Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motosiklet Sahibinin Düzenli Yaptırdığı Bakımlar Nelerdir?

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhabalar,
    Yakın zamanda bir motor almayı planlıyorum. Bu konularda çok yeni olduğum için kafamda çok fazla soru mevcut, bunlardan birisi de motora yapılacak olan bakımlar vs.
    Bu konuda bilgili ve tecrübeli arkadaşlar, zamanları ile birlikte (normal şartlar altında) motora yapılması gereken rutin bakım, iyileştirme vb. şeylerin neler olduğunu sıralayabilirler mi? (Örneğin: Her 2.000km'de XXX, Her 3 ayda YYY gibi.)

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı 00obey00 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhabalar,
    Yakın zamanda bir motor almayı planlıyorum. Bu konularda çok yeni olduğum için kafamda çok fazla soru mevcut, bunlardan birisi de motora yapılacak olan bakımlar vs.
    Bu konuda bilgili ve tecrübeli arkadaşlar, zamanları ile birlikte (normal şartlar altında) motora yapılması gereken rutin bakım, iyileştirme vb. şeylerin neler olduğunu sıralayabilirler mi? (Örneğin: Her 2.000km'de XXX, Her 3 ayda YYY gibi.)
    Satin aldiginiz motosikletin kitapciginda tablo halinde sunulur zaten bakim araliklari ve bakimda nelerin degisecegi/kontrol edilecegi. Bu kadar da dert etmeyin.
    espresso bunu beğendi.

O motoruna göre değişir hocam. Açıp kullanım kitapçığına bakacaksın. 2000'de bir bakıma giren motor da var, 5000'de bir de, 10000'de bir de. Kimi motorun her bakımda yağ filtresi değişir, kimisinin 2 bakımda bir. 10 binde bir hava filtresi değişen motor da var, 40 binde bir değişen de. Lastik, zincir gibi komponentlerin ömrü de kullandığın malzemeye, kullanım biçimine göre belirlenir. 20 binde dişli seti yiyen de var, 50 bin kilometre sorunsuz kullanan da. Dişli lastiği asfaltta kullanırsın, 10 bin kilometrede biter, kaliteli bir yol lastiği düzgün kullanılırsa 25-30 bin kilometre de gider.

Bu sorunun cevabı kullanım kitapçığı, en başta dediğim gibi. Orada ne yazıyorsa doğrusu odur.
    espresso bunu beğendi.

Ben motordan motora bu kadar ciddi fark edebileceğini düşünmemiştim...

cıbılduck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Monster 696
    Motoru aldıysan kitapcıgı al oku. Sıfır almadıysan internette bulabilirsin pdf olarak. Bulamazsan yine yardım ederim. Youtube'da da bir sürü "bakım yapıyoruz" tarzı videolar var zevkine izleyin fikir sahibi olursunuz. İlk önce öğrenebileceğiniz en basit bakımlar yağ bakımı, filtrelerin değişimi ve zincir bakımıdır. Zincir bakımı için bi tane motosiklet sehpası almanızı öneririm çok daha kolaylaştırır işinizi. Bir adet zincir yağı, bir adet zincir temizleme spreyi ve bir tane de zincir yağlama fırçası alın zincir bakımlarını kendiniz düzenli yapın.

Aslında bir diğer sorum tam olarak bu olacaktı; malum internette zibilyon bilgi var. Servis/usta seviyesinde bilginin şart olmadığı, herkesin evde kendi başına yapabileceği konular hangileridir peki? Bunları listelerseniz araştırmayı çok isterim. (Başlık başlık örnek olarak işte: Filtre değişimi, zincir yağlaması vb.)
    Bu tarz başlıklar halinde sıralarsak, Google'den de gelen bir çok arkadaşa faydalı bir yol haritası olur diye düşünüyorum. Kendi başımıza yapabileceklerimiz tarzında sadece başlık halinde listelersek, YouTube'de aratınca dolu bilgiye ulaşırız zaten.
    (Bu şekilde detaylı sorma amacım, atladığımız bir konu olabilir diye)

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Alıntı 00obey00 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben motordan motora bu kadar ciddi fark edebileceğini düşünmemiştim...
    Benim motor yamaha xmax, bendeki 2016 model, yağ değişimi 3bin km'de bir diyor kitapçığında. 2018 sonrası model xmax'ler 5binkm'de bir oldu çünkü onlarda motor değişmiş, yağ filtresi eklenmiş, yağ filtresi olunca yağın ömrü artmış servis aralığı 5bin km olmuş. aynı marka model motorun bile yıllara göre servis aralıkları değişiyorsa bu yüzden en iyi kaynak motorun yanında verilen kitapçık diyorlar.

Yağ değiştirmek herkesin biraz uğraşsa yapabileceği bir şey.
    Zincir yağlamak zaten scooter harici motorlarda kaçınılmaz. (şaftlı olanlar hariç)
    lastiklerin havasını kontrol etmek, sık sık kontrol edilmeli, arabanın lastiklerini 10bin km'de bir bakıma götürdükçe kontrol ettiriyorum ama motor daha hassas bu konuda, bu da herkesin yapabileceği bir iş.
    Bunlar dışındaki bakımları için alet edevat ve bilgi lazım, yıkamak dışında karışmıyorum.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)