamasına neden olur o tip motorlara da düşük oktan benzin zararlı olur.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    mavzer-i - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hypermotard 796 / vulcan s / versys 650
    v-power zararlı mı değilmi bilmem
    ama v-power aldığım zaman düşük devirdeki çalkalamayı yapmıyor benim motor

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)