Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

N11’den aldığım brandanın içi egzoza yapıştı iz bıraktı

Motovento
    REKLAM ALANI
    atalayalper - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CFMoto NK250
    N11’de mağazası olan ve Özel ölçüyle modele özel üretim yaptığını iddia eden AutoEN adındaki branda üreticisinden nevada 250 için özel üretildiği iddia edilen bir branda satın aldım. Branda geldi özel üretimle alakasu yok branda içine 2 tane motor sığar. Branda kalın ama içi pamuklu kumaş gibi kendi kendime dedim ki bu egzoz kısmına denk gelen yerler umarım sıcaktan eriyip yapışmaz. Aslında iade edecektim kalitesi çok kötü çünkü ama yağışlı döneme denk geldik ve motoru brandasız bırakmak istemedim site de kedi dolu zaten.

Neyse dün hava güzeldi epey gezdim geri döndüm motoru kapattım brandayı serdim üstüne bugün motoru açtığımda gördüm ki egzoza temas eden yer erimiş ve egzoz üstünde kalıntı bırakmış bunu boyaya zarar vermeden nasıl çıkartırız bilgisi olan var mı?

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:14 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:13 ----------

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    tomass - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha SR500, Vespa Sprint 150S
    Sıcak egzoz ile temas adince gayet olağan bir durum.
    Ben de kapalı alan brandası kullanıyorum.
    Motoru bırakır bırakmaz brandayı örtmüyorum.
    Motor bloğu ve egzoz soğuduktan sonra örtüyorum.

Soğukken tırnak ile bir deneyin belki çıkar.
    Ya da motoru kullandıkça egzoz ısınacak , o yapışan kısım iyice yanacak ama o zaman da boyutu küçülse de siyah leke bırakacaktır.
    uugguurr86 ve atalayalper bunu beğendiler.

Motosikleti
    MSX-125 & X-Pulse 200 & 790 Adv
    Motor sıcakken üstünü örtmek bana da çok doğru gelmiyor. Motorun soğuması çok uzun sürebilir. Normalde motorun ısınmayan bazı plastik parçaları kablolar vs. gereksiz ısınıp gevşeyebilir zarar görebilir diye düşünüyorum.
    atalayalper bunu beğendi.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Benzer bir branda yapışma faciasını ben de Sym Wolf'te yaşamıştım. Onun egzozu sizinkine göre parlak metaldi. Yanıkları bulaşık süngerinin yeşil kısmının üzerine Wd40 sıkıp egzozu epey bir ovalayarak çıkarmıştım. Wd40 ve ovalama sizin mat boyalı egzozun boyasına zarar verir mi bilemem.

cıbılduck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Monster 696
    Aynı branda bende de var öyle bir şey olmadı. Sadece çok yağmur, dolu ve kar altında 1. yılında biraz yırtılmalar yaşandı.

Motosikleti
    CFMoto NK250
    Cevaplar İçin teşekkür ederim, bu lekeyi çıkartmak İçin tommygun’ın tavsiyesi haricinde tavsiyesi olan var mı?

Motosikleti
    Bajaj boxer (Cafe racer) sym jet 14 200i
    Hafif sıcakken veya sıcakken aseton veya alkol çözebilir fakat boyayı da kaldırır mı bilemiyorum

RideForLife. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Alıntı KırmızıGrom adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motor sıcakken üstünü örtmek bana da çok doğru gelmiyor. Motorun soğuması çok uzun sürebilir. Normalde motorun ısınmayan bazı plastik parçaları kablolar vs. gereksiz ısınıp gevşeyebilir zarar görebilir diye düşünüyorum.
    Ben de motor sıcakken örten kişilerdenim ve bu aklıma hiç gelmedi. Aşırı mantıklı geldi. Ama bir de şöyle bir durum var; zaten trafikte durduğumuzda ya da güneş altında da benzer parçalar aynı sıcaklığa ulaşabilir. Yani bu yoruma hem katılıyor hem katılmıyorum
    KırmızıGrom ve atalayalper bunu beğendiler.

recaip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motorun ureticisine email atip brandanin kumasi hakkinda bilgi verirsen belki yardimci olurlar ki en saglikli cevap ordak gelir.

Kerem34_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-25 ABS
    Boyaya çoğu şey zarar verecektir bir parça kazımak da olacak çünkü mecburen. Ama minimum zararı bir fön makinesiyle, sıcak hava tabancasıyla orayı lokal olarak iyice ısıtın. Sonra gazyağı veya wd40 sıktığınız bir bezle iyice ovalayın. Gazyağı pütür boyalı jantlarda falan hiç boya atması gibi sıkıntılar yapmıyor. Tanıdığım çoğu kişi siyah mat kaplama jantlarını gazyağıyla temizliyor daha sıkıntı yaşayan duymadım. Mantıken egzoz boyasının daha dayanıklı olması lazım jant boyasından.

sey_47 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BWS 100
    O şekilde kullanayım demeyin de.
    Daha çok ısınarak iyice yanıp çıkmaz bir hal alacak.

Bir keresinde yapıştı nylon. Elimdeki eldivenle silmiştim o sıcaklıkla
    Kalın bir tabakaysa soymaya çalışabilirsiniz.
    Yada egzosu hafif ısıtarak veya ısı tabancasıyla hafif erite erite hurda bir bezle silinedebilir.

Sileceğiniz malzemeye dikkat edin de boyayı çizmesin

sharkspeedr2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    baktın olmuyor 2000-3000 kum zımpara ile orayı aşındır sonra üstüne 2 kat motip yanmaz mat siyah boya uygula egzozu biraz boyarsın oldu bitti
    atalayalper ve Green Arrow bunu beğendiler.

Motosikleti
    KTM 390 ADV//CRF RALLY // CBR 500R // Pulsar 200NS
    aynı sorunu yaşadım panik yapma. Çizmeyecek bir bez al mikrofiber ya da üstübü. ben üstübü kullanmıştım. o kuruduktan sonra yumuşatacak bişey sık. leke çözücü temizleme sıvısı zart zurt farketmez. başla öfelemeye :D uzun sürüyor ama çıkıyor. ben de görünce söve söve bi hal olmuştum.

3 senedir oxford marka branda kullanıyorum. Sıcak,soğuk hiç farketmeksizin kullandım bir yapışma vs yaşamadım. Tavsiye ederim.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    kalın miflonlu brandam vardı böyle bir problem yaşamadm, sıcakken örtüveriyordum :D

Motosikleti
    CFMoto NK250
    Aman dikkat sonucu benimki gibi olmasın motor sıcak iken içi pamuklu gibi olan branda örtmeyin motorunuza. Bu akşam iş dönüşü bu tavsiyeleri sırasıyla deneyeceğim bakalım hangisi etkili olacak

Bu olayı defalarca yaşadım. Çanta, poşet, ayakkabı ne ararsan :D Egzos ısınıp o bölge gevşeyince tahta parcasıyla sıyırıp temizledim. Kalan küçük parcalar da yanarak yok oluyor. Bazen soğukken falçata gibi bir şeyle zorlayınca da kalkıyor kolayca.

atillatopal9 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki V-Strom DL650
    motor brandaları için özel kumaşlar var, yanmaz şeklinde. Onları tercih etmek lazım, bende de cbr varken başıma gelmişti maalesef

Green Arrow - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Moto Guzzi v7 850 Special + Kymco People S 200
    Alıntı sharkspeedr2 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    baktın olmuyor 2000-3000 kum zımpara ile orayı aşındır sonra üstüne 2 kat motip yanmaz mat siyah boya uygula egzozu biraz boyarsın oldu bitti
    Siyah boyalı egzozlarda bu ve benzeri sorunları çok sık yaşayacaksın, arkadaşın dediği gibi zımpara ve motip egzoz boyası senin kalıcı çözümün. Defalarca yaşadım ve düzenli aralıklarla kat kat boyadım. Ekonomik ve kalıcı çözüm

Motosikleti
    Lambretta V200 Special, Peugeot Django 150 Sport
    benzinle çıkartmayı deneyin..

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler