Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Bir gözümü kaybediyordum, ekipmanı doğru kullanmanın önemi

Motovento
    REKLAM ALANI

Dün yaşadığım bir olay koruyucu ekipman takmanın önemli olduğu kadar o ekipmanı doğru kullanmanın da önemli olduğunu bana bir kez daha hatırlattı.

İstanbul, FSM yolunda, Ataşehir kısmında, köprüye doğru orta şeritte ilerliyordum. Hava sıcak olduğu için montun önü biraz açık, kaskın vizörü de hafif aralık idi. Ama "arı, sinek, böcek bir şey girer, başımıza dert almayalım" diye vizörü tam kapattıktan bir kaç saniye sonra önde giden arabalardan birinden fırladığını düşündüğüm fındık kadar bir taş, çaat diye tam sol gözümün hizasında vizöre şiddetle çarptı ve sekerek kaskın üstünden geriye uçtu. O kadar şiddetliydi ki neredeyse kafam sallandı, vizör çatladı mı diye kontrol etmek ihtiyacı hissettim. Neyse ki bir sorun yoktu. Vizör açık olsaydı, o taş göz dibine kadar gider, hatta göz küresini bile parçalardı belki.

Gerekli önlemleri almak, gerekli bakımları yapmak heybeye atılan bir parça bonus gibi. Sonradan seyre çıktığınızda, gelişen aksilikler için heybeden harcıyoruz. Heybeyi boş tutmamak lazım.
    vakdag, Umit1923, Kural [ Z ] ve 4 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    tecrube0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ns 160, Dominar 400 Tur Versiyon
    Geçmiş olsun.

Motosikleti
    cb250r
    buyuk gecmis olsun.

Hocam aklim cikti resim gercek sandim

Motosikleti
    domicik 400 ug
    yav yazın nasıl sürüyorsunuz nasıl vizörü kapıyorsunuz bu son 1.5 ayda belki 2-3 kez anca sürmüşümdür sürdüklerimde de çok kez vizör açıyorum çünkü kafam ayrı terliyor ceketten vücudum ayrı terliyor.
    şimdi bu yazının üzerine bir daha nasıl binecem bilemiyorum. ki yarın belki motorla giderim işe diye düşünüyordum o kadar zaman sonra.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Gecen haftaki antik kentler gezim sirasinda 2 tane olay yasadim.

Birincisi; deflektor taktigim icin ruzgar yuzume, kaskima gelmiyor artik. Ben de vizor acik gittim bir ara. Yolda ceviz buyuklugunde bir sey (ne oldugunu hic anlamadim bile) scooterin on sol kismina carpti, hemen gidonun altina. Carptiktan sonra da kafamin yanindan sekti gitti. Vizoru indirdim hemen.

Ikincisi; Karacabey - Bursa arasinda, yazlik montun bilek fermuarlarini kapatmadigim icin sag bilegimden ari girdi ve soktu. Inanilmaz bir aci, hizlica saga cekip frenleme. Bu arada ari dirsegime kadar geldi tekrar sokacak diye korkudan eldivenleri firlattim, montu cikardim, ariyi tam koltuk alti kismindan attim. Koyu sari, siyah cizgili, killi bir arkadas. Kesinlikle bal arisi degildi. Bursa sehir hastanesine gittim, cunku alerjim var mi bilmiyordum acile gittim, zaten 1 saat gecti bu arada. Acil'de alerji icin enjeksiyon onerildi cokta ilgilenilmeden. Yatistirici (sedatif) etkisi var mi diye sordum, evet yogun dediler, ben de yaptirmadim. Acilde oturdum; arinin sokmasindan 1 saat 45 dakika sonra hastaneden ayrildim. Bu tip zehirlerin genelde etkisi 2 saatten sonra basliyormus.

Yolun geri kalaninda bileklerin fermuari kapaliydi Su an hala sag bilegimde hassasiyet var dokuda. Yarin COVID19 asisi icin hastaneye gidiyorum, bilegimi de gosteririm.
    murattatoğlu ve espresso bunu beğendiler.

