Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Polis yetersiz ehliyetten ceza kesebilir mi? |KTM DUKE 390 + HUSQVARNA SVARTPİLEN 401

Motovento
    REKLAM ALANI

Herkese hayırlı akşamlar,

Husqvarna Svartpilen 401 almaya karar verdim ancak ehliyetim A2. 28 yaşındayım ama yazılırken yaptık bir hata A2 aldık. Soracağım soru şudur. Svartpilen teknik özelliklerine bakınca 375 CC ve 32 KW. Yasal sınırların içerisinde ancak KW/KG oranı kanuna göre 0.20 maks olmalı diyor. Bu motorun kuru ağırlığı 152 kg. 0.21 çıkıyor. Bu motorla eşdeğer KTM 390 DUKE var o da aynı şekilde CC ve KW değerleri yasal sınırlar içerisinde. Ama kw/kg oranı .21 tutuyor. Sorum şu; ben bu motoru alırsam çevirmelerde sorun yaşar mıyım. Yoksa mevcut şartlarda zaten cc ve KW limitleri içinde olduğu için sorun olmaz mı? Husq kullanan pek yoktur sanırım ancak KTM DUKE 390 kullanan arkadaşlar belki yardımcı olur.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    falcon flash 100
    Bir çok polisin anlayacağını zannetmiyorum ama anlayan çıkarsa cezayı kesebilir.

Arkadaşın dediği gibi birçoğu anlamaz belki ama bazen kıl biri ceza kotasını doldurmak için bakıyordur ve görür bu arada benimde ehliyetim yetersiz gelin hocam sarılalım

Hiçbişey olmaz devam. Ruhsattaki ccye bakar polis en fazla, bazen ona bile bakmaz.

Osm@n - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 250 - 2016
    Alıntı obk047 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu motorun kuru ağırlığı 152 kg. 0.21 çıkıyor. Bu motorla eşdeğer KTM 390 DUKE var o da aynı şekilde CC ve KW değerleri yasal sınırlar içerisinde. Ama kw/kg oranı .21 tutuyor.
    Motora benzin koymadan binersen güç/ağırlık oranı sınırı geçersin ve cezanı afiyetle yersin.
    Gerek 390 DUKE, gerekse Svartpilen depolarına benzin konulduğunda 158+ kg ağırlığa ulaşıyorlar ve 32kw/158kg=0,20

Kısaca benzin koyup binersen sıkıntı yok.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    O motorlar çoğunlukla A2 ehliyete sahip kişiler hedeflenerek üretiliyor , hesapta bir hata yapmış olabilirsin.

Motosikleti
    MT-09 SP
    Hesapladığın zaman ne çıktığı çokta önemli değil. Ruhsatta direk ağırlık güç oranı yazıyor ona bakmak lazım. En doğru bilgiyi servisten alabilirsin.
    Kural [ Z ] bunu beğendi.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Kuru ağırlık saçma bir değer. Sadece benzin değil; yağ, antifriz, hidrolik dahil tüm sıvılar hariç ölçüyorlar ağırlığı. Anlamsız buluyorum şahsen. Malesef KTM sitesinde sadece bu değeri veriyor. Ancak güvenilir incelemelere bakarsanız ıslak ağırlık çok daha fazladır.

berkeusta01 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial Vulture 125i
    Bence olmaz, ama tutar gelir hem motordan anlayan hem de ceza kesmeyi seven birisi gelir. Açığını bulduğu an affetmez, ama bunun ihtimali de %1

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Her şey ruhsatta ne yazdığına bağlı. Hem güç hem de güç / ağırlık oranı yazar ruhsatta. Bir notere gidip "Bu marka model için ruhsata yazılan bilgiler nelerdir?" diye sorun.

YasinC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yine saçma sapan bir kanunun yaşattığı sorunlar. A2 35kw bir sorun yaşamazsınız.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Mevzuat A2 ehliyet için "Gücü 35 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,2’yi geçmeyen, sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler..." der. Yani her iki şartı da sağlamak zorunda. Birini sağlıyor, ötekini sağlamıyorsa A2 ile kullanamazsınız.

Öte yandan, arkadaşların dediği gibi, resmi sitedeki bilgi değil, ruhsatta ne yazdığı önemlidir.

A2 ile kullanamayacağınız, mevzuatın sınırındaki çoğu motoru polisler fark edemeyebilir, ceza yazmayabilir. Ama bir tanesine gelseniz ceza yazsa "Daha önce hiç yazılmadı, siz niye yazıyorsunuz?" diyemezsiniz.

Benim benzin koymam bir şey ifade edeceğini sanmıyorum çünkü ruhsatta ne yazarsa polis ona göre cezai işlem uygulayabilir sanırım. Sizin söylediğiniz gibi full depo benzin yağ vs ile 160 kg oldu diyelim ama polis kağıt üzerindeki rakamlra bakarak bana ceza kesti. Sanırım mahkemeye gidip itiraz edip motoru kantara sokup rapor aldığımda belki bu ceza iptal olur.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:38 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:36 ----------

Burada hem kanun hem de motor üreticiler suçlu bence . Üretim yaptığın sattığın ülkedeki ehliyet sınırlamalarını göz önüne alarak değerler yazılmalı. Burada kw tutuyor cc tutuyor. Ağırlıktan kaynaklı sorun yaşatıyor. Çok saçma

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:40 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:38 ----------

Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mevzuat A2 ehliyet için "Gücü 35 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,2’yi geçmeyen, sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler..." der. Yani her iki şartı da sağlamak zorunda. Birini sağlıyor, ötekini sağlamıyorsa A2 ile kullanamazsınız.

Öte yandan, arkadaşların dediği gibi, resmi sitedeki bilgi değil, ruhsatta ne yazdığı önemlidir.

A2 ile kullanamayacağınız, mevzuatın sınırındaki çoğu motoru polisler fark edemeyebilir, ceza yazmayabilir. Ama bir tanesine gelseniz ceza yazsa "Daha önce hiç yazılmadı, siz niye yazıyorsunuz?" diyemezsiniz.
    Yani burada iş biraz kumar oluyor sanırım. Alırsam ve kıl bir polise denk gelirsem kesinlikle ceza keser sanırım. Dediğiniz gibi neden kestin de diyemem. Biz ne kadar bu kadar ayrıntı düşünmezler diye düşünsekte onların da işi ceza kesmek kusur aramak isteyen her türlü kusuru bulacaktır. Svartpilen 401 hayalimiz vardı 250 alıcam sanırım 🥲

Merdo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    polislere bu öğretilmiştir ama kontrollerini hacim(cc) üzerinden yapacaklardır gibi geliyor.

joshua - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki KLX 250 (2016) KLR 650 (2006)
    Polis sizin motorunuzu gidip kantara sokup hesap kitap yapmayacak, ruhsatta ne yazıyorsa o bilgilere göre ehliyetiniz kapsıyorsa ceza yemezsiniz.

Motosikleti
    MT-09 SP
    Benim benzin koymam bir şey ifade edeceğini sanmıyorum çünkü ruhsatta ne yazarsa polis ona göre cezai işlem uygulayabilir sanırım. Sizin söylediğiniz gibi full depo benzin yağ vs ile 160 kg oldu diyelim ama polis kağıt üzerindeki rakamlra bakarak bana ceza kesti. Sanırım mahkemeye gidip itiraz edip motoru kantara sokup rapor aldığımda belki bu ceza iptal olur.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:38 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:36 ----------

Burada hem kanun hem de motor üreticiler suçlu bence . Üretim yaptığın sattığın ülkedeki ehliyet sınırlamalarını göz önüne alarak değerler yazılmalı. Burada kw tutuyor cc tutuyor. Ağırlıktan kaynaklı sorun yaşatıyor. Çok saçma

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:40 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:38 ----------

Yani burada iş biraz kumar oluyor sanırım. Alırsam ve kıl bir polise denk gelirsem kesinlikle ceza keser sanırım. Dediğiniz gibi neden kestin de diyemem. Biz ne kadar bu kadar ayrıntı düşünmezler diye düşünsekte onların da işi ceza kesmek kusur aramak isteyen her türlü kusuru bulacaktır. Svartpilen 401 hayalimiz vardı 250 alıcam sanırım ��
    Dostum sen gidip bayiden bilgi almayı denesene? Telefonla da sorabilirsin. Bunu sordun diye küfür edip yüzüne kapatmazlar. Belli ki motoru satın alma niyetin var. Bu niyetini belli ederek bayiye gittiğin zaman motorun evrağına bakıp bilgi verirler. Ruhsat noterde o evrakla çıkıyor. Ruhsatta yazan tüm bilgiler o evrakta da yazıyor. İkinci el alacaksan sahibinden.com'un mesaj bölümünden satan kişiye de sorabilirsin. Aslında dert edilecek bir konu değil. Kendi kendine zorlaştırıyorsun gibime geldi.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Daha önce yazdığım gibi, bunu bir notere uğrayıp öğrenebilirsiniz. Onlarda (sistemlerinde) marka model bazında ruhsata ne yazılacağı konusunda bir tablo vardır...

Güç <= 35KW (~ 46,9HP) ve KW cinsinden güç / ağırlık <= 0,20 ise rahatça alır ve kullanırsınız.

Polisin yetersiz ehliyetten ceza yazması için hesap kitap yapmasına, motoru kantara çıkarmasına gerek yok. Ruhsatın üstünde Q (Güç Agirlik Orani - Motosiklet) şeklinde bir alan var. Eğer burada 0.20'den fazla bir rakam yazıyorsa ve ehliyetiniz A2 ile kendinize riske sokarsınız. Bu bilgi de motorun AT Tip Onay Belgesinde yer alır. Bayiye gidip tip onay belgesine bakın. 1.10 - Oran: Azami net güç veya azami sürekli beyan edilen güç/çalışır durumda aracın kütlesi kisminda deger 0.20'den yüksekse o motorun a2 ehliyet ile kullanılması yasal değildir.
    gurcanozturk ve espresso bunu beğendiler.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Burada hem kanun hem de motor üreticiler suçlu bence . Üretim yaptığın sattığın ülkedeki ehliyet sınırlamalarını göz önüne alarak değerler yazılmalı. Burada kw tutuyor cc tutuyor. Ağırlıktan kaynaklı sorun yaşatıyor. Çok saçma[COLOR="Silver"]
    Uretici/ithalatci Sanayi Bakanligi'na belge sunuyor, "Tip Onay Belgesi"'nde Sanayi Bakanligi'nin tum istedigi verileri yaziyor bu belgede, isterseniz ornegini gondereyim, 0 aldigim scooterin belgesinin kopyasi hala bende duruyor. Ruhsat cikarken bu belgedeki degerlerle ruhsata giris yapilir, oyle kafasina gore su ehliyete uysun diye bir sey yok. Ureticiler cogunlukla dediginiz islemleri zaten yapar. Benim 250cc olan scooter ruhsatta 249cc yaziyor, 250cc'den fazla da olabilir pratikte.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)