Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Zinciri mazotla temizlemek güvenlimidir

Motovento
    REKLAM ALANI

Kolay gelsin zinciri mazotla temizleyebilirmiyiz c1 motul temizleme almadan malum fiyatları çok uçuk ikisi birden rahmetli Barkın abinin videosunda gördüm o temizleyebilirsiniz diyordu

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    sharkspeedr2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Gazyağı almalısın diğer adı Kerosen
    internette bulabilirsin

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Mazot da temizler, gazyağı da. Zaten bakarsanız mazot ve gazyağı yapı itibariyle birbirlerine benzerler. Gazyağının kir çözücü özelliği daha fazla. Ben gazyağı kullanıyorum, öneririm.

Mazot kullanabilirsin zarar vermez ve eski yağı çok güzel temizler, gaz yağından daha ucuza gelir diye tahmin ediyorum.

Eskiden bisikletimin zincirini benzinle temizliyordum. Eski motosiklet yağıyla da yağlıyordum. Birgün yokuş yukarı çıkarken zincirim kopup arka jant tellerine dolanmıştı. Düşmeden zor inmiştim.Sonra bisikletçiye sorduğumda "solvent aşındırmıştır" demişti.Sonradan hep gazyağı kullandım. Hiçbir sorun olmadı. Bence mazot kullanmamalısın.Mazotun çok rahatsız edici pis bir kokusu var.

Olcay Demirc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    PCX125
    https://www.youtube.com/watch?v=cL0HwDflKSA
    izlemenizi tavsiye ederim ben şaşkınlıkla izledim özellikle gaz yağı çok şaşırttı beni

Gaz yağı kullanmayınız. Özellikle nalburlar da fırsatçılık yapıyor 1lt gazyağını 20₺ ye satan gördüm. Mazot gaz yağından iyidir, ucuzdur.
    37Harun bunu beğendi.

Ahmet Turan Peker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda nc 750 x dct vstrom dl 650 xmax 250
    Tavsiyedir...

1- Asla yağ çözücü bir şey ile zincirinizi temizlemeyin ( gazyağı,mazot,benzin,... vs)

2- Zincirinizi akışkan bir yağ ile yağlayın ( 90-140 dişli yağı, kızak yağı, yada akışkan zincir yağı)

3- temizlik işini yine yağ ( daha ince) ile yapın bez ile silip parlatın...

4- Yağlama işini motoru park edince yapın ve bekletin. Sıçrama minimum olacaktır.( Akşam yağla sabah devam gibi)

Bunları yaparsanız Zincirinizi çok uzun km ler gittiğini göreceksiniz..

Not: yağ çözücü maddeler oring lere değil zincire zarar verir...
    panic adak bunu beğendi.

Motosikleti
    KTM 390 ADV//CRF RALLY // CBR 500R // Pulsar 200NS
    yağ değişiminden çıkan yağı kullanıyorum. fırça ile sürüp temizliyorum sonra zincir yağını ince bi fıs sıktım mı ZIMBAAAA:D
    Kural [ Z ] bunu beğendi.

Motosikleti
    Bn125
    Zincir yağlamak için c4 kullanıyorum ve temizlemek için de gaz yağı. Fakat fortnine kanalının videosunu izledikten sonra gaz yağının aşırı zararlı olduğunu gördüm. Önereceğiniz uygun fiyatlı zincir temizleme spreyi( C1'in gaz yağından farkı yok) ya da yukarda ince yağ denilmiş var mıdır? C4 spreyle o ince yağın üstüne sıksam sorun olur?

Alıntı ALİCEM adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Zincir yağlamak için c4 kullanıyorum ve temizlemek için de gaz yağı. Fakat fortnine kanalının videosunu izledikten sonra gaz yağının aşırı zararlı olduğunu gördüm. Önereceğiniz uygun fiyatlı zincir temizleme spreyi( C1'in gaz yağından farkı yok) ya da yukarda ince yağ denilmiş var mıdır? C4 spreyle o ince yağın üstüne sıksam sorun olur?
    İnce yağdan dolayı tutunmayabilir boşuna sıkmış olursunuz, bence en iyisi motosiklet için üretilmiş olan ürünleri kullanmak. Zaten c4 varsa ince yağa hiç gerek yok.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Alıntı Ahmet Turan Peker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tavsiyedir...

1- Asla yağ çözücü bir şey ile zincirinizi temizlemeyin ( gazyağı,mazot,benzin,... vs)

2- Zincirinizi akışkan bir yağ ile yağlayın ( 90-140 dişli yağı, kızak yağı, yada akışkan zincir yağı)

4- Yağlama işini motoru park edince yapın ve bekletin. Sıçrama minimum olacaktır.( Akşam yağla sabah devam gibi)

üstad yazdıklarına katılıyorum sadece mazot zinciri aşındırmaz , mazot yada motorinde aslında çok çok ince bir yağdır , dizel araçlarda pompa ve enjektörler mazotun yağlama etkisiyle yüksek devirlerde çalıştırılabiliyor , metale zarar verseydi dizeller anında çöp olurdu ben iki tane motorumda yaklaşık 190.000 km sadece mazot kullandım , ne oringde ne zincirde anormal bir durum görmedim , seninde yazdığın gibi motor yağı şanzıman yağı elimde o an ne varsa onunla yağladım ortalama 50-60binde zincirleri değiştim ama söktüğüm zinciri inceleyince 80bin yada biraz riske girip 100bin giderdi dedim..

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    Alıntı emre xt125 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gaz yağı kullanmayınız. Özellikle nalburlar da fırsatçılık yapıyor 1lt gazyağını 20₺ ye satan gördüm. Mazot gaz yağından iyidir, ucuzdur.
    Ben de 300cc lik şişede 7.50 tl fiyat aldım..

Motosikleti
    Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    üstad yazdıklarına katılıyorum sadece mazot zinciri aşındırmaz , mazot yada motorinde aslında çok çok ince bir yağdır , dizel araçlarda pompa ve enjektörler mazotun yağlama etkisiyle yüksek devirlerde çalıştırılabiliyor , metale zarar verseydi dizeller anında çöp olurdu ben iki tane motorumda yaklaşık 190.000 km sadece mazot kullandım , ne oringde ne zincirde anormal bir durum görmedim , seninde yazdığın gibi motor yağı şanzıman yağı elimde o an ne varsa onunla yağladım ortalama 50-60binde zincirleri değiştim ama söktüğüm zinciri inceleyince 80bin yada biraz riske girip 100bin giderdi dedim..
    Bildiğin gibi mazot ve gazyağı çok incedir. Zincire zararı su şekilde olur. Oringlerden içeri sızarak ordaki gresi çözer. Ordaki gres sağlam durduğu sürece bakla kilitlenmez. Senin uzun km ler kullanman kullandığın sıvı yağın da oraya girebilmesidir (oringler aşınınca) . Sprey yağ kullanıp gazyağı ile temizlik yapan 20-30 bin aralığında zinciri bozar.

Tavsiyedir...

Temizlik işini daha ince yağ ile yapma kısmını biraz detaylandırabilir misiniz? Zincirde biriken toz toprağı ince bir yağ ile nasıl temizleyebiliriz?

emenyasin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Lifan KP150

Motosikleti
    Alıntı emre xt125 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Temizlik işini daha ince yağ ile yapma kısmını biraz detaylandırabilir misiniz? Zincirde biriken toz toprağı ince bir yağ ile nasıl temizleyebiliriz?
    Motorunuzdan çıkan yağ bile olur. O yağı fırça ile sürün bez ile silin ...bu kadar

Motorunuzdan çıkan yağ bile olur. O yağı fırça ile sürün bez ile silin ...bu kadar
    Benim tracer 700 ün zinciri çok hışırtı yapıyor dediğiniz şekil yağlama yapınca. Hiç yağlanmamış gibi geliyor bana. İpone xtreme chain i boca ediyorum 1 gün bekliyorum çok iyi oluyor hiç ses yok.

Thesinner83 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax 250-R25
    Oringli zincirlerde motordan çıkan yağ kullanıldığında yağ içindeki ince metal tozu orang e zarar vermez mı?

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Bildiğin gibi mazot ve gazyağı çok incedir. Zincire zararı su şekilde olur. Oringlerden içeri sızarak ordaki gresi çözer. Ordaki gres sağlam durduğu sürece bakla kilitlenmez. Senin uzun km ler kullanman kullandığın sıvı yağın da oraya girebilmesidir (oringler aşınınca) . Sprey yağ kullanıp gazyağı ile temizlik yapan 20-30 bin aralığında zinciri bozar.
    desene hiç mazot kullanmasak 150.000 gidecekmiş zincir :D

zincir ömrü hakkında püf nokta yağlama sıklığı , ne kadar sık yağlarsanız o kadar uzun kullanırsınız..

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)