Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Motosiklet fiyatları düşer mi? Neden düşmez?

Motovento
    REKLAM ALANI
    xewor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda VFR 800X Crossrunner & QJ Motor LTM 125
    Fiyatlar düşmesin zaten artık ama sabit kalması olumlu olur. Döviz kurlarının görece yüksek ya da düşük olması değil, oynak ve öngörülemez olması en büyük problem. Yarın 1 USD kaç TL olacak, hiçbirimiz bilmiyoruz. Kötü olan bu.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    -Black- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki DL650 2014
    Alıntı killingroad adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ciddi ciddi düşecek diyen varsa bence ona soralım, nasıl düşecek diye.
    Valla çok yazan oldu nasıl düşeceğini.
    Almayınca, mecburen düşerecekler-miş.
    Daha önce açılan 3-4 başlıkta bu önerileri gördüğüm için yazabiliyorum. Hatta hatırladığım kadarıyla, karşı çıkanlara da itiraz ediyorlardı.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Alıntı -Black- adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Valla çok yazan oldu nasıl düşeceğini.
    Almayınca, mecburen düşerecekler-miş.
    Daha önce açılan 3-4 başlıkta bu önerileri gördüğüm için yazabiliyorum. Hatta hatırladığım kadarıyla, karşı çıkanlara da itiraz ediyorlardı.
    Yani fiyatların atıyorum Yamaha Türkiye'nin başında biri var, onlar tarafından belirlendiğini düşünüyorlar. Çok ilginiç gerçekten. Kişinin temel bir ekonomi bilgisi olmayabilir; ama motosiklet gibi en ilgisizinin bile biraz araştırma yapması gereken bir hobin var, iyi kötü bilgisayar kullanabiliyorsun ve forumlara giriyorsun. Sonra diyorsun ki fiyatı bu adam yükseltiyor, çünkü manyak, satış azalsın istiyor.
    Enteresan.

azizsele - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar 200NS
    Alıntı mgora adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu kadar basit olduğuna emin misiniz ? Bu ülkede potansiyel olduğu konusunda aynı fikirdeyiz.Ama yağma düzeni var ülkede , bugün ak olan ülke yarın kara oluyor.

Bakın bir haber

https://www.sozcu.com.tr/2021/ekonom...satti-6279193/

Evet zaruretler icatları doğurur ama şartlar müsaitse , sadece zaruretle olsa Afrika'nın teknolojide lider olması gerekirdi.
    Mustafa Levent Göktaş mı? Dolandırıcı olduğu iddia edilen SBK Holding(ki dolandırdığı iddia edilen de ABD Hazinesi) KARSAN gibi TOGG projesinin paydaşlarından biri olan firmadaki hisselerini Ergenekon Davasından tanıdığımız Emekli Asker ve Avukat Levent Göktaş'a mı satmış? kim kiminle nerede ne yapıyor nasıl oluyor yav bu işler

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:46 ----------

Alıntı atalayalper adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Son 10 yılda %386 maaş zammı alan biri olduğunu zannetmem. Peki bunu anlayabilen bizler ne yapıyoruz bu yönetimle devam etmeme kararı almak için gidip oy kullanıyoruz. Fakat bunu anlayamayacak kadar çok parayla işi olmayan veya cahil olan ya da fanatik partizan insan var ki bunlar maalesef bizim demokratik tepkimizin görünmesine engel oluyorlar.
    [/url][/url]
    Merak ettim araştırdım ortalama 2011-2021 arası maaşlar %300 ile %400 arası değişmiş. valla ben resmi gazetelerin yalancısıyım.
    Aşkta kanun imiş aşıklara cevr eylemek aşık odur ki cefa-ı yare sabretmek gerek..

BAIIHAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CB1000R
    Çok büyük bir sektör olmadığı için dikkatleri çekmiyor olsa gerek. Motosiklette vergiler düşük bile kaldı.

250cc altı %38, 1000cc altı %80 ve 1000cc üzerinde 120% gibi bir ötv düzenlemesi gelse hiç şaşırmam. Hatta otomobillerdeki gibi yaparlar belki. 250cc Bajaj ise %38 Yamaha ise %45 gibi...

Döviz kuruna girmeye lüzum bile yok.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Alıntı azizsele adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mustafa Levent Göktaş mı? Dolandırıcı olduğu iddia edilen SBK Holding(ki dolandırdığı iddia edilen de ABD Hazinesi) KARSAN gibi TOGG projesinin paydaşlarından biri olan firmadaki hisselerini Ergenekon Davasından tanıdığımız Emekli Asker ve Avukat Levent Göktaş'a mı satmış? kim kiminle nerede ne yapıyor nasıl oluyor yav bu işler

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:46 ----------

Merak ettim araştırdım ortalama 2011-2021 arası maaşlar %300 ile %400 arası değişmiş. valla ben resmi gazetelerin yalancısıyım.
    Yani? ABD hazinesini dolandırınca dolandırıcılığın önemi kalmıyor mu? Yakalama kararını Türkiye değil de ABD mi çıkardı?
    Dediğiniz doğru. Arkadaşın yanlışını yakalamışsınız.
    2010 öğretmen maaşı 1700
    http://www.hurriyet.com.tr/amp/ekono...-oldu-13451749
    2021 ocak öğretmen maaşı 6070
    http://www.hurriyet.com.tr/amp/ekono...aylar-41711959

2010'daki 100 lira, 2021'deki 298 liraya denk (ultra güvenilir TÜİK verilerine göre)
    http://http://www3.tcmb.gov.tr/enfla...saplayici.html

2010 ocak dolar 1,47 lira
    2021 ocak dolar 7,36 lira

Motosikleti
    cb250r
    ogretmenin 6070 tl maas alabilmesi icin 50 sene kideme, 13 cocuga, calismayan ese, taklaci guvercine, palyoco kiyafetine falan ihtiyaci var.
    xtrafrozen, espresso ve dundanbiri bunu beğendiler.

Motosikleti
    speederbike
    Ergenekon derken de muhalifler kumpas derken dönemin başbakanının savcısıyım dediği dava mı?
    Amma velakin, emekli asker maaşıyla nasıl şirket hissesi alabiliyor, o kısmının aydınlatılması (gerekirse soruşturulması) lazım.

stubborn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 250
    Cevabını herkes biliyor zaten bilmiyorsada....

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Daha önce düşmeyeceğini, neden düşmeyeceğini doların durumuna bakarak anlattık. Yakında markete bir ekmek, 4 yumurta almaya bir çanta para ile gitmezsek iyi.

2013 1,9061 Fark (TL) %
    2014 2,1921 0,286 15,00445937
    2015 2,7258 0,5337 24,34651704
    2016 3,0277 0,3019 11,07564752
    2017 3,6557 0,628 20,74181722
    2018 4,8241 1,1684 31,96104713
    2019 5,6826 0,8585 17,79606559
    2020 7,0234 1,3408 23,59483335
    2021 8,1 1,0766 15,32875815
    2022 9,68 ortalama %19,5 artış ile.
    2023 11,57
    2024 13,826

2013 ten bu yana ortalama fiyatlar ve yıllık yüzdelik artışı hesapladım. Yıllık ortalama %19,5 artış olmuş. Burada 2021 için merkez bankasının tahminini aldım, ki daha fazla çıkması muhtemel. Bir çok etken bunu etkileyecek şüphesiz lakin ortalama ile çıkan rakam bu yani yaklaşık 14 TL. Buradan çıkan sonuç işe misal bir r25 2024 en az 90 bin TL
    Mr.wind bunu beğendi.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    ALAMAYIN ALDIRMAYIN

inzell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Devletin her geçen gün daha çok vergi gelirine ihtiyacı var. Her geçen gün bir de TL düşmekte. :(

Yönetim değişir ve çalma işleri durursa belki bi umut tekrar düşebilir fiyatlar.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    speederbike
    %51 memnun olduğu sürece sorun yok, böyle devam edebilir.

azizsele - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar 200NS
    Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yani? ABD hazinesini dolandırınca dolandırıcılığın önemi kalmıyor mu? Yakalama kararını Türkiye değil de ABD mi çıkardı?
    Dediğiniz doğru. Arkadaşın yanlışını yakalamışsınız.
    2010 öğretmen maaşı 1700
    http://www.hurriyet.com.tr/amp/ekono...-oldu-13451749
    2021 ocak öğretmen maaşı 6070
    http://www.hurriyet.com.tr/amp/ekono...aylar-41711959

2010'daki 100 lira, 2021'deki 298 liraya denk (ultra güvenilir TÜİK verilerine göre)
    http://http://www3.tcmb.gov.tr/enfla...saplayici.html

2010 ocak dolar 1,47 lira
    2021 ocak dolar 7,36 lira
    Adam dolandırıcı değil demedim ilişkiler ağı çok tuhaf dedim. İsnat edilen suç çok ciddi ve muhatabın da ABD hazinesi. Levent Göktaş emekli asker ve avukat. Bir dönem adı Hakan Fidan yerine MİT müsteşarlığı için geçiyordu. Evet dediğiniz gibi Erdoğan'ı davanın savcısıyım dediği dönemde Ergenekon davasında yargılanıyordu. Şimdi bu Emekli asker hükümetin bir prestij-namus meselesi haline getirdiği TOGG projesinin ortaklarından biri olan İnan KIRAÇ'ın KARSAN'ına ortak oluyor. Bu devletten habersiz, onaysız olacak iş değil.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:42 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:38 ----------

Alıntı Mr.wind adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ogretmenin 6070 tl maas alabilmesi icin 50 sene kideme, 13 cocuga, calismayan ese, taklaci guvercine, palyoco kiyafetine falan ihtiyaci var.
    Benim verdiğim rakamlar dereceleri aynı olan öğretmen, polis ve asgari ücretlinin maaşları ile alakalı.
    Aşkta kanun imiş aşıklara cevr eylemek aşık odur ki cefa-ı yare sabretmek gerek..

Omerius - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mt25 - XJ6N - cb650f - Speed Triple 1050
    düşmez, çünkü boka batıyoruz daha da batıcaz fiyatlar daha da çıkacak

dundanbiri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar NS 200
    Peki yıl sonu dolar/euro durumu ne olur sizce ? Malum kredi ile alacağım o yüzden şimdi mi almak mantıklı yoksa yıl sonu mu ?
    Belki önümüzdeki günlerde ekonomi için bir şeyler yaparlar diye umudum var, bir ihtimal yıl sonu kdv indirimi vs.

Motosikleti
    cb250r
    şöyle bir örnek vermek istiyorum. Bu örneği dolar neden yükselir konusunda kafasında soru işareti olan okuyabilir. konuya hakim olanlar boş vakti varsa okuyabilir, sonra bana hayatımdan 10 dakıka çaldın diye carlamayın üşenmedim hepsini tek tek yazdım, okuyun bence yararlı bilgiler var.

Benim bir çiftliğim var. Bu çiftlik benim ülkem. para birimim de Jira olsun. Bu çiftlikte 10 tane insan benimle beraber yaşıyor. 3 tanesi benim maaşlı çalışanım. bu 3 kişi çiftliğin bakımından temizliğinden, hayatta kalmasından sorumlu.

Geri kalan 7 kişi ise kendi işini yapıyor. 3 kişi gıda sektörü, 1 kişi gvenlik, 1 kişi eğlence, 1 kişi giyim, 1 kişininde işte içinde hersey olan bır marketi var. çiftliğimizin içinde dönen para miktarı da 1000 jira. herkesin gelirinden yuzde 35 vergi alıyorum. herkes işini yapıyor geçiniyoruz gidiyoruz.

Herşeyyyy harika ama bir sorun var. Benim elektriğe ihtiyacım var ama ben elektrik üretemiyorum. yani elektriğimi yan çiftlikten almam lazım. Gidiyorum yan çiftliğe bana elektrik ver diyorum. kilowatı kaç jira? Yan çiftlik ben jira mira anlamam bana dolar vereceksin diyor. Ama bende dolar yok. ne yapıcam?

Diyorum ki benim çiftliğime dolar girmesi lazım. Dahiyane bir fikir geliyor aklıma, bize yeten gıda, giyim vs her üründen fazlasını üretirsem eger, yan çiftliklere bunları satarım. Hatta ve hatta çiftliğimi ziyarete açarsam, diğer çiftliklerden insanlar benim çiftliğimi ziyarete gelir. onlar da dolar harcar ve böylece çiftliğime dolar girmiş olur.

plan işliyor. turistler dolar getiriyor, bende dışarıya ürün satıyorum ordan da dolar geliyor. Elimdeki doları kullanarak çiftliğimde üretmediğim ürünleri diğer çiftliklerden alıyorum. Yalnız burda çok hassas bir denge var. Turizm ve ihracat ile elde ettiğim dolarlardan daha fazlasını dışardan ithalat için harcamamam lazım. burası cepte kalsın. dönecegiz.

Bu arada benim çiftliğimin resmi para birimi jira. bütün çiftlik ekonomisinde dönen jira miktarı da 1000 jira. Birde bütün çiftliklerde geçen para olan dolar, benim çiftliğimde 2. bir para birimi olarak kullanılıyor. Ve çiftlik ekonomisinde dönen dolar miktarı 500 dolar. 200 dolar da benim kasamda var. ne olur ne olmaz diye saklıyorum.

Bu durumda 500 dolar =1000 jira. yani 1dolar =2 jira. benım çiftliğimde dönen dolar ve jira miktarı sabit oldugu sürece, dolar 2 jira olarak kalmaya devam edecek. Şuana kadar herşey olması gerektiği gibi.

Amma velakin çiftliği yöneten kişi, yani ben biraz aç gözlüyüm ve yolsuzluga başıyorum. dış harcama aylık 100 dolarken, 150 dolar olarak gösteriyor aradaki farkı cebe atıyorum. çiftliğimin ekonomisini önemsemiyor, sadece kendi cebimi düşüyorum. Hırsızlıgım yetmezmiş gibi, birde hatalı anlaşmalar yaparak ihracat-ithalat dengesini bozuyorum.

Aylık çiftliğime giren dolar miktarı 200 dolar iken, çiftliğimden çıkan dolar miktarı 210 dolar oluyor. Gel zaman git zaman bu aradaki farktan dolayı çiftliğimdeki dolar miktarı düşüşe geçiyor. 400 dolar kalıyor. Bu arada bütçemdeki dengesizlikten dolayı çalışanlarımın maaşlarını ödemek vs için daha çok jira basıyorum. sonuç: çiftliğimde 1200 jira ve 400 dola var. yanı 1 dolar=3 jira.

Bakıyorum işler kötü. dolarları artırmak lazım. ülkemdeki dolar miktarını artırmak için 2 seçeneğim var.
    1-daha fazla üretip, daha çok satış yapacagım.
    2-dışardan aldıklarımı çiftliğimde üretmeye çalışıp, daha az harcayacagım.

Peki ben ne yapıyorum? yan çiftliklere haber yolluyorum. isterseniz benim çiftliğimde market açabilirsiniz. size yer satarım. Kapılarımı yabancılara açıyorum. Yabancılar çiftliğime geliyor toprak alıyor, vatandaşlarımı istihdam ediyor ve böylece çiftliğime daha fazla dolar giriyor. Ben aç gözlüyüm ama. satıyorum satıyorum heryeri satıyorum. Nasıl olsa dolar akıyor, bende çalıyorum kendi cebimi dolduruyorum. Onca hırsızlıgıma ragmen dolar çiftliğimde bollllll. ohhhh. Bol olan doların değeri 1 jira oluyor.

Tüm bunlar olurken bu yabancılar bu doları nerden buluyor? Yada bu yabancılar pılını pırtısını toplayıp giderse ben ne yaparım? gibi sorular sormuyorum. Çünkü ben bir hırsızım, ve güç zehirlenmesi yaşamış bir embesilim.

Benim çiftliğime giren dolar şöyle geliyor. Doları basan, kendi para birimi dolar olan ultra-güçlü çiftlik şöyle birşey yapıyor. fazladan dolar basıyor, kendi para birimini bollaştırıyor, kendi vatandaşları aracılgı ile benim çiftliğimdeki satılık yerleri, marketleri, toprakları satın alıyor. Ve elinde buyuk bir güç oluyor.

Bu esnada yabancılar benim çiftliğimde üretiyor, dışarıya satıyor. Bende bakın ne kadar çok ihracat yapıyorum diye şov yapıyorum.

Gel zaman git zaman, benim saçmalıklarım ve ulta-güçlü çiftliğin kendi çıkarları yuzunden, yabancılar çiftliğimden gitmeye başıyor. çiftliğimdeki dolar miktarı hızla düşüyor, cebimdeki 200 doları çiftlik pıyasasına sürüyorum ama nafile. piyasada şuan 2000 jira var ve 200 dolar var. yani 1 dolar 10 jira oldu bile.

işin kötü tarafı her ay çiftliğime 170 jira girerken, enerji vs gibi ihtiyaçlarım için ödemem gereken 190 jira var. yani bu açıktan dolayı, (cari açık) otamatık olarak çiftliğimdeki dolar miktarı düşmeye devam edecek, ve dolar deger kazanacak.

Evet beyler bayanlar, buraya kadar okuyan varmıdır bilmiyorum ama elimden geldiğince açıklamaya çalıştım.

İşin özü, bir mucize olup, ülkemize dolar yağmaya başlamadıgı sürece dolar yükselmeye devam edecek.
    yapacak birşey yok, ya çiftliğin başındaki değişecek, yada sen daha güzel bir çiftliğe gideceksin.
    çiftliğin başındaki değişsede yerıne geçecek olanda aynı bokun laciverti olacagı için, değişen bir şey olmayacak.

saygılar

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Mr.wind adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    şöyle bir örnek vermek istiyorum. Bu örneği dolar neden yükselir konusunda kafasında soru işareti olan okuyabilir. konuya hakim olanlar boş vakti varsa okuyabilir, sonra bana hayatımdan 10 dakıka çaldın diye carlamayın üşenmedim hepsini tek tek yazdım, okuyun bence yararlı bilgiler var.

Benim bir çiftliğim var. Bu çiftlik benim ülkem. para birimim de Jira olsun. Bu çiftlikte 10 tane insan benimle beraber yaşıyor. 3 tanesi benim maaşlı çalışanım. bu 3 kişi çiftliğin bakımından temizliğinden, hayatta kalmasından sorumlu.

Geri kalan 7 kişi ise kendi işini yapıyor. 3 kişi gıda sektörü, 1 kişi gvenlik, 1 kişi eğlence, 1 kişi giyim, 1 kişininde işte içinde hersey olan bır marketi var. çiftliğimizin içinde dönen para miktarı da 1000 jira. herkesin gelirinden yuzde 35 vergi alıyorum. herkes işini yapıyor geçiniyoruz gidiyoruz.

Herşeyyyy harika ama bir sorun var. Benim elektriğe ihtiyacım var ama ben elektrik üretemiyorum. yani elektriğimi yan çiftlikten almam lazım. Gidiyorum yan çiftliğe bana elektrik ver diyorum. kilowatı kaç jira? Yan çiftlik ben jira mira anlamam bana dolar vereceksin diyor. Ama bende dolar yok. ne yapıcam?

Diyorum ki benim çiftliğime dolar girmesi lazım. Dahiyane bir fikir geliyor aklıma, bize yeten gıda, giyim vs her üründen fazlasını üretirsem eger, yan çiftliklere bunları satarım. Hatta ve hatta çiftliğimi ziyarete açarsam, diğer çiftliklerden insanlar benim çiftliğimi ziyarete gelir. onlar da dolar harcar ve böylece çiftliğime dolar girmiş olur.

plan işliyor. turistler dolar getiriyor, bende dışarıya ürün satıyorum ordan da dolar geliyor. Elimdeki doları kullanarak çiftliğimde üretmediğim ürünleri diğer çiftliklerden alıyorum. Yalnız burda çok hassas bir denge var. Turizm ve ihracat ile elde ettiğim dolarlardan daha fazlasını dışardan ithalat için harcamamam lazım. burası cepte kalsın. dönecegiz.

Bu arada benim çiftliğimin resmi para birimi jira. bütün çiftlik ekonomisinde dönen jira miktarı da 1000 jira. Birde bütün çiftliklerde geçen para olan dolar, benim çiftliğimde 2. bir para birimi olarak kullanılıyor. Ve çiftlik ekonomisinde dönen dolar miktarı 500 dolar. 200 dolar da benim kasamda var. ne olur ne olmaz diye saklıyorum.

Bu durumda 500 dolar =1000 jira. yani 1dolar =2 jira. benım çiftliğimde dönen dolar ve jira miktarı sabit oldugu sürece, dolar 2 jira olarak kalmaya devam edecek. Şuana kadar herşey olması gerektiği gibi.

Amma velakin çiftliği yöneten kişi, yani ben biraz aç gözlüyüm ve yolsuzluga başıyorum. dış harcama aylık 100 dolarken, 150 dolar olarak gösteriyor aradaki farkı cebe atıyorum. çiftliğimin ekonomisini önemsemiyor, sadece kendi cebimi düşüyorum. Hırsızlıgım yetmezmiş gibi, birde hatalı anlaşmalar yaparak ihracat-ithalat dengesini bozuyorum.

Aylık çiftliğime giren dolar miktarı 200 dolar iken, çiftliğimden çıkan dolar miktarı 210 dolar oluyor. Gel zaman git zaman bu aradaki farktan dolayı çiftliğimdeki dolar miktarı düşüşe geçiyor. 400 dolar kalıyor. Bu arada bütçemdeki dengesizlikten dolayı çalışanlarımın maaşlarını ödemek vs için daha çok jira basıyorum. sonuç: çiftliğimde 1200 jira ve 400 dola var. yanı 1 dolar=3 jira.

Bakıyorum işler kötü. dolarları artırmak lazım. ülkemdeki dolar miktarını artırmak için 2 seçeneğim var.
    1-daha fazla üretip, daha çok satış yapacagım.
    2-dışardan aldıklarımı çiftliğimde üretmeye çalışıp, daha az harcayacagım.

Peki ben ne yapıyorum? yan çiftliklere haber yolluyorum. isterseniz benim çiftliğimde market açabilirsiniz. size yer satarım. Kapılarımı yabancılara açıyorum. Yabancılar çiftliğime geliyor toprak alıyor, vatandaşlarımı istihdam ediyor ve böylece çiftliğime daha fazla dolar giriyor. Ben aç gözlüyüm ama. satıyorum satıyorum heryeri satıyorum. Nasıl olsa dolar akıyor, bende çalıyorum kendi cebimi dolduruyorum. Onca hırsızlıgıma ragmen dolar çiftliğimde bollllll. ohhhh. Bol olan doların değeri 1 jira oluyor.

Tüm bunlar olurken bu yabancılar bu doları nerden buluyor? Yada bu yabancılar pılını pırtısını toplayıp giderse ben ne yaparım? gibi sorular sormuyorum. Çünkü ben bir hırsızım, ve güç zehirlenmesi yaşamış bir embesilim.

Benim çiftliğime giren dolar şöyle geliyor. Doları basan, kendi para birimi dolar olan ultra-güçlü çiftlik şöyle birşey yapıyor. fazladan dolar basıyor, kendi para birimini bollaştırıyor, kendi vatandaşları aracılgı ile benim çiftliğimdeki satılık yerleri, marketleri, toprakları satın alıyor. Ve elinde buyuk bir güç oluyor.

Bu esnada yabancılar benim çiftliğimde üretiyor, dışarıya satıyor. Bende bakın ne kadar çok ihracat yapıyorum diye şov yapıyorum.

Gel zaman git zaman, benim saçmalıklarım ve ulta-güçlü çiftliğin kendi çıkarları yuzunden, yabancılar çiftliğimden gitmeye başıyor. çiftliğimdeki dolar miktarı hızla düşüyor, cebimdeki 200 doları çiftlik pıyasasına sürüyorum ama nafile. piyasada şuan 2000 jira var ve 200 dolar var. yani 1 dolar 10 jira oldu bile.

işin kötü tarafı her ay çiftliğime 170 jira girerken, enerji vs gibi ihtiyaçlarım için ödemem gereken 190 jira var. yani bu açıktan dolayı, (cari açık) otamatık olarak çiftliğimdeki dolar miktarı düşmeye devam edecek, ve dolar deger kazanacak.

Evet beyler bayanlar, buraya kadar okuyan varmıdır bilmiyorum ama elimden geldiğince açıklamaya çalıştım.

İşin özü, bir mucize olup, ülkemize dolar yağmaya başlamadıgı sürece dolar yükselmeye devam edecek.
    yapacak birşey yok, ya çiftliğin başındaki değişecek, yada sen daha güzel bir çiftliğe gideceksin.
    çiftliğin başındaki değişsede yerıne geçecek olanda aynı bokun laciverti olacagı için, değişen bir şey olmayacak.

saygılar
    Bilal'e anlatır gibi dedikleri bu olsa gerek.
    İşin özeti,
    Üretim (katma değerli), kendi kendine yetebilme.
    Mr.wind bunu beğendi.

xtrafrozen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 1000RR (2018) & Nmax 155 (2022)
    Evet de Bilal anlamıyor işte
    dundanbiri bunu beğendi.

-Black- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki DL650 2014
    Alıntı dundanbiri adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Peki yıl sonu dolar/euro durumu ne olur sizce ? Malum kredi ile alacağım o yüzden şimdi mi almak mantıklı yoksa yıl sonu mu ?
    Belki önümüzdeki günlerde ekonomi için bir şeyler yaparlar diye umudum var, bir ihtimal yıl sonu kdv indirimi vs.
    Ben de yazdım. Senin mesajının altında Mr. wind de *detaylandırmış. Uzunca bir süre, ekonomiden hayır gelmeyecek. Ne alıyorsan en kısa sürede alıp, gözün gibi bakmanda fayda var.
    (Ödeyeceğine emin olmadığın krediye de bulaşma)

*Aynen. Bilal'e anlatır gibi.
    dundanbiri bunu beğendi.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler