Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Honda CBR500R motorumla uzun yol yapacağım bazı sorularım var.

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    honda CBR500R, Mondial rx1 evo
    Merhabalar istanbuldan kayseriye yaklaşık 750-800 km bir yolum var motorum cbr500r uzun yolda yormuyacağını düşünüyorum ama arkaya çantasını taksammı bi sıkıntı çıkarırmı plastik çanta aslında rahat olur ama super sport makinede rüzgar sıkıntı olurmu. Eğer çantayı takmassam eşyalar için öneriniz varmı?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Sizin motor nispeten dik oturuşlu bir motor, arka seleye çantanızı bagaj lastiği + ahtapot fileyle bağladınız mı tüm ülkeyi gezersiniz. Tabi ki rüzgar sıkıntı yaratacaktır, bari kulak tıkacı kullanın.
    Voltaren bunu beğendi.

Motosikleti
    honda CBR500R, Mondial rx1 evo
    Evet teşekkür ederim. EVet kulaklık takacağım

Av.Rider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-25 Abs
    Bu kadar abartmanıza, detaylara boğulmanıza gerek yok. Nasıl diğer motorlara oluyorsa supersport motorlara da çanta vs olur. Hız sınırlarına uyarak dikkatli olmanızda tabi ki fayda olacaktır. Birebir örnek olmasa da mesela yakın zamanda Mt-25 motosikletim ile yan çanta, arka çanta ve arçtı ile yola çıktık ve deneme amaçlı 150 km hıza kadar çıktım. Açıkçası yalnız sürüşe göre hiçbir fark yoktu. Tabi burada arka çanta yüksekliğini iyi ayarlamam etkili oldu. Kimi arkadaşlar arka çantanın üzerine bir deve yükü koyup arkayı şişiriyorlar. Bu motorun aerodinamiğini bozar sıkıntı yaratır. Yan çanta kullanacaksan her iki çanta birbirine yakın ağırlıkta olmasına özen göstermelisin. Bağlantılarını da sağlam yaparsan yolun açık olsun. Tekerin düz bassın.
    Voltaren ve brkkrtt bunu beğendiler.

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Miss gibi motor, uzun yolda hiçbir sorun çıkarmaz. 500cc çift silindir motor uzun yolda yormaz, bu motor yorarsa ybr125 ile uzun yol yapanlar ne yapsın

Çanta takarsan sürüşünü fazla etkilemez ama görsel olarak belki güzel durmayabilir. Arka koltuğa bagaj lastikleriyle bir spor çanta bağlasan oda iş görür diye düşünüyorum.

Yanına almanı önerebileceğim malzemeler;

-Lastik tamir köpüğü
    -Yarım litre su
    -Powerbank
    -Kan şekeri düşerse diye gofret, çikolata vb.
    -Sünger kulak tıkacı
    -alt-üst yağmurluk takımı

Bunlar uzun yolda işini görecek şeyler. Yaz günü ne yağmurluğu deme, mevsimsel bir geçişe yakalanırsın, 5 dk da sırılsıklam olursun kapalı yer bulana kadar, tecrübeyle sabit.

Yolda sık sık mola ver. Yorulursan cay, kahve iç, molayı uzat. Acele etme, gideceğin yere elbet varırsın, keyif alarak sür.

Şimdiden hayırlı yolculuklar.
    Voltaren bunu beğendi.

bu motorun aynısında bende de var 800KM tek günde gitmişliğim vardır ..Çorlu -marmaris..çok uzun yol yaptım aslında sadece uzun yol yaptım ..

Motor supersport demek haksızlık olur sport tourer yavrusu demek daha dogrudur, haksızlık etmemek lazım ..

Yan bez çantada kullandım , yolcu koltuguna çanta da baglayıp gittim ..sorun etme çok rahat gidersin .

Motosikleti
    KTM 390 ADV//CRF RALLY // CBR 500R // Pulsar 200NS
    baboş hiçbir sıkıntı yok. ekstra fazla yükün yoksa kafa sallamaz. elini bırakma yolda. 60km/h geçene kadar çok yük varsa kafa sallayabilir. motor bakımlıysa sıkıntı çıkarmaz. uzun yolu acayip keyifli fır fır takılıyosun. ankaradan sonra otobana verirse yolu girmekten korkma adanaya akdar 36,5tl kesiyor senden daha az keser. yüklü bir şekilde ortalama 170le aydından adanaya geldim 5 mi 5.2 mi ne yaktırabilmiştim. 130-150 arası yüklü 4,5lt falan yakıyor 150lere çok çıkmazsan 4.2 tecrübeyle sabittir. bana kalırsa bi formulax bas lastiklere sonra devvaaam. adanaya yolun düşerse haber et. iyi yolculuklar

ShipShaq - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Street Triple R (2021)
    Geçen sene yazın CBR500R'ım ile yaklaşık 2000 km'lik yolculuk yaptım. Aşağıya arka çanta varken motorun nasıl göründüğüne dair resimler koyacağım.
    Yanıma üst baş haricinde motosiklete özel aldığım şeyler;
    Lastik tamir kiti köpük, fitil , zincir temizleme seti, alpine kulak tıkacı.
    Detaylara gelecek olursak, yani hiç öyle tribe girmedim çanta düşecek mi falan diye zaten resimde gözüküyor baya kamyona yük bağlar gibi 10 tane falan kancalı lastik halatla bağladım. Sabit 170-180'le gitsem bile bir kere bile arkamda yük var diye hissettirmedi motor. Zaten nispeten dik oturuş pozisyonu olduğu için arkadaki yük yelken etkisi görmüyor. Normal gidersen sen çantaya gidecek rüzgarı engelliyorsun. Üzerine yatsan bile sağlam bağladıysan bir şey olmaz.
    Sadece sırt çantası takmadığım için (uzun süreli takınca sırtta ağrı yapıyor) molalarda suyumu çıkartırken biraz işkence çektim bir iki halatı sök çıkar bir daha tak.

Resimleri yatay yüklememe rağmen forumda dikey gösteriyor, resme tıklayıp normal halini görebilirsiniz.

Gökhan_Aygün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    Başına gelebilecek 2 istemsiz şey olabilir

1-) Lastik patlaması
    2-) Yağmura yakalanma riski

Öncelikle lastik tamir köpüğü ya da kiti al, bir de üst-alt yağmurluk al, sonrası için sorun olmaz ..

Ben de çanta taşıma demiri ile kullanıyorum, bir keresinde yaklaşık 20 kg - 25 kg yükleme yaptım bir sorun ya da fark olmuyor, muhtemelen ağırlık dengesi ile alakalı bir durum, belki de aerodinamik yapı ile ilgilidir bilmiyorum artçı varken de bir fark olmuyor çünkü ..

Tabii ben normalde uzun yolda bile max. 6. vites 130 km/h - 140 km/h hızlarda kullanan biriyim, yorumumu ona göre yaptım
    Honda NSS Forza 300 İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=E9QdDCCxKpc ]

Mondial 150 Sentor İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=Rl79HfGpcS4 ]

sey_47 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BWS 100
    Takılabilir, ama iyi bağlamaya dikkat edin. bkz: https://www.motosiklet.net/forum/kaz...iddi-kaza.html
    Birde arkaya yük bineceği için arka amortisör fazla yük binecek. Dikkat edin. Eski motosikletim intruder'ımda, 2 kişi ve arkaya bagaj bağlamıştım. Amortisör fazla salınınca, Arka teker plakayı kapmış, kayıp plaka.

Arka çanta takmadım, ergonomi ve aerodinamik açısından bişey diyemem ama rahatlık konusunda hiçbi şekilde yorulmayacağınızı, herhangi bi ağrı çekmeyeceıinizi söyleyebilirim. Bikaç defa yalova ankara arası gitgel yapmıştım 2 sene önce cbr 500r ile. Şuanki revolt rm5 scooterımdan sonra en rahat 2. motorumdu.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı ShipShaq adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçen sene yazın CBR500R'ım ile yaklaşık 2000 km'lik yolculuk yaptım. Aşağıya arka çanta varken motorun nasıl göründüğüne dair resimler koyacağım.
    Yanıma üst baş haricinde motosiklete özel aldığım şeyler;
    Lastik tamir kiti köpük, fitil , zincir temizleme seti, alpine kulak tıkacı.
    Detaylara gelecek olursak, yani hiç öyle tribe girmedim çanta düşecek mi falan diye zaten resimde gözüküyor baya kamyona yük bağlar gibi 10 tane falan kancalı lastik halatla bağladım. Sabit 170-180'le gitsem bile bir kere bile arkamda yük var diye hissettirmedi motor. Zaten nispeten dik oturuş pozisyonu olduğu için arkadaki yük yelken etkisi görmüyor. Normal gidersen sen çantaya gidecek rüzgarı engelliyorsun. Üzerine yatsan bile sağlam bağladıysan bir şey olmaz.
    Sadece sırt çantası takmadığım için (uzun süreli takınca sırtta ağrı yapıyor) molalarda suyumu çıkartırken biraz işkence çektim bir iki halatı sök çıkar bir daha tak.

Resimleri yatay yüklememe rağmen forumda dikey gösteriyor, resme tıklayıp normal halini görebilirsiniz.
    Fotograflarin orjinali de yatay (landscape) hocam. Bu arada su icin; saglikli plastik malzemelerden, dustugunde uzulmeyeceginiz suluklar var, sirt cantanizin yan gozleri (genelde fileli olur) varsa oraya takin, her durdugunuzda canta ile ugrasmazsiniz. Ben scooter kullandigim icin termos sisem var torpido gozunde.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:37 ----------

Alıntı sey_47 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Takılabilir, ama iyi bağlamaya dikkat edin. bkz: https://www.motosiklet.net/forum/kaz...iddi-kaza.html
    Birde arkaya yük bineceği için arka amortisör fazla yük binecek. Dikkat edin. Eski motosikletim intruder'ımda, 2 kişi ve arkaya bagaj bağlamıştım. Amortisör fazla salınınca, Arka teker plakayı kapmış, kayıp plaka.
    Hocam benim gibi bir acemi bile cantasini 3 ayri kancali lastik ile baglarken, ip/koli bandi ile canta baglamak nedir. Kaldi ki topcase dolayisi ile arkaya kaymazdi benim cantam. Cantanin kendi aski perlonlarini bile tutamaklara bagladim deli baglar gibi

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:42 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:39 ----------

Alıntı SuleymanE adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    -alt-üst yağmurluk takımı

Bunlar uzun yolda işini görecek şeyler. Yaz günü ne yağmurluğu deme, mevsimsel bir geçişe yakalanırsın, 5 dk da sırılsıklam olursun kapalı yer bulana kadar, tecrübeyle sabit.
    Yagmurluk, hayat kurtarir. Hem yagmurda hem sogukta.
    SuleymanE bunu beğendi.

Ekrem_06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar 200NS
    Eğer taşıcayacaklarınız çok ağırlık içeriyorsa ve emin olamıyorsanız en güzeli bir gün öncesinden kargoya verin yanınıza sadece bir sırt çantası alıp yola çıkın.
    Instagram: Ekremalp85
    Youtube: Ekrem Alp

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler