Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

3M kulak tıkacı

Motovento
    REKLAM ALANI

Selamlar, daha önce hiç kulak tıkacı kullanmamış biri olarak şehir içi sürüşlerimde deneyimlemek üzere 3m kulak tıkacı almayı düşünüyorum. 3M tıkaç hakkında görüşleriniz neler merak ediyorum?

50 çift 59tl şeklinde satılıyor. Arkadaşlarıma da hediye etmeyi düşündüğümden mantıklı geldi. Alpine marka tıkaçları da uzun yola giderken almayı planlıyorum zira arada sağlam bir fiyat farkı var

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    NC750X-DCT
    3m leri ben sadece uzun yolda kullanıyorum. Şehir içinde duyman gereken sesleri de engelleyebilir. Kulaklarını nasıl tıkadığını anlamak için serçe parmaklarını kulaklarının içine sok. Neredeyse böyle boğuk bi ses duyuyorsun. Uzun yolda zaten rüzgar sesinden başka bişey duyulmadığı için takıyorum.
    bdrhngvnc bunu beğendi.

ero__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Arkadaşlarına çok da fazla dağıtma derim. Zira 1 taktığını 2. kez kullanmayıp mesela 2 tane sakız kutusu taşıyıp, eve geldiğinde sabunla yıkarsan hijyeni de çözersin. Kulaktan çıkarınca çok çabuk kirlenir.

4strings - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    3M tıkaç iyidir, uvex tıkaç daha da iyidir. Bu tıkaçları yıkama işini unutun. Su, ter vb sıvılar temas edince özelliğni yitirir, şişer takmak için parmaklarınız arasında yuvarladığınızda ince kalmaz. Bir de piyasadaki modellerin çoğunda belli frekanslarda 34 dB azalttığını yazar ama kalitesiz olanların bunu sağladığını düşünmüyorum. 3M de uvex de bu konuda iyidir ama uvex bir kerte daha üstün. İpli olanlardan alırsanız daha kullanışlı oluyor.
    bdrhngvnc bunu beğendi.

Motosikleti
    Piaggio Medley 150->Dominar 400-> Tiger 800XC
    Merhaba, daha önce 3M ve diğerlerini denemiş biri olarak, 3M ile hiç uğraşmayın derim. Alpine motosafe alın hem kullanımı çok daha kolay(kaskı takarken kulaktan çıkmıyor) hem de bir sefer alıp uzun süre kullanabiliyorsunuz. Race modeli koruma olarak da gayet yeterli. Uzun vadede çok daha ekonomik olacaktır.
    4strings ve bdrhngvnc bunu beğendiler.

4strings - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alpine de iyidir, hatta içine kırmızı olan ses kesicilerden bulup takabilirseniz daha da sessiz olur. Ne var ki kulağınızın içine kaçınca hele ki yalniz ücra bölgelerde seyahat ederken, gittiğiniz yerde şok bimbir bulup, cımbız alıp kulağınıza kaçan alpin tıkacı çıkarmak zorunda kalabilirsiniz.Çok sıkıntılı bir süreçtir ve bunu yaşayan bir tek ben değilim.
    bdrhngvnc bunu beğendi.

Remzidemir41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kulak tıkacı kullanan birisi olarak söyleyeyim düzenli olarak kulağınızı temizletmeniz gerekir. Zira kulak içine soktuğumuz bu tıkaçlar kulak kirini içeri doğru itiyorlar ve zamanla kulak akıntıları dibe doğru gidiyor . Bu yüzden iltihaptan tutun kulak hassasiyetine kadar giden bir yol çiziyorlar. Gittiğim doktor kulağını rüzgardan korumak istiyorsan kulak için sokulmayan bir çözüm bul demişti. Ben de interkom yuvalarının etrafına ufak bir sünger yerleştirdim. Kulak tıkacı kadar olmasa da rüzgarı biraz daha kesmişti.
    bdrhngvnc bunu beğendi.

Aslında kulağımıza zarar veren kaskı çıkarıp sessiz bir yere gittiğinizde çınlama olaylarının olmasının sebepleri lastiğin sesi, başka araçların ve trafiğin gürültüsü bir de motorumuzun gürültüsüyle birleşince insanı delirtecek kadar rahatsız ediyor. Ses mühendisi olan Fuat Domaniç kulak tıkacı için duymanız gereken sesleri duymanızı sağlayan konforu arttıran bir malzeme olduğunu söylüyordu. Tek kullanımlık 3m tıkaçları sabunlu suya atıp kullanan bir sürü tanıdığım var. Gördüğüm kadarıyla da hepsi halinden memnun görünüyor.
    bdrhngvnc bunu beğendi.

recaip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    sehiricinde, disinda farketmeksizin alpine motosafe pro tikaclarini kullaniyorum.
    daha önceleri her tur tikac denedim, 3m dahil.
    vardigim sonuc ise alpine tikaclarinin en iyi sonucu verdikleri, sebebi ise 3m benzeri tikaclarin 2 sorunu var
    1- yapisi itibariyle kulaktan cikabiliyorlar
    2- kulagi tam tikadiklari icin basinci dengelenmesine olumsuz etki yapiyorlar, buda bas agrisina sebep olabiliyor (uzun suruslerde)

alpine tikaclarinin yaninda, ceketin cebinde herzaman bir cift 3m tikac yedek de bulunur.
    duyma kaybi, yavas yavas olan birsey, bu nedenle farkettiginizde geri dönusu olmuyor.
    birgun birisi sizinle konusurken; haa ne dedin, duzgun konussana dediginizde yada muzigin sesini herzamankinden fazla actiginizda, aci gercekle yuzlesirsiniz.
    birde isitme kaybindan önce tinitus denen bile bela edinirsiniz ki, dusmaninin basina bile gelmesini istemezsin.

sonuc: paranizin yettigi en iyi kulak tikacini alin ve hem sehiricinde hem de sehirdisinda kullanin.
    nerde kullanirsaniz kullanin, gurultuyu engelledigi icin, kornalari, motor seslerini, insanlari vs daha iyi duyarsiniz.

en kötu tikac bile, hic tikac kullanmamaktan daha iyidir.
    maktama, bdrhngvnc ve 4strings bunu beğendiler.

Arkadaşlarım da kullanmadığı için denetmek amaçlı vermeyi düşünüyordum. Tıkaçların tek kullanımlık (bir mesai süresi) olduğu yazıyordu.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:41 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:38 ----------

Teşekkür ederim, daha önce duymamıştım bunu. Şu an kullanmayı bıraktınız mı? Sünger ne kadar iş gördü?

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Bende hem Nonoise hem de Alpine motosiklet kulak tıkaçları var, kulak kanalı yapım nedeniyle 2 saatten sonra çok acıtıyorlar, uzun yolda kullanmak işkence gibi oluyor. İki yıldır bir eczaneden aldığım yoğun sünger uyku tıkaçlarını kullanıyorum (3M tıkaçlarıya aynı gibiler...), sesi daha başarılı kesiyor ve 7-8 saat kullanımda bile kulaklarımı acıtmıyorlar. Senede 3-4 defa uzun yol yapıyorum, dolayısıyla 8-9 kere ve 7-8 saat için kullanıldılar. Kulağımdan her çıkardığımda ıslak mendil ile güzelce siliyorum. Ayrıca kulak tıkacı kullanacağım gün de kulak içlerimi iyice temizliyorum, molalarda da yine kulak içi temizliği yapıyorum. Turgutreis - İstanbul arası yolculukta basınç farklından kaynaklı bir sıkıntı yaşamadım. (Balıkesir taraflarında biraz yükseğe çıkılıyor...) Belki Karadeniz veya Akdeniz dağ geçişlerinde sıkıntı yaşatabilir.
    bdrhngvnc bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı Remzidemir41 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kulak tıkacı kullanan birisi olarak söyleyeyim düzenli olarak kulağınızı temizletmeniz gerekir. Zira kulak içine soktuğumuz bu tıkaçlar kulak kirini içeri doğru itiyorlar ve zamanla kulak akıntıları dibe doğru gidiyor . Bu yüzden iltihaptan tutun kulak hassasiyetine kadar giden bir yol çiziyorlar. Gittiğim doktor kulağını rüzgardan korumak istiyorsan kulak için sokulmayan bir çözüm bul demişti. Ben de interkom yuvalarının etrafına ufak bir sünger yerleştirdim. Kulak tıkacı kadar olmasa da rüzgarı biraz daha kesmişti.
    3m kullanıyorum bende, dediğinize katılıyorum.

Zaten tinnitus var her iki kulağımda da.

Birde kulaktaki buşonu tıkaç ile birlikte iyice içeri itiyoruz her defasında.

Kulağımızın kalıbına uygun, kulak içine girmeyen bir tıkaç bulmak lazım.

ARçİL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha crypton/Honda cbf150
    3m çam tipi silikonlu kulaklığını kullandım memnun kaldım.
    bdrhngvnc bunu beğendi.

Vista86 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 700
    3m ve benzeri başka bir marka kulak tıkacını uzun zamandır kullanıyorum. Hiç bir sorun yaşamadım.
    Kulak tıkacı olmadan asla uzun yol yapmam.

Benzin istasyonlarında tıkacı çıkarınca değerini daha iyi anlıyorum.
    bdrhngvnc bunu beğendi.

Motosikleti
    SUZUKI gsx r 1000
    Yıllardır Gsx r 1000 ve Twobroders ikilisinde 3m kulak tıkacı kullandım,memnun kaldım.
    Şimdi nc 750x dct orjinal eksoz ikilisinde kullanıyorum konforlu,sessiz bir sürüş saglıyor.Birkere kulak kirlerini içeriye dogru itmiş duyma bozuklugu yaşadım başkada sorun yaşamadım tavsiye edrim.İki üç kullanımda bir degiştirin işinizi fazlasıyla görür.
    bdrhngvnc bunu beğendi.

Green_Beret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cafe Racer 152 - SYM Joymax 250i
    Bence adetli almayın değişik markalar kullanarak kendi tercihinizi yapın. Moldex kulak tıkacını kullandığımdan beri 3M çok sert geliyor ve bir süre sonra ağrı yapıyor bende.
    KırmızıGrom bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)