Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Benzin miktarı, ölçümü hakkında

Motovento
    REKLAM ALANI
    Kerem34_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-25 ABS
    Geçtiğimiz günlerde kafam dalgın, bir Anadolu Kavağı, Yoros gezeyim biraz temiz hava alırım diye çıktım yola. Normalde hep doldururum depoyu fakat önceki sefer içeri girip kartla uğraşmak istemediğim için az bir miktar almıştım yola çıkarken de fark etmemişim.

Normalde çok fazla gitmem hadi yorostan bir poyrazköy oradan da fener yapayım, gelmişken uğrayayım dedim. Yolun tam ortasında fark ettim ki benzin ibresi teke düşmüş göstergede. Yakın benzinlik bakmak için sağa çekip stop ettiğimde yedek depoya geçti durduğu yerde, benzin ışığı yanıp sönmeye başladı ama tripF'e geçmemişti, yolun devamında da geçmedi zaten çözemedim o mevzuyu.

En yakın benzinlik 10 15km ileride gösteriyor, ben ne zaman ışık yaktım bilmiyorum 70 km'dir aralıksız yoldayım. Yasağa az bir süre kalmış, bir dağın tepesinde İstanbul'un en güzel manzaralarından birine karşı kenara çekmiş duruyorum. Neyse dedim bulacağız artık bir şeyler, hareket ettim. Hareket ettikten 3 4 dakika sonra benzin ışığı söndü, tekrar 1.seviyeye çıktı ibre, hatta bir ara utanmadı 20 30 saniye ikinci seviyede gösterdi.

Özetle bu aletin benzinini ölçmenin sağlıklı yolu ne?
    Yan ayaklıkta bir süre kontak kapalı durduktan sonra mı çalıştırıp bakacağız yoksa motosikleti çalıştırıp biraz yol gittikten sonra mı doğrusunu gösterecek? Hadi yedekten bire geçmesi neyse de bir ara ikide gösterince Yamaha benimle dalga mı geçiyor diye düşünmedim değil. Valla o dağda yolda kalsam önce kendi dalgın aklıma biraz söver sonra da yamaha japonyaya sövüş seramonisi içeren bir mail yazardım sanırım.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Her benzin aldığınızda tripmetreleri sıfırlayın. Ortalama ne kadar yakıt tükettiğinize göre kaç km menziliniz kaldığını bilirsiniz. (Garanti olsun diye ortalama sarfiyatı normalden yüksek kabul edin...) Gösterge ortalama yakıt sarfiyatını zaten gösteriyor ise daha da kolay! (Bu durumda tripmetrelerin sadece birini sıfırlamanız yetebilir; genelde ort. sarfiyat göstergesi sadece birine bağlı çalışır, sadece Trip 1 veya Trip A gibi...)

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Yol yokuşsa ve benzin seviyesi arada derede bir noktadaysa bu şekilde gösterebilir. Çok ince hesaba gerek yok, yanıp sönmeye başladı mı gidip almak lazım. Tüketim hesabı yapılacak ise mutlaka depoyu tam doldurarak yapılmalıdır.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı Seko adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ... Tüketim hesabı yapılacak ise mutlaka depoyu tam doldurarak yapılmalıdır.
    Evet yukarıdaki çok önemli. Ben yazmayı atlamışım. (Motosiklette depoyu hep tam doldururum, yarım depo benzin alma diye bir şey hayal edemedim...)

yedek depo efsanesini yeni araçlara da koymaları çok etkileyici
    her şeyden kısıyolar ondan tasarruf etmiyolar

aracın itibarı

cıbılduck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Monster 696
    Benzin sensörü depoya dik bir şekilde iner ve temas ettiği benzin miktarına göre çubuktaki kapasitansı ölçer ona göre size benzin miktarını söyler. Eğimli bir şekilde durdugu zaman bu veri doğru olmaz.

tomass - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha SR500, Vespa Sprint 150S
    Arkadaşların da dediği gibi muhtemelen zemin eğiminden kaynaklı seviye farkı olmuştur.
    Benim kullanımım şu şekilde ;
    Depoyu hep fullerim.
    Tripmeteri sıfırlarım.
    Bir depo ile 170-200km arası yol yapıyorum.
    Benzin ışığı yandığı anda en yakın opetten tekrar fullerim.
    Yola çıkacakken de tripmeterdeki km bilgisine göre kabaca ne kadar kaldı ona göre plan yaparım.
    Motosiklette benzin seviyesi ayarı araba kadar kolay değil maalesef.
    Ki birçok motosiklette gösterge bile yok.
    Bende sadece azalınca uyarı veren bir bilgi ekranı var mesela

Arabada da aynı şekilde fulleyip, km sıfırlarım , azalınca da tekrar alırım.

dağ-bayır gezdiğiniz için seviye anlık değişmiş olabilir. deponun şeklinden dolayı olmuştur muhtemelen. zaten az olan benzin, bayır çıkarken veya inerken göstergenin tersi tarafına yığılmıştır ve göstergede benzin azaldığını görmüşsünüz. tekrar düzlüğe çıkınca düzelmiştir. yani kısaca benzinin depo içindeki hareketinden olmuştur.
    deponuz kaç litre bilmiyorum ama imkan varsa her seferinde fulleyin ve km'yi sıfırlayın. kabaca 1 depo ile kaç km yol gidiyorsanız o km'lere yaklaşınca tekrar alırsınız.
    anlık takip etmek yanıltır.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Ben her benzin aldigimda telefona yaziyorum, yakit/KM uygulamasi kullaniyorum. Bundan 2 onceki motosikletimin verileri bile duruyor kenarda, grafikleri, benzin fiyatlari, aylara gore dagilimi vs. Oneririm.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Alıntı gurcanozturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben her benzin aldigimda telefona yaziyorum, yakit/KM uygulamasi kullaniyorum. Bundan 2 onceki motosikletimin verileri bile duruyor kenarda, grafikleri, benzin fiyatlari, aylara gore dagilimi vs. Oneririm.
    Hangi uygulamayı kullanıyorsunuz? Fuelly kullanmıştım bir süre ama mobil uygulaması kullanışsız gelmişti. Mobilden veri girmeyi sevmediğim için de olabilir. Belki daha düzgün bir şey çıkmıştır diye sordum.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hangi uygulamayı kullanıyorsunuz? Fuelly kullanmıştım bir süre ama mobil uygulaması kullanışsız gelmişti. Mobilden veri girmeyi sevmediğim için de olabilir. Belki daha düzgün bir şey çıkmıştır diye sordum.
    Fuelio kullaniyorum ben hocam, kullanimi ve sekli semali guzel. Yakit, bakim, ariza masraflarini girebiliyorsun, birden fazla arac icin kayit tutabiliyorsun, benzin istasyonlarinin yerlerini haritada gosterebiliyor, bakim hatirlatiyor, istatistik sunuyor vs.

https://fuel.io
    espresso bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)