Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Motosikletimi Nasıl Yıkıyorum..

Motovento
    REKLAM ALANI
    mavzer-i - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hypermotard 796 / vulcan s / versys 650
    su silahı ile çok yakına girmeden uzaktan ve genellikle yukardan tutarak.
    jantalın göneğine değil etrafına girerek.
    yazın kendim yıkarım ama havalar hala soğuk. o yüzden narin ellerimin üşümesini istemem.

tommygun, IceFrog ve Ezio41 bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    IceFrog - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-09
    Vicdansızca hunharca yıkıyordu ahahaha. Abi hayatta öyle yıkamam ellerim buz tutsada o istasyondaki ilaçlı sabunu ve fırçayı motoruma hiç bir güç vurduramaz XD

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Petrol istasyonlarındaki köpükler motor bloğunun, jantların, metal yüzeylerin boyasını kaldırıyor hocam.

https://www.motosiklet.net/forum/fay...-uyaridir.html
    espresso bunu beğendi.

Kerem34_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-25 ABS
    Benim de hiç o köpüğü kullanasım gelmiyor, arabacı arkadaşlarım da kullanmıyorlar. Çok araştırmadım ama vardır illa bir zararı. Sanayi tipi her şeyin normaline göre bir zararı vardır zaten.

O markanın kompresörüne de güvenmiyorum artık. Güya en çok denetlenen firma kendileri. Bir günde sırf doğrusunu bulmak için 5 6 tane benzinlik gezdim her gördüğüm benzinliğe girip lastik havalarını kontrol ettim, evimin yakınlarında en doğru sonucu Opet verdi. Shell de 29 32 bastığım hava 26 39 çıktı geçen hafta lastikçide ölçtüğüm zaman. Evde Manuel olarak kendim de ölçtüm lastikçinin bastığı doğru. Zaten şüphe uyandırdığı için lastikçiye uğramıştım.

Bence en azından bir kere benzinlikte bastıktan sonra bir lastikçiye uğrayıp teyit ettirin makinanın kalibrasyonunu. Az buz değil 5 6 tane benzinlikten sadece bir tanesi verdi doğru sonucu.
    bdrhngvnc bunu beğendi.

BloodyBaron - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    150 MH DRİFT>CBR500R
    İstanbul baya pahalıymış ya. Burda bazı yerlerde köpük 1 tl bazı yerlerde 2 tl. Yıkama her yerde 1 tl.

Geçen günlerde yalandan yıkamaya gideyim dedim hem gezerim ederim muhabbetine, köpükler zarar veriyor içindeki kostik den dolayı. Basınçlı su nerenin suyu onu da kim bilir en güzeli bebek şampuanı ile yıkamak oda pahalı gelirse el sabunu, insan cildine zarar vermeyen şey boyaya zarar vereceğini sannetmiyorum ama dezavantajı varsa ona da uğraşmak gerekiyor. Anadolu kova su ile yıkardım çok da güzel olurdu mahalleden geçen büyüklerde az yıka arabanın boyasını kaldıracaksın derlerdi sonra onlara hafif bir gülümseme ile bakardım. Şimdi motosikletimi yıkarken korkmuyor değilim çalışmama gibi saçma durumlar ile karşılaşmak istemiyorum 1 metre uzakdan su tutuyorum aslında iyide oluyor daha etkili oluyor ama tedirgin olmuyor değilim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:12 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:10 ----------

Alıntı BloodyBaron adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İstanbul baya pahalıymış ya. Burda bazı yerlerde köpük 1 tl bazı yerlerde 2 tl. Yıkama her yerde 1 tl.
    Bizim burada 3tl yaptılar cila ile birlikte 9 tlye denk geliyor yıkamacıya bıraksam 10 tl alıyor en azından slikonu ıvırı zıvırı içinde birde onlar uğraşıyor.
    Acaba yurt dışında nasıl bu işler?
    espresso bunu beğendi.

f0cus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CF Moto 250 CL-X
    3₺ köpükte baya iyiymiş yalnız :D
    bizim burada 1₺ köpük 2₺ süpürge 3₺ yıkama en kral yerde
    kalabalık olan ucuz yerlerde ise 1₺ 1₺ 1₺

IRau - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax
    dandik fırçayla o güzelim grenajları güzel çizdiniz

Alıntı f0cus adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    3₺ köpükte baya iyiymiş yalnız :D
    bizim burada 1₺ köpük 2₺ süpürge 3₺ yıkama en kral yerde
    kalabalık olan ucuz yerlerde ise 1₺ 1₺ 1₺
    en ucuzu 2 tl biç birşeyede benzemiyor Bursada en iyi yıkama yeri Bursasporun Petrol Ofisindeki yıkama Anadolu orda yıkardım çok iyi yapardı wax, cilası ve lekesiz durulaması işe yarardı, bir orası iyi diğer yerler aynı.

Baya lambur lumbur yıkadınız motorunuzu sıcak motora soğuk suyuda vurdunuz ferahlamıştır alet :D

kasırga genç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    arora kasırga ar 50-50
    Alıntı Erenkc91 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçen günlerde yalandan yıkamaya gideyim dedim hem gezerim ederim muhabbetine, köpükler zarar veriyor içindeki kostik den dolayı. Basınçlı su nerenin suyu onu da kim bilir en güzeli bebek şampuanı ile yıkamak oda pahalı gelirse el sabunu, insan cildine zarar vermeyen şey boyaya zarar vereceğini sannetmiyorum ama dezavantajı varsa ona da uğraşmak gerekiyor. Anadolu kova su ile yıkardım çok da güzel olurdu mahalleden geçen büyüklerde az yıka arabanın boyasını kaldıracaksın derlerdi sonra onlara hafif bir gülümseme ile bakardım. Şimdi motosikletimi yıkarken korkmuyor değilim çalışmama gibi saçma durumlar ile karşılaşmak istemiyorum 1 metre uzakdan su tutuyorum aslında iyide oluyor daha etkili oluyor ama tedirgin olmuyor değilim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:12 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:10 ----------

Bizim burada 3tl yaptılar cila ile birlikte 9 tlye denk geliyor yıkamacıya bıraksam 10 tl alıyor en azından slikonu ıvırı zıvırı içinde birde onlar uğraşıyor.
    Acaba yurt dışında nasıl bu işler?
    bir kere görmüştüm almanyada 5 euro atıyorsun hem su hem köpük sınırsız işin bitince düğmeye basıyorsun duruyor.

Alıntı kasırga genç adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bir kere görmüştüm almanyada 5 euro atıyorsun hem su hem köpük sınırsız işin bitince düğmeye basıyorsun duruyor.
    Çok iyiymiş burda detaylı yapsak 2 bazen 3 kez su atmak zorunda kalıyoruz.

mustick - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR250R
    Alıntı kasırga genç adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Biz yardımsever millet olduğumuz için bir kere atılan o parayla tabanca da fırça da elden ele gezer o makine hiç durmaz.

recaip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motorun sahibi ben iken, temiz cillop olsun.
    Sattigimda ise sonra ki sahibi/sahipleri krozyondur, pastir, giderek derinlesen cizikler, atan boyalar ile ugrassin diyorsan, motoru böyle yikayabilirsin.
    espresso ve sharkspeedr2 bunu beğendiler.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Yıkama ve kurulamanın ardından şöyle hafiften bir cila sürüp mikrofiberle ovalamak da güzel olur.

mavzer-i - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hypermotard 796 / vulcan s / versys 650
    bu korozyon denen şey ne kadar sürede çıkıyor meydana. pastır bilmem nedir vs. 2 yıldır motor bende henüz öyle bişey ne gördüm ne duydum. fırça ile çizilecek kadar dandik mi bu malzemeler. hava şartlarında daha çok çizilmiyor mu.

eleştiriler güzel ama yersiz buldum biraz

şey gibi geliyor bana bana. kendisi trafikte kırmızı ışıkta geçip trafik kurallarını altüst edip videoda başkasının yaptığını görünce yardırmaca gibi geliyor.

EUOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mt 25
    20 m hortum aldim 5.kattaki evimden sarkitip yıkıyorum mis

Alıntı mavzer-i adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu korozyon denen şey ne kadar sürede çıkıyor meydana. pastır bilmem nedir vs. 2 yıldır motor bende henüz öyle bişey ne gördüm ne duydum. fırça ile çizilecek kadar dandik mi bu malzemeler. hava şartlarında daha çok çizilmiyor mu.

eleştiriler güzel ama yersiz buldum biraz

şey gibi geliyor bana bana. kendisi trafikte kırmızı ışıkta geçip trafik kurallarını altüst edip videoda başkasının yaptığını görünce yardırmaca gibi geliyor.
    Benim bildiğim boyaya zarar veren şey toz heleki tozluyken bezle ovalayınca kılcal kılcal çizikler çıkıyor köpük atmadan önce su atmak tozları kaldırır ve köpük atıp fırçalarsanız en yararlısı bu olur çizilmeyi en iyi bu şekilde önlersiniz, eğer motosikletiniz metalik gri gibi renk olsaydı bu şekilde yıkamak ciddi derecede kılcal çiziğe sebebiyet vericekti. Paslanıcak şeyler varsa onlarda vidalar olur oda üstünden hafif katman pas tutar onun haricinde kolay kolay bir şey olmaz.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Hiç acımam, basarım köpüğü basınçlı suyu. O konuda biraz umarsızımdır, zaten motosiklet yıkamak konusundaki hassasiyetimi dile getirmek gerekirse; Satılana kadar genellikle bir kez yıkanır, o da satılırken değil, ilk alındığında

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:10 ----------

Alıntı Kerem34_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim de hiç o köpüğü kullanasım gelmiyor, arabacı arkadaşlarım da kullanmıyorlar. Çok araştırmadım ama vardır illa bir zararı. Sanayi tipi her şeyin normaline göre bir zararı vardır zaten.

O markanın kompresörüne de güvenmiyorum artık. Güya en çok denetlenen firma kendileri. Bir günde sırf doğrusunu bulmak için 5 6 tane benzinlik gezdim her gördüğüm benzinliğe girip lastik havalarını kontrol ettim, evimin yakınlarında en doğru sonucu Opet verdi. Shell de 29 32 bastığım hava 26 39 çıktı geçen hafta lastikçide ölçtüğüm zaman. Evde Manuel olarak kendim de ölçtüm lastikçinin bastığı doğru. Zaten şüphe uyandırdığı için lastikçiye uğramıştım.

Bence en azından bir kere benzinlikte bastıktan sonra bir lastikçiye uğrayıp teyit ettirin makinanın kalibrasyonunu. Az buz değil 5 6 tane benzinlikten sadece bir tanesi verdi doğru sonucu.
    Benzinlikte hava basmadan önce, pompanın üzerindeki "patlak lastik" fonksiyonu ile boşa biraz hava üfletmenizi öneririm. Bunu yaparken elinizi belli bir mesafeden havanın çıkış ağzına yaklaştırın ve elinizin nemlenip nemlenmediğini kontrol edin. Eğer ki nemleniyor hatta elinizin ıslandığını hissediyorsanız o pompayı doğru basınç ölçümü yapsa da kesinlikle kullanmayın. Yakıt istasyonlarında kompresörler sürekli az çok çalışır ancak hiçkimse kolay kolay kompresör tankında biriken suyu almaz. Haliyle sıkışan havada biriken su hava tesisatına ulaşır ve lastiğinie resmen su basarsınız.

Bu sorun jantınızın içten paslanmasına, çürümesine, küflenmesine ve anlaşılmaz balans sorunlarına neden olabilir. Lastiğinizde biriken suyu sadece lastiğinizi janttan sökerek boşaltabilirsiniz ki bu da ciddi zaman ve para kaybına neden olur. Genel bilgi vermek istedim. En güzeli bir mini kompresör edinip, küçük bir lastik hava saati alıp (kalem tip, bedavadan az pahalısı yeterli olur) işi kendinizin halletmesi. Eğer otomobiliniz yoksa bu mini kompresörü motosikletinizin aküsünden veya arada bir şarj ettiğiniz eski akünüzden de besleyebilirsiniz.
    bdrhngvnc, espresso, Stock Sever ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Kocaeli İl Temsilcisi Ezio41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Yamaha XJ6 Diversion F ABS
    Motorumu yıkamak için ne benziliğe gidiyorum ne de markalı pahalı sıvılara para veriyorum. Şu ürünü kullanıyorum sadece; https://urun.n11.com/kisisel-urunler...hoC1qEQAvD_BwE Silikon bazlı bir temizleyici olduğundan dolayı yağ lekeleri hariç her türlü lekeyi çıkarıyor. Motorun tüm bölgesini mikrofiber bezle siliyorum bununla. Son derece memnunum tavsiye ederim.

[IMG][/IMG]
    mavzer-i bunu beğendi.
    Honda CBF 150 < Kawasaki Z 250 SL < Yamaha MT-25 < Yamaha XJ6 Diversion F

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)