Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

yağ tapası yalama oldu

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    HONDA CBR 250R / MONDİAL DRiFT 125
    evet bugün yağ değişmek için yağı boşalttım malesef korktuğum oldu sonrasında vida boşa döndü.
    seyrek seyrek damlama var. yarın nasıl bir yol çizmeliyim?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Belirtmek İstemiyor
    kalıcı çözümü için yapabileceğin bir şey yok. kaynakla doldurulup yeni diş açılacak veya bir numara büyük diş açılıp farklı tapa yapılacak.

senin yapabileceğin geçici çözüm ise 1.5 mm çok damarlı elektrik kablosunun içini sıyır, bakır teli elindeki yağ tapasının dişlerine ince ince dola, üzerine teflon bant sar sıkı olsun. idareten düzeltir.

HaktanCbr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Monster 696
    Geçmiş olsun sıkıntı değil ancak gıcık iş. işini bilen bir tornacı motoru sökmeden 1mm geniş çapta yeni diş açabilir. Kaynakla doldurma da orjinal ebadı için sağlıklı ama motorun sökülmesi gerekir. Birdahaki sefere vidayı tamamen dişleri girecek ve aletle zor dönecek raddeye kadar sıkın 90 derece kadar daha sıkın yeterli olacaktır. Allahtan vida kırılmamış kimse uğraşmıyor.

Öncelikle teflon bant, keten v.b. ürünle tipanizi sarıp yerine takmaya çalışmayın. Kopan parçalar
    motor bloğu, silindir, sanziman v.b. hayatı parçalarda ciddi hasara yol açabilir. Sanayii de . Klavuz açtirip, Helicoil Yay taktırabilirsiniz. . Tipanizi atmayın, tıpa dislisinde sıkıntı yoksa Helicoil den sonra kullanabilirsiniz. İşlem öncesi Yağı karterden temiz bir kaba boşaltın. Klavuz açma işleminden sonra karterin içerisinde alüminyum çapak kalır büyük ihtimalle, kaba koyduğunuz yağ ile motoru çalıştırmadan birkaç kez dolum yerinden doldurup, alt taraftan boşaltarak manuel devirdaim yapın ya da kafam rahat olsun derseniz, karteri söküp yikattirin. Devirdaim yapilan yağı kullanmayın, sıfır yağ koyup devam edebilirsiniz. Bu basit çözümü...

Helicoil İşlemini yapan yeri sanayii de motorculara sorun, onlarin başına daha önce çokça gelmiştir.

Bir diğer çözümü komple söküp tornacı da yeni yuva ve tıpa yapılması, bence gereksiz.

Son çözümde komple değişim... Bu da aşırı pahalı....

Alisilin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ybr 125 06- Cygnus L 14
    Benim karter de yalama oldu. Oysa çok dikkat ederim yağ değişimlerinde.

Benimkinde tapa pulu çok kalınmış ince bi pul taktım. Tipa yuvaya oturunca ilerdeki bozulmamış dişlerden tuttu. Baya sağlam oldu.

Yalniz söküp tekrar taksam tam yalama olacak. Şimdi bidahaki yağ değişiminde tapayı sökmeden yağ değiştirmeyi deneyecem bakalım nasıl olacak.

HRider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyosung GD 250R'dı Artık pert :(
    Alıntı Alisilin adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Benimkinde tapa pulu çok kalınmış ince bi pul taktım. Tipa yuvaya oturunca ilerdeki bozulmamış dişlerden tuttu. Baya sağlam oldu.

Yalniz söküp tekrar taksam tam yalama olacak. Şimdi bidahaki yağ değişiminde tapayı sökmeden yağ değiştirmeyi deneyecem bakalım nasıl olacak.
    Motoru ters çevirip doldurma yerinden mi boşaltacaksın yağı :D

Alisilin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ybr 125 06- Cygnus L 14
    Alıntı HRider adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motoru ters çevirip doldurma yerinden mi boşaltacaksın yağı :D
    Doldurma yerinden hortumla vakumlamayi düşünüyorum.
    Elektrikli süpürge misali bi aletle.

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Alüminyum kaynak ile delik doldurulup yeni diş açılacak. En kalıcı çözüm bu. Heilcoil ile yapanları da duydum.

burakrak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xtreme max 200
    Doldurma yerinden hortumla vakumlamayi düşünüyorum.
    Elektrikli süpürge misali bi aletle.
    Bos camsilin uc kismini sisesinden ayir hortumunu yag doldurma deliginden sok bas fisfisa ama icindeki yagi tamamen cekebilirmisin bilmem.
    ABONE OLMAK İÇİN >>> youtube.com/channel/UC2pNC9t3HM5t01YezVcCwzw

joshua - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki KLX 250 (2016) KLR 650 (2006)
    çok konu açıldı bununla alakalı önce onlara göz atın.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    CF Moto 250 NK-A

arabalarda yapıyorlar içeri bir hortum salıp vakumla çekiyorlar eski yağı. öyle bir şey olabilir belki.

ero__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Palazar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öncelikle teflon bant, keten v.b. ürünle tipanizi sarıp yerine takmaya çalışmayın. Kopan parçalar
    motor bloğu, silindir, sanziman v.b. hayatı parçalarda ciddi hasara yol açabilir. Sanayii de . Klavuz açtirip, Helicoil Yay taktırabilirsiniz. . Tipanizi atmayın, tıpa dislisinde sıkıntı yoksa Helicoil den sonra kullanabilirsiniz. İşlem öncesi Yağı karterden temiz bir kaba boşaltın. Klavuz açma işleminden sonra karterin içerisinde alüminyum çapak kalır büyük ihtimalle, kaba koyduğunuz yağ ile motoru çalıştırmadan birkaç kez dolum yerinden doldurup, alt taraftan boşaltarak manuel devirdaim yapın ya da kafam rahat olsun derseniz, karteri söküp yikattirin. Devirdaim yapilan yağı kullanmayın, sıfır yağ koyup devam edebilirsiniz. Bu basit çözümü...

Helicoil İşlemini yapan yeri sanayii de motorculara sorun, onlarin başına daha önce çokça gelmiştir.

Bir diğer çözümü komple söküp tornacı da yeni yuva ve tıpa yapılması, bence gereksiz.

Son çözümde komple değişim... Bu da aşırı pahalı....
    Teflon ya da KETEN HELE!!! kopup içeriden yağa karışmayacak yani öyle mi?

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)