Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Mahkeme Sonucu. Temsil karar. Cakallara duyrulur

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    X-Max 300
    Merhaba arkadaslar

2ci el veya sifir motor alirken sikca karsilasilan bir olay

genelde CAKAL larin yaptigi isler.

Dürüst ve parasini kurus kurus biriktirip kendine Motor alicak/almis arkadaslara örnek olmasi icin sizlerle paylasmak istedim

Özet olarak geciyorum. mahkeme sürecinde son oldu, ama karar vs icin biraz daha sabir etmem gerektiginde ( marka model kisi yer belirtmeksizin) kisaca özetlemeye calisiyorum

Olayin baslama tarihi 2019 un 6 ci ayinda maydana geliyor
    Ben istanbulda yasiyorum ve bir X Marka Y model bir motorum( 2000 KM ) ile baska bir ildeki yine X marka Z model bir motorla (44 bin km) takas icin anlastik. Ilani sahibinden.com da mevcuttu, ordan telefonlasip anlastik

Anlastigimiz gibi ben motorumu diger ile götürdüm, karsilikli olarak motorlara baktik.benim motorum sifir a yakin oldugu icin üzerinde cok durmadik. 44 bindeki diger motorun triger/balata/fren balatalari/ tüm bakimlari yeni yapildigini hatta parcacisina giderek teyit ettirdik. baska ilde oldugumuz icin motor icin exper bulma zorlugunda expere sokmadim. hatam o oldu.

sehir icin de sokak arasinda test sürüsünde bir problem bir sikinti görmedim. zamansal olarak da acele edince bir an evel noter islerini halledip, geri dönüs yoluna düstüm.

ilk basta fark ettiklerim
    - motor 500 cc ama 110 u zor görüyordu
    - motor yagi isindikca, motordan gelen garip sesler
    - ve motor ariza isigi yakti

daha o ilden cikmadan, saticiya telefonla geri dönüs yaptim, durumu anlattim, geri gelip, satisi iptal edelim motorda problemler oldugunu söyleyince,

`Satisi yaptik, benden bu kadar` deyip telefonu kapadi

zar zor basimiza bela gelmeden Istanbula geldim

ama motorun canindan can gitti

sesler artti, sorunlar devam ediyor vs

Istanbulda arkadasim olan ve o Markanin bayisi olan arkadasa hemen gittim

motorun variyatörünü actik

- Kayis degismis dogru ama o kayis o motora ait degil
    - Debriyaj canagi, baska bir canakla degistirilmis
    - debriyaj bittik
    - Variyatör krank miline sikismis disli atlamis
    - Krank bosluk yapmis

traktöre yakin calisiyordu zaten

Satici arkadasi arayip durumu izah ettim, sorunlari belirttim ve satisin iptalini istedim

arkadas elbetteki yanasmadi

yasal yollara bas vurucagimi söyledim, ne kadar inandiri geldigini bilmiyorum ama ne yaparsan yap deyince

ilk basta savciliga sonra avukatimla konustum

hizli ÖZET

- Savcilik ve avukat vaasitasi ile ihbar yollandi ( kendisi kabul etmedi geri adim atamaya)

-Dava acildi ( yine arkadas cok üzerinde durmadi)

dava sürecei pandemi den dolayi bayagi uzadi , ertelendi birkac celse görüldü ve TEKRARDAN bilir kisi atandi, yetkili servisinde expertiz edildi

ve mahkeme 1,5 sene sonra

HAKLI oldugumu, motorun AYIPLI bir ürün oldugunu kabul edip, motoru saticinin geri alip, parasini ( yasal Faizlerle vs ve tüm masraflari karsilicak sekilde) ödiyerek geri almasina karar kildi

yani arkadaslar

sattigimiz malin sorumlulugu noterde bitmiyor

alinan 2ci el aracin ´makul´ zaman icersinde geri bildirim yaparsak, satici masraf ile ilgili yaptirimlari var

sürec hizlimi isliyor Hayir ama isliyor

kendi tarafimda da hatalar oldu süreci hizlandirmak adina, pandemi de sebep oldu ama sonucta istedigimi aldim

insallah sizi de bilgi sahibi yapmis olmusumdur

Not: yazim hatalari icin simdiden kusura bakamayin
    numan, kurubuzz, Stock Sever ve 34 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Remzidemir41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İyi olmuş. Umarım geçen zamanda paramızın değer kaybettiğini de bir unsur olarak değerlendirip ödeme yaptırtırlar.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı TanerErbay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaslar

Dürüst ve parasini kurus kurus biriktirip kendine Motor alicak/almis arkadaslara örnek olmasi icin sizlerle paylasmak istedim

Özet olarak geciyorum. mahkeme sürecinde son oldu, ama karar vs icin biraz daha sabir etmem gerektiginde ( marka model kisi yer belirtmeksizin) kisaca özetlemeye calisiyorum

Ben istanbulda yasiyorum ve bir X Marka Y model bir motorum( 2000 KM ) ile baska bir ildeki yine X marka Z model bir motorla (44 bin km) takas icin anlastik. Ilani sahibinden.com da mevcuttu, ordan telefonlasip anlastik

Anlastigimiz gibi ben motorumu diger ile götürdüm, karsilikli olarak motorlara baktik.benim motorum sifir a yakin oldugu icin üzerinde cok durmadik. 44 bindeki diger motorun triger/balata/fren balatalari/ tüm bakimlari yeni yapildigini hatta parcacisina giderek teyit ettirdik. baska ilde oldugumuz icin motor icin exper bulma zorlugunda expere sokmadim. hatam o oldu.

sehir icin de sokak arasinda test sürüsünde bir problem bir sikinti görmedim. zamansal olarak da acele edince bir an evel noter islerini halledip, geri dönüs yoluna düstüm.

daha o ilden cikmadan, saticiya telefonla geri dönüs yaptim, durumu anlattim, geri gelip, satisi iptal edelim motorda problemler oldugunu söyleyince,

- debriyaj bittik
    - Krank bosluk yapmis

Satici arkadasi arayip durumu izah ettim, sorunlari belirttim ve satisin iptalini istedim

yasal yollara bas vurucagimi söyledim, ne kadar inandiri geldigini bilmiyorum ama ne yaparsan yap deyince

hizli ÖZET

- Savcilik ve avukat vaasitasi ile ihbar yollandi ( kendisi kabul etmedi geri adim atamaya)

dava sürecei pandemi den dolayi bayagi uzadi , ertelendi birkac celse görüldü ve TEKRARDAN bilir kisi atandi, yetkili servisinde expertiz edildi

HAKLI oldugumu, motorun AYIPLI bir ürün oldugunu kabul edip, motoru saticinin geri alip, parasini ( yasal Faizlerle vs ve tüm masraflari karsilicak sekilde) ödiyerek geri almasina karar kildi

yani arkadaslar

alinan 2ci el aracin ´makul´ zaman icersinde geri bildirim yaparsak, satici masraf ile ilgili yaptirimlari var

kendi tarafimda da hatalar oldu süreci hizlandirmak adina, pandemi de sebep oldu ama sonucta istedigimi aldim

Tebrikler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Sizin adınıza çok sevindim.

Emsal niteliğinde bir karar olmuş.

şimdi sonuç ne oldu/olacak ?
    paranızı aldınız mı ?
    malum bu ülkede mahkeme kararı çıksa bile işlerin ''sonuçlanmaması'' sorunu da mevcut.
    YERUÇAĞI ve KırmızıGrom bunu beğendiler.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Hakkımızı savunmak için yasal yollar mevcut fakat biz toplum olarak bilmiyoruz.

Ya olayı kabullenip razı oluyoruz yada üç, beş akraba, arkadaş bir araya gelip kaba kuvvetle çözmeye çalışıp daha zararlı çıkıyoruz.

PLatooN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Asya T-19 150- CBF 150 - TVS RTR 200 V4
    eline ayağına sağlık helal olsun.

recaip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Eline saglik, helal olsun.
    Keske ustune birde tazminat vs isteseydin.

IceFrog - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-09
    İyi olmuş şerefsize.

berkeusta01 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial Vulture 125i
    Hakkını araman çok güzel olmuş, birçok insan olan oldu deyip motora bir o kadar daha masraf edip kullanırdı. Bunu yapacak insanlara biraz olsun örnek olmuşsundur.

RideForLife. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Varya nasıl rahatladım anlatamam. Çok sevindim adınıza. Hayırlı olsun

bobora - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Superlight 2021
    Helal olsun peşini bırakmamışsınız.

Bunca zaman siz düşündünüz şimdi o adam faiziyle düşünsün.

zebercet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    - / Benelli TNT 250 / Hero Hunk
    Ben de çok sevindim adınıza, tebrikler ve hayırlı olsun.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı TanerErbay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaslar

- debriyaj bittik
    - Krank bosluk yapmis

hizli ÖZET

yani arkadaslar

senin adına çok sevindim.

Benzer bir durumu birinci elden takip ederek bende deneyimledim. Forumda bircok dingil bu konuda benimle kavga etti.

İnanın forumda sizin yerinizde olan adama "hak arama olmaz en bastan bakcaktın" diyip vazgeçirenler de vardı , karşınızdaki tip gibi dolandırmaya calısanlara da "aga satmışsın alırken baksaydı" diyip cesaret verende vardı.

Tuketici haklarından haberi olmayan herkes bilir kişi olup insanları yanlış yönlendiriyor bu forumda, ancak siz cabalamışsınız tebrik ederim.

Benim merak ettiğim bir unsur var, karşı tarafın ayıp mal sattıgı durumda malın ayıplı mal olarak satıldıgını siz mi ispatlamak zorunda kaldınız yoksa karşı taraf "ayıplı mal satmadım o alınca olmuş" diyerek o mu ispatlamaya calıstı?

Bizim durumumuzda satıcı kendi ispatlamak zorundaydı yani siz "yok aldıgımda bile sıkıntılıydı" demek yerine o "hayr sıkıntısızdı" kısmını ispatlaması gerekiyor seklinde ilerlemişti. ama artık yasa değişti diyorlar.
    TanerErbay, Mallaca ve Ali Çimen bunu beğendiler.

Kerem34_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-25 ABS
    Faizi sizi kurtaracak mı? Malum iki senede motosiklet fiyatları üç katına çıktı. Mahkemede bunu da sunsaydınız keşke, istediğiniz tazminat o motosikletin yakın km'lerindeki ikinci ellerinin fiyatına yakın olsaydı. Tebrik ederim dava için bu arada. Çoğunluk uğraşmaz. Ama eğer ikinci elinden daha düşük bir para veriyorlarsa da böyle bir prensip yoksa tamir edip binmek daha mantıklı oluyor çifte zarar etmektense.

AzÇok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İki küfür edip sineye çekmediğiniz için tebrik ederim. Motoru iade ederken "al bunu eve götür" deme nezaketini gösterirsin artık
    Kıssadan hisse; Her kuşun eti yenmez.

sandıkçı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM Joymax
    Öncelikle geçmiş olsun.İşin peşini bırakmamanız doğru bir karar olmuş.Burda tüm suç malesef aziz devletimizin.Bu konudaki mahkemelere en geç '6 ay içinde sonuçlanacak,kaybeden tarafada 7 gün içinde ödemeyi yapmazsa hapis ve icra başlayacak' diye şer konulsa bu kanı,geni bozuklar kimseyi dolandırmaya cesaret edemezler.

Tabi devir değişiyor önceden mahkemeler en az 3-5 seneyi buluyordu,şimdi daha da hızlandı.Yazdıklarımın veya benzerlerinin gelecekte olması yakındır.

Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    Elinize sağlık. Hemen farketmeniz lehinize olmuş.. Adınıza sevindim açıkçası. Hiçbir çakalın yaptığı yanına kar kalmamalı...
    Ancak merak ettiğim bir konu var..
    Misal 20 yasinda bir motosiklet yada araba sattınız..
    Yaşı belli durumu belli..
    1 ay sonra motoru elimde kaldı diye dava açma hakkı da varmi?
    Yani sonuçta km yüksek,olası arızalar öngörülebilir.. adam saatlerce redline de yol alır motoru eline alır,tekere kalkmaya çalışır sanzumani kucaklar.. sizinki gibi aynı günde ortaya çıkmayan bu ve benzeri durumlarda gerçekten masum satıcının günahı var mı acaba?
    Eger öyleyse adam alir 10-15 yasinda arabayı motosikleti,vurur kırbacı,anasını öper acemiligini atar sonra iade eder parayı faiziyle geri alır..
    Bence sence değilde kanuni olarak cevabı nedir acaba?
    chetaq ve Thesinner83 bunu beğendiler.

Motosikleti
    Bn125
    Hocam adınıza çok sevindim gönülden kutlarım. Motoru aldığım gün bayide düzgün kontrol edilmemesinden kaynaklı yolda vitesin bağlantı parçası yerinden çıkıp düşmüştü ve bu kaza yapmamıxa sebep olabilirdi. Aradım durumu belirttim ve bana resmen ee napalım gibi bir tavırla cevap verdiler. Anında bir çekici bulup motoru almalarını eğer almazlarsa iade edeceğimi ve kabul etmezlerse de direkt dava açacağımı söyledim. 30dk içerisinde çekici geldi ve motoru aldı. Bayilere 0 malda ayıplı bir durum olduğu anda iade edilebileceğini uzun uzun araştırıp öyle gidip almıştım ki bu durum araba veya motosiklette sizden kaynaklı olmadığını kanıtladığınız anda almanızdan 1sene bile geçse iade edebilirsiniz. Tabii bu olayın oldukça detayları var. Türkiyede bayiden distribütöre milleti mal sanıyorlar.Tabii sorun da 1 sene sonra çıkmış olmalı

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Bu işin bir de sağlam motor için para koparmaya çalışan çakallarıda var.Onun için ne yapıcaz.Adam motoru satmış karşı taraf diyorki yolda kaldım tamir artı çekici parası şu kadar tuttu.Yollamazsan dava açıcam diye tehdit ediyor.
    ryangt ve biseduda bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)