Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Şort gomlekle uzun yol deneyimi

Motovento
    REKLAM ALANI
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Arkadaslar bugun Ayvalik - İstanbul arasi bunu yapmak zorunda kaldim.

Pandemi nedeniyle sirket evden calismaya izin verdiginden kışın Ayvalik a gelmistim.

Ama dun istanbul a donmem gerekti, fakat sorun su ki,kislik ekipmanlarla bu yolculuk imkansizdi.

Bende mikerler ekipmani diyerek uzun kollu bir gomlek ve sortla istanbul a geldim.

Riskli is olmasin diye gayet yavas geldim,ortalama hiz 73 km/h.

Bir guzel oldu sormayin gitsin,pufur pufur..Ayrica yolda butun tarlalari,tepeleri,agaclari inceledim

Zaten az yaktirmak en buyuk hobim, allah sizi inandirsin 3.3 lt yaktim.

Bu kadar sakin yolculukta ekipman takmak amelelik mi yoksa ?

Hizli bir surus + full ekipman bundan daha riskli olabilir..bilemiyorum,kimseyi yanlis yonlendirnek de istemem ama bu durum hosuma gitti yalan yok.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

60-70 km'den sonra zaten ekipman da en azından mevsimlik bile olsa hava alıyor. Eminim püfür püfür ve çok keyiflidir, ben de öyle binenleri görünce özellikle çok sıcak havalarda imreniyorum ama o ekipmanları zaten sorunsuz 100 sürüş için değil sorunlu 1 sürüş için giyiyoruz. Herkes kendi risk yönetimini kendi yapar kimse de karışamaz tabii, ama bence olmazsa olmaz bir amelelik.
    natijax, Kinky Kylie, dundanbiri ve 3 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    2017 Suzuki V-Strom DL 650
    Evet bence de düşene kadar tüm ekipmanlar gereksizdir. Hem sakin de sürüyorum.
    Mesela hatalı sollama yaparak beni yoldan çıkararak düşmeme sebep olacak bir araç ben sakin sürdüğüm için pardon demeli derhal şeridine dönmeli.

Yola atlayan bir yaya çocuk hayvan sakin sürdüğümü görüp hatasını telafi etmeli.

Yere dökülen yağ, viraj çıkışında karşıma çıkan taş çukur ve mıcırdan sakin sürüşüm ile slalom yaparak geçebilirim

Tali yoldan önüme atlayan bir araba sakinliğimi farkedip anında geri vitese takıp yerine dönmeli.

Bakın o kadar sakinim ki trafik lambasında duruyorum daha ne kadar sakin olabilirim ki arkadan hızla gelen bir araç duramayacak ama bu sakinliğim karşısında zaman duracak.

Şimdi soruyorum firmalar yazlık efil efil korumalı ekipmanlar yaptı ama neden para verip korumalı ekipman yerine muz desenli şortum ve parmak arası şipidak terlikle sürmüyorum. Zehir gibi kafa var bende

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Serin serin güzel oluyor..

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı anotherbrick adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet bence de düşene kadar tüm ekipmanlar gereksizdir. Hem sakin de sürüyorum.
    Mesela hatalı sollama yaparak beni yoldan çıkararak düşmeme sebep olacak bir araç ben sakin sürdüğüm için pardon demeli derhal şeridine dönmeli.

Yola atlayan bir yaya çocuk hayvan sakin sürdüğümü görüp hatasını telafi etmeli.

Yere dökülen yağ, viraj çıkışında karşıma çıkan taş çukur ve mıcırdan sakin sürüşüm ile slalom yaparak geçebilirim

Tali yoldan önüme atlayan bir araba sakinliğimi farkedip anında geri vitese takıp yerine dönmeli.

Bakın o kadar sakinim ki trafik lambasında duruyorum daha ne kadar sakin olabilirim ki arkadan hızla gelen bir araç duramayacak ama bu sakinliğim karşısında zaman duracak.

Şimdi soruyorum firmalar yazlık efil efil korumalı ekipmanlar yaptı ama neden para verip korumalı ekipman yerine muz desenli şortum ve parmak arası şipidak terlikle sürmüyorum. Zehir gibi kafa var bende
    Burdaki ana fikir su aslinda; full ekipman + perfomansli suruste alinan risk, ekipmansiz yavas suruste alinan riskten buyuk.

