Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Filtering yapmayı abartıp şova dönüştüren kurye / paket servisçi arkadaşlar kaza

Motovento
    REKLAM ALANI
    atalayalper - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CFMoto NK250
    İstanbul’da ana arterler genelde 3 şerittir ve yoğun trafikte genelde scooter kullanan paket servis ve bazı kurye arkadaşlar çok hızlı ve aşırı sert hareketlerle filtering yapmaya çalışırlar bunları ne zaman görsem bir şey olacak diye içim gidiyor bakamıyorum bile. O kadar keskin şerit değiştirip sıkışık trafikte filtering yapmaya çalışiyorlar ki direk kazaya davetiye çıkarmak bu.

Keza bugün şişli Ergenekon caddesinde bir tane pide firmasına ait bir Honda spacy dur kalk trafikte ben en sol şeritteyken solumdan hızla geçti tam önümden keskince sağ yapıp önümdeki otobüsü geçip devam etmek istedi ama maalesef benim yanımdaki Jeep’e sol önden çarptı daha sonra çarpmanın etkisiyle motor sekip otobüse sağ arkadan çarptı ve motor arkadaşın üstüne düşüp o şekilde ancak durabildi.

Kask veya herhangi bir korumalı bir kıyafet tabii ki tahmin edeceğiniz üzere yoktu motoru kullanan kişide. Düştüğü yerden de başka bir scooter sürücüsü ve çarptığı aracın sahibi kaldırdı. milletimiz de bir garip mal gibi bakıyorlar gerçekten durup herkes sadece bakıyor benim şeridim ilerlediği için en solda olduğum İçin devam ettim.

Fakat güzel kardeşim ne gerek var götüreceğin yemek soğuyacak diye de yapmıyorsun bunu bildiğin işin gırgırındasın!! İşini düzgün yapan arkadaşları tenzih ediyorum ama ekipmansız kullanan, kullanırken sigara içen, kaskı yarım takan ya da terlikle kullanan yani ölmeyi bayılmak zanneden bu tayfayı acilen trafikten men etmek gerektiğini düşünüyorum kendi iyilikleri ve kazaya karışabilecekleri diğer araçların iyiliği için.
    Stock Sever, berk_cglr, espresso ve 4 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Filtering nedir?
    HaN85 ve otopsici bunu beğendiler.

LostRider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Star Fire 48
    Konu dışı olacak gibi ama ana yolar 5-6 yıl önce 2 şerit idi yolun sağında banket vardı . Zaman içinde şeritleri daraltıp 3 şerit yaptılar buda kazaların artmasına sebep oldu. Kuryelerin abartmasıyla ilgisi yok ama aklıma gelmişken paylaşmak istedim.
    Kural [ Z ] ve atalayalper bunu beğendiler.

Motosikleti
    CFMoto NK250
    Arkadaşlar hergün Zekeriyaköy - Bomonti arası arabamla git gel 60 km yol yapıyorum ayda 1500 km ye denk geliyor o kadar çok örneğini görüyorum ki hiç kusura bakmayın hadi filtering konusunu geçtim kaldırımda giden mi dersin tek elle telefon ile konuşup diğer eliyle de motoru kullanmaya çalışan mı dersin yoksa motoru sürerken sigara içen mi? Trafik ışıklarında kırmızı bir çizgi vardır tüm araçların o çizginin gerisinde durması gerekir kaç tanesi o kurala uyar hiç dikkat ettiniz mi?

Bu hareketlerin başka bir açıklaması olamaz. Diyorum ya bugün oldu daha adam gözümün önünde kendi aptallığından başka birinin aracına çarptı oradan sekti bu sefer de yandaki kamu aracına çarptı öyle durabildi. Trafikte bu ve bunun gibi aptallıklar yapmaya devam eden eninde sonunda yere yapışır. Ne kadar cahilce düşündükçe insan deliriyor. Pimi çekilmiş el bombası gibi dolaşıyorlar trafikte birilerinin artık bu trafik terörüne dur demesi lazım.
    mgora ve espresso bunu beğendiler.

ChuckBerry - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB250R
    Yazdıklarınıza bizzat katılıyorum. Trafikte çok zaman geçirmek, yolların sahibi olduğumuz anlamına gelmez. Bugün bir dostumun 1100xx motosikleti bendeydi ve kendisine götürürken, altımdaki motosikletten dolayı bana hava attığını ima eden, o usta bileğine güvenen tarzıyla, fullface kaskı alna takılmış ağızda sigara, ışıklarda tek teker yaparak kalkış yapan ve sonrasında ben, egzoz sesiyle kimseyi rahatsız etmemek için sakince giderken arka çamurluğuma neredeyse sürtecek gibi sıfır geçip makas atarak giden kompleksli arkadaşı vites düşürüp gaz açarak çok sert bir ivmelenmeyle ön çamurluğunun tozunu aldım hiç tarzım olmamasına rağmen, en son eli ayağı birbirine girmiş halde sağa yanaşıyordu. Bir süre kendine gelememiştir diye düşünüyorum. Bazen insanı çileden çıkartıyorlar. O an bana şov yapayım derken arkadan çarpsa hem emanet motosikletim hem de kendi canı riske girecek ve sonra kalkıp” ağabey ehliyetim yok, çalışıyorum yapma etme vs muhabbetleri olacak” Motosiklet kültürü olmayan yaya ve araba kullanıcıları ise bu sebeple büyük bir nefret besliyor bu tarz kullanıcıları görüp bizleri genelleyerek.
    espresso ve atalayalper bunu beğendiler.

emenyasin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Lifan KP150
    Alıntı yürekçe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Filtering nedir?
    Abi aşağıdaki videodaki arkadaşın yaptığı olay. Arabaların arasından sızıyor, geçiyor.

atalayalper bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı emenyasin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Abi aşağıdaki videodaki arkadaşın yaptığı olay. Arabaların arasından sızıyor, geçiyor.

https://www.youtube.com/watch?v=1SX0ouGKoWE
    Makas atmak yani?
    Türkçesi varken, ne gerek ecnebiceye?
    İnternette arattım, bulamamıştım.
    Teşekkürler
    atalayalper bunu beğendi.

Motosikleti
    CFMoto NK250
    Değil hocam makas atmak değil youtube'da epey video var ama ingilizce biraz bakın isterseniz. 30 km ve altındaki süratler içindir Filtering. Üstünde yaparsanız makas atmak oluyor işte.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Açıkçası kurye olayları cok tartışmalı.

İşveren hızlı gitsin diye baskı kuruyor doğru, müşteri sıcak yemek istiyor o da doğru.

Bazı kuryeler cidden bu baskı yüzünden mecburi ihlal yapıyor fakat ah guzel kardeşlerim kaskınızı şapka gibi takıp yolda sigara içerek telefonla mesajlasarak gitmek nedir? Bu sekilde sürüyorsunuz kaza olunca da "işveren" diyorsunuz.

Herkes suclu.
    ChuckBerry, espresso ve atalayalper bunu beğendiler.

Motosikleti
    CFMoto NK250
    Evet haklısın arndiol fakat paket servis işinde çok uzak mesafelere sipariş çok büyük oranda almıyorlar. Hepimiz dışardan yemek siparişi veriyoruz siz de illa ki yaşamışsınızdır o bölge bizim alanımız dışında diyor ve sipariş almıyor. O yüzden servis elemanının götüreceği yemeğin çok fazla soğuyacağını zannetmiyorum keza taşıdıkları paket ve sepetin içinde hemen soğuması da zor. Bu arkadaşlarımız biraz adrenalin salgılayıp motosiklet kullanmanın zevkine varınca maalesef durumlar böyle oldu bence.

