Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motosiklet Lastik Değişimi

Motovento
    REKLAM ALANI
    Jeansque - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Merhabalar, geçen gün Bajaj NS 200 model motosikletim için lastik tavsiyesinde bulunmanızı rica etmiştiim. Öneriler doğrultusunda 2021 üretimi pilot street model lastik aldım.

Az önce motosikletin lastiklerini değiştirdiler, yağ bakımlarını falan yaptılar ama yola çıktığımda sanki motosiklet sola doğru çekiyordu. Sonra geri döndüm usta ön takımı gevşeteyim falan dedi bir şeyler yaptı sola çekme düzeldi gibi ama hâlâ daha elimi bırakınca hafif sola doğru kayma yapıyor.

Lastik değişiminde balans ayarı yapılamadı çünkü burada hiçbir motosiklet tamircisinde balans makinesi yokmuş. Ben mi evham yapıyorum alışamadım diye yoksa cidden problem mi var anlayamadım. Usta sen yeni lastiğe geçtin diye böyle hissediyorsun falan dedim ama bilemiyorum. Bu konuda fikirlerinizi merak ediyorum.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    IRau - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax
    herhalde merdiven altı bi yerde taktırdınız o yüzden adam hiç bi yerde balans makinası yok demiş

yalan söylemiş

motosiklet lastiği satan yerlerde balans yapılıyor
    Jeansque bunu beğendi.

Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Alıntı IRau adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    herhalde merdiven altı bi yerde taktırdınız o yüzden adam hiç bi yerde balans makinası yok demiş

yalan söylemiş

motosiklet lastiği satan yerlerde balans yapılıyor
    Merdiven altı bir yer değil aslında. Bulunduğum ilde gayet müşterisi olan, motosiklet derneklerinin birçok üyesinin bakım yaptırdığı bir yer. 120 lira lastik değişimine, 150 lira yağ değişimine aldı. Bajaj yetkili servisini aradım onlar da balans makinesinin en yakın Gaziantepte olduğunu söyledi ki aramızda 360 km var Bu arada yetkili servisi titreşim yaparsa yapar dedi, çekme yapmaz balans ayarından dedi. Sorun benim alışamamdan kaynaklı oldu galiba.

Motosikleti
    MT-09 SP
    El ile balans yapabilirsiniz balanssız binmekten her türlü iyidir. YouTube'u kurcalarsanız nasıl yapıldığına dair videolar var

yarım usta nın yapamayacağı hata yoktur
    bi rondela hatası
    zincir gergilerinin toe yi bozması...
    Jeansque bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    okanbagiscan ve Jeansque bunu beğendiler.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Satıh taşlama tesgahının taşını değiştirdiğimizde taşı malafaya alırken balansını alıyoruz buna benzer bir aparatı var.
    Jeansque bunu beğendi.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Servisinde dediği gibi balans bozuksa titreşim yapar , gidonu bırakınca bir tarafa çekiyorsa amortisör boruları eğrilmiş olabilir ama değişim esnasında eğrilik oluşması mümkün değil , ancak ön teker bir yere çarptığında vs eğrilir , bir ihtimal lastik kenarının bir tarafı janta tam oturmamış olabilir , bu gibi durumlarda lastiğin havasını indirip kenarlarını janttan kurtardıktan sonra yarım tur çevirip şişirilir yani lastik jantta yer değiştirilir..
    Jeansque bunu beğendi.

TamGazDevam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR 125 08' / HONDA CIVIC VTEC 1.6 04'
    Lastik kauçuk bir malzemedir.
    Lastik, janta ilk takıldığı anda fazla hava vurulur. Normalde 30psi basılırken, ilk takmada 60-75 psi arası basılır. Bunun sebebi, kauçukların iyice açılması ve ilerleyen zamanda daha rahat esneme payının olması. Bu sayede, lastik daha iyi yol tutacaktır. Lastiğin rodajı bittikten sonra, normal kendi değerlerinde hava basın. Sorun çözülecektir. Sürekli yüksek hızlarda seyahat etmiyorsanız (150 ve üstü) balans ayarının olmaması hayati bir sorun olmayacaktır.
    Ek olarak, motosikletinizin kilometresini bilmiyorum ama motosikletlerin ilk bakımında genelde gidonlarındaki boşluk alınır. Bir çoğu servis, vasıfsız eleman yetiştirdiğinden ilk bakımda yağını değiştirip müşteriye bakım tamam der. İşinin ehli bir usta bulup gidonda boşluk var mı yok mu onu da bi kontrol ettirin.
    Jeansque bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    duke 390
    yeri gelmişken lastiğin rodajını anlatırmısınız tamgaz...seneye ben de değiştircem lastikleri

Motosikleti
    Alıntı Atincozkan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yeri gelmişken lastiğin rodajını anlatırmısınız tamgaz...seneye ben de değiştircem lastikleri
    Tabii ki, hatta size şöyle bir bilgi vereyim. Hareketli parçaların hepsinin rodajının yapılması gerekir. Genel başlıkta, rodajın anlamı alıştırmak. En önemli yapmaman gereken şey ani hareketler. Lastiğin dışında mumsu bi tabaka olur, rafta beklerken lastiğin korunması açısından bu tabaka olur. Lastiği ilk taktığın süreçte zaten yol tutmaz, frenaj mesafen uzar. Elinden geldiğinde rodaj sürecinde lastiğin bütün yüzlerini asfaltla buluşturman, ani fren yapmaman yeterli olacaktır. Bu süreç lastikte 30-50 km anca sürer.
    espresso ve Atincozkan bunu beğendiler.
    BORN TO DIE

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    duke 390
    Tamamdir super.o zaman yeni lastik alinca 100km lik yolculuga cikip hafif yatiriyoruz motoru vurajlarda.mumu esit olarak erisin diye.sanirim boyle birsey dediginiz.ani frende yapmiyoruzki sadece bir yerdeki mum erimesin.ben biyle anladim

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Alıntı Atincozkan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tamamdir super.o zaman yeni lastik alinca 100km lik yolculuga cikip hafif yatiriyoruz motoru vurajlarda.mumu esit olarak erisin diye.sanirim boyle birsey dediginiz.ani frende yapmiyoruzki sadece bir yerdeki mum erimesin.ben biyle anladim
    Benim anladığım da üzerindeki mum tabaka yüzünden ani frende tam tutmaz yolu bu yüzden ani frenlik durumlara girmemeye çalışıyoruz gibi anladım.

Blackeagletr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İyi akşamlar. Sorun mu dersiniz, durum mu dersiniz bilmem.
    Şöyle bir bakınca ulan öyle saçmalık mı olur da dersiniz ama, bazı Pulsarlarda yaygın bir şekilde görülen bir durum gidonu bırakınca sola çekme.
    Kendi lastiğiyle olmuyor, iyi bir lastik takarsanız oluyor. Benim 2016 Pulsarda da vardı, Mitas lastikler takıldı ve güzelce balans yapıldı, el bırakınca sola kayıyordu hafiften. Arkadaşın 2017'sini denediğimde de aynı şey olduğunu gördüm, onda da yanlış hatırlamıyorsam Bridgestone vardı. Ben bu konunun epey peşine düştüm, onlarca kişi ile konuştum Pulsarı sola çeken. Gidon tutarken sürüşe hiç bir etkisi olmuyordu o yüzden inatla çözüm aramadım. 15bin km sürdüm hiç olumsuz bir etki yaşamadım.
    Jeansque bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim anladığım da üzerindeki mum tabaka yüzünden ani frende tam tutmaz yolu bu yüzden ani frenlik durumlara girmemeye çalışıyoruz gibi anladım.
    evet, söylemek istediğim bu.
    lastiğin hangi yüzünü çok kullanıyorsanız o kısımlarını asfaltla buluşturun. mesela virajlarda aşırı yatırmıyorsanız motosikleti aşırı yatırmanıza gerek yok.
    BORN TO DIE

Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Değerli yorumlarınız için hepinize teşekkür ederim.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    duke 390
    Sola cekme belki denge dagilimi ile ilgilidir bilemedim

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Balans sorunu normal şartlarda çekmeye neden olmaz.

Motosikletinizi farklı yollarda sürmeyi deneyin. "Balık Sırtı" veya "Meğilli" tabir edilen yollarda motosiklet yolun eğimine ve yoldaki konumunuza göre bir tarafa çekme eğilimindedir. Bu aracınızdan veya sizden değil yol şartlarından dolayı gerçekleşir. Farklı yollarda ve/veya yolun ters tarafında aynı yönde hareket ederken de çekme sorunu yaşıyorsanız tekerlekte montaj hatasından şüphelenebilirsiniz.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)