Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Maxiscooter Marş Basıyor Ama Çalışmıyor (Sym Joymax Z )

Motovento
    REKLAM ALANI
    Garip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    PCX 125
    Merhabalar. Biraz başınızı şişireceğim ,

Öncelikle motorum Joymax Z 2020 model 6500 km de ,

Dün aksam toplamda 3 km yaparak 2-3 yere ugradım. park ettim. bu sabah yağmur yağmış motor ıslak. Çalıştırmaya çalıştım motor tam çalışmadan elimi düğmeden çektim, yarım marş basmış gibi oldum yani. Sonra tekrar denedim olmuyor. Çalışmıyor motor. Toplamda 7-8 kere denedim 5 er sn olarak. çalışmıyor. Marş gayet iyi basıyor, dönüyor şakır şakır ama yok, bir iki tırt pırt ediyor çalışıyor gibi oluyor yine yok. İlk defa basıma geldi. normalde kış ortası bile tek marşla alan motordu. Düğmelerin oksitlenmiş olma ihtimali var mıdır ? olabilir mi ? elektrik açma kapatma kırmızı buton olabilir mi ? ıslaktı cünkü. Elektrik kontak temizleme sprayı işe yarayabilir mi ? ne bileyim işte aklıma gelenler bunlar. Buji atesleme yapıyor mu, bujiye elektrik geliyor mu. bunları elbet kontrol ederim ancak tavsiyelerinize ihtiyacım var. Pandemide çalışıyorum, işe yürüyerek gitmek zorunda kaldım o yağmurda. motor benim elim ayağım. Fikirlerinize ihtiyacım var..

teşekkur ederim simdiden
    birGarip..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Alıntı Garip adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhabalar. Biraz başınızı şişireceğim ,

Öncelikle motorum Joymax Z 2020 model 6500 km de ,

Dün aksam toplamda 3 km yaparak 2-3 yere ugradım. park ettim. bu sabah yağmur yağmış motor ıslak. Çalıştırmaya çalıştım motor tam çalışmadan elimi düğmeden çektim, yarım marş basmış gibi oldum yani. Sonra tekrar denedim olmuyor. Çalışmıyor motor. Toplamda 7-8 kere denedim 5 er sn olarak. çalışmıyor. Marş gayet iyi basıyor, dönüyor şakır şakır ama yok, bir iki tırt pırt ediyor çalışıyor gibi oluyor yine yok. İlk defa basıma geldi. normalde kış ortası bile tek marşla alan motordu. Düğmelerin oksitlenmiş olma ihtimali var mıdır ? olabilir mi ? elektrik açma kapatma kırmızı buton olabilir mi ? ıslaktı cünkü. Elektrik kontak temizleme sprayı işe yarayabilir mi ? ne bileyim işte aklıma gelenler bunlar. Buji atesleme yapıyor mu, bujiye elektrik geliyor mu. bunları elbet kontrol ederim ancak tavsiyelerinize ihtiyacım var. Pandemide çalışıyorum, işe yürüyerek gitmek zorunda kaldım o yağmurda. motor benim elim ayağım. Fikirlerinize ihtiyacım var..

teşekkur ederim simdiden
    Kendim arada bi yaptığım ve milletin de çok sık yaptığı bi hata olan yan ayaklığı açık unutma konusu olmuş olabilir. Hatta 1 keresinde komple motorun grenajları sökmüşlüğüm var neresinde ne var diye. Ayaklık müşüründe de sorun olabilir.
    Garip bunu beğendi.

Motosikleti
    PCX 125
    Alıntı impetum adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kendim arada bi yaptığım ve milletin de çok sık yaptığı bi hata olan yan ayaklığı açık unutma konusu olmuş olabilir. Hatta 1 keresinde komple motorun grenajları sökmüşlüğüm var neresinde ne var diye. Ayaklık müşüründe de sorun olabilir.
    Cevap için teşekkurler .
    ayaklık açıkken de marşa basar mı ? basmıyor diye hatırlıyorum. hiç tepki vermiyor marş butonu. kırmızı buton da aktifken marş basmaz diye hatırlıyorum.
    ayrıca öyle olsa bile 2-3 kere çalışıyor gibi oldu.
    birGarip..

Ayaklık açıkken marş basar ama çalışmaz scooterlarda. Kırmızı buton kapalıyken hiç marş basmaz. En azından gördüklerim böyleydi. Marş hiç basmıyosa dediğiniz doğru kumandalarda veya marş motoruna giden kablolarda sorun olabilir. Peki enjeksiyon sesi geliyo mu kontağı açtığınızda?
    Garip bunu beğendi.

Motosikleti
    Belirtmek İstemiyor
    Bujilere baktın mı yağmur yağmış motor ıslak diyorsun.
    mourad, Garip ve YigiTK bunu beğendiler.

