Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
5. sayfa BirinciBirinci ... 3456 SonuncuSonuncu

Manuel vites motor kullanmanın ne mantıgı var

Motovento
    REKLAM ALANI
    ARçİL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha crypton/Honda cbf150
    Scooter araziye girince anlarsın. Arabada otomatik seviyorum ama motosiklet manuel.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Aslında aynı durum arabalar için de geçerli. Spor otomobiller genelde manuel. Ulaşım maksatlı binek otomobiller otomatik.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Bir İstanbullu olarak manuel araba tercih edene bir garip bakarım açıkçası; yeri geldiğinde 1 km yolu 45 dk'da aldığımız tarz trafikte, işten eve dönmek için 2 saat araba kullanma ihtimali olan bir yerde manuel tercih etmek akıl kârı olmasa gerek...

Tersi de motosiklet için geçerli; scooter kullanarak başladım ve özellikle kışın scooter'ın avantajı çok büyük kabul ediyorum, ama yine de otomatik vitesli motosiklet kullanmak istemem: Şerit paylaşarak, aralara girerek, emniyet şeridi - bariyer arası boşluk kullarak sürdüğüm ve çok dar mahalle araları hariç trafiğe takılmadığım için otomatik vitesin avantajı kayboluyor. Onun yerine manuel vitesin verdiği daha yüksek hakimiyet imkânını tercih ediyorum.

Ayrıca otomatik vites bozulma ihtimali daha yüksek ve böyle bir ihtimal gerçekleşirse çok daha fazla masraf çıkartabilecek, motora ekstra ağırlık ekleyen bir risk unsuru, gerek yok yani. (Ek olarak genellikle scooterlarda daha sık balata ve kayış değiştirmek gerekiyor...)

Motosikleti
    KTM DUKE 250 - 2016
    Abimiz diyor ki:
    tommygun, erensel ve oldcockroach bunu beğendiler.

Işıklar haricinde pek vitesle işiniz yok ki olsa dahi sol ayağını 1 2cm kaldırıp indirmek yaptığımız bu kadar zor gelmemesi lazım

TIGERSHARK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sanki her motorun otomatiği var da vatandaş özellikle kendisi vitesliyi seçiyor.

ero__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı mourad adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    motoru manuel vites kullananlar!. Rahatlık varken neden zorluk seçilir anlamam. Scooter motorlarda sadece elini ve gözünü kullanmak varken manuel motorda bir el debriyajda kalacak ayakların bir tanesi vites atacak uzuvların hepsini neden kullanıp zora girilir ki anlamam. Mis gibi scooterlar varken sadece gaz ver gitsin mantığıyla istediğin yere gidilir.

İlk motorum revival ilk acemiliğimi scoterla attım ve bundan sonra scoterla devam edicem. Sadece manuel vitesi ehliyet alırken kullanıcam . Yarın öbür gün yükseltmeyi düşünürsem lazım olucak ehliyet şu an 50 cc kullanııyorum ve hedefimdeki motorda nmax yada xmax scoterlar baba scoterlar bunlar. onlar için maalesef ehliyet gerekiyor.
    Saaane? Hakkaten millet kafayı yedi...

Ha maksat gündemi takip etmeyelim, yavaş yavaş sonu gelen a.k.partisinin dağılışını izlemeyelim ise fikir güzel

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    CF Moto 250 NK-A
    motoru manuel vites kullananlar!. Rahatlık varken neden zorluk seçilir anlamam. Scooter motorlarda sadece elini ve gözünü kullanmak varken manuel motorda bir el debriyajda kalacak ayakların bir tanesi vites atacak uzuvların hepsini neden kullanıp zora girilir ki anlamam. Mis gibi scooterlar varken sadece gaz ver gitsin mantığıyla istediğin yere gidilir.

İlk motorum revival ilk acemiliğimi scoterla attım ve bundan sonra scoterla devam edicem. Sadece manuel vitesi ehliyet alırken kullanıcam . Yarın öbür gün yükseltmeyi düşünürsem lazım olucak ehliyet şu an 50 cc kullanııyorum ve hedefimdeki motorda nmax yada xmax scoterlar baba scoterlar bunlar. onlar için maalesef ehliyet gerekiyor.
    1. yarım debriyajla drift yapabilirsin. :D
    2. teker yapabilirsin. :D
    3. ışıkta roket gibi kalkabilirsin.
    4. trafikte sıkıştığın bir anda canını kurtarmak için vitesi küçültüp gazi kökleyerek hayatını kurtarabilirsin.
    5. çoğu zaman kendini bir gp yarışçısı gibi hissedersin.

bunların hiç birini otomatik vitesli bir motorla yapamazsın. :D

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Bungie jumpingin de bir mantığı yok ama adam yapıyor. Zevk meselesi. Vitesli motor da öyle.

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    https://youtu.be/TYwA8GXddmQ?t=147

birde bu olay var :D

Bazen marşa basınca motor çalışmıyor. Bundan dolayı motorun arkadaki motor ayağı var var vurduruuorum çalışıyor

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:49 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:45 ----------

İlk motorum revival.o motorla trafiğe çıkma heyecanını üzerimden attım trafik reflekslerim oluştu .Evet ara ara kucumsediler. Vitesli motor hiç kullanmadım.

murattatoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilla RS660
    Bazen marşa basınca motor çalışmıyor. Bundan dolayı motorun arkadaki motor ayağı var var vurduruuorum çalışıyor

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:49 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:45 ----------

İlk motorum revival.o motorla trafiğe çıkma heyecanını üzerimden attım trafik reflekslerim oluştu .Evet ara ara kucumsediler. Vitesli motor hiç kullanmadım.
    yada kullanamadın
    TATOĞLUBİLİŞİM

Revival falan motor değil dostum. Ha söylede bir gerçek var. İstanbul dışında yaşasam kesinlikle bir mt25 yada MT07 alırdım. Ama malum Küçükçekmece avcılar trafigi beni İstanbul'da scooter kullanmaya itiyor. Nmax 155 im var İstanbul içinde de e5 te temde gayet yetiyor. Şuan istesem xmax 250 de alabilirim ama büyük motorla istanbul içerisinde fazla uğraşmak istemiyorum. Ama vitesli motorun zevki bambaşka birşey. Artciyla sürüşü daha rahat jantlar büyük daha az hissediyorsun herşeyi motora sen hukmediyorsun. Dizlerinin arasında kalan depo sana guven veriyor. Ama kalabalık şehirde ızdırap oluyor ve çok yoruyor.

Scrambler - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB250R '20 / Brixton BX125X '18
    Bütün arabalarım otomatikti(tork konvertörlü, dsg, tek kavrama, cvt) Hepsinin çalışma mantığını bilirim ve kuralına göre kullanırım.
    Ama olay motora gelince orada durmak lazım. Scooter adı üstünde bir motosiklet değildir. Onun ruhunu yansıtmaz. Dinamikleri çok farklıdır. Burada tek tek yazacak değilim. Biraz araştırmak lazım.
    Scooter kullananların büyük kısmı parası araç almaya ya da yürütmeye yetmeyen motosiklet ruhuna uzak olan, onu taşıt olarak kişilerdir.(Büyük kısmı, hepsi demiyorum.)

Adam motosiklet ruhundan uzak 50lik motorlu BİSİKLET ile gelmiş benim zevkimi sorguluyor. Ve bir de burada böyle bir topic açmayı kendine hak görüyor.

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000
    İpler elimde olacak aga.. Ben ne istersem onu yapacak..Ne o öyle , çevir gitmesini bekle...
    Sen hiç fitesli motora binmedin ellaham...
    Hem otomatikle tekeri de zor yaparsın...

Alıntı Scrambler adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bütün arabalarım otomatikti(tork konvertörlü, dsg, tek kavrama, cvt) Hepsinin çalışma mantığını bilirim ve kuralına göre kullanırım.
    Ama olay motora gelince orada durmak lazım. Scooter adı üstünde bir motosiklet değildir. Onun ruhunu yansıtmaz. Dinamikleri çok farklıdır. Burada tek tek yazacak değilim. Biraz araştırmak lazım.
    Scooter kullananların büyük kısmı parası araç almaya ya da yürütmeye yetmeyen motosiklet ruhuna uzak olan, onu taşıt olarak kişilerdir.(Büyük kısmı, hepsi demiyorum.)

Adam motosiklet ruhundan uzak 50lik motorlu BİSİKLET ile gelmiş benim zevkimi sorguluyor. Ve bir de burada böyle bir topic açmayı kendine hak görüyor.
    Aynen öyle dostum. Hani bende scooter kullanıyorum uzun zamandır dediğin gibi tek kullanım amacım şuan için beni yormadan a noktasından b noktasına götürmesi. Ama debriyaj tokatlamayi ozledim

BlackGhost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba SL200 - Honda BlackWidow 2001 (Chaos MC)
    bu tamamen kişinin kullanım zevkiyle alakalı.günümüzde otomobillerde otomatik vites kullanımıda çok arttı ve motor kullanımında da vitessiz kullanım daha fazla tercih ediliyor.şehir içi için skuter kullanmak bu yönden avantajlı ancak uzun mesafeli yolculukar içinde yüksek cc skuter zaruri.

daha eski kafa olanlar,yollara manuel vitesli arabalarla başlayanlar için manuel vites her zaman candır.benim gördüğüm 25 yaş altı kitle otomatik ve vitessiz araçları çok daha fazla tercih ediyor ama 25 yaş üzeri olanlarda vitesli araç kullanım oranı çok daha yüksek.

zaten 10 yıla kadar motor dünyasında elektirikli modeller damga vuracağı ve klasik içten yanmalı motorların tarihe karışacağı bir döneme girdiğimiz için motosiklet modellerinin tümü skuter gibi vitessiz olacak.yani şuan vitesli motor kullanan herkes bir devrin son temsilcileri gibi.bugün yeni doğmuş bebekler için büyüdükleri zaman vitesli araç diye bir kavram olmayacak..
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Bajaj Dominar 400
    Senelerce vitesli kullanmış bir motosikletçinin, scooter'a geçtiğinde yahu ben senelerdir hamallık yapmışım dediğinide okudum internette,scooter kullanıp vitesli motosiklete geçince o neymiş yaaa tatlı su motoruymuş dediğinide. Dolayısıyla bu iş zevk,tercih ve bütçe meselesidir. Şimdi sevgili arkadaşım revival kullanıyorsun fakat 1000rr,H2 vs videoları izliyosun mutlaka ve hepimiz gibi hayalini kuruyorsun muhtemelen. Şimdi önüne H2 yi koysalar,bi tarafada xmax koysalar kimse kolay kolay farklı scooter yaaa demez
    Sonuç olarak şahsi fikrim motosiklet motosiklettir. Viteslide candır,scooterda candır.
    MR.BERK bunu beğendi.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Ya gercekten su konuya yazmayi kapatalim bence Tesbihte hata olmaz "delinin biri kuyuya tas atmis, 10 akilli cikaramamis" derler.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı gurcanozturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ya gercekten su konuya yazmayi kapatalim bence Tesbihte hata olmaz "delinin biri kuyuya tas atmis, 10 akilli cikaramamis" derler.
    bu konuyu açan bana tanıdık geldi. zamanında da scooter harici kullananlar ıcın, honda hariç kullanan için benzer konular acılmıstı.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

REKLAM ALANI
5. sayfa BirinciBirinci ... 3456 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler