Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

debriyaja tam basmadığımı fark ettim

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    domicik 400 ug
    sahi geçen gün elime baktım ışıklarda dururken debriyajı hep tam basılı değil 1 parmak kalınlığında boşluk olacak şekilde hep tutuyormuşum. kavramaya da öyle alışınca tam basarak kullanmayı denedim başta biraz bağırttım motoru çünkü mantık çerçevesinde 1 parmak daha önce motor kalkmalıydı falan filan. sahi çok zararlı mı tam basmakla 1 parmak boşluk kalacak şekilde basıp durmak ne kadar fark ettirir? ona göre alışkanlığımı değiştirip debriyajı daha uzun bir kavrama mesafesine alışıcam veya eski alışkanlığımla devam edicem. resmen aylardır böyle kullanıyormuşum

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Yamaha MT-25 2020 ABS
    Debriyajın uzakta kavrıyorsa iki parmak ile de debriyajı kullanabilirsin. Eğer debriyaj tamamen bırakıyorsa (ön fren çekili iken debriyajı bırak gaz ver stop ederse düzgün demektir) sorun olmaz
    natijax bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Genelde boşluğu ne kadar az olursa o kadar iyi; hızlı ve dolayısıyla yumuşak / sarsıntısız vites değiştirmesi daha kolay olur. Ama eller ufaksa ayarlanabilir manet gerekir. Uzun kavrama mesafesine alışmak fazla sürecek konu değil, en fazla 15dk...

Boşluk ayarlamak için maneti boşluğunu alana kadar çekin, ön tarafta mafsalın orada bir açıklık oluşacak, burası yaklaşık 2-3mm'den (2-3 kredi/banka kartından) fazla olmasın. Buna göre ayarlayın. Ucundan değerlendirmek zor, bu daha kolay ve tekrarlanabilir...
    natijax bunu beğendi.

Motosikleti
    domicik 400 ug
    evet ellerim küçük, büyük ihtimal bu yüzden istemsiz bu şekil alışmışım. freni de direkt olarak kavrayamıyorum mesela tüm eli gazdan çekince anca 4 parmakla kavrayabiliyorum. doğrusu aslında eli gazdan çekip frene geçirmek ama yine de frene daha hızlı 4 parmakla ulaşabilmek lazımdı misal

boşluk olayını deneyeyim basit gözüktü baya video da baktım. 1 parmak kalınlığı geriye çeksem yeter zaten ek bir şeye gerek kalmaz herhalde.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    benim kavrama noktam neredeyse en uçta. yolda vites değiştirirken büyük kolaylık oluyor.

genel olarak 2 parmak kalınlıgında bosluk bırakıp sıkıyorum
    natijax bunu beğendi.

Motosikleti
    domicik 400 ug
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    benim kavrama noktam neredeyse en uçta. yolda vites değiştirirken büyük kolaylık oluyor.

o da iyiymiş. öyle de yapabilirim sahi aşırı hızlı olur

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Ne kadar uçta olursa o kadar iyi. Ama boşluğun gereğinden az olmadığını garantilemek lazım yoksa debriyajı yersiniz.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)