Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

150NK için Yağ Seçimi

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Bajaj Pulsar 150 - Mondial Zone 150 - CFmoto 150NK
    Arkadaşlar merhaba ben Kasım ayında 150NK almıştım aldığım gibi yağını değiştirdim (29.000 kmde idi) ve ustam Repsol 10w30 Full sentetik yağını kullandı iki şişe açtığı için bir tanesine 800 ml falan bende kaldı hala duruyor. 150NK grubunda bu yağ için çok kötü diyenler vardı o zamanlar benim de şimdi motor 32.500 kmde yani yağ değişimi geldi 5100 Motül alcaktım tekrar gruba sordum kullandığın repsol yağı kaliteli eğer şişen duruyorsa yanına bir şişe daha al devam et aynı yağdan dediler emin olamadım size de sorayım dedim. Ne yapmalıyım sizce?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    MT-09 SP
    Bence ekstra masrafa gerek yok aynı yağdan devam et. Motul alsan elindeki 800ml yağ kalacak. Bir şekilde değerlendiririm diyorsan motul de deneyebilirsin ama motosiklet malzemeleri koyduğum dolabımda yıllardır belki değerlendiririm diye sakladığım yarım litre hiç kullanılmamış yağlar var. Daha yıllarca değerlendirilmeyi bekleyecekler gibi gözüküyor. Bunları çöpe döksen olmaz, doğaya hayatta dökmem zararı var. Geri dönüşüme versen geri dönüşüm aşamasında da çevreye bir miktar zararı var. Yani baktığın zaman yeni açtığın her yağ şişesi çevreye ve doğaya ekstra yük demek.
    Bizim ülkemizde vites geçişlerinden ve motorun sesinden yağın kalitesini anlayan yağ analist uzmanlarımız var. Onlardan birine denk geldiysen bu yağa kötü demiş olabilir. Günümüzde markalı yağlarda kötü yağ diye birşey yok. Repsol iyi yağdır.
    ocen45 bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı Ozan arıcı adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bence ekstra masrafa gerek yok aynı yağdan devam et. Motul alsan elindeki 800ml yağ kalacak. Bir şekilde değerlendiririm diyorsan motul de deneyebilirsin ama motosiklet malzemeleri koyduğum dolabımda yıllardır belki değerlendiririm diye sakladığım yarım litre hiç kullanılmamış yağlar var. Daha yıllarca değerlendirilmeyi bekleyecekler gibi gözüküyor. Bunları çöpe döksen olmaz, doğaya hayatta dökmem zararı var. Geri dönüşüme versen geri dönüşüm aşamasında da çevreye bir miktar zararı var. Yani baktığın zaman yeni açtığın her yağ şişesi çevreye ve doğaya ekstra yük demek.
    Bizim ülkemizde vites geçişlerinden ve motorun sesinden yağın kalitesini anlayan yağ analist uzmanlarımız var. Onlardan birine denk geldiysen bu yağa kötü demiş olabilir. Günümüzde markalı yağlarda kötü yağ diye birşey yok. Repsol iyi yağdır.
    Benim için gayet yeterli bir cevaptı hocam teşekkür ederim aynı yağdan devam edicem fakat bu 10 30 anlamlarına baktım sıcaklık anlamlarıymış şimdi burası 30 dereceden fazla olursa yazın ne gibi sorunlar doğurur kullandığım yağ ?

Motosikleti
    MT-09 SP
    Alıntı ocen45 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim için gayet yeterli bir cevaptı hocam teşekkür ederim aynı yağdan devam edicem fakat bu 10 30 anlamlarına baktım sıcaklık anlamlarıymış şimdi burası 30 dereceden fazla olursa yazın ne gibi sorunlar doğurur kullandığım yağ ?
    Önümüz yaz illa ki hava 30 dereceyi geçer ve yağ viskozite özelliklerini kaybetmeye başlar. Parçalar üzerinde oluşan yağ filminde yırtılmalar olur. Motor tam korunamaz, sürtünme artar ve işte böyle bir durumda vitesler geçmemeye veya zor geçmeye başlar. 10W30 Yerine aynı yağın 15W50 olanını alıp ikisini karıştırıp kullanabilirsin. Karışımla elde etmiş olduğun yağın viskozitesi 10W40 ayarında bir şeye tekabül etmiş olur. Bu forumda daha önce muhabbeti geçmişti. O konudaki yorumlardan okuduğum kadarıyla bu şekilde yağ karıştırıp değişik viskozite değerleri elde etmenin herhangi bir zararı yok. Daha bilgili arkadaşlar da yorum yapacaktır. Yanlış bilgi olabilir.
    ocen45 bunu beğendi.

Kerem34_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-25 ABS
    Alıntı Ozan arıcı adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Açılan yağın bir ömrü oluyor diye biliyorum, ticari kaygılar, servis para kazansın psikolojisi ile markalar buna 1 yıl dediyse gerçekçi değer ortalama 2 3 yıl falandır büyük ihtimal. Tarihi yaklaşan yağları zincire kullanmak, ya da motosikletine ne bulsa koyan arkadaşlara hediye etmek mantıklı olabilir. Boş durup çöp olması hem doğaya hem de bütçeye zarar.

Paketçi arkadaşları sanayide görüyorum, 4litrelik alıp araba yağı kullanan var scootera. 1 litre motul parasına falan anca geliyordur Bakınca mantıklı gerçi adam haftada 2000 3000km yapıyor belki. Sürekli motul, ipone falan koymak onlara da yük.
    ocen45 bunu beğendi.

Beto87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 650F
    Arkadaşlar merhaba ben Kasım ayında 150NK almıştım aldığım gibi yağını değiştirdim (29.000 kmde idi) ve ustam Repsol 10w30 Full sentetik yağını kullandı iki şişe açtığı için bir tanesine 800 ml falan bende kaldı hala duruyor. 150NK grubunda bu yağ için çok kötü diyenler vardı o zamanlar benim de şimdi motor 32.500 kmde yani yağ değişimi geldi 5100 Motül alcaktım tekrar gruba sordum kullandığın repsol yağı kaliteli eğer şişen duruyorsa yanına bir şişe daha al devam et aynı yağdan dediler emin olamadım size de sorayım dedim. Ne yapmalıyım sizce?
    Motul 5100 veya castrol power yarı sentetik uygun olur senin motora. Elindeki repsol yağı kış için sakla bence. Yaz sıcağında 10-30 motora zarar verebilir. 15 50 veya 10-50 yaz için uygundur. Tam sentetik yağ düşük cc tek silindir motorlarda debriyaj kaçırması yapabilir diye tavsiye etmiyorlar ki zaten gerek yok tam sentetiğe.
    ocen45 bunu beğendi.

Motosikleti
    Belirtmek İstemiyor
    kullanıcı kılavuzuna bak dostum. kılavuzda 15w40 konur yazıyor. her 1000km de bir değiştireceğin için bilindik markaların ucuz serisini alabilirsin. ama birazdan motoru üreten mühendisten daha iyi bilirimciler yazın 20w50, kışın 10w40 koycular gelir başlığa.
    ocen45 bunu beğendi.

Motosikleti
    Hocam kılavuzda yağ yerini açtım bakıyorum ama 15w40 göremedim belki ben yanlış görmüşümdür ama google'da aratınca 20w50 diye çıkıyor tam anlayamadım.
    https://www.hizliresim.com/jyhnkke

Motosikleti
    MT-09 SP
    Hocam kılavuzda yağ yerini açtım bakıyorum ama 15w40 göremedim belki ben yanlış görmüşümdür ama google'da aratınca 20w50 diye çıkıyor tam anlayamadım.
    İngilizce kılavuzda iklim şartlarına göre 3 tip viskozite önerilmiş

Motosikleti
    Belirtmek İstemiyor

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)