Bu benim degerlendirmem tabi,bilimsel bir yani yok

İnsan yavas giderken duruma o kadar hakim oluyor ki,kaza imkansiza yakin gorunuyor..

Bu arada ekipmansiz dediysem kaski haric tutuyorum

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Bir de sakin ve ekipmanlı sürmek var.
    espresso, zazenya ve TimFx bunu beğendiler.

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Konuyu resmen silesim geldi.. Aklı başında insanlarsınız, bazı yazılanları okurken kanım çekiliyor.

Bütün problemler , kazalar, vb. canımızı yakan olaylar yüksek süratte mi meydana geliyor? Işıklarda duran adamın üzerinden araba geciyor bu ülkede.. Yapmayın etmeyin.. İnsanlara da acaba dedirtmeyin.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı Levent adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Konuyu resmen silesim geldi.. Aklı başında insanlarsınız, bazı yazılanları okurken kanım çekiliyor.
    Sorun burada bence.
    Ekrem_06, xtrafrozen ve TimFx bunu beğendiler.

sharkspeedr2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    motosiklet kullanıyorsan ekipman giyeceksin tartışmaya kapalı bitti gitti
    espresso ve Voltaren bunu beğendiler.

Kaza imkansız gibi demişsin ama ağaç gölgesinden fark etmediğin bir mazot ya da yağ birikintisine bakar yerle buluşman, ki bunun için 70'le falan da gitmene gerek yok, 20 - 30 km/h hızla gitmen yeterli. Sanki kırık kemikler, platin vs... daha büyük amelelik gibi ama yine de sen bilirsin tabii.
    dundanbiri ve Voltaren bunu beğendiler.

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Çok ufak yaşanmış bir olaydan bir örnek vereyim. Abimde Pcx skuter vardı. Bir sabah arkadaşlarıyla kahvaltı yapmaya gidecek. Gideceği yer hepi topu 5-10km. Yahu hava da çok güzel dur ya bu sabah yazlık montu giymeyeyim demiş.

Çıkıyor fıtı fıtı yavaş yavaş sağdan giderken 2 şerit soldaki araba deli gibi sağa kırıyor, 2 şeridi birden geçip daha ne olduğunu anlayamadan buna sol yandan çarpıp düşürüyor. Çarpan adam bin bir özür diliyor, bahanesi de şehrin yabancısıymış, sağda bi sapak gördüğünü sanmış (ki öyle bi yol ayrımı yok) panikle oraya girmeye çalışmış vs vs. Allahtan bizimkinde kırık çıkık olmadı ama kolları ve dizleri komple soyulmuştu. 1 hafta pansuman yaptırarak acı içerisinde geçirdi günlerini.

Bakın bu sadece şehir içi kısa mesafe ve aşırı düşük hızda yaşanan bir olay. 80-90 la yapacağınız bir kazada asfaltta sürüklenirseniz kolunuzu, bacağınızı, asfalt çok pis rendeler.

Bana bir şey olmaz diyen delikanlı varsa avucunu mıcırlı asfalta 10 sn bastırarak sürtmeyi denesin. Asflata karşı artislik olmaz, asfalt dünyadaki en sert adamdan daha serttir

O yüzden bu işin acabası olmaz. Ekipman şarttır, nokta.
    dundanbiri, espresso, tesla_S ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Ekipmansız motor kullanmayı uyuşturucu kullanmaya benzetiyorum.Onun tadını aldınmı hep öyle kullanmak istiyor insan.

Motora siticker yaptırmak için bir yere gittim.Adam yolun aşağısında belkide 50 metre var yok.Yıkamacıya gönderdi.Yıka öyle yapalım diye.
    Bot pantolon vardı. Mont eldiven kask takmadım.Öyle güzel geldiki o 50 metre.
    Kendi kendime dedim bir daha 10 metrede olsa kullanma.Yoksa buna alışırsın diye.
    espresso, SuleymanE ve TimFx bunu beğendiler.

rasitkoksal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2007 BMW 1200GS
    Şortla motor sürsem güneş baldırlarımı öyle bir yakar ki bütün yaz acayip şekilli gezerim.
    espresso bunu beğendi.

Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    1000 km de gitsen arka sokaktaki markete de gitsen bu ülkede aynı risk var. İdeali her seferinde full koruma ile gezmek, ama evet gerçekçi olalım bunu her seferde yapmıyoruz.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    ilk (ve umarım tek olur) kazamı 50km bile olmayan bir hızda yaptım. Tam ekipman giymiş olmama rağmen köprücük kemiği kırığı ile atlattım. Ne olacak yaa fıtı fıtı gidiyorum deyip ekipman giymeseydim ne olurdu acaba deyip ekipmanları ihmal etmiyorum.
    SuleymanE bunu beğendi.

AzÇok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Hırbonen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Riskli is olmasin diye gayet yavas geldim,ortalama hiz 73 km/h.
    1-2 mola vermişseniz bu da 100 km/h nin altına inmediğiniz anlamına gelir. Yavaş sürüş bu mudur?

Şort vs. ile sürüş konusunda bizim vereceğimiz cevaplar, ufak da olsa bir kaza veya nazik bir yerinizden arı sokması kadar etkili olmaz. Nasıl bir cevap beklediğiniz konusunda kararı verecek olan sizsiniz.
    espresso bunu beğendi.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Sürtünmeye dayanıksız kumaş pantolonlar kaza esnasında en çok ısıya maruz kalan bacak ve baldırlarda soyulan derinin altındaki ete yapışıyor , ilk müdahale esnasında eriyip etinize gömülen kumaşın tamamen temizlenmesi mümkün olmayabiliyor ve zamanla oluşan iltihablar sebebiyle bacak komple kaybedilebiliyor..

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:21 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:10 ----------

Alıntı Hırbonen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    .....gayet yavas geldim,ortalama hiz 73 km/h.....

o güzergahta
    saatte 73 km ortalama hızı tutturabilmen için yer yer 200 km/s üzerine çıkman lazım , 70 i geçmedim yazacaktın herhalde , iyide Hırbonen sen ful koruma giyinsende 70 i geçmiyorsun ki
    espresso bunu beğendi.

Geçen sene ankaradan yalovaya benelli tnt249 ile yolculuk ediyoruz. Artçı eşim ve arkada bağlı yüklerimiz var. 110 ile ilerliyoruz sakin sakin orta şeritte, araçlardan tamamen uzak duruyoruz. Bi tane tabakhaneye b.k yetiştiren bmw yanımızdan öyle bir silme geçti ki(tahmini 180+ hız ile), motor ve bizim ağırlığımız 350 kiloya yakın olmasına rağmen rüzgarından fena halde yalpaladık. Korkudan elim ayağım titredi ama yine de düşmedik kaza olmadı şükür. Yani şöyle 3 4 cm daha yakın olsa veya yan çantalarımız olsa kesinlikle otobana uçurmuştu bizi.

Sözün özü ekipmanı kendi hatalarınız için değil, trafikteki angutların yapabileceği hatalar için giyin. Varsın sıcak olsun terleyin ama ömür boyu binin motosiklete.
    espresso, tesla_S ve Voltaren bunu beğendiler.

Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı impetum adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçen sene ankaradan yalovaya benelli tnt249 ile yolculuk ediyoruz. Artçı eşim ve arkada bağlı yüklerimiz var. 110 ile ilerliyoruz sakin sakin orta şeritte, araçlardan tamamen uzak duruyoruz. Bi tane tabakhaneye b.k yetiştiren bmw yanımızdan öyle bir silme geçti ki(tahmini 180+ hız ile), motor ve bizim ağırlığımız 350 kiloya yakın olmasına rağmen rüzgarından fena halde yalpaladık. Korkudan elim ayağım titredi ama yine de düşmedik kaza olmadı şükür. Yani şöyle 3 4 cm daha yakın olsa veya yan çantalarımız olsa kesinlikle otobana uçurmuştu bizi.

Sözün özü ekipmanı kendi hatalarınız için değil, trafikteki angutların yapabileceği hatalar için giyin. Varsın sıcak olsun terleyin ama ömür boyu binin motosiklete.
    Geçmiş olsun, ama neden otobanda orta şeritte o hızla gidiyordun? Sağ şerit dolumuydu?
    Bir başkadır Balkanlar'da Türk olmak!

bilalefe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    fikrimce ekipmansız uzun yol seyahatı yapmak çok çılgınca...
    NASIL BAKARSAN OYLE GORURSUN...

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)