Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

oto akusu tavsiye

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    cb250r
    1-arkadaslar varta, inci, mutlu vs marka akulerin malzeme kalitesi degisiklik gosterir mi?

2-ayni kullanim sartlarinda, kullanim omru degisiklik gosterir mi?

3-yukaridaki kriterlere dayanarak hangi akuyu tercih etmeliyim?

kulaktan dolma ve yazili olan teorik bilgilere sahibim(cca degeri vs onemli biliyorum)

sizden ricam aramizda konuya hakim, uzman arkadas varsa, tavsiye verebilirmisiniz?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

cca marş basma gücü
    cca yı yükseltmek için ömürden taviz verilir
    donanım fazla ise cca sı düşük amper/saat i yüksek olmalı
    vs vs
    amaç önemli
    Mr.wind bunu beğendi.

Motosikleti
    cb250r
    Alıntı ',' adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    cca marş basma gücü
    cca yı yükseltmek için ömürden taviz verilir
    donanım fazla ise cca sı düşük amper/saat i yüksek olmalı
    vs vs
    amaç önemli
    hocam saolun bu konular hakkinda bilgim var. ben daha cok "ayni kullanim sartlarinda hangi aku malzeme kalitesiyle fark yaratir?" sorusunu merak ediyorum.

Alıntı Mr.wind adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hocam saolun bu konular hakkinda bilgim var. ben daha cok "ayni kullanim sartlarinda hangi aku malzeme kalitesiyle fark yaratir?" sorusunu merak ediyorum.

Malzeme ne kadar kaliteli ise iletkenliğide o kadar iyi olur diye düşünüyorum. Şuan Anadolda çelik akü olması lazım ben hiç memnun değilim soğuk havalarda arabayı vurdurmak zorunda kalıyorum ondan önce Hugel gibi marka vardı (tam hatırlamıyorum ama Hugel olması lazımdı) ondan hiç soğuk havalarda sıkıntı çekmedim. Akü alırken soğuk havalara dayanıklı olması benim gibi eski araba kullanıcıları için daha önemli.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Benim 2006 model Toyota Yaris'i 2009'dan beridir kullanıyorum, 3 kere akü değiştirdim. her seferinde akü aniden öldü, yolda kalınca haliyle en yakında hangi ükücüden bulduysam onu almak zorunda kaldım, 3 kere akü değiştirince markalar arasında pek fark olmadığını gördüm. Şu anda üzerinde olan akü 4 yıldır üzerinde, inci akü marka, hala bozulmadı.

günümüzde marka konusu çorba oldu
    arçelik, beko, altus arasındaki farkı bilemiyorum
    fabrika ne istersen o markayı basar
    renault, dacia, nissan, mercedes ilişkisi
    rifter, berlingo, proace, yeni doblo...

Motosikleti
    cb250r
    kafamdaki sorular:

1-marka 72 amper diyor, ben nerden bilcem bunun gercekten 72 oldugunu?

2-sulfatlasma reaksiyonunun daha yavas olmasi ve malzeme kalitesi arasinda bi iliski varmi?

3-bacanagin 2017 octaviasinda orjinal akusu var 70 amper sanirim. benim aracimda 9 ay once aldigim 72 amper inci aku var.

onun aracaci daha cok yatti, benim arac en az 3 kat daha fazla km yapti. adam haftada 1 kez maks 1 saat kullaniyor. akusu saat gibi tik demiyor, benim aku cort. bu nasil olabiliyor?

biktim akuyle ugrasmaktan.

Motosikleti
    falcon flash 100
    kafamdaki sorular:

2-sulfatlasma reaksiyonunun daha yavas olmasi ve malzeme kalitesi arasinda bi iliski varmi?

3-bacanagin 2017 octaviasinda orjinal akusu var 70 amper sanirim. benim aracimda 9 ay once aldigim 72 amper inci aku var.

onun aracaci daha cok yatti, benim arac en az 3 kat daha fazla km yapti. adam haftada 1 kez maks 1 saat kullaniyor. akusu saat gibi tik demiyor, benim aku cort. bu nasil olabiliyor?

Arkadaş kusura bakma da çok pimpiriklisin gibi me geldi. Bu kadar kafaya takma, rahat ol yukarıda saydığın akü markalarından eşit değerde olanların hepsi aynı.

Hayat değmez üzerinde 72 yazıyor ama ya değilse diye düşünmeye. Aracının üreticisinin tavsiye ettiği değerler de tak bir akü devam et.

Motosikleti
    cb250r
    Alıntı yaşlıveacemi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaş kusura bakma da çok pimpiriklisin gibi me geldi. Bu kadar kafaya takma, rahat ol yukarıda saydığın akü markalarından eşit değerde olanların hepsi aynı.

Hayat değmez üzerinde 72 yazıyor ama ya değilse diye düşünmeye. Aracının üreticisinin tavsiye ettiği değerler de tak bir akü devam et.
    pimpirikli olacam tabi parayi yolda bulmuyoruz. siz dediginiz gibi yapin, yani gereksiz bir yorum yazmissiniz.

Motosikleti
    falcon flash 100
    pimpirikli olacam tabi parayi yolda bulmuyoruz. siz dediginiz gibi yapin, yani gereksiz bir yorum yazmissiniz.
    Pardon meşgul ettim.

ikitekerlime binmek zor olduğunda otomobile hadi(arada bir, soğuk 05:30...) derdim
    akü konusunu epey öğrendim
    akünün üzerine, lityum motosiklet aküsü sıkıştırmıştım. beş yıl kullandım(sorun yaşadığım için değil, tedbir)

kafamdaki sorular:

Arabanızın elektrik kaçağı olabilirmi özellikle sonradan yapılan ses tesisatı gibi yapılan elektrik işlemleri aküyü yer. Aracınız markası modelini ve yılını belirtseydiniz daha iyi olurdu, belkide arabanızın şarj dinamosu yeteri kadar elektrik üretmiyordur. 5-6 sene belkide daha uzun süre boyunca aynı aküyü kullandığımızı bilirim. Sorunu aküden değilde arabanızdanda arayabilirsiniz.

Motosikleti
    cb250r
    Alıntı yaşlıveacemi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Pardon meşgul ettim.
    yok hocam mesguliyet meselesi degil, aku konusunda yuzum gulmedi son 1,5 senede 2 tane aku aldim.( aracta hicbir problem yok )

sabah sabah mars basmayip ise gidemeyince yada sacma sapan bir yerde mahsur kalinca sorun oluyor, kafaya taksan da takmasan da isin gucun aksiyor ugrasiyorsun.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:27 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:24 ----------

Alıntı Erenkc91 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arabanızın elektrik kaçağı olabilirmi özellikle sonradan yapılan ses tesisatı gibi yapılan elektrik işlemleri aküyü yer. Aracınız markası modelini ve yılını belirtseydiniz daha iyi olurdu, belkide arabanızın şarj dinamosu yeteri kadar elektrik üretmiyordur. 5-6 sene belkide daha uzun süre boyunca aynı aküyü kullandığımızı bilirim. Sorunu aküden değilde arabanızdanda arayabilirsiniz.
    yok hocam kacak yok herseyine baktirdim. alternator de saglam

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:42 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:27 ----------

yok hocam mesguliyet meselesi degil, aku konusunda yuzum gulmedi son 1,5 senede 2 tane aku aldim.( aracta hicbir problem yok )

sabah sabah mars basmayip ise gidemeyince yada sacma sapan bir yerde mahsur kalinca sorun oluyor, kafaya taksan da takmasan da isin gucun aksiyor ugrasiyorsun.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:27 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:24 ----------

yok hocam kacak yok herseyine baktirdim. alternator de saglam
    bu arada aracim 2012 model fiat bravo 1.6 dizel otomatik. 2015 yilinda 2. el aldim orjinal akusu vardi.2019 yilinda degistirmistim tedbir amacli. orjinal akusu 7 sene gitmis. sonradan aldiklarim 72 amper inci taurus modeli.

fazil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xv250 / fz6
    Toyota Yaris'de Mutlu akü 5 yıl kadar dayandı. Tavsiye ederim, yine de bitince Varta taktik, onu da bir deneyelim dedik.

sey_47 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BWS 100
    E hocam bir buçuk senede iki akü mü değiştirdin. araçta da problem yok diyorsun.
    Garantisi yok mu hocam akünün. git götür yenisini taksınlar.

edit: akü şans işi.
    accente vrta aldım 2.5 senede bitti. dün değiştirdk daha inci ile.
    yıllar önce c5 vardı 7 sene gitti akü.
    2012den beri a6 var daha aküsü değişmedi. (ayrı bir akü olabilir sistemini tam bilmiyorum.)
    araç genelde yol yapıyorsa pek problem olmuyor. yatan araba da daha çok problem çıkarıyor.
    Ama iki sene içinde bitiyorsa, götürün aldığınız yere.

Motosikleti
    cb250r
    Alıntı fazil adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Toyota Yaris'de Mutlu akü 5 yıl kadar dayandı. Tavsiye ederim, yine de bitince Varta taktik, onu da bir deneyelim dedik.
    birdaha inci almayacagim orasi kesin. varta deneyecegim marka guveni sebebiyle.

bu aku sektorune gicik oldum resmen.

-bugun domates alacaksam gidiyorum elimle seciyorum.
    -telefon alacaksam ozelliklerine bakiyorum, inceleme izliyorum, test videosu izliyorum.

ne alirsak alalim bir sekilde incelemsi, testi var. ama aku alirken rasgele seciyorsun birini, sorun yasarsan kullanici hatasi deyip garantiye sokmamak icin 40 takla.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:12 ----------

Alıntı sey_47 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    E hocam bir buçuk senede iki akü mü değiştirdin. araçta da problem yok diyorsun.
    Garantisi yok mu hocam akünün. git götür yenisini taksınlar.
    evet hocam 2 aku degistirdim. ilki benim hatamdi 15 gun yatti araba. ikincisi de Allahin belasi inci hicbir sekilde garantiye sokmuyor. kullanici hatasi diyor.

15 gun yatti araba
    bu hata değil
    aküye aylarca bişey olmaz
    araba akım çekmezse

akü zayıfladığında marş basarken söyler
    dinlemez marşa devam edersek, derin deşarj kakıcı hasar verir

amaca uygun akü kullanmalı

pcx yuasa
    2013 6,3 ah 130 cca (daha küçük bir akü)
    2021 7,4 ah 120 cca

Motosikleti
    cb250r
    Alıntı ',' adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu hata değil
    aküye aylarca bişey olmaz
    araba akım çekmezse

akü zayıfladığında marş basarken söyler
    dinlemez marşa devam edersek, derin deşarj kakıcı hasar verir

amaca uygun akü kullanmalı

pcx yuasa
    2013 6,3 ah 130 cca (daha küçük bir akü)
    2021 7,4 ah 120 cca
    dostum arabalar akuden gunde 2-3 amper civari akim cekiyor. kacak olmasa da kutup baslari bagli oldugu surece cok az da olsa aku guc kaybeder.

tomass - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha SR500, Vespa Sprint 150S
    Ben akü alırken Hep aracın orijinal aküsünün markasından aldım bu güne kadar.
    Şükür, hiç problem olmadı.
    En son değiştirdiğim akü Varta markaydı.
    Mr.wind bunu beğendi.

f0cus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CF Moto 250 CL-X
    renoda 2017de takılmış varta akü var. ah cca sını bilmiyorum, halende arabayı tık demeden çalıştırıyor, ha arada çok soğuklarda gazdan dolayı çalışmadığı oluyor ama 1.de olmasa da 2.de kesin çalışıyor. Vartadan önce inci vardı 3.5 sene dayandı
    Mr.wind bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)