Motosikleti
    PCX 125
    Alıntı impetum adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ayaklık açıkken marş basar ama çalışmaz scooterlarda. Kırmızı buton kapalıyken hiç marş basmaz. En azından gördüklerim böyleydi. Marş hiç basmıyosa dediğiniz doğru kumandalarda veya marş motoruna giden kablolarda sorun olabilir. Peki enjeksiyon sesi geliyo mu kontağı açtığınızda?
    evet geliyor. ses var. her sey oldugu içi sorunsuz görünüyor

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:10 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:07 ----------

Alıntı ulkerhan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bujilere baktın mı yağmur yağmış motor ıslak diyorsun.
    hayır bakmadım. bujiler su almayacak şekilde altta. motor ıslak, butonlardan olabilir mi diye demiştim. Ancak aksam gittiğimde bujiyi de dinleyeceğim, hiç olmadı yan kapağı söker kontrol ederim.

her ikinize de ilginiz için teşekkur ederim

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Ilk aklima gelenler;
    - Kill switch (Kill-switch acilirken benzin pompasi sesini duyarsiniz sessiz bir ortamdaysaniz, duymuyorsaniz problem. Kill-switch kapali iken mars basmaz.)
    - Yan ayaklik (Yan ayaklik acik iken basmaz.)
    - Fren sensoru (Fren sensorunuz bozuksa mars basmaz, cunku frene bastiginizi anlayamaz arac.)

Eger kill-switch actiginizda benzin pompasi calisma sesi geliyorsa, fren sensorunuzu de kontrol etmenizi oneririm.
    Garip bunu beğendi.

Motosikleti
    PCX 125
    Alıntı gurcanozturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ilk aklima gelenler;
    - Kill switch (Kill-switch acilirken benzin pompasi sesini duyarsiniz sessiz bir ortamdaysaniz, duymuyorsaniz problem. Kill-switch kapali iken mars basmaz.)
    - Yan ayaklik (Yan ayaklik acik iken basmaz.)
    - Fren sensoru (Fren sensorunuz bozuksa mars basmaz, cunku frene bastiginizi anlayamaz arac.)

Eger kill-switch actiginizda benzin pompasi calisma sesi geliyorsa, fren sensorunuzu de kontrol etmenizi oneririm.
    bu maddelerin üzerine tekrar düşeceğim. frene bastıgına arka fren lambasının yandıgını gördüğüm için eminim. yan ayaklığı neredeyse hiç kullanmıyorum. aksam tekrar bakacağım gneş açtı, motor biraz D vitamini alsın
    birGarip..

fz6_fazer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ybr 125 esd
    Kontak anahtarında immobilizer var mı?
    Benzin var mı?
    Ekranda hata kodu var mı?
    Akü yeterli mi?
    Garip bunu beğendi.

orta sehpaya alıp marş basarken gazda vermeye çalış bakalım.
    Garip bunu beğendi.

Alman_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Burgman 650
    Ayaklık müşüründeki yerden yapma ihitmali olabilir 2015 model joymaxte benimde başıma geldi ustalatrı çağırdım her yerine baktılar sorun yok ayaklık müşürü ayaklık kapalı olduğu açık gibi takılı kalmış hemen hallettiler marşa bastığı gibi çalıştı motor.
    gurcanozturk bunu beğendi.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı Alman_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ayaklık müşüründeki yerden yapma ihitmali olabilir 2015 model joymaxte benimde başıma geldi ustalatrı çağırdım her yerine baktılar sorun yok ayaklık müşürü ayaklık kapalı olduğu açık gibi takılı kalmış hemen hallettiler marşa bastığı gibi çalıştı motor.
    Evet bunu yazmayi unutmusum ben, en sorunlu seylerden biri scooter icin
    Garip bunu beğendi.

joshua - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki KLX 250 (2016) KLR 650 (2006)
    buji piposunu sokup marsa basin atesleme yapiyor mu akim geliyor mu kontrol edin, pipo islanmis olabilir daha sonra mars bobini, beyin vb sirasiyla kontrol edilmeli.

Motosikleti
    PCX 125
    Alıntı Alman_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ayakligi aciyorum motor mars basmıyor hic. Tepki sifir. Kapatiyorum, enjeksiyon sesi geliyor mars basiyor ama çalışmıyor...

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:27 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:24 ----------

Alıntı joshua adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    buji piposunu sokup marsa basin atesleme yapiyor mu akim geliyor mu kontrol edin, pipo islanmis olabilir daha sonra mars bobini, beyin vb sirasiyla kontrol edilmeli.
    Az önce yaptım. Bujiyi sokmeden denedik akim geliyor. Mars baktıkça ekzosdan cig benzin kokusu geliyor sanki sorun sadece bujide ama biji denen şey 6000 kusur km de motorda bozulur mu ?cok da zor yerde . Sokmek denemek lazım. Cbf bujisi buldum arkadaşımdan sokup deneyeceğim. Eger onda çalışırsa sorun bujiden diyeceğim artik baska sey kalmadi...

Garanti kapsamına girer mi acaba bu durum ? Ne yapmalıyım?
    birGarip..

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)