Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 123

Piyasa Uçuk Fiyat Kalleşliği

Motovento
    REKLAM ALANI
    hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Thracian adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu tarz konular defalarca açıldı.Bu tarz konuların tekrar tekrar açılmasına bazı kişiler tepki gösteriyor ama ben insanlara hak veriyorum.Gerçi burada konuşmak ile çözülecek bir sorun değil.Şu başlık altında 2.el fiyatların neden bu kadar yüksek olduğuna dair gayet tutarlı ve mantıklı yorumlar var.;
    Araçların ikinci el fiyatları niye çok yüksek?

Olayın teknik detaylarını geçersek.yukarıda da yazdım hem ticari ahlakımız bunun sonucunda bir mala ederinden çok daha fazla değer biçmemiz,hem de bu kadar yüksek fiyatlarla hala satış olması diyebiliriz.Bu fiyat artışları bir yerde patlar.Ya satışlar tamamen durur yada fiyatlar düşer.Bu halkı iyi tanıyorsam satışlar dursa 2.el piyasası çökse bile fiyatlarını düşürmezler.
    Bir kişinin karakterinin gelişimine o kişinin yaşadığı çevre de epey etki ediyor. Çevre kaderdir. Ne kadar iyi/dürüst olsak da yaşadığımız toplumun büyük çoğunluğu ahlaksız/üçkağıtçı/günlük düşünen insanlardan oluştuğu için bir noktadan sonra biz de yelkenleri suya indirmek zorunda kalıyoruz. Zira üçkağıtçıların birlik olup kartel yarattığı ortamda düzgün yaşama şansımız kalmıyor maalesef. Bu yüzden 100.000 liralık bir malı 50.000 liraya satamiyoruz.

Geçen, geçmişte yaptığı şaibeli işler ile zengin olmuş bir adam yüzüme karşı "kafası çalışmayan adamlar memurluk yaparlar, bak ben ilkokul mezunuyum ne kadar da zenginim. Zenginlerin hepsi ilkokul mezunu" diye bir tirat attı. Dedim sana bunları söyleten sistemin aq. (İçimden tabii ki) bir toplum düşünün ki okumuş, kendini geliştirmiş insanına nefret kusan yapısı var. Hayır bay zengin, bu sistemi kuran sensin zaten. Sen istiyorsun ki bir insan ne kadar okumuş/gelişmiş olursa olsun gelsin senin gibi vasıfsızın karşısında iki büklüm el pençe divan dursun. Hem sistemi kendin yaratıyor daha sonra da sistem içindeki insanına nefret kusuyorsun. Pes vallahi. Dedim ama hep içimden dedim. Köy enstitülerini kapatanlarin başında olan bir toprak ağası, okuyup geliyorlar sonra biza karşı geliyorlar demişti, o hesap. Herkes maraba olacak ki bunların düzeni devam edecek. Sistem öyle bir hale geldi ki ben çocuğumu varımı yoğumu döküp okutacagim, çocuk okuldan mezun olunca gidip zincir markette kasiyer olacak aq.

Fakat ortam ne kadar kötü olursa olsun iyi olmaya, iyi kalmaya devam etmek zorundayız. Ben ne zenginler gördüm, bana iki karış havadan bakarken şimdi sefil halde geziyorlar..
    gurcanozturk, Thracian ve espresso bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Satıcı fiyatı fahiş yükselttiği halde hâlâ satabiliyorsa, suç alıcıdadır.
    ufoz, allegromod ve espresso bunu beğendiler.

-Black- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki DL650 2014
    Şuraya standart metnimi kopyalamıştım.
    Madem konu yine açıldı, yapıştırayım bari.

"Çok pahalı", "çok ucuz" diye bir şey yoktur.
    Bunlar göreceli kavramlardır.
    Bunlar üzerinden tartışmak, dipsiz kuyuya taş atmaktır.
    Arz ve talep vardır. İlgilenenler aratıp google'dan, temel ekonomi konusunda kendilerini geliştirebilirler.

Her mal, herkes için üretilmez.

Sıfırdan pahalıya satılan ikinci eller varmış. EEE, alma. Hadi diyelim sahibi manyak, sen de mi manyaksın? Git sıfır al kim tutuyor seni?

"Çok istiyosun buna?" Eee alma o zaman.

"Kimse almazsa düşer"
    Düşmeyedebilir. Sen Honda'yı seviyorsun diye, Honda'nın da seni sevmesi şart mı?
    İsterse düşürür, isterse çıkar Türkiye piyasasından, gider başka yerde satar. Senin ülkenin tüketicilerinin ne kadar kâr bıraktığına bağlı.

"Neden böyle?"
    -Daha fazla paraya ihtiyacım var.
    -Bu paraya satarsam mutlu olucam.
    -Paraya ihtiyacım yok, güzel bir kâr yaptığımı düşünürsem vericem.
    -Sana ne, keyfimin kahyası mısın?
    -5000 lira fazlaya satarsam, aynısından bi tane daha alıp, 5000'i de arkadaşlarla rakı sofrasında ezicem.
    -TL kesmiyor dolar bazında kâr istiyom. 10.000 dolara almıştım 11.000'e satıyom.

Böyle uzar gider bu. Ama bunu tartışmanın kimseye bi faydası olmaz.

Tartışılacak şey (Türkiye için) ekonominin kendisidir.
    Bu kadar vergi yükü olmasa sırtında, veya daha fazla kazanabiliyor olsan belki o kadar pahalı gelmeyecek.
    Suriyelileri tartış. Ötv'yi tartış. Yandaş kuruluşlara yedirilen paraları tartış. İyi bir muhalefet olmamasını tartış mesela.

Hırsızlık artmış. Artar. Ya beraber çıkarız, ya da batanlar sana huzur vermez.

Ya hepimiz huzur buluruz, ya da kimse huzur bulamaz.

Uzlaştık, uzlaştık. Olmadı, böyle devam...
    ufoz, Cyan, gurcanozturk ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

atalayalper - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CFMoto NK250
    - Sigara 10 lira olsun kimse almaz dendi mi? Dendi. Şu anda hala milyon paketler satılıyor mu bir günde evet satılıyor.

- Benzin için psikolojik sınır olan 5 lirayı geçsin istasyonlar zor satarlar dendi mi dendi. Bir fark var mı? Yok? Zaten bunu fark edebilecek kadar zeki insan sayısı da az olduğu için bu madde hiç işlemedi çünkü hep 50tl'lik alıyorlardı etkilenmediler

- Xmax 250 1,5 yıl önce 27 bin lira idi şimdi 56 bin lira yine peynir ekmek gibi satıyor mu? Evet satıyor. Bitti.

Bu tabloya göre her iki taraf da suçlu. Talebi yaratan müşteri ile malı piyasaya arz eden satıcı da. Bu koşullarda aslında Marshall dinamik şartı çalışması lazım yani yüksek fiyattan malı arz eden satıcının elinde mal kalacak ki s... s... fiyatını indirsin. Ama olmuyor. Hangi fiyattan arz ederse etsin o fiyattan satıyor bitiriyor bizim pazarımız böyle. O yüzden biz bu konuda da garip bir ülkeyiz mikroekonomi / makroekonomi yasaları falan hak getire.

Iphone12 vırt zırt pro 18.000 tl olmuş ama satın alma kuyruğu var. Sıfır km araç yok bayilerde kuyruk var. Hard Kapitalizm Rulez. Böyle olunca da sizi son damlanıza kadar sömürürler ve siz de böyle kaynayan tenceredeki kurbağa gibi yavaş yavaş haşlanırsınız ve ancak ölmek üzere fark edersiniz durumu.
    espresso ve Vidos bunu beğendiler.

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Hem kendisi, hem parçası ucuz olsun,
    He deyince müşterisi olsun,
    Alırken ucuz, satarken olabildiğince yüksek fiyattan gitsin,
    Mantığını güttüğümüz müddetçe bu devran böyle devam eder.

Şu 2. el fiyatından şikayet edilen motorlara bakın.
    İki elin parmaklarını geçmeyecek sayıda, piayasa malı motorlardan bahsediyoruz.
    Başka hiçmi marka/model yok bu Türkiyede.

Var ama, ne yazıkki işimize gelmiyor.

Bu devran böyle gider...
    espresso bunu beğendi.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Şu peynir ekmek gibi satılıyor, millet sıraya giriyor diyenleri anlayamıyorum.

Ülkede yüzde 0,1'lik dilim satın alabiliyor diye peynir ekmek gibi satılıyor diyemezsiniz. Kaymak tabaka alıyor, zaman geçtikçe de orta sınıf bitiyor; ya kaymak tabakadasin ya da ezilen taraftasin. Bu kadar.

Tabii ki serbest piyasa, isteyen istediği fiyatı verebilir.

Ama bir aydır yanlış hatırlamıyorsam 70 bin liradan ilanda durup satılmayan Ducati 749 nasıl bir anda 110 bin liraya çıkıyor? Altında gömü mü bulundu? Bu arkadaşlara yapılacak en iyi şey ölü taklididir. Başka da hiçbir şey yapamayız.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Ülker.halley davidson
    R25 r geldimi fiyatlar ucuz alırsınız adam sıfır fiyatı kadar fiyat yazıyor başka motor oldu mu pahalı sizde oldu mu altın
    Başkasında oldu çöp

Green Arrow - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Moto Guzzi v7 850 Special + Kymco People S 200
    Satış platformlarının sigorta firmaları ile değerleme üzerinde çalışması ve belirli bir fiyatın üzerine ilanlama müsadesi vermemesi lazım. Adam motora 40 50 bin tl yazmış taşıtın sigorta değeri yarısı bile değil. Aldınız kaza geçirdiniz pert oldu ödediğiniz parayı nasıl alacaksınız ?

atalayalper - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CFMoto NK250
    Peynir ekmek gibi satılıyor evet çok kolay bunun anlaşılmayacak bir yanı yok Türkiye çapında 1500 tane xmax 250 gelip hemen hepsi satılıp bitiyorsa bu “peynir ekmek gibi satılıyor” demektir. Başka bir benzetme uymaz buraya.
    levend84 ve espresso bunu beğendiler.

ero__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İlanlarına şerefsiz dediğiniz kişiler ile yüzleşip, "bu fiyatı istiyorsun, sen şerefsizsin" diyemediğiniz sürece buradan yazanların benim gözümde "adamlık" sıfatları yoktur. Nonoştur
    espresso ve levend84 bunu beğendiler.

Motosikleti
    MT-09 SP
    Alıntı atalayalper adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Peynir ekmek gibi satılıyor evet çok kolay bunun anlaşılmayacak bir yanı yok Türkiye çapında 1500 tane xmax 250 gelip hemen hepsi satılıp bitiyorsa bu “peynir ekmek gibi satılıyor” demektir. Başka bir benzetme uymaz buraya.
    Sıfırı 51 bin olan xmax 250'nin ikinci eline 47 bin yazıyorlar. Saçma sapan ikinci el fiyatları sıfır motosikletlere olan talebi arttırdı. Sıfıra artan talep, corona ve ulaşım sıkıntıları sebebiyle motorların sayı olarak az gelmesi peynir ekmek gibi satılıyor algısı yaratıyor olabilir.
    levend84 bunu beğendi.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Kişinin kişisel eşyasını istediği fiyattan satmasına karışmak kimsenin haddine değildir. Fiyatı beğenmiyorsanız almazsınız. İsyanınıza yanşış hedefe yöneltiyorsunuz. Sistemi beğenmiyorsanız değiştirmek için uğraşırsınız, hem sistemi değiştirmek için hiç bir şey yapmayayım hem de sistemin bana da dokunan taraflarında öfkemi bundan suçu olmayanlara yönelteyim, tam da sistem bu yüzden devam ediyor.

Köleden daha az şartlara çalışıyorum ama altı üstü ucuz bir motosikleti bile aylarca yıllarca para biriktirip alamıyorum deyin. Alabilen alıyor da ben niye alamıyorum deyin. Sistem anca aç kalanlar zenginleri yemeği akıl edince değişebilir.

Motosikleti
    Suzuki sv650s-2008 / Honda Cbr 250R 2012
    Motorumu 9 a almıştım. 14 teklif edildi fakat satamadım. Senin dediğin gibi ekonomik açıdan tekrar alamayacağımı hissettiğim için.

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 123

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)