Alıntı gurcanozturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster

... deflektor taktigim icin ruzgar yuzume, kaskima gelmiyor artik...
    Bende de yüksek tur camı var. Ama taş barajın arkasından 90'a takan futbolcu gibi 2-3 santimlik bir seviyeyi doğru tutturarak geldi. Biraz aşağı gelse cama çarpacak, biraz yukarı gelse üstümden geçecekti. Ama tam noktayı buldu.
    İlginç olan hiç bana doğru bir şey geldiğini görmedim bile. Halbuki tam gözümün içine geliyormuş.
    espresso ve gurcanozturk bunu beğendiler.

Geçmiş olsun dileklerine teşekkürler. Montun önü bile açık olmamalı. Motora binmeden önce ibadet eder gibi tam donanımı giymeliyiz. Bot, korumalı pantalon, mont, kask, eldiven...
    espresso bunu beğendi.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    2011 yılında muğla ilinde kapri var ayağımda dizlik var normalde kapri nin paçalarını içeriye sokup lastikle kapatırdım orada hava sıcak diye saldım içeri rüzgar girsin hesabı o an içeri bi ejderha gibi birşey girdi bi ısırdı yumruk kadar yeri şişirdi neyin girip ısırdığını görmedim seyir halinde olduğum için fakat tarif edilemez bi acı bıçak sokulmuş gibi oldum
    espresso ve Vidos bunu beğendiler.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    yolda sürekli sigara atıyorlar bi de camdan. oda büyük risk.

cok gecmiş olsun

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı natijax adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yav yazın nasıl sürüyorsunuz nasıl vizörü kapıyorsunuz bu son 1.5 ayda belki 2-3 kez anca sürmüşümdür sürdüklerimde de çok kez vizör açıyorum çünkü kafam ayrı terliyor ceketten vücudum ayrı terliyor.
    şimdi bu yazının üzerine bir daha nasıl binecem bilemiyorum. ki yarın belki motorla giderim işe diye düşünüyordum o kadar zaman sonra.
    Ben de tam tersi, insanlar vizörleri açık nasıl sürüyorlar diye merak ediyorum. Çünkü 55km üzeri direk göz kuruluğundan mütevellit aşırı göz yaşarma başlıyor.

İki kısa olay da ben anlatayim:

Bir keresinde yoldayken kapalı vizörlü ful face kaskın altından sinek girdi içeri. Eller meşgul. Sinek burnumun dibinde geziyor. Acaip korktum kaza yapacağım diye. Zor çektim kenara. Bir arkadaş yerinde olsam yutardım dediydi

Bir keresinde de otoyolda 120km civarı hızla seyrederken öndeki araçlardan birinden atılan yarı dolu çilekli milkshake dizime çarptı. Sağlam morardı. Hayatımda hiç o kadar sinirlendiğimi hatırlamıyorum. Öndeki aracı takip ettim, ama otoyol çıkışında sürücüyü görünce anladım ki mümkün değil, muhtemelen onun önündeki araçtı. Otoyolu kirletmenin $1000-$5000 arası cezası var...
    espresso ve natijax bunu beğendiler.

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İşte, doğru kask seçimine örnek bir olay daha?
    Piyasadaki çoğu kaskta, havalandırma delikleri süs olsun diye var. Kask alırken, özellikle yazın kullanacaksanız bu havalandırma olayına da iyi bakmak lazım.

murattatoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilla RS660
    arkadaş kaskı taktığımda kafamın hiç terlediğini hatırlamıyorum. Kasklarda havalandırma deliklerini açmıyormusunuz ? Kapalı mı gidiyorsunuz ya da nasıl bir ekipman merak ediyorum.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı murattatoğlu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaş kaskı taktığımda kafamın hiç terlediğini hatırlamıyorum. Kasklarda havalandırma deliklerini açmıyormusunuz ? Kapalı mı gidiyorsunuz ya da nasıl bir ekipman merak ediyorum.
    Benim tek bir vizör açma / aralama sebebim var; gözlükle kullandığım için yavaş hızda veya duraklarken özellikle kış aylarında gözlüklerim anında buğulanıyor. O durumda mecbur açıyor veya aralıyorum. Aralarsam da bir parmak ancak oluyor. @hasmet'in dediği gibi zaten sürekli öyle gitmek iyi değil; gözleri çok fazla kurutuyor - bende meslekî olarak göz kuruluğu var zaten, dolayısıyla etkisi katmerli ve çok kötü oluyor.
    espresso bunu beğendi.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Alıntı gurcanozturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gecen haftaki antik kentler gezim sirasinda 2 tane olay yasadim.

Birincisi; deflektor taktigim icin ruzgar yuzume, kaskima gelmiyor artik. Ben de vizor acik gittim bir ara. Yolda ceviz buyuklugunde bir sey (ne oldugunu hic anlamadim bile) scooterin on sol kismina carpti, hemen gidonun altina. Carptiktan sonra da kafamin yanindan sekti gitti. Vizoru indirdim hemen.

Ikincisi; Karacabey - Bursa arasinda, yazlik montun bilek fermuarlarini kapatmadigim icin sag bilegimden ari girdi ve soktu. Inanilmaz bir aci, hizlica saga cekip frenleme. Bu arada ari dirsegime kadar geldi tekrar sokacak diye korkudan eldivenleri firlattim, montu cikardim, ariyi tam koltuk alti kismindan attim. Koyu sari, siyah cizgili, killi bir arkadas. Kesinlikle bal arisi degildi. Bursa sehir hastanesine gittim, cunku alerjim var mi bilmiyordum acile gittim, zaten 1 saat gecti bu arada. Acil'de alerji icin enjeksiyon onerildi cokta ilgilenilmeden. Yatistirici (sedatif) etkisi var mi diye sordum, evet yogun dediler, ben de yaptirmadim. Acilde oturdum; arinin sokmasindan 1 saat 45 dakika sonra hastaneden ayrildim. Bu tip zehirlerin genelde etkisi 2 saatten sonra basliyormus.

Yolun geri kalaninda bileklerin fermuari kapaliydi Su an hala sag bilegimde hassasiyet var dokuda. Yarin COVID19 asisi icin hastaneye gidiyorum, bilegimi de gosteririm.
    Bahsettiğin arılardan beni de sokmuştu ama motor sürerken değildi neysek ki. O zamanlar Ege'de küçük bir deniz kenarı köye yerleşmiştim, eski tip bir köy evi, evin üst katında tavanla çatıdaki kiremitler arasına eşek arıları yuva yapmış. bir sabah topuğumdan sokmuşlardı. Neyse ki arıya alerjim yok, sadece arı sokma anında çok canım yanıyor sonra sivrisinek sokmasından azcık fazla şişiyor. İlk gün farketmedim sonraki 3 gün sabah ayağımdan arı sokarak uyandıktan sonra araştırıp yuvalarını buldum, çatıdaki kontraplak ile duvar arasında bir aralıktan içeri giriyorlarmış. Sinek ilacı sıkıp öldürdüm, üzüldüm aslında ama yapabileceğim başka bir şey yoktu, ille geleceklerdi. 2 hafta kadar sonra evin dış duvarında bir karınca sürüsü yerden yuvaya doğru yol yapmış yuvada ölmüş olan arıları parça parça taşıdılar.

Hala gece uyurken örtüyü ayağımın altına katlarım o arı sokmaları travma olmuş bende.

Arıya alerjim yok ama sokma anında çok acıdığı için motora binerken bilekleri, montun önünü vb. tam kapatıyorum. Biraz terleyeyim ama arı sokma ihtimali daha dehşete düşüren bir şey benim için.

Ali Mert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RS200
    Kaskı çıkarırken kaskın bağlandığı metal parça gözüme çarpmıştı. 1 hafta öyle bir sancıdı durdu doktora gittim sonunda. Bir iki tetkik yaptı geçmiş olsun bir şey yok dedi :D

Kaskı çıkarırken de dikkat edin :D
    muam bunu beğendi.

Umit1923 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650 F - 2017
    çok geçmiş olsun, uyarı için teşekkürler.
    muam bunu beğendi.

bahadircolak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Tiger 900 GT Pro
    Işıklarda beklerken sadece eğer bunaldığımı hissedersem açıyorum, yeşil yanarken hemen kapatıyorum vizörü.
    muam bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)