Merhaba arkadaşlar; Gopro gibi aksiyon kameraları rüzgarlı ortamda ses kaydetmede epey başarısız. Bu sebeple motor videolarımda iyi ses elde etmeye çalışıyorum bir süredir. Birazda pandemide yapacak bir şey bulamamaktan Uzun bir süre boyunca yaptığım video incelemelerinde ses kayıt cihazını sele altına veya sırt çantasına koyarak rüzgarsız ses kaydı yapılabileceğini gözlemledim. Birkaç videomda da bu yöntemi denedim ancak rüzgar sesini azalttıkça egzoz sesi giderek boğuldu ve sanki su altından kayıt yapılıyormuş izlenimi verdi. Bende goproya mikrofon takmayı mikronu da egzoza yakın bir pozisyona koymayı karar verdim. Arka ayak basamağına rüzgarlığı ile mikrofonu kelepçeledim, yine kelepçe yardımlarıyla ses kablosunu goproya uzattım ve gopro mikrofon adaptörü ile goproya bağladım. Daha fazla harcama yapmamak için bütün parçaları 2. el aldım. Böylece net egzoz sesi, biraz rüzgar, biraz zincir, biraz motor bloğunun kendi sesi hatta fren balatalarının sesi harmanlandı ve epey hoşuma gitti. Çünkü tam anlamıyla motoru sürerken benim duyduklarım videoya yansımış oldu. Merak edenlere detaylı fotoğrafları atabilirim.
Mikrofon: Rode Video Micro (2. el 350tl)
Goproya bağlantı: Mikrofon Adaptörü ( 450 tl civarına 2. el)
Mikrofon Gopro arası kablo: Bandridge marka bakır ses kablosu 2 metre (80 tl)
Gopro mikrofon adaptörü ile goproyu bağlamak için kap: Ulanzi V2 Gopro İçin Mikrofon Yuvalı Çerçeve (120 tl)