Şaka bir yana Hondanın 125cc scooterlerı da fena gitmiyor hani. İlk kalkış falan epey iyi artık eskisi gibi değil teknoloji gelişti. Umarım 189 değerli arkadaşımızın öldüğü geçen senenin bir tekrarı olmaz bu sene. Yazık günah onlar da bir ana-baba evladı ve bu hareketleri bilinçsizlikten cahillikten yapıyorlar o zaman devlet olarak el at be güzel kardeşim sertifika programı aç hepsi eğitilsinler neden hakir görüyorsunuz hala neden basite indirgiyorsunuz o kadar çok ekmek yiyen insan varken bu işten.
    espresso bunu beğendi.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı atalayalper adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet haklısın arndiol fakat paket servis işinde çok uzak mesafelere sipariş çok büyük oranda almıyorlar. Hepimiz dışardan yemek siparişi veriyoruz siz de illa ki yaşamışsınızdır o bölge bizim alanımız dışında diyor ve sipariş almıyor. O yüzden servis elemanının götüreceği yemeğin çok fazla soğuyacağını zannetmiyorum keza taşıdıkları paket ve sepetin içinde hemen soğuması da zor. Bu arkadaşlarımız biraz adrenalin salgılayıp motosiklet kullanmanın zevkine varınca maalesef durumlar böyle oldu bence.

Şaka bir yana Hondanın 125cc scooterlerı da fena gitmiyor hani. İlk kalkış falan epey iyi artık eskisi gibi değil teknoloji gelişti. Umarım 189 değerli arkadaşımızın öldüğü geçen senenin bir tekrarı olmaz bu sene. Yazık günah onlar da bir ana-baba evladı ve bu hareketleri bilinçsizlikten cahillikten yapıyorlar o zaman devlet olarak el at be güzel kardeşim sertifika programı aç hepsi eğitilsinler neden hakir görüyorsunuz hala neden basite indirgiyorsunuz o kadar çok ekmek yiyen insan varken bu işten.

Yemek sepetinde bircok firma min. paket miktarı ile km yi yükseltiyor. mesela 20 km ötedeki restorandan 100 tl sipariş verip yemek getirtebiliyorum.

Soguma muhabbeti aslında mesafeden dolayı değil, adam aynı tarafta 5 farklı yerden sıparıs geldıgınde aracı bekletıyor. yani kurye hem ilk paketi diğer paketler cıkana kadar bekletıyor hemde dagıtırken en sona bırakırsa iyice soguyor. MEsela dominos tarzı pizzacılar tek defada 10 paket dagıtıyor dogal olarak acele ediyorlar.

Sertifika programı sadece devlete gelir kaynağı olur, o programlar bi halta yaramaz. Denetleme mekanizması gerekiyor. Nasıl markalar kendi mağazalarına gizli müşteri yolluyor, bu işte de o tarz denetleme olmalı.
    espresso bunu beğendi.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

Motosikleti
    Dominar D400
    Alıntı yürekçe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Makas atmak yani?
    Türkçesi varken, ne gerek ecnebiceye?
    İnternette arattım, bulamamıştım.
    Teşekkürler
    Flitreleme, yani şeridinde değil de 2 şerit arasından gitme. Çakıl taşlarının arasından süzülen kum gibi düşünün. Kimi ülkede yasal kiminde ise yasaktır. Bizde de yasak ancak özellikle ışıklarda beklerken filtreleme yaparak öne geçmenizi öneririm, yoksa freni patlayan/sizi görmeyen/görse de umursamayan sürücülerin bol olduğu Türkiye trafiğinde 2 araç arası preslenme gibi çok üzücü görüntüler oluşabilir. Yasa dışı bir şey yapmış olursunuz ama hayatta olursunuz hiç olmazsa. Filtrelemeden dolayı da ceza yiyeni çok çok nadir görürüsünüz zaten.
    Ha burada kurye arkadaşın yaptığı anlatılana göre filtreleme ile birlikte makas atmak. Bildiğin slalom yapmış ve sonunda sektirmiş kendini.
    espresso bunu beğendi.

joshua - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki KLX 250 (2016) KLR 650 (2006)
    Filtering ne demek bunun türkçesi yok mu, tahmin ettiğim apaçi sürüş tarzı olabilir mi?

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Filtering "makas atmak" veya "apaçi sürüşü" anlamına gelmez. (Yani en azından "apaçi sürüşü" deyince ben başka bir şey anlıyorum; gereksiz risk almak kendini ve başkalarının güvenliğini tehlikeye sokmak, aşırı hızlı kullanmak vs. vs. ...) Filtering'i "şerit paylaşmak" diye çevirebiliriz. Yani motosikletin uygun koşullarda iki araç arasından geçmesi. Uygun koşullar da şudur; trafiğin iyice yavaşladığı durumda (mesela 20 km/s ve altı) araçların arasından trafiğin ortalama süratinin azami 10 km/s üzerinde geçiş yapmak...

Bizde trafik kurallarına aykırı bir durum teşkil eder. (Belki "apaçi" tabiri oradan geliyordur?) Ancak motosikletlerin emniyet şeridini kullanmasına göz yumulduğu gibi usturuplu yapıldığı sürece buna da göz yumulur. Bence başka ülkelerde olduğu gibi bunu da trafik kurallarının içerisine (tabi uygun kısıtlamalarla) eklemek lazım...
    espresso bunu beğendi.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Filtering "makas atmak" veya "apaçi sürüşü" anlamına gelmez. (Yani en azından "apaçi sürüşü" deyince ben başka bir şey anlıyorum; gereksiz risk almak kendini ve başkalarının güvenliğini tehlikeye sokmak, aşırı hızlı kullanmak vs. vs. ...) Filtering'i "şerit paylaşmak" diye çevirebiliriz. Yani motosikletin uygun koşullarda iki araç arasından geçmesi. Uygun koşullar da şudur; trafiğin iyice yavaşladığı durumda (mesela 20 km/s ve altı) araçların arasından trafiğin ortalama süratinin azami 10 km/s üzerinde geçiş yapmak...

Bizde trafik kurallarına aykırı bir durum teşkil eder. (Belki "apaçi" tabiri oradan geliyordur?) Ancak motosikletlerin emniyet şeridini kullanmasına göz yumulduğu gibi usturuplu yapıldığı sürece buna da göz yumulur. Bence başka ülkelerde olduğu gibi bunu da trafik kurallarının içerisine (tabi uygun kısıtlamalarla) eklemek lazım...
    Ben de ekleme yapayim. Bazi ulkelerde belli kurallar cercevesinde "filtering" serbest. Ornegin, duran trafikte en fazla 30km/sa hizda veya trafigin hizi 40km/sa gecmiyorsa +10km/sa yani 50km/sa hizda filtering serbest gibi. Bizde tamamen yasak diye biliyorum.

Filtering icin direkt bir karsilik yok Turkce'de, filtreleme deyince de kimse anlamiyor . "Makas atma" filtering kelimesinden daha igrenc bir kelime, onu kullanacagima "filtreleme" derim, anlayan anlar.
    Cyan, atalayalper ve espresso bunu beğendiler.

kuryeyi boşver.
    özellikle istanbul'da otobanda ''emniyet şeridinde'' de çok hızlı gidiyorlar. 3 şerit birden durmuş veya araçlar 20km/h ile giderken emniyet şeridinden bu arkadaşlar 80-100 km/h ile gidiyorlar.(özellikle xmax sürücüleri).. hatta sen motosikletle sakin sakin 40-50 civarı giderken laaaaaaps diye senin de solundan kornasız uyarısız bir şekilde geçip hem seni hem kendisini tehlikeye atıyor. tam o esnada bir araba aniden emniyet şeridine girmeye kalksa ikimizi birden bowling topu gibi ezip geçecek.
    ne gerek var emniyet şeridinde o hızlara çıkmaya ?
    hiç mi aklınız yok ? hiç mi empati yeteneğiniz yok ? hiç mi hayal gücünüz yok ?
    espresso, KırmızıGrom ve atalayalper bunu beğendiler.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı atalayalper adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yazık günah onlar da bir ana-baba evladı ve bu hareketleri bilinçsizlikten cahillikten yapıyorlar o zaman devlet olarak el at be güzel kardeşim sertifika programı aç hepsi eğitilsinler neden hakir görüyorsunuz hala neden basite indirgiyorsunuz o kadar çok ekmek yiyen insan varken bu işten.
    Insanlarin bu sebeplerden yaralanmasi, hayatini kaybetmesi elbette aci ve cozulmesi gereken bir sorun. Ama bir yandan da bu insanlarin bir cogu "egitilmek" istemiyor. Akil veriyorsun, ornekler sunuyorsun seni kucumsuyorlar ya da dalga geciyorlar. (Bize bisey olmaz yegenimciler) Hayatlarina bu sekilde devam etmek istiyorlar tembellikten, bu insanlarin cahilligini silemiyoruz, silemeyiz. Benzer ornekler hayatimizin her noktasinda var,

- Otoyolda karsidan karsiya gecenler,
    - Herhangi bir koruma olmadan motosiklete binenler,
    - Herhangi bir koruma goz korumasi olmadan mekanik is yapanlar. (Isyerim oto sanayi bolgesinin hemen yaninda. Siz de gormussunuzdur, kimsenin koruyucu ekipman kullandigini, onlem aldigini filan gormuyorum. Pahali arabanin uzerine boya damlamasin diye ortu orten boya ustasi, maske takmadan boya yapiyor yandaki arabaya. Hangisi daha degerli, araba mi cigerlerin mi diyorsun bon bon bakiyor, sonra da bisey olmaz abi diyor.)

vs vs ornekler cogaltilabilir, hizlica aklima gelenler bunlar. Acikcasi ben bu ulkenin cahilligi kabul etmesinden, yenmek istememesinden ve kendi acimdan bu cahilligi yikmaya calismaktan yoruldum, kimseye akil vermek istemiyorum. Kabullendim bazi seyleri.
    maktama, vakdag, espresso ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Filtering terimini "süzme" olarak algılayıp kullanıyorlar İngilizce'de. Süzülen nesne = motosiklet. Büyük diğer araçların arasından geçerek onlardan ileri gitme...
    Türkçe'de "süzülme" desek de olmaz gibi çünkü süzülme terimi ile havada süzülmek gibi eylemler daha çok algılanıyor.
    Belki "sıyrılma" olabilir.

Motosikleti
    Dominar D400
    Alıntı muam adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Filtering terimini "süzme" olarak algılayıp kullanıyorlar İngilizce'de. Süzülen nesne = motosiklet. Büyük diğer araçların arasından geçerek onlardan ileri gitme...
    Türkçe'de "süzülme" desek de olmaz gibi çünkü süzülme terimi ile havada süzülmek gibi eylemler daha çok algılanıyor.
    Belki "sıyrılma" olabilir.
    Niye uğraşıyorsunuz ki, "Filtreleme" deyin işte :D

Motosikleti
    konunun kelime anlam açılımıyla ve karşılıklı fikir alış verişiyle çok güzel noktalara gelindi.
    bazen düşünüyorum da; trafik yasaları çıkartılır/ değiştirilirken bu tip forumlar başta olmak üzere anket ve/veya fikir alsınlar.
    -motor sürmeyi bilmeyen adam yasa çıkartıyor. Ehliyet gözetmenliği yapıyor.
    -1950 lerin araç teknolojisine göre kısıtlama ve kurallar hala geçerli
    - ehliyet+sigorta+kask vs her yükümlülüğü getirip, kırmızıda beklerken yanından cıbıl biri elektrikli bisikletle geçip giderken ardından seyret..
    deveye sormuşlar... misali!

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler