Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Hiç vitesli motorsiklet kullanmayan biri bu işi nasıl öğrenebilir ?

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhabalar. Çok uzatmadan derdimi anlatmak istiyorum Yaşım 29. Son bi kaç senedir motorsiklet kullanmaya ilgim büyük ölçüde arttı. Çok az bi scooter kullanmışlığım var fakat vitesli motorsiketler konusunda hiçbir tecrübem yok. Bi yerden başlayıp bu işe girişeyim diyorum fakat motorsiklet kullanmayı öğrenebileceğim uygun bir mecra bulamadım. Sürücü kursları var evet ama çoğu bu konuda ilgili değil. İzmirde oturuyorum bi kaç yer araştırdım. Fakat şuan bir motorsikletim olmadığı için de gidebileceğim yerlere gidemiyorum. Armut.com diye bir uygulama var. Oradan bulmaya çalıştım saatine 150-200 lira istiyorlar. Şimdi ne bekliyorsun ki kendi motorsikletin yok diyebilirsiniz belki. Ama hiç bilmeyen biri olarak kaç saat ders alıcam o bile belli değil. 5 saatte ne öğrenebilirim ki ? Buna 750 lira vermek ne derece mantıklı ? Eski bi kaç konu buldum bununla ilgili. Motoart varmış mesela ama kendi motorsikletinle gelmeni tercih ediyorlarmış. Onun dışında da ne yamaha ne de hondanın kursunu bulamadım. Kaldı ki olsalarda fiyatları ne olacak belli değil. Etrafımda bu konuda yardım alabileceğim birileri de yok. Vazgeçicem artık bu işten o raddeye geldim. Büyük paralar bayılmadan cidden imkansız mı bu işi öğrenmek artık ? Tavsiyelerinize ihtiyacım var.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    r25 >c800> mt09
    Ehliyetiniz var mı bilmiyorum ama sürücü kurslarında A ehliyet tipiyle ilgilenen kişiler sürücü kursu motoruyla özel ders verebiliyor.Belki o şekilde uyguna halledebilirsiniz.Eğitimin niteliği hakkında ne denir bilemedim.

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    hiç kullanmadıysan bile vites olayını 10 dk da kendin çözersin atla deve değil bu :D
    yamtareroglu bunu beğendi.

Alıntı YAKUTAY adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ehliyetiniz var mı bilmiyorum ama sürücü kurslarında A ehliyet tipiyle ilgilenen kişiler sürücü kursu motoruyla özel ders verebiliyor.Belki o şekilde uyguna halledebilirsiniz.Eğitimin niteliği hakkında ne denir bilemedim.
    Hocam araç ehliyetim var. Oturduğum yerdeki bi sürücü kursuna sordurdum fakat "tecrübesi olursa daha iyi olur" demişler. Benim bundan anladığım biz pek ilgilenmiyoruz motorsiklet kullanmayı bilmiyorsanız gelmeyin :D izmir içinde acaba ilgilenen mantıklı fiyata özel ders veren sürücü kursu var mıdır diye merak ettim. Belki tecrübesi olan yönlendirebilecek arkadaşlar vardır.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    5 saatlik eğitime 750TL vermeyi göze aldıysan, Honda ile görüş, GS-1 al, atla bir gün otobüse gel İstanbul'. 2 günlük gayet güzel bir eğitim alırsın.
    Pratik eğitim olmadan öğrenilebilecek bişey değil vitesli motor kullanmak, el ayak koordinasyonunda bir problem yoksa da gözünde büyüteceğin bir şey hiç değil.

İzmir'i bilmiyorum tabi, ama bir arkadaşında CBF150 falan gibi hem kara düzen kolay çalışabilen hem de çok sakınılmayacak bir motor varsa da trafiğe kapalı otobüs garajı vb gibi yerlerde de öğrenebilirsin. Sürücü kurslarından pek hayır bekleme, sorduğun kurs dürüstçe söylemiş. Sahibi motorcu vs olup özellikle bu konuya eğilen bir kursa denk gelmezsen sürücü kursunda bişey öğrenemezsin.

Motosikleti
    Hyosung gv250
    Motosiklet kullanmak istiyorsanız önce zaten ehliyet almanız gerekecek. O yüzden sürücü kursları ilgili değil demek sorunu çözmez. Sürücü kurslarının minimum 6 saat (diye biliyorum) pratik eğitim vermesi zorunlu. 6 saatte de vites atmayı vs temel şeyleri öğrenirsiniz. İlgili değillerse paranızı geri alın başka kursa gidin derim. Daha ileri düzeyde kurs almayı planlıyorsanız ehliyetiniz, motosikletiniz, kaskınız ve ekipmanınız olması gerekiyor genelde kursa almaları için. Motosiklette eğitim süreci bitmez, güvenliğimiz için hep daha profesyonel eğitimlere ihtiyacımız var. Sonuç olarak güvendiğiniz bildiğiniz bir sürücü kursunda A sınıfı ehliyet için eğitim almanızı öneririm başlangıç olarak. Daha sonrası sizin imkanlarınıza kalmış birşey.

Alıntı oldcockroach adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hiç kullanmadıysan bile vites olayını 10 dk da kendin çözersin atla deve değil bu :D
    Hocam doğru diyorsunuz da işte sürücü kursuna yazıldıktan sonra o sadece içindeki derslerle ne kadar öğrenebilirim bunu. Boy sıkıntısı da var biraz 168 boyum var. Yani bi miktar eğitim almam gerekiyor illaki kontrol hakkında falan. En sonunda 3-5bine alıcam plakasız dandik bi motorsiklet orda burda kendim öğrenmeye çalışıcam yani düşe kalka onu bile düşünmeye başladım artık.

Motosikleti
    Hyosung gv250
    Alıntı lucashood adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam doğru diyorsunuz da işte sürücü kursuna yazıldıktan sonra o sadece içindeki derslerle ne kadar öğrenebilirim bunu. Boy sıkıntısı da var biraz 168 boyum var. Yani bi miktar eğitim almam gerekiyor illaki kontrol hakkında falan. En sonunda 3-5bine alıcam plakasız dandik bi motorsiklet orda burda kendim öğrenmeye çalışıcam yani düşe kalka onu bile düşünmeye başladım artık.
    Hiç gözünüzü korkutmayın. Ben de sürücü kursunda aldığım 5-6 saatlik eğitimle öğrendim motosiklet kullanmayı. Gayet basit, ilgili ellerde çok çabuk öğrenirsiniz. Boyunuzla ilgili de problem yaşayacağınızı zannetmiyorum.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Kimseyi gazlamak gibi olmasın ama bu kadar dikkatli olduğuna göre öğrenirsin zaten kolay bir şekilde. Benim ilk vitesli motor kullanma deneyimim bodrum'da 250'lik bir cruiser kiralamaktı.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    duke 390
    B3n bos bi arazide 125lik xrossla ogrendim.iler geri sag sol donusler.1 ve 2 . Viteste gittim hep.sonrasi cesaret.trafige ciktim.ufak tefek hatalar oluyor ama ogrenirsiniz.en kolayi varsa tanidik arkadastan rica etmek.motosikllet 125cc okursa daha iyi olur

gerivites - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    D400
    Ehliyet almak için kayıt olacaksınız, ödemenin tamamını asla yapmayacaksınız. Sizin direksiyon sınavını geçmenizi sağlayacak kadar eğitim vermek zorundalar. Eğitim alanında karşınızda gerçek bir eğitmen olmayabilir, yine de motosiklet sürmeyi bilen birisi olur. Diğer öğrencilerle ve farklı kurs eğitmenleriyle sohbetle karışık fikir alışverişi ve en önemlisi "kurs motoru" ile pratik yaparak düşüp kalkarak bu işi kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Ben de 29 yaşımda a2 ehliyetimi aldım. İlk motosiklete oturduğumda (mondial zone180) ulan kullanamayacağım galiba dedim ve öyle de oldu. Sağolsun yanımdaki de eğitmen değil alelade bir vatandaştı. Sonraki günlerde bisiklet dahi kullanmayı bilmeyen insanların cebelleşmelerini görünce benim durumun o kadar da kötü olmadığını fark ettim. Gözünüzde büyütmeyin ama ciddiyeti de kaybetmeyin. Araba gibi değil sonuçta.
    espresso bunu beğendi.
    instagram.com/gerivites
    youtube.com/user/nimbus8222

Cevaplar için teşekkür ederim. Arkadaş vasıtası ile düşük ccli bi motorda çalışma şansım yok. Öyle bi şansım olsa kesinlikle önceliğim olurdu ama. Zaten sıkıntı biraz burada başlıyor çünkü etrafımda bu konuda yardımcı olabilecek biri yok. Sanırım @gerivites arkadaşımın da dediği gibi sürücü kurslarına gidip durumu anlatıp ona göre içlerinden birine yazılmak durumundayım. Fakat bir şey sormak istiyorum. Diyelim ki ben A ehliyet almak istedim. Orada hiç bilmeyen birine işlem nasıl oluyor acaba ? Direkt mt07 gibi bi motorla başlamıyorsunuzdur herhalde.

HRider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GD 250R'dı Artık pert :(
    Tecrübe istemeleri normal değil mi? 70-80 binlik makineler en ufak yan yattığında bile 5-6bin hasar çıkartabiliyor.

hayir once 200luk 250lik ile baslatirlar

Kerem34_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-25 ABS
    Genelde bir tane cub veya scooter oluyor onunla dengeyi falan çözene kadar devam ediyorlar. Sonra cbf150, pulsar ns200 gibi motosikletlerle vites mevzusunu kavratıp. Nc gibi mt gibi motosikletlerle parkura çıkartıyorlar. Emin olun mt07 en rahatı aralarında. Gazla oynamanıza gerek yok. Tüm parkuru birinci vites yarım debriyaj bitirirsiniz zaten. Cbf falan öyle değil sürekli gaz fren vites debriyaj bir şeylerle oynamanızı istiyor. Benim kurs tanıdık olduğundan A2 motorunda sıra olunca A motosikleti yani mt07 ile çalışıyordum. Her şey çok daha basit yapılıyordu. Ama ben kullanmayı bilerek, sadece hakimiyetim eksik olarak gitmiştim o da var. Sekiz çizmek hariç zorlamamıştı beni, sekizde sürekli fazla yatırıp halkanın içine dalıyordum.

Alma şansınız varsa A2 değil A alın. Eğitimleriyle ünlü ehliyet kursları var, sadece motosiklet üstüne eğilmiş ehliyet kursları da var en kötü onlardan birine gidersiniz. Yasal ders verme zorunluluğu 14 saat diye biliyorum. Size 2000 tl diyerek eğitim vermiyoruz, öğren gel diyorsa. 1000 tl verin kalan parayla eğitim alın. Yok indirim de yapmıyorsa gidip ilçe milli eğitime şikayette bulunun para veriyorum eğitim vermiyorlar diyerek. Yakınım ehliyet kursu sahibi olduğu için kurs sahibinin neler hissedeceğine hakimim.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Hyosung gv250
    Kerem34 arkadaşın dediği gibi önce düşük cc ile başlatılır. Fakat bende şöyle olmuştu; sadece 1 saat Mondial Zone 180 ile 1. ve 2. vites boş parkurda çalıştıktan sonra ertesi gün hoca altıma mt07 verip trafiğe çıkarıp eğitim alanına doğru sürdürmüştü Eğitim alanına kadar trafikte 20 km kadar sürdüm canavar gibi motoru siz düşünün Tabi sadece 1. viteste, hoca önde ben arkada, istop ede ede, 40-50 km hızla, trafikteki araçların kornaları eşliğinde sürebildim. Hocamın gayet sakin ve kendinden emin tavırlarıyla beni rahatlatmasıyla sürebilirdim zaten mt07'yi ilk denememde, başka türlü imkansız. Ondan sonra herşey çok kolay oldu. Zaten Mondial Zone180'i sürmektense mt07'yi sürmek çok daha kolay emin olabilirsiniz. O yüzden direkt olarak A ehliyeti alın derim. Hem ilerde cc yükseltme ihtiyacınız olabilir, hem de sınavda sürerken fren yaparken vs yüksek cc motosiklet çok daha rahat olduğu için.

tecrube0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ns 160, Dominar 400 Tur Versiyon
    Benim aralık ayına kadar motosikletle hiçbir ilişkim yoktu

Kursun önünden geçerken içeri girip kayıt oldum 12 saat ders verdiler nc700s ile ehliyet aldım.Küçük (150 cc ) (Mondial Zone 150) motosikletle başlayıp ncye geçtik .Eğer kurs bu eğitimi vermiyorsa gitmeyin ben de yol eğitimi almadım .Slalom , sekiz , 1. vites 2.vites gösterdikleri bunlardı.

Kerem34_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-25 ABS
    Ben her şeyi yapabiliyor olmama ve az ücret vermeme rağmen 10 saate yakın eğitim aldım, 2 kere de tam sınav denemesi yaptım. Parkurla başlayıp, yol sürüşüne çıktım hoca ile birlikte tıpkı sınavdaki gibi. U fake'i var mesela bizim burada. Dön dediği yerden dönersen sınavdan kalıyorsun, oraları falan görmeden girmeyin sınava. En az 10 saat eğitim isteyin fiyatta çok iyi indirim yapmıyorsa.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    A2 alacaksan 125/250cc bir motorla çalışırsın, yaşın 24 üstündeyse direk A sınıfı alabiliyorsun, bunu belirtirsen de ilk günden olmasa da sonradan MT-07 ya da MT-09 ile eğitim alıyor olacaksın.

Motosikleti
    Yamaha MT-25 2020 ABS
    Ben YBR 125 ile trafiğe kapalı alanda arkadaşım sayesinde öğrendim.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)