Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Trafiğe çıkma korkusu

Motovento
    REKLAM ALANI
    tecrube0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ns 160, Dominar 400 Tur Versiyon
    Herkese merhaba,

Forumda yeniyim .Konuyla ilgili olarak daha önceki topikleri aradığım gibi birşey bulamadım. 34 yaşındayım ve korona sebebiyle ulaşım için motosiklete binmek istiyorum.NC700S ile A sınıfı ehliyet aldım. Pulsar ns160 motosiklet aldım.

Ancak motosikletle sadece 15 km yol yaptım.Kapalı alanda benden iyisi yok Trafiğe çıkmaktan korkuyorum.Yeniyim kavrama kısmında sorun yaşıyorum ama esas sorunum sürekli bir arabanın gelip arkadan bana çarpacağını ya da arkadan gelenin yolunu kapattığımı düşünüyorum.

Bu korkuyu nasıl yenerim daha önce yaşayan mutlaka olmuştur.Yardımcı olursanız sevinirim

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Sürmeden aşamazsınız, ilk etapta sabahın çok erken saatleri yol boşken kullanmak, ardından yavaş yavaş yoğun trafiğe girmeden düzelmez bu iş. Arkadan gelenin yolunu kapama düşüncesini unutun, geçsin acelesi varsa solunuza. Trafiğin akış hızının epey altında giderseniz biraz sıkıntılı iş ama kimse de durup dururken gelip pat diye çarpmaz. Önünüzde 3-5 araba sonrasını iyi takipleyin, sağ ve sol aynalarınızı da sürekli kullanın, baktınız biri arkadan taciz ediyor, güvenli bir şekilde yol verme imkanınız varsa yol verin. Tecrübeniz arttıkça arkadan taciz etmeye kalkanı ufak bir gaz açışınızla aynadan kaybolmasını seyretmekten keyif alacaksınız.
    Erenkc91, levend84, tecrube0 ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

Bu kadar düşünmenize gerek yok bence zamanla alışacağınız bir durum benim motosiklet tecrübem pek yok ama artçı olarak yol almışlığım var, bu süre zarfında alışmış oldum ve gayet rahatım, diğer kalanlarda Tommygun abimin dediği gibi.
    tecrube0 ve tommygun bunu beğendiler.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı tecrube0 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Herkese merhaba,

Forumda yeniyim .Konuyla ilgili olarak daha önceki topikleri aradığım gibi birşey bulamadım. 34 yaşındayım ve korona sebebiyle ulaşım için motosiklete binmek istiyorum.NC700S ile A sınıfı ehliyet aldım. Pulsar ns160 motosiklet aldım.

Ancak motosikletle sadece 15 km yol yaptım.Kapalı alanda benden iyisi yok Trafiğe çıkmaktan korkuyorum.Yeniyim kavrama kısmında sorun yaşıyorum ama esas sorunum sürekli bir arabanın gelip arkadan bana çarpacağını ya da arkadan gelenin yolunu kapattığımı düşünüyorum.

Bu korkuyu nasıl yenerim daha önce yaşayan mutlaka olmuştur.Yardımcı olursanız sevinirim
    44 yasindayim, 3 yildir motosiklet kullaniyorum, daha oncesinde de trafik tecrubem cok az idi, otomobil kullanmayi sevmiyorum. Tavsiyem oncelikle trafigin az oldugu saatlerde hiz yapilamayan yollarda kendinizi gelistirmeniz, trafik okumaya alismaniz. Daha sonra yavas yavas tempoyu arttirmak isinizi kolaylastiracaktir. Ne cok cekingen olun ne de cok atak.

Benim gibi biri bile motosiklet kullanabiliyorsa akan trafikte, uzun yol yapabiliyorsa, herkes yapar

Guvenli ve keyifli surusler.
    tecrube0 ve levend84 bunu beğendiler.

kasırga genç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    arora kasırga ar 50-50
    trafiğin hızına uygun sürersen arkandan kimsenin sıkıştıracağını sanmıyorum.
    alıştıktan sonra tommygun abimin dediği gibi gazı açtığın an aynada kaybolur
    tecrube0 bunu beğendi.

Motosikleti
    Bn125
    Hocam ilk evinizin çevresindeki sokak aralarında sakince sürüp sonrasında da ufaktan cadde yollarına hafiften çıkarsanız bence alışırsınız. Ben de başta çok geriliyordum ve ilk hafta sadece ara sokaklarda ve trafiğin olduğu tek şeritli bir cadde yolunda sakince süre süre öğrendim. Ana yollara vs ilk 3 hafta çıkmadım.
    tecrube0 bunu beğendi.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Ben motoru aldığım ilk 1,5 ay E5'e çıkamadım, köprüyü kullanamadım. İstanbul'u bilenler için Kızıltoprak-Pendik arası sahil yoluna çıktığımda "bugün amma uzun yol yaptım hee" diyordum. İlk kazamdan sonra kendime geldim, daha rahat sürer oldum. Siz yine de benim dediğimi sallamayın, kaza yapmayın.
    tecrube0, levend84 ve espresso bunu beğendiler.

Arabayi cat pat kullaniyorum. Izmirdeyim o zamanlar. Cok kalabilaga giremiyorum. Bi gun aksamustu dedim hadi basmaneye, izmirin en kalabalik yerine en kalabalik saatte gittim Arabada, motorda tamamen tecrube uzerine kurulmus , eskiler "meleke" derler. Arabada belki 300 bin kilometrem vardir. Ve her sene daha iyiye gittigini farkediyorum. Benim de tavsiyem benzer motosikletimi aldigimda sabah erkenden cikip, bos sokaklarda kullanir, rampada dur kalk yapar, u cekerdim. Bi nevi trafik simulasyonu. Uzun zamandan sonra motosiklete basladim 1000 km yaptim hala eskisi kadar kullanamiyorum. Ki uzun seneler kullanmis olmama ragmen. Bu is pratik, sakinlik, cok tekrar. Riske girmeden surun.
    tecrube0 bunu beğendi.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Kapalı alanda hakimiyet eğitimi alınca korku yeniliyor. Ben de ehliyeti aldıktan sonra motorla trafiğe çıkmaya çekiniyordum, bir günlük bir eğitim aldım, bir gün sabahtan akşama kadar eğitimden sonra kendime biraz güven geldi.

Tabi yıllardır trafikta araba kullandığım için trafikte hangi araç ne yapacak, ne olacak biraz trafiği okuyabiliyordum, sadece motora alışık değildim.
    levend84, gurcanozturk ve tecrube0 bunu beğendiler.

Motosikleti
    MT-09 SP
    Nerede yaşıyorsunuz bilmem ama imkan varsa birebir sürüş eğitimi alın derim. Trafik korkusunun yavaş yavaş tenha ara sokaklardan daha kalabalık yerlere çıka çıka aşıldığı doğru ama ara sokaklarda bir şekilde öğrenip cesaretlenen arkadaşlar şansına başına iş gelmeden bir şekilde öğrenip bu günlere gelebilmiş. Onlardan biri de benim. Bundan 15 yıl önce motosiklet konusunda bugünkü gibi imkanlar yoktu. Şu anki kafam olsa motosikleti öğrenme aşamasında kesinlikle eğitim alırdım.
    Acemiliğin verdiği anlık panik kaza yaptırabilir veya bir başkasının kaza yapmasına sebebiyet verebilir. İnsan canının söz konusu olduğu işler şakaya gelmez. Üstelik bu başlangıç evresi yanlış sürüş alışkanlıkları edinmek için çok uygun bir zaman.

Eğer eğitim almaya imkan yoksa iki yutup kanalı önerebilirim. Boş beleş motovlogculardan hiçbir şey öğrenemezsin. O yüzden onlara hiç bakma. Çoğunun motosiklet eğitimi bile yoktur.

Hasan Erkan Anlar - Özellikle bu hocamızın bilgi olarak kaliteli ve izlenmesi gereken videoları var. Bazı videoları online motosiklet eğitiminden farksız. Videolarını hatim etmeni tavsiye ederim.
    Bir diğeri Zafer AKCAY
    Aynı şekilde bu abimiz de motosiklet eğitmeni. Videolarını baştan sona izlemeni öneririm. Trafikte yaşanan kazaları yorumlayarak ne yapmalıyız ne yapmamalıyız gibisinden yorumluyor. Trafik konusunda aklında bir fikir oluşturacaktır mutlaka.
    tommygun, tecrube0, levend84 ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kapalı alanda hakimiyet eğitimi alınca korku yeniliyor. Ben de ehliyeti aldıktan sonra motorla trafiğe çıkmaya çekiniyordum, bir günlük bir eğitim aldım, bir gün sabahtan akşama kadar eğitimden sonra kendime biraz güven geldi.

Tabi yıllardır trafikta araba kullandığım için trafikte hangi araç ne yapacak, ne olacak biraz trafiği okuyabiliyordum, sadece motora alışık değildim.
    Ben kapali alan egitimini ehliyet almadan once aldim, boylece ehliyet alirken de rahat ettim.
    tecrube0, levend84 ve espresso bunu beğendiler.

Eğitim alın. 1 ayda geliştireceğiniz becerileri 2 saatte geliştirin.
    tecrube0 bunu beğendi.

Motosikleti
    Cevap veren herkese çok teşekkür ederim sayenizde biraz kendime güvenim geldi .Hız olarak 35-50 e5 vs çıkmıyorum cadde ve sokaklar için uygun hızlarda kullanıyorum ama daha önce hiç araç tecrübem olmadı. A ve B sınıfı ehliyetim var ama hiç tek kullanmadım.
    Eğitim şuan hem covid19 hem de maddi olarak pek mümkün görünmüyor.İleri sürüş eğitimi kurslarını araştırdım.NC700s ile trafiğe çıktığımda tek başıma herhangi bir korku vs olmadığı için ekstra ileri sürüş eğitimini düşünmemiştim.Tork ve ağırlık güven verdi sanırım.Malesef tüm ekipman ve motosiklete ayırdım.

Youtube da dediğiniz kanalları takip edicem mutlaka Hasan hoca zaten takip ettiğim bir kişiydi.
    Tekrar tekrar teşekkür ederim.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    İleri sürüşten ziyade 1 seviye Kapalı alan hakimiyet eğitimi almanız kendinize güveninizi arttırır.
    espresso, gurcanozturk ve tecrube0 bunu beğendiler.

kurubuzz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj discovery
    korkucak bişey yok gaza aban sonra arka tekeri kitle motorda neler oluyoz analiz et sonra ön frende dene bi kaç kere düşersin sonra bi kaç kişiye hafif carparsın arabada olur sonra bakmışsın herkez senden korkar olmuş ...

Motosikleti
    Alıntı okanbagiscan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İleri sürüşten ziyade 1 seviye Kapalı alan hakimiyet eğitimi almanız kendinize güveninizi arttırır.
    Çok teşekkür ederim

Hakimeyet eğitimlerini siz yazınca google da arattım karşıma çıkan linklerde 1000 km , 1500 km şartı bulunuyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:12 ----------

Alıntı kurubuzz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    korkucak bişey yok gaza aban sonra arka tekeri kitle motorda neler oluyoz analiz et sonra ön frende dene bi kaç kere düşersin sonra bi kaç kişiye hafif carparsın arabada olur sonra bakmışsın herkez senden korkar olmuş ...
    Korkulma evresine kadar gelemem diye düşündüm mesajı okurken .Teker kitleme ile mutlaka karşılaşırım diye düşünüyorum vites düşürürken , ön fren benim için şuan tehlike çünkü daha önce uzun süre bisiklet kullandım İstanbul-Çanakkale , Tekirdağ ,Balıkesir vs gitmişliğim var bisikletle .

Çok teşekkür ederim.

Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı tecrube0 adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Hakimeyet eğitimlerini siz yazınca google da arattım karşıma çıkan linklerde 1000 km , 1500 km şartı bulunuyor.[COLOR="Silver"]
    Guvenli surus egitimi olarak bakin. Ornegin Honda'nin egitiminde motosiklete binmemis dahi olsaniz kabul edilirsiniz, bisiklet surebiliyorsaniz egitime katilabilirsiniz.
    okanbagiscan bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı konfucyus adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arabayi cat pat kullaniyorum. Izmirdeyim o zamanlar. Cok kalabilaga giremiyorum. Bi gun aksamustu dedim hadi basmaneye, izmirin en kalabalik yerine en kalabalik saatte gittim Arabada, motorda tamamen tecrube uzerine kurulmus , eskiler "meleke" derler. Arabada belki 300 bin kilometrem vardir. Ve her sene daha iyiye gittigini farkediyorum. Benim de tavsiyem benzer motosikletimi aldigimda sabah erkenden cikip, bos sokaklarda kullanir, rampada dur kalk yapar, u cekerdim. Bi nevi trafik simulasyonu. Uzun zamandan sonra motosiklete basladim 1000 km yaptim hala eskisi kadar kullanamiyorum. Ki uzun seneler kullanmis olmama ragmen. Bu is pratik, sakinlik, cok tekrar. Riske girmeden surun.
    Direksiyon dersinde 3 gün hoca beni kent ormanına diye yola çıkarıp hasanağadan homeros bulvarına ordan çeşme otobanına sokmuştu. 1 haftada eğitimde 600 km yol yapmıştım .

Kerem34_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-25 ABS
    İki üç hafta öncesine kadar ben de aynı durumdaydım, başlığım da var. Önce motosiklete alışmak için bir iki hafta şehiriçi, sakin yollarda sakin saatlerde kullanın bu kadar gerginseniz.

Ben bir ay otobana girmem diyordum fakat altımdaki motosiklet beklediğimden daha iyi kaçıyor, birinci hafta bittikten sonra gideceğim yerlere, amaan ne şehiriçi trafiğine gireceğim, otoban yarısı kadar sürmüyor diyerek girmeye başladım.

Benim artım trafikte bisiklet, paten gibi zaten tehlikeli olan şeyleri önceden kullanmış olmam oldu, arkamda gerekirse araba kuyruğu olsun umurumda olmaz,beklesinler. Acelesi olan dörtlüsünü yakar emniyet şeridine, karşı şeride girer geçer beni. Sıcacık arabasının içinde güvenlik riski olmadan rahat rahat oturacak. Ben patenle, motosikletle uğraşırken bir de paşamın keyfi olsun diye acele edeceğim. Benim güvenliğim benim için herkesin rahatından daha önemlidir. Trafiğin akışına tecavüz etmemek şartıyla aynı psikolojide olmanızı şiddetle öneririm. Bir de mottomuz '' Benim anam ağlayacağına onların anası ağlasın''.

Hem emin olun otoban çok daha akıcı, çok daha rahat. Trafik kilit değilse vitesi 5-6ya çekip hızı 70 80'de sabitleyip sağ şeritten devam etseniz kimse elleşmez size. Şehir içinde öyle değil, sürekli vitesle oyna, dört yolda araba gelir mi, ışıkta yokuşta kaldım, kalır mıyım sorunları oluyor acemiye.

Ben ilk 3 5 gün motosiklete alışmak için evimin yakınlarında, en fazla 1 semt uzağa kadar giderek sürdüm.

3-5 gün sonra özellikle hakimiyetim artsın diye akşam trafiğinde fantastik kilitli rotalara girdim, altunizade trafiği, köprü trafiği, kadıköy trafiği.

Sonra sahil yolunu kullanarak uzun rotalar yaptım, İstanbul içi olabilecek en uzun rota en azından köprüyü geçmeden. Üsküdar'dan Kadıköy'den çıkıp Yoros Kalesine, Polenezköy'e kadar bu şekilde gittim 3-5 kere.

Şimdi rodajın da yarısından çoğu bittiği için biraz daha agresif kullanabiliyorum, çevre yolu şehir içine göre kesinlikle daha rahat motosiklete hakimseniz.

Yazılanlara ek olarak, Youtube'a trafikte motosiklet kullanmak yazarsanız güzel videolar var, iyi ipuçları var çoğunda.

Bir de biraz geliştikten sonra Keith Code bileğin dansı belgeselini izleyin, ben çok önceden izlemiştim geçenlerde bir daha izledim. En önemli mevzulardan biri viraj, yanlış tekniklere alışıp da sonradan düzeltmeye çalışmayın.

AEA'nın hayati bilgiler serisindeki bütün videolarını da izlemediyseniz en kısa sürede bitirin. Başlangıçta yanlış tekniğe alıştıktan sonra düzeltmek zor oluyor. Ben hala refleks olarak ön fren yapamıyorum bisikletten ötürü, sadece istediğim zaman basabiliyorum, panik fren için bundan kurtulmamız gerek yoksa fren mesafesi 3 4 kat uzuyor sadece arka frenle durmaya çalışınca. Hatta çoğu zaman kilitliyor, göt atıyor duramıyoruz da.
    tecrube0 bunu beğendi.

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Hakimiyet eğitimi için 1000 1500 km tecrübe istemeleri sizin eğitimden daha çok fayda sağlamanız için.Mesela orda dizlerinin üzerinde seleye oturup motoru kullandırıyor.Bunun için biraz tecrübe gerekiyor.
    tecrube0